CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 11
Games: 110
Players: 110
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 11

GameBlack playerWhite playerResult
109975  
Abdessamad El Kasimi
Andor Michels
80 - 70 (WIN: BLACK)
109976  
Marc Oldenhof
Alan Ansell
74 - 76 (WIN: WHITE)
109977  
Andor Michels
Abdessamad El Kasimi
70 - 80 (WIN: WHITE)
109978  
Tijs Lenssen
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
109979  
Matthijs Tijink
Jelle van Cappelle
72 - 78 (WIN: WHITE)
109980  
Alan Ansell
Marc Oldenhof
79 - 71 (WIN: BLACK)
109981  
Alexandr Mushtagov
Tijs Lenssen
74 - 76 (WIN: WHITE)
109982  
Jelle van Cappelle
Matthijs Tijink
75 - 75
109983  
Maarten Schadd
Tjeerd van Cappelle
79 - 71 (WIN: BLACK)
109984  
Tjeerd van Cappelle
Maarten Schadd
74 - 76 (WIN: WHITE)
109985  
Sandor Pandur
Luisa Lamprea
73 - 77 (WIN: WHITE)
109986  
Luisa Lamprea
Sandor Pandur
78 - 72 (WIN: BLACK)
109987  
Tom Daman
Anatolijs Gorbunovs
74 - 76 (WIN: WHITE)
109988  
Anatolijs Gorbunovs
Tom Daman
74 - 76 (WIN: WHITE)
109989  
Dorin Damaschin
Sander Verdonschot
75 - 75
109990  
Jens Heuseveldt
Leopold Tschanter
75 - 75
109991  
Sander Verdonschot
Dorin Damaschin
77 - 73 (WIN: BLACK)
109992  
Leopold Tschanter
Jens Heuseveldt
77 - 73 (WIN: BLACK)
109993  
Ludo Pulles
Nick Stijger
78 - 72 (WIN: BLACK)
109994  
Nick Stijger
Ludo Pulles
72 - 78 (WIN: WHITE)
109995  
Joaquin van Loon
Adil ZARHANE
71 - 79 (WIN: WHITE)
109996  
Adil ZARHANE
Joaquin van Loon
79 - 71 (WIN: BLACK)
109997  
Marcel Vlastuin
Matthias Gelbmann
72 - 78 (WIN: WHITE)
109998  
Matthias Gelbmann
Marcel Vlastuin
76 - 74 (WIN: BLACK)
109999  
Henk Koops
Reijer van Harten
74 - 76 (WIN: WHITE)
110000  
Rune Valle
Lukas Pestalozzi
74 - 76 (WIN: WHITE)
110001  
Reijer van Harten
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
110002  
Lukas Pestalozzi
Rune Valle
71 - 79 (WIN: WHITE)
110003  
Jovan Gerbscheid
Tej Kanwar
74 - 76 (WIN: WHITE)
110004  
Noud Bongers
Maks Verver
74 - 76 (WIN: WHITE)
110005  
Tej Kanwar
Jovan Gerbscheid
72 - 78 (WIN: WHITE)
110006  
Maks Verver
Noud Bongers
76 - 74 (WIN: BLACK)
110007  
Raul Kooter
Jaap Taal
75 - 75
110008  
Jaap Taal
Raul Kooter
74 - 76 (WIN: WHITE)
110009  
Maarten Kok
Lukas Gelbmann
66 - 84 (WIN: WHITE)
110010  
Lukas Gelbmann
Maarten Kok
75 - 75
110011  
Peter Smit
Leander van Wijlick
82 - 68 (WIN: BLACK)
110012  
Leander van Wijlick
Peter Smit
65 - 85 (WIN: WHITE)
110013  
Nikita Kurgin
Willem van der Vegt
83 - 67 (WIN: BLACK)
110014  
Willem van der Vegt
Nikita Kurgin
76 - 74 (WIN: BLACK)
110015  
Andreas Unterluggauer
Ebe-Jan Buitenhuis
72 - 78 (WIN: WHITE)
110016  
Kirk Joubert
Tom Smeding
74 - 76 (WIN: WHITE)
110017  
Ebe-Jan Buitenhuis
Andreas Unterluggauer
71 - 79 (WIN: WHITE)
110018  
Tom Smeding
Kirk Joubert
76 - 74 (WIN: BLACK)
110019  
Shoaziz Shorakhimov
Renze Vroom
77 - 0 (WIN: BLACK)
110020  
Renze Vroom
Shoaziz Shorakhimov
67 - 83 (WIN: WHITE)
110021  
Aleksandrina Streltsova
Robert Koprinkov
76 - 74 (WIN: BLACK)
110022  
Robert Koprinkov
Aleksandrina Streltsova
77 - 73 (WIN: BLACK)
110023  
Marc Craenen
Arnoud Schmiermann
75 - 75
110024  
Arnoud Schmiermann
Marc Craenen
74 - 76 (WIN: WHITE)
110025  
Szabi Buzogany
Dennis Heeffer
75 - 75
110026  
Sven Holtrop
Corné Verhoef
75 - 75
110027  
Dennis Heeffer
Szabi Buzogany
75 - 75
110028  
Corné Verhoef
Sven Holtrop
75 - 75
110029  
Rafael Mostert
Michael Janssen
84 - 66 (WIN: BLACK)
110030  
Michael Janssen
Rafael Mostert
64 - 86 (WIN: WHITE)
110031  
Maurits van Altvorst
Danny Thai
66 - 84 (WIN: WHITE)
110032  
Danny Thai
Maurits van Altvorst
81 - 69 (WIN: BLACK)
110033  
Pieter Voors
C.A. Nouta
68 - 82 (WIN: WHITE)
110034  
C.A. Nouta
Pieter Voors
84 - 66 (WIN: BLACK)
110035  
Robbert van Kessel
Antonio Morillas
68 - 82 (WIN: WHITE)
110036  
Antonio Morillas
Robbert van Kessel
74 - 76 (WIN: WHITE)
110037  
Gijs Pennings
Bryan Westerveld
