CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 13
Games: 110
Players: 110
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 13

GameBlack playerWhite playerResult
110195  
Abdessamad El Kasimi
Maarten Schadd
75 - 75
110196  
Marc Oldenhof
Luisa Lamprea
76 - 74 (WIN: BLACK)
110197  
Maarten Schadd
Abdessamad El Kasimi
72 - 78 (WIN: WHITE)
110198  
Matthijs Tijink
Alan Ansell
71 - 79 (WIN: WHITE)
110199  
Alan Ansell
Matthijs Tijink
79 - 71 (WIN: BLACK)
110200  
Luisa Lamprea
Marc Oldenhof
66 - 84 (WIN: WHITE)
110201  
Jelle van Cappelle
Alexandr Mushtagov
82 - 68 (WIN: BLACK)
110202  
Alexandr Mushtagov
Jelle van Cappelle
77 - 73 (WIN: BLACK)
110203  
Tjeerd van Cappelle
Jonathan Heek
77 - 73 (WIN: BLACK)
110204  
Jonathan Heek
Tjeerd van Cappelle
71 - 79 (WIN: WHITE)
110205  
Pepijn Overbeeke
Tijs Lenssen
69 - 81 (WIN: WHITE)
110206  
Tijs Lenssen
Pepijn Overbeeke
76 - 74 (WIN: BLACK)
110207  
Andor Michels
Matthias Gelbmann
71 - 79 (WIN: WHITE)
110208  
Matthias Gelbmann
Andor Michels
76 - 74 (WIN: BLACK)
110209  
Dorin Damaschin
Leopold Tschanter
78 - 72 (WIN: BLACK)
110210  
Leopold Tschanter
Dorin Damaschin
72 - 78 (WIN: WHITE)
110211  
Sandor Pandur
Tom Daman
75 - 75
110212  
Anatolijs Gorbunovs
Jens Heuseveldt
76 - 74 (WIN: BLACK)
110213  
Tom Daman
Sandor Pandur
73 - 77 (WIN: WHITE)
110214  
Adil ZARHANE
Ludo Pulles
75 - 75
110215  
Jens Heuseveldt
Anatolijs Gorbunovs
74 - 76 (WIN: WHITE)
110216  
Ludo Pulles
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: WHITE)
110217  
Henk Koops
Sander Verdonschot
74 - 76 (WIN: WHITE)
110218  
Sander Verdonschot
Henk Koops
72 - 78 (WIN: WHITE)
110219  
Rune Valle
Noud Bongers
76 - 74 (WIN: BLACK)
110220  
Noud Bongers
Rune Valle
74 - 76 (WIN: WHITE)
110221  
Jovan Gerbscheid
Maks Verver
74 - 76 (WIN: WHITE)
110222  
Lukas Gelbmann
Nick Stijger
77 - 73 (WIN: BLACK)
110223  
Nick Stijger
Lukas Gelbmann
73 - 77 (WIN: WHITE)
110224  
Tej Kanwar
Nikita Kurgin
75 - 75
110225  
Maks Verver
Jovan Gerbscheid
75 - 75
110226  
Nikita Kurgin
Tej Kanwar
78 - 72 (WIN: BLACK)
110227  
Reijer van Harten
Raul Kooter
74 - 76 (WIN: WHITE)
110228  
Raul Kooter
Reijer van Harten
75 - 75
110229  
Marcel Vlastuin
Peter Smit
74 - 76 (WIN: WHITE)
110230  
Lukas Pestalozzi
Tom Smeding
75 - 75
110231  
Peter Smit
Marcel Vlastuin
72 - 78 (WIN: WHITE)
110232  
Tom Smeding
Lukas Pestalozzi
77 - 73 (WIN: BLACK)
110233  
Maarten Kok
Joaquin van Loon
74 - 76 (WIN: WHITE)
110234  
Shoaziz Shorakhimov
C.A. Nouta
77 - 73 (WIN: BLACK)
110235  
Joaquin van Loon
Maarten Kok
70 - 80 (WIN: WHITE)
110236  
C.A. Nouta
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: WHITE)
110237  
Andreas Unterluggauer
Gijs Pennings
76 - 74 (WIN: BLACK)
110238  
Gijs Pennings
Andreas Unterluggauer
74 - 76 (WIN: WHITE)
110239  
Jaap Taal
Robert Koprinkov
76 - 74 (WIN: BLACK)
110240  
Robert Koprinkov
Jaap Taal
74 - 76 (WIN: WHITE)
110241  
Marien Raat
Rafael Mostert
74 - 76 (WIN: WHITE)
110242  
Tiago Scholten
Nathan van den Berg
74 - 76 (WIN: WHITE)
110243  
Rafael Mostert
Marien Raat
75 - 75
110244  
Nathan van den Berg
Tiago Scholten
76 - 74 (WIN: BLACK)
110245  
Danny Thai
Szabi Buzogany
73 - 77 (WIN: WHITE)
110246  
Szabi Buzogany
Danny Thai
78 - 72 (WIN: BLACK)
110247  
Marc Craenen
Ebe-Jan Buitenhuis
75 - 75
110248  
Aleksandrina Streltsova
Antonio Morillas
75 - 75
110249  
Ebe-Jan Buitenhuis
Marc Craenen
72 - 78 (WIN: WHITE)
110250  
Corné Verhoef
Willem van der Vegt
82 - 68 (WIN: BLACK)
110251  
Antonio Morillas
Aleksandrina Streltsova
73 - 77 (WIN: WHITE)
110252  
Sven Holtrop
Kirk Joubert
79 - 71 (WIN: BLACK)
110253  
Willem van der Vegt
Corné Verhoef
66 - 84 (WIN: WHITE)
110254  
Kirk Joubert
Sven Holtrop
76 - 74 (WIN: BLACK)
110255  
Arnoud Schmiermann
Hugo Arkesteijn
78 - 72 (WIN: BLACK)
110256  
Hugo Arkesteijn
Arnoud Schmiermann
76 - 74 (WIN: BLACK)
110257  
