CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 10
Games: 110
Players: 110
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 10

GameBlack playerWhite playerResult
109865  
Abdessamad El Kasimi
Sandor Pandur
79 - 71 (WIN: BLACK)
109866  
Marc Oldenhof
Maarten Schadd
77 - 73 (WIN: BLACK)
109867  
Matthijs Tijink
Alexandr Mushtagov
72 - 78 (WIN: WHITE)
109868  
Tijs Lenssen
Tom Daman
75 - 75
109869  
Sandor Pandur
Abdessamad El Kasimi
70 - 80 (WIN: WHITE)
109870  
Maarten Schadd
Marc Oldenhof
74 - 76 (WIN: WHITE)
109871  
Jens Heuseveldt
Alan Ansell
71 - 79 (WIN: WHITE)
109872  
Alexandr Mushtagov
Matthijs Tijink
77 - 73 (WIN: BLACK)
109873  
Tom Daman
Tijs Lenssen
75 - 75
109874  
Alan Ansell
Jens Heuseveldt
81 - 69 (WIN: BLACK)
109875  
Joaquin van Loon
Jelle van Cappelle
67 - 83 (WIN: WHITE)
109876  
Jelle van Cappelle
Joaquin van Loon
76 - 74 (WIN: BLACK)
109877  
Tjeerd van Cappelle
Sander Verdonschot
76 - 74 (WIN: BLACK)
109878  
Sander Verdonschot
Tjeerd van Cappelle
71 - 79 (WIN: WHITE)
109879  
Leander van Wijlick
Andor Michels
61 - 89 (WIN: WHITE)
109880  
Andor Michels
Leander van Wijlick
83 - 67 (WIN: BLACK)
109881  
Dorin Damaschin
Nick Stijger
76 - 74 (WIN: BLACK)
109882  
Nick Stijger
Dorin Damaschin
73 - 77 (WIN: WHITE)
109883  
Anatolijs Gorbunovs
Rune Valle
80 - 70 (WIN: BLACK)
109884  
Rune Valle
Anatolijs Gorbunovs
74 - 76 (WIN: WHITE)
109885  
Peter Smit
Luisa Lamprea
70 - 80 (WIN: WHITE)
109886  
Luisa Lamprea
Peter Smit
84 - 66 (WIN: BLACK)
109887  
Marcel Vlastuin
Leopold Tschanter
71 - 79 (WIN: WHITE)
109888  
Leopold Tschanter
Marcel Vlastuin
75 - 75
109889  
Maarten Kok
Ludo Pulles
69 - 81 (WIN: WHITE)
109890  
Ludo Pulles
Maarten Kok
77 - 73 (WIN: BLACK)
109891  
Henk Koops
Lukas Pestalozzi
74 - 76 (WIN: WHITE)
109892  
Lukas Pestalozzi
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
109893  
Matthias Gelbmann
Maks Verver
73 - 77 (WIN: WHITE)
109894  
Maks Verver
Matthias Gelbmann
71 - 79 (WIN: WHITE)
109895  
Raul Kooter
Jovan Gerbscheid
73 - 77 (WIN: WHITE)
109896  
Jovan Gerbscheid
Raul Kooter
75 - 75
109897  
Nikita Kurgin
Noud Bongers
75 - 75
109898  
Noud Bongers
Nikita Kurgin
78 - 72 (WIN: BLACK)
109899  
Adil ZARHANE
Shoaziz Shorakhimov
79 - 71 (WIN: BLACK)
109900  
Shoaziz Shorakhimov
Adil ZARHANE
69 - 81 (WIN: WHITE)
109901  
Reijer van Harten
Kirk Joubert
79 - 71 (WIN: BLACK)
109902  
Kirk Joubert
Reijer van Harten
73 - 77 (WIN: WHITE)
109903  
Lukas Gelbmann
Ebe-Jan Buitenhuis
76 - 74 (WIN: BLACK)
109904  
Ebe-Jan Buitenhuis
Lukas Gelbmann
74 - 76 (WIN: WHITE)
109905  
Marc Craenen
Tej Kanwar
73 - 77 (WIN: WHITE)
109906  
Tej Kanwar
Marc Craenen
83 - 67 (WIN: BLACK)
109907  
Jaap Taal
Rafael Mostert
80 - 70 (WIN: BLACK)
109908  
Rafael Mostert
Jaap Taal
70 - 80 (WIN: WHITE)
109909  
Andreas Unterluggauer
Arnoud Schmiermann
76 - 74 (WIN: BLACK)
109910  
Arnoud Schmiermann
Andreas Unterluggauer
70 - 80 (WIN: WHITE)
109911  
Dennis Heeffer
Aleksandrina Streltsova
72 - 78 (WIN: WHITE)
109912  
Aleksandrina Streltsova
Dennis Heeffer
77 - 73 (WIN: BLACK)
109913  
Sven Holtrop
Szabi Buzogany
74 - 76 (WIN: WHITE)
109914  
Tom Smeding
Tiago Scholten
83 - 67 (WIN: BLACK)
109915  
Szabi Buzogany
Sven Holtrop
76 - 74 (WIN: BLACK)
109916  
Tiago Scholten
Tom Smeding
71 - 79 (WIN: WHITE)
109917  
Michael Janssen
Danny Thai
75 - 75
109918  
Danny Thai
Michael Janssen
75 - 75
109919  
Annejan van den Dool
Robert Koprinkov
70 - 80 (WIN: WHITE)
109920  
Robert Koprinkov
Annejan van den Dool
80 - 70 (WIN: BLACK)
109921  
Corné Verhoef
Reinier Schmiermann
80 - 70 (WIN: BLACK)
109922  
C.A. Nouta
Tudor Serban
75 - 75
109923  
Reinier Schmiermann
Corné Verhoef
77 - 73 (WIN: BLACK)
109924  
Gijs van Swaaij
Robbert van Kessel
75 - 75
109925  
Tudor Serban
C.A. Nouta
73 - 77 (WIN: WHITE)
109926  
Robbert van Kessel
Gijs van Swaaij
77 - 73 (WIN: BLACK)
109927  
Antonio Morillas