86 - 64 (WIN: BLACK)
110038  
Bryan Westerveld
Gijs Pennings
62 - 88 (WIN: WHITE)
110039  
Reinier Schmiermann
Gijs van Swaaij
76 - 74 (WIN: BLACK)
110040  
Gijs van Swaaij
Reinier Schmiermann
74 - 76 (WIN: WHITE)
110041  
Tudor Serban
Narcis Gemene
78 - 72 (WIN: BLACK)
110042  
Jonathan Heek
Annejan van den Dool
81 - 69 (WIN: BLACK)
110043  
Narcis Gemene
Tudor Serban
74 - 76 (WIN: WHITE)
110044  
Annejan van den Dool
Jonathan Heek
70 - 80 (WIN: WHITE)
110045  
Tiago Scholten
Marien Raat
94 - 56 (WIN: BLACK)
110046  
Marien Raat
Tiago Scholten
59 - 91 (WIN: WHITE)
110047  
Mkrtich Adamyan
Marc Shair Ali
85 - 65 (WIN: BLACK)
110048  
Marc Shair Ali
Mkrtich Adamyan
74 - 76 (WIN: WHITE)
110049  
Hugo Arkesteijn
Wouter Kool
71 - 79 (WIN: WHITE)
110050  
Wouter Kool
Hugo Arkesteijn
81 - 69 (WIN: BLACK)
110051  
Wouter Visser
Sebastiaan Roodenburg
101 - 49 (WIN: BLACK)
110052  
Sebastiaan Roodenburg
Wouter Visser
85 - 65 (WIN: BLACK)
110053  
Danny van Dortmont
Pepijn Overbeeke
63 - 87 (WIN: WHITE)
110054  
Pepijn Overbeeke
Danny van Dortmont
92 - 58 (WIN: BLACK)
110055  
Koen Wolters
Nathan van den Berg
66 - 84 (WIN: WHITE)
110056  
Nathan van den Berg
Koen Wolters
83 - 67 (WIN: BLACK)
110057  
Willem Melching
Stian Valle
35 - 115 (WIN: WHITE)
110058  
Stian Valle
Willem Melching
87 - 63 (WIN: BLACK)
110059  
Jonathan Ho
Alexandru Flavian Tataru
73 - 77 (WIN: WHITE)
110060  
Alexandru Flavian Tataru
Jonathan Ho
77 - 73 (WIN: BLACK)
110061  
Ben van Hartingsveldt
Splinter Suidman
98 - 52 (WIN: BLACK)
110062  
Splinter Suidman
Ben van Hartingsveldt
72 - 78 (WIN: WHITE)
110063  
John Christian David
Jochem Raat
113 - 37 (WIN: BLACK)
110064  
Jochem Raat
John Christian David
82 - 68 (WIN: BLACK)
110065  
Sybrand Aarnoutse
Test Player A
107 - 43 (WIN: BLACK)
110066  
Test Player A
Sybrand Aarnoutse
85 - 65 (WIN: BLACK)
110067  
Peter Vermeulen
Alexander Rietveldt
76 - 74 (WIN: BLACK)
110068  
Vitalii Melnyk
Wout Vissers
68 - 82 (WIN: WHITE)
110069  
Alexander Rietveldt
Peter Vermeulen
74 - 76 (WIN: WHITE)
110070  
Wout Vissers
Vitalii Melnyk
54 - 96 (WIN: WHITE)
110071  
Ernest van Wijland
gautham s
68 - 82 (WIN: WHITE)
110072  
gautham s
Ernest van Wijland
87 - 63 (WIN: BLACK)
110073  
Jard van Roest
Vishwas N S
72 - 78 (WIN: WHITE)
110074  
Vishwas N S
Jard van Roest
69 - 81 (WIN: WHITE)
110075  
Dirk Groot
Arend Mellendijk
95 - 55 (WIN: BLACK)
110076  
David Venhoek
Peter Jongenburger
108 - 42 (WIN: BLACK)
110077  
Jelmer Firet
Lorenzo Theunissen
99 - 0 (WIN: BLACK)
110078  
Giannis Margonis
Mika Zeilstra
96 - 54 (WIN: BLACK)
110079  
Lucas van Osenbruggen
Michiel Visser
93 - 57 (WIN: BLACK)
110080  
Arend Mellendijk
Dirk Groot
59 - 91 (WIN: WHITE)
110081  
Michiel Visser
Lucas van Osenbruggen
59 - 91 (WIN: WHITE)
110082  
Mika Zeilstra
Giannis Margonis
42 - 108 (WIN: WHITE)
110083  
Peter Jongenburger
David Venhoek
67 - 83 (WIN: WHITE)
110084  
Lorenzo Theunissen
Jelmer Firet
64 - 86 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 11

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 1816
2Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 1755
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 1723
4Tijs LenssenNIOBlackBot06 1719
5Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 1719
6Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 1718
7Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 1717
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 1716
9Luisa LampreaCodeCupJeremy 1715
10Andor MichelsCodeCup7Jacob 1714
11Tom DamanNIObegin 1709
12Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 1707
13Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 1707
14Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 1705
15Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 1705
16Sander VerdonschotCodeCupMessier31 1703
17Dorin DamaschinCodeCupdorin 1702
18Adil ZARHANECodeCupA_0_2 1702