Reinier Schmiermann
Wout Vissers
89 - 61 (WIN: BLACK)
110258  
Wout Vissers
Reinier Schmiermann
60 - 90 (WIN: WHITE)
110259  
John Christian David
Mkrtich Adamyan
72 - 78 (WIN: WHITE)
110260  
Dennis Heeffer
Leander van Wijlick
78 - 72 (WIN: BLACK)
110261  
Mkrtich Adamyan
John Christian David
78 - 72 (WIN: BLACK)
110262  
Leander van Wijlick
Dennis Heeffer
71 - 79 (WIN: WHITE)
110263  
Tudor Serban
Gijs van Swaaij
73 - 77 (WIN: WHITE)
110264  
Gijs van Swaaij
Tudor Serban
76 - 74 (WIN: BLACK)
110265  
Pieter Voors
Robbert van Kessel
77 - 73 (WIN: BLACK)
110266  
Wouter Kool
Narcis Gemene
77 - 73 (WIN: BLACK)
110267  
Robbert van Kessel
Pieter Voors
76 - 74 (WIN: BLACK)
110268  
Narcis Gemene
Wouter Kool
73 - 77 (WIN: WHITE)
110269  
Annejan van den Dool
Vishwas N S
104 - 46 (WIN: BLACK)
110270  
Michael Janssen
Maurits van Altvorst
88 - 62 (WIN: BLACK)
110271  
Vishwas N S
Annejan van den Dool
42 - 108 (WIN: WHITE)
110272  
Maurits van Altvorst
Michael Janssen
67 - 83 (WIN: WHITE)
110273  
Sebastiaan Roodenburg
Stian Valle
87 - 63 (WIN: BLACK)
110274  
Stian Valle
Sebastiaan Roodenburg
79 - 71 (WIN: BLACK)
110275  
Sybrand Aarnoutse
Marc Shair Ali
53 - 97 (WIN: WHITE)
110276  
Marc Shair Ali
Sybrand Aarnoutse
97 - 53 (WIN: BLACK)
110277  
Alexandru Flavian Tataru
David Venhoek
91 - 59 (WIN: BLACK)
110278  
David Venhoek
Alexandru Flavian Tataru
52 - 98 (WIN: WHITE)
110279  
Wouter Visser
Dirk Groot
60 - 90 (WIN: WHITE)
110280  
Dirk Groot
Wouter Visser
94 - 56 (WIN: BLACK)
110281  
Renze Vroom
Koen Wolters
75 - 75
110282  
Koen Wolters
Renze Vroom
73 - 77 (WIN: WHITE)
110283  
Peter Vermeulen
Bryan Westerveld
55 - 95 (WIN: WHITE)
110284  
Bryan Westerveld
Peter Vermeulen
90 - 60 (WIN: BLACK)
110285  
gautham s
Ben van Hartingsveldt
50 - 100 (WIN: WHITE)
110286  
Vitalii Melnyk
Splinter Suidman
63 - 87 (WIN: WHITE)
110287  
Ben van Hartingsveldt
gautham s
75 - 75
110288  
Jonathan Ho
Jard van Roest
73 - 77 (WIN: WHITE)
110289  
Giannis Margonis
Willem Melching
86 - 64 (WIN: BLACK)
110290  
Splinter Suidman
Vitalii Melnyk
68 - 82 (WIN: WHITE)
110291  
Willem Melching
Giannis Margonis
60 - 90 (WIN: WHITE)
110292  
Jard van Roest
Jonathan Ho
78 - 72 (WIN: BLACK)
110293  
Jelmer Firet
Lucas van Osenbruggen
90 - 60 (WIN: BLACK)
110294  
Alexander Rietveldt
Arend Mellendijk
72 - 78 (WIN: WHITE)
110295  
Test Player A
Mika Zeilstra
83 - 67 (WIN: BLACK)
110296  
Jochem Raat
Peter Jongenburger
70 - 80 (WIN: WHITE)
110297  
Danny van Dortmont
Lorenzo Theunissen
93 - 0 (WIN: BLACK)
110298  
Lucas van Osenbruggen
Jelmer Firet
91 - 59 (WIN: BLACK)
110299  
Ernest van Wijland
Michiel Visser
96 - 54 (WIN: BLACK)
110300  
Arend Mellendijk
Alexander Rietveldt
56 - 94 (WIN: WHITE)
110301  
Mika Zeilstra
Test Player A
65 - 85 (WIN: WHITE)
110302  
Michiel Visser
Ernest van Wijland
54 - 96 (WIN: WHITE)
110303  
Peter Jongenburger
Jochem Raat
22 - 128 (WIN: WHITE)
110304  
Lorenzo Theunissen
Danny van Dortmont
0 - 56

Intermediate score after round 13

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 2122
2Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 2066
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 2028
4Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 2024
5Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 2023
6Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 2019
7Tijs LenssenNIOBlackBot06 2017
8Dorin DamaschinCodeCupdorin 2013
9Matthias GelbmannCodeCupGP 2013
10Matthijs TijinkCodeCupperplexity 2013
11Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 2009
12Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 2008
13Luisa LampreaCodeCupJeremy 2008
14Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 2008
15Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 2006
16Annejan van den DoolNIOMain3 2004
17Andor MichelsCodeCup7Jacob 2004
18Pepijn OverbeekeCodeCupV1 2004 3
