CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 12
Games: 110
Players: 110
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 12

GameBlack playerWhite playerResult
110085  
Abdessamad El Kasimi
Alan Ansell
75 - 75
110086  
Marc Oldenhof
Jelle van Cappelle
77 - 73 (WIN: BLACK)
110087  
Alan Ansell
Abdessamad El Kasimi
72 - 78 (WIN: WHITE)
110088  
Tijs Lenssen
Maarten Schadd
71 - 79 (WIN: WHITE)
110089  
Jelle van Cappelle
Marc Oldenhof
76 - 74 (WIN: BLACK)
110090  
Maarten Schadd
Tijs Lenssen
80 - 70 (WIN: BLACK)
110091  
Alexandr Mushtagov
Luisa Lamprea
73 - 77 (WIN: WHITE)
110092  
Matthijs Tijink
Andor Michels
78 - 72 (WIN: BLACK)
110093  
Luisa Lamprea
Alexandr Mushtagov
76 - 74 (WIN: BLACK)
110094  
Andor Michels
Matthijs Tijink
73 - 77 (WIN: WHITE)
110095  
Tom Daman
Tjeerd van Cappelle
71 - 79 (WIN: WHITE)
110096  
Tjeerd van Cappelle
Tom Daman
77 - 73 (WIN: BLACK)
110097  
Anatolijs Gorbunovs
Sandor Pandur
76 - 74 (WIN: BLACK)
110098  
Sandor Pandur
Anatolijs Gorbunovs
77 - 73 (WIN: BLACK)
110099  
Ludo Pulles
Dorin Damaschin
70 - 80 (WIN: WHITE)
110100  
Sander Verdonschot
Leopold Tschanter
71 - 79 (WIN: WHITE)
110101  
Dorin Damaschin
Ludo Pulles
75 - 75
110102  
Adil ZARHANE
Jens Heuseveldt
74 - 76 (WIN: WHITE)
110103  
Leopold Tschanter
Sander Verdonschot
77 - 73 (WIN: BLACK)
110104  
Jens Heuseveldt
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: WHITE)
110105  
Peter Smit
Matthias Gelbmann
63 - 87 (WIN: WHITE)
110106  
Matthias Gelbmann
Peter Smit
76 - 74 (WIN: BLACK)
110107  
Rune Valle
Lukas Gelbmann
77 - 73 (WIN: BLACK)
110108  
Lukas Gelbmann
Rune Valle
76 - 74 (WIN: BLACK)
110109  
Nick Stijger
Jovan Gerbscheid
75 - 75
110110  
Jovan Gerbscheid
Nick Stijger
76 - 74 (WIN: BLACK)
110111  
Henk Koops
Joaquin van Loon
75 - 75
110112  
Joaquin van Loon
Henk Koops
68 - 82 (WIN: WHITE)
110113  
Reijer van Harten
Maks Verver
70 - 80 (WIN: WHITE)
110114  
Nikita Kurgin
Raul Kooter
75 - 75
110115  
Maks Verver
Reijer van Harten
71 - 79 (WIN: WHITE)
110116  
Raul Kooter
Nikita Kurgin
75 - 75
110117  
Marcel Vlastuin
Lukas Pestalozzi
75 - 75
110118  
Lukas Pestalozzi
Marcel Vlastuin
75 - 75
110119  
Noud Bongers
Tiago Scholten
79 - 71 (WIN: BLACK)
110120  
Tiago Scholten
Noud Bongers
71 - 79 (WIN: WHITE)
110121  
Tej Kanwar
Jaap Taal
76 - 74 (WIN: BLACK)
110122  
Jaap Taal
Tej Kanwar
71 - 79 (WIN: WHITE)
110123  
Shoaziz Shorakhimov
Gijs Pennings
77 - 73 (WIN: BLACK)
110124  
Rafael Mostert
Tom Smeding
73 - 77 (WIN: WHITE)
110125  
Gijs Pennings
Shoaziz Shorakhimov
76 - 74 (WIN: BLACK)
110126  
Tom Smeding
Rafael Mostert
80 - 70 (WIN: BLACK)
110127  
Andreas Unterluggauer
Danny Thai
76 - 74 (WIN: BLACK)
110128  
C.A. Nouta
Ebe-Jan Buitenhuis
75 - 75
110129  
Danny Thai
Andreas Unterluggauer
74 - 76 (WIN: WHITE)
110130  
Ebe-Jan Buitenhuis
C.A. Nouta
69 - 81 (WIN: WHITE)
110131  
Kirk Joubert
Maarten Kok
71 - 79 (WIN: WHITE)
110132  
Maarten Kok
Kirk Joubert
81 - 69 (WIN: BLACK)
110133  
Willem van der Vegt
Robert Koprinkov
75 - 75
110134  
Robert Koprinkov
Willem van der Vegt
81 - 69 (WIN: BLACK)
110135  
Aleksandrina Streltsova
Marc Craenen
73 - 77 (WIN: WHITE)
110136  
Marc Craenen
Aleksandrina Streltsova
74 - 76 (WIN: WHITE)
110137  
Szabi Buzogany
Leander van Wijlick
71 - 79 (WIN: WHITE)
110138  
Leander van Wijlick
Szabi Buzogany
62 - 88 (WIN: WHITE)
110139  
Sven Holtrop
Arnoud Schmiermann
76 - 74 (WIN: BLACK)
110140  
Arnoud Schmiermann
Sven Holtrop
74 - 76 (WIN: WHITE)
110141  
Dennis Heeffer
Corné Verhoef
74 - 76 (WIN: WHITE)
110142  
Corné Verhoef
Dennis Heeffer
78 - 72 (WIN: BLACK)
110143  
Antonio Morillas
Mkrtich Adamyan
75 - 75
110144  
Jonathan Heek
Stian Valle
102 - 48 (WIN: BLACK)
110145  
Mkrtich Adamyan
Antonio Morillas
71 - 79 (WIN: WHITE)
110146  
Stian Valle
Jonathan Heek
54 - 96 (WIN: WHITE)
110147  
Tudor Serban
Reinier Schmiermann