Narcis Gemene
75 - 75
109928  
Narcis Gemene
Antonio Morillas
72 - 78 (WIN: WHITE)
109929  
Pieter Voors
Wouter Kool
78 - 72 (WIN: BLACK)
109930  
Wouter Kool
Pieter Voors
69 - 81 (WIN: WHITE)
109931  
Hugo Arkesteijn
Gijs Pennings
70 - 80 (WIN: WHITE)
109932  
Gijs Pennings
Hugo Arkesteijn
77 - 73 (WIN: BLACK)
109933  
Marien Raat
Mkrtich Adamyan
77 - 73 (WIN: BLACK)
109934  
Mkrtich Adamyan
Marien Raat
77 - 73 (WIN: BLACK)
109935  
Nathan van den Berg
Willem van der Vegt
54 - 96 (WIN: WHITE)
109936  
Willem van der Vegt
Nathan van den Berg
87 - 63 (WIN: BLACK)
109937  
Sebastiaan Roodenburg
Jonathan Heek
73 - 77 (WIN: WHITE)
109938  
Jonathan Heek
Sebastiaan Roodenburg
83 - 67 (WIN: BLACK)
109939  
Renze Vroom
Stian Valle
95 - 55 (WIN: BLACK)
109940  
Bryan Westerveld
Koen Wolters
81 - 69 (WIN: BLACK)
109941  
Stian Valle
Renze Vroom
64 - 86 (WIN: WHITE)
109942  
Koen Wolters
Bryan Westerveld
65 - 85 (WIN: WHITE)
109943  
Maurits van Altvorst
Test Player A
86 - 64 (WIN: BLACK)
109944  
Test Player A
Maurits van Altvorst
51 - 99 (WIN: WHITE)
109945  
Marc Shair Ali
Ben van Hartingsveldt
80 - 70 (WIN: BLACK)
109946  
Ben van Hartingsveldt
Marc Shair Ali
59 - 91 (WIN: WHITE)
109947  
John Christian David
Danny van Dortmont
37 - 113 (WIN: WHITE)
109948  
Danny van Dortmont
John Christian David
58 - 92 (WIN: WHITE)
109949  
Vitalii Melnyk
Wouter Visser
73 - 77 (WIN: WHITE)
109950  
Wouter Visser
Vitalii Melnyk
103 - 47 (WIN: BLACK)
109951  
Jonathan Ho
Willem Melching
69 - 81 (WIN: WHITE)
109952  
Willem Melching
Jonathan Ho
78 - 72 (WIN: BLACK)
109953  
Jochem Raat
Alexandru Flavian Tataru
74 - 76 (WIN: WHITE)
109954  
Alexandru Flavian Tataru
Jochem Raat
76 - 74 (WIN: BLACK)
109955  
Alexander Rietveldt
Sybrand Aarnoutse
67 - 83 (WIN: WHITE)
109956  
Sybrand Aarnoutse
Alexander Rietveldt
78 - 72 (WIN: BLACK)
109957  
Vishwas N S
Peter Vermeulen
66 - 84 (WIN: WHITE)
109958  
Pepijn Overbeeke
Lucas van Osenbruggen
88 - 62 (WIN: BLACK)
109959  
Lucas van Osenbruggen
Pepijn Overbeeke
39 - 111 (WIN: WHITE)
109960  
Peter Vermeulen
Vishwas N S
84 - 66 (WIN: BLACK)
109961  
gautham s
Dirk Groot
74 - 76 (WIN: WHITE)
109962  
Wout Vissers
David Venhoek
87 - 63 (WIN: BLACK)
109963  
David Venhoek
Wout Vissers
72 - 78 (WIN: WHITE)
109964  
Dirk Groot
gautham s
74 - 76 (WIN: WHITE)
109965  
Ernest van Wijland
Jelmer Firet
96 - 54 (WIN: BLACK)
109966  
Splinter Suidman
Michiel Visser
124 - 26 (WIN: BLACK)
109967  
Jard van Roest
Lorenzo Theunissen
101 - 0 (WIN: BLACK)
109968  
Jelmer Firet
Ernest van Wijland
84 - 66 (WIN: BLACK)
109969  
Giannis Margonis
Peter Jongenburger
90 - 60 (WIN: BLACK)
109970  
Arend Mellendijk
Mika Zeilstra
80 - 70 (WIN: BLACK)
109971  
Michiel Visser
Splinter Suidman
83 - 67 (WIN: BLACK)
109972  
Mika Zeilstra
Arend Mellendijk
42 - 108 (WIN: WHITE)
109973  
Peter Jongenburger
Giannis Margonis
53 - 97 (WIN: WHITE)
109974  
Lorenzo Theunissen
Jard van Roest
0 - 59

Intermediate score after round 10

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 1656
2Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 1610
3Andor MichelsCodeCup7Jacob 1574
4Tijs LenssenNIOBlackBot06 1570
5Matthijs TijinkCodeCupperplexity 1569
6Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 1568
7Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 1566
8Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 1566
9Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 1563
10Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 1562
11Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 1560
12Luisa LampreaCodeCupJeremy 1560
13Tom DamanNIObegin 1559
14Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 1557
15Dorin DamaschinCodeCupdorin 1554
16Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 1552
17Sander VerdonschotCodeCupMessier31 1551
18Leopold TschanterCodeCupltblack 1549
19Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 1549
20Nick StijgerNIOPhoenix 1548
21Joaquin van LoonNIOPatser 1548
22Adil ZARHANECodeCupA_0_2 1544
23Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 1541
24Matthias GelbmannCodeCupGP 1541
25Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 1541
26Rune ValleCodeCupEnrahim 1541
27Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 1540
28Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 1539
29Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 1539
30Noud BongersNIOFincent 1537
31Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 1537
32Maks VerverCodeCupSagittarius 1537
33Raul KooterCodeCupAi 1537
34Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 1535
35Maarten KokCodeCupMain 1534
36Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 1534
37Peter SmitCodeCupde9888 1532
38Leander van WijlickNIODefensive_mk1 1532
39Nikita KurginCodeCupPhoebe 1532
40Willem van der Vegtunofficialbh13 1529
41Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 1528
42Kirk JoubertCodeCupWasp 1528
43Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 1527
44Tom SmedingCodeCupbo 1527
45Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 1524
46Renze VroomNIOBlackhole 1524 1
47Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 1522
48Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 1521
49Marc CraenenNIOBlackHole 1518
50Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 1516
51Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 1515
52Sven HoltropNIOtok 1515
53Dennis HeefferNIO_ 1514
54Corné VerhoefNIOBlackSmith 1514
55Rafael MostertCodeCupfirewall 1513
56Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 1512
57Maurits van AltvorstNIOv4 1512
58Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 1512
59Pieter VoorsCodeCupSuperNova 1511
60C.A. NoutaCodeCupHannibal 1511
61Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 1508
62Antonio MorillasCodeCupColador 1508
63Gijs PenningsNIOQuasar 1508
64Bryan WesterveldNIOTestversie 1507
65Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 1506
66Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 1506
67Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 1505
68Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 1503
69Narcis GemeneCodeCup16_12_8_60_30_x_7 1501
70Annejan van den DoolNIOMain3 1501
71Tiago ScholtenNIOGitGut2 1500
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 1499
73Mkrtich AdamyanCodeCupCore 1499
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 1495
75Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 1494
76Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 1493
77Wouter VisserNIOD 1490
78Sebastiaan RoodenburgCodeCupSupernova 1486
79Danny van DortmontNIOCompetitor_2 1485
80Pepijn OverbeekeCodeCupV1 1476 3
81Koen WoltersCodeCupKBHT2 1467
82Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 1464
83Willem MelchingCodeCupwillem1 1459
84Stian ValleCodeCupR 1458
85Jonathan HoCodeCupBlackHole 1447
86Alexandru Flavian TataruCodeCupatataru_v2 1446
87Ben van HartingsveldtNIOyocBotBlackHole 1445
88Splinter SuidmanNIOsplintah 1445
89John Christian DavidCodeCupB01 1444
90Jochem RaatCodeCuprandom01 1443
91Sybrand AarnoutseNIOHawking_Radiation 1442
92Peter VermeulenCodeCupbasic 1438
93Vitalii MelnykCodeCupRandom 1431
94Alexander RietveldtNIOLeStrijder 1431
95Wout VissersNIOBlackh0le_1 1427
96Ernest van WijlandNIOHIHIHI 1417
97gautham sCodeCupBlackHoleMain 1415
98Jard van RoestNIOHole_in_One 1413
99Vishwas N SCodeCupVersion1 1412
100Dirk GrootCodeCupBlackHole 1407
101David Venhoekunofficialtest 1395
102Jelmer FiretNIOMM4 1386
103Giannis MargonisCodeCupfull_12 1381
104Lucas van OsenbruggenNIOstrategyRandom2 1375
105Arend MellendijkNIOA 1372
106Michiel VisserCodeCupblackhole 1236
107Mika ZeilstraNIOa 1203
108Peter JongenburgerNIOMain 1130
109Lorenzo TheunissenNIOa 194 17