19Leopold TschanterCodeCupltblack 1701
20Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 1700
21Peter SmitCodeCupde9888 1699
22Matthias GelbmannCodeCupGP 1695
23Rune ValleCodeCupEnrahim 1694
24Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 1693
25Nick StijgerNIOPhoenix 1692
26Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 1691
27Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 1691
28Joaquin van LoonNIOPatser 1690
29Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 1690
30Nikita KurginCodeCupPhoebe 1689
31Maks VerverCodeCupSagittarius 1689
32Raul KooterCodeCupAi 1688
33Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 1687
34Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 1686
35Noud BongersNIOFincent 1685
36Tiago ScholtenNIOGitGut2 1685
37Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 1685
38Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 1684
39Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 1684
40Rafael MostertCodeCupfirewall 1683
41Gijs PenningsNIOQuasar 1682
42Tom SmedingCodeCupbo 1679
43Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 1679
44C.A. NoutaCodeCupHannibal 1677
45Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 1677
46Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 1676
47Kirk JoubertCodeCupWasp 1676
48Maarten KokCodeCupMain 1675
49Willem van der Vegtunofficialbh13 1672
50Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 1672
51Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 1671
52Marc CraenenNIOBlackHole 1669
53Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 1665
54Leander van WijlickNIODefensive_mk1 1665
55Sven HoltropNIOtok 1665
56Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 1665
57Dennis HeefferNIO_ 1664
58Corné VerhoefNIOBlackSmith 1664
59Antonio MorillasCodeCupColador 1664
60Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 1664
61Mkrtich AdamyanCodeCupCore 1660
62Stian ValleCodeCupR 1660
63Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 1659
64Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 1658
65Wouter VisserNIOD 1656
66Pepijn OverbeekeCodeCupV1 1655 3
67Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 1654
68Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 1653
69Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 1652
70Narcis GemeneCodeCup16_12_8_60_30_x_7 1647
71Maurits van AltvorstNIOv4 1647
72Pieter VoorsCodeCupSuperNova 1645
73Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 1642
74Annejan van den DoolNIOMain3 1640
75Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 1634
76Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 1634
77Bryan WesterveldNIOTestversie 1633
78Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 1631
79John Christian DavidCodeCupB01 1625
80Ben van HartingsveldtNIOyocBotBlackHole 1621
81Sebastiaan RoodenburgCodeCupSupernova 1620
82Marien RaatCodeCupSlowPoke 1614
83Sybrand AarnoutseNIOHawking_Radiation 1614
84Danny van DortmontNIOCompetitor_2 1606
85Koen WoltersCodeCupKBHT2 1600
86Alexandru Flavian TataruCodeCupatataru_v2 1600
87Vitalii MelnykCodeCupRandom 1595
88Jonathan HoCodeCupBlackHole 1593
89Dirk GrootCodeCupBlackHole 1593
90Renze VroomNIOBlackhole 1591 2
91Peter VermeulenCodeCupbasic 1590
92David Venhoekunofficialtest 1586
93Giannis MargonisCodeCupfull_12 1585
94gautham sCodeCupBlackHoleMain 1584
95Alexander RietveldtNIOLeStrijder 1579
96Jelmer FiretNIOMM4 1571
97Splinter SuidmanNIOsplintah 1569
98Jard van RoestNIOHole_in_One 1566
99Wout VissersNIOBlackh0le_1 1563
100Jochem RaatCodeCuprandom01 1562
101Lucas van OsenbruggenNIOstrategyRandom2 1559
102Vishwas N SCodeCupVersion1 1559
103Willem MelchingCodeCupwillem1 1557
104Ernest van WijlandNIOHIHIHI 1548
105Arend MellendijkNIOA 1486
106Michiel VisserCodeCupblackhole 1352
107Mika ZeilstraNIOa 1299
108Peter JongenburgerNIOMain 1239
109Lorenzo TheunissenNIOa 258 18