74 - 76 (WIN: WHITE)
110148  
Reinier Schmiermann
Tudor Serban
78 - 72 (WIN: BLACK)
110149  
Wouter Visser
Pepijn Overbeeke
54 - 96 (WIN: WHITE)
110150  
Pepijn Overbeeke
Wouter Visser
110 - 40 (WIN: BLACK)
110151  
Gijs van Swaaij
Wouter Kool
75 - 75
110152  
Wouter Kool
Gijs van Swaaij
74 - 76 (WIN: WHITE)
110153  
Robbert van Kessel
Narcis Gemene
77 - 73 (WIN: BLACK)
110154  
Narcis Gemene
Robbert van Kessel
78 - 72 (WIN: BLACK)
110155  
Maurits van Altvorst
Pieter Voors
70 - 80 (WIN: WHITE)
110156  
Pieter Voors
Maurits van Altvorst
79 - 71 (WIN: BLACK)
110157  
Michael Janssen
Annejan van den Dool
72 - 78 (WIN: WHITE)
110158  
Annejan van den Dool
Michael Janssen
74 - 76 (WIN: WHITE)
110159  
Marc Shair Ali
Hugo Arkesteijn
64 - 86 (WIN: WHITE)
110160  
Hugo Arkesteijn
Marc Shair Ali
92 - 58 (WIN: BLACK)
110161  
Bryan Westerveld
Nathan van den Berg
56 - 94 (WIN: WHITE)
110162  
Nathan van den Berg
Bryan Westerveld
100 - 50 (WIN: BLACK)
110163  
John Christian David
Ben van Hartingsveldt
104 - 46 (WIN: BLACK)
110164  
Ben van Hartingsveldt
John Christian David
68 - 82 (WIN: WHITE)
110165  
Sebastiaan Roodenburg
Sybrand Aarnoutse
96 - 54 (WIN: BLACK)
110166  
Marien Raat
Danny van Dortmont
107 - 43 (WIN: BLACK)
110167  
Sybrand Aarnoutse
Sebastiaan Roodenburg
91 - 59 (WIN: BLACK)
110168  
Danny van Dortmont
Marien Raat
44 - 106 (WIN: WHITE)
110169  
Koen Wolters
Alexandru Flavian Tataru
74 - 76 (WIN: WHITE)
110170  
Alexandru Flavian Tataru
Koen Wolters
76 - 74 (WIN: BLACK)
110171  
Vitalii Melnyk
Dirk Groot
90 - 60 (WIN: BLACK)
110172  
Jonathan Ho
Renze Vroom
67 - 83 (WIN: WHITE)
110173  
Dirk Groot
Vitalii Melnyk
97 - 53 (WIN: BLACK)
110174  
Renze Vroom
Jonathan Ho
76 - 74 (WIN: BLACK)
110175  
Peter Vermeulen
Giannis Margonis
50 - 100 (WIN: WHITE)
110176  
David Venhoek
Alexander Rietveldt
89 - 61 (WIN: BLACK)
110177  
Giannis Margonis
Peter Vermeulen
45 - 105 (WIN: WHITE)
110178  
gautham s
Jelmer Firet
61 - 89 (WIN: WHITE)
110179  
Alexander Rietveldt
David Venhoek
74 - 76 (WIN: WHITE)
110180  
Jelmer Firet
gautham s
56 - 94 (WIN: WHITE)
110181  
Test Player A
Splinter Suidman
51 - 99 (WIN: WHITE)
110182  
Splinter Suidman
Test Player A
59 - 91 (WIN: WHITE)
110183  
Jard van Roest
Jochem Raat
55 - 95 (WIN: WHITE)
110184  
Wout Vissers
Michiel Visser
125 - 25 (WIN: BLACK)
110185  
Jochem Raat
Jard van Roest
53 - 97 (WIN: WHITE)
110186  
Lucas van Osenbruggen
Arend Mellendijk
76 - 74 (WIN: BLACK)
110187  
Vishwas N S
Peter Jongenburger
102 - 48 (WIN: BLACK)
110188  
Willem Melching
Mika Zeilstra
79 - 71 (WIN: BLACK)
110189  
Ernest van Wijland
Lorenzo Theunissen
69 - 0
110190  
Arend Mellendijk
Lucas van Osenbruggen
98 - 52 (WIN: BLACK)
110191  
Michiel Visser
Wout Vissers
27 - 123 (WIN: WHITE)
110192  
Mika Zeilstra
Willem Melching
66 - 84 (WIN: WHITE)
110193  
Peter Jongenburger
Vishwas N S
22 - 128 (WIN: WHITE)
110194  
Lorenzo Theunissen
Ernest van Wijland
0 - 59

Intermediate score after round 12

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 1969
2Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 1906
3Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 1877
4Matthijs TijinkCodeCupperplexity 1871
5Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 1870
6Luisa LampreaCodeCupJeremy 1868
7Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 1868
8Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 1864
9Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 1863
10Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 1862
11Pepijn OverbeekeCodeCupV1 1861 3
12Tijs LenssenNIOBlackBot06 1860
13Andor MichelsCodeCup7Jacob 1859
14Matthias GelbmannCodeCupGP 1858
15Dorin DamaschinCodeCupdorin 1857
16Leopold TschanterCodeCupltblack 1857
17Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 1856
18Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 1856
19Tom DamanNIObegin 1853