19Adil ZARHANECodeCupA_0_2 2003
20Tom DamanNIObegin 2001
21Leopold TschanterCodeCupltblack 2001
22Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 2000
23Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 1999
24Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 1998
25Rune ValleCodeCupEnrahim 1997
26Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 1996
27Sander VerdonschotCodeCupMessier31 1995
28Nikita KurginCodeCupPhoebe 1992
29Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 1991
30Noud BongersNIOFincent 1991
31Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 1991
32Maks VerverCodeCupSagittarius 1991
33Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 1989
34Maarten KokCodeCupMain 1989
35Raul KooterCodeCupAi 1989
36Tom SmedingCodeCupbo 1988
37Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 1988
38Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 1988
39Nick StijgerNIOPhoenix 1987
40Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 1987
41Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 1984
42Peter SmitCodeCupde9888 1984
43Corné VerhoefNIOBlackSmith 1984
44Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 1983
45Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 1981
46C.A. NoutaCodeCupHannibal 1980
47Joaquin van LoonNIOPatser 1979
48Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 1979
49Gijs PenningsNIOQuasar 1979
50Rafael MostertCodeCupfirewall 1977
51Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 1977
52Marien RaatCodeCupSlowPoke 1976
53Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 1976
54Tiago ScholtenNIOGitGut2 1975
55Marc CraenenNIOBlackHole 1973
56Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 1972
57Sven HoltropNIOtok 1970
58Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 1970
59Dennis HeefferNIO_ 1967
60Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 1967
61Antonio MorillasCodeCupColador 1966
62Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 1965
63Kirk JoubertCodeCupWasp 1963
64Mkrtich AdamyanCodeCupCore 1962
65Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 1961
66Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 1960
67Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 1958
68Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 1956
69Pieter VoorsCodeCupSuperNova 1955
70John Christian DavidCodeCupB01 1955
71Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 1952
72Willem van der Vegtunofficialbh13 1950
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 1950
74Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 1950
75Leander van WijlickNIODefensive_mk1 1949
76Narcis GemeneCodeCup16_12_8_60_30_x_7 1944
77Alexandru Flavian TataruCodeCupatataru_v2 1941
78Dirk GrootCodeCupBlackHole 1934
79Sebastiaan RoodenburgCodeCupSupernova 1933
80Wout VissersNIOBlackh0le_1 1932
81Bryan WesterveldNIOTestversie 1924
82Maurits van AltvorstNIOv4 1917
83Ben van HartingsveldtNIOyocBotBlackHole 1910
84Jochem RaatCodeCuprandom01 1908
85Giannis MargonisCodeCupfull_12 1906
86Stian ValleCodeCupR 1904
87Renze VroomNIOBlackhole 1902 2
88Koen WoltersCodeCupKBHT2 1896
89Vitalii MelnykCodeCupRandom 1883
90Splinter SuidmanNIOsplintah 1882
91Alexander RietveldtNIOLeStrijder 1880
92Jonathan HoCodeCupBlackHole 1879
93Vishwas N SCodeCupVersion1 1877
94Jard van RoestNIOHole_in_One 1873
95Ernest van WijlandNIOHIHIHI 1868
96Wouter VisserNIOD 1866
97Jelmer FiretNIOMM4 1865
98Sybrand AarnoutseNIOHawking_Radiation 1865
99gautham sCodeCupBlackHoleMain 1864
100David Venhoekunofficialtest 1862
101Peter VermeulenCodeCupbasic 1860
102Willem MelchingCodeCupwillem1 1844
103Danny van DortmontNIOCompetitor_2 1842
104Lucas van OsenbruggenNIOstrategyRandom2 1838
105Arend MellendijkNIOA 1792
106Mika ZeilstraNIOa 1568
107Michiel VisserCodeCupblackhole 1512
108Peter JongenburgerNIOMain 1411
109Lorenzo TheunissenNIOa 258 22