20Adil ZARHANECodeCupA_0_2 1852
21Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 1850
22Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 1850
23Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 1848
24Sander VerdonschotCodeCupMessier31 1847
25Rune ValleCodeCupEnrahim 1845
26Noud BongersNIOFincent 1843
27Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 1842
28Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 1842
29Nick StijgerNIOPhoenix 1841
30Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 1840
31Maks VerverCodeCupSagittarius 1840
32Nikita KurginCodeCupPhoebe 1839
33Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 1839
34Raul KooterCodeCupAi 1838
35Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 1837
36Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 1836
37Peter SmitCodeCupde9888 1836
38Tom SmedingCodeCupbo 1836
39Maarten KokCodeCupMain 1835
40Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 1835
41Joaquin van LoonNIOPatser 1833
42C.A. NoutaCodeCupHannibal 1833
43Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 1831
44Gijs PenningsNIOQuasar 1831
45Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 1829
46Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 1828
47Marien RaatCodeCupSlowPoke 1827
48Tiago ScholtenNIOGitGut2 1827
49Rafael MostertCodeCupfirewall 1826
50Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 1825
51Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 1825
52Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 1824
53Marc CraenenNIOBlackHole 1820
54Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 1820
55Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 1820
56Corné VerhoefNIOBlackSmith 1818
57Antonio MorillasCodeCupColador 1818
58Sven HoltropNIOtok 1817
59Willem van der Vegtunofficialbh13 1816
60Kirk JoubertCodeCupWasp 1816
61Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 1813
62Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 1812
63Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 1812
64Wout VissersNIOBlackh0le_1 1811
65John Christian DavidCodeCupB01 1811
66Dennis HeefferNIO_ 1810
67Mkrtich AdamyanCodeCupCore 1806
68Leander van WijlickNIODefensive_mk1 1806
69Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 1805
70Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 1805
71Pieter VoorsCodeCupSuperNova 1804
72Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 1802
73Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 1801
74Narcis GemeneCodeCup16_12_8_60_30_x_7 1798
75Annejan van den DoolNIOMain3 1792
76Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 1790
77Vishwas N SCodeCupVersion1 1789
78Maurits van AltvorstNIOv4 1788
79Sebastiaan RoodenburgCodeCupSupernova 1775
80Stian ValleCodeCupR 1762
81Sybrand AarnoutseNIOHawking_Radiation 1759
82Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 1756
83Alexandru Flavian TataruCodeCupatataru_v2 1752
84David Venhoekunofficialtest 1751
85Wouter VisserNIOD 1750
86Dirk GrootCodeCupBlackHole 1750
87Renze VroomNIOBlackhole 1750 2
88Koen WoltersCodeCupKBHT2 1748
89Peter VermeulenCodeCupbasic 1745
90Bryan WesterveldNIOTestversie 1739
91gautham sCodeCupBlackHoleMain 1739
92Vitalii MelnykCodeCupRandom 1738
93Ben van HartingsveldtNIOyocBotBlackHole 1735
94Jonathan HoCodeCupBlackHole 1734
95Giannis MargonisCodeCupfull_12 1730
96Splinter SuidmanNIOsplintah 1727
97Willem MelchingCodeCupwillem1 1720
98Jard van RoestNIOHole_in_One 1718
99Jelmer FiretNIOMM4 1716
100Alexander RietveldtNIOLeStrijder 1714
101Jochem RaatCodeCuprandom01 1710
102Danny van DortmontNIOCompetitor_2 1693
103Lucas van OsenbruggenNIOstrategyRandom2 1687
104Ernest van WijlandNIOHIHIHI 1676
105Arend MellendijkNIOA 1658
106Mika ZeilstraNIOa 1436
107Michiel VisserCodeCupblackhole 1404
108Peter JongenburgerNIOMain 1309
109Lorenzo TheunissenNIOa 258 20