CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 18
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 18

GameBlack playerWhite playerResult
110709  
Abdessamad El Kasimi
Marc Shair Ali
89 - 61 (WIN: BLACK)
110710  
Marc Shair Ali
Abdessamad El Kasimi
65 - 85 (WIN: WHITE)
110711  
Hugo Arkesteijn
Mkrtich Adamyan
75 - 75
110712  
Mkrtich Adamyan
Hugo Arkesteijn
73 - 77 (WIN: WHITE)
110713  
Marc Oldenhof
Tiago Scholten
78 - 72 (WIN: BLACK)
110714  
Tiago Scholten
Marc Oldenhof
68 - 82 (WIN: WHITE)
110715  
Alan Ansell
Nathan van den Berg
83 - 67 (WIN: BLACK)
110716  
Nathan van den Berg
Alan Ansell
60 - 90 (WIN: WHITE)
110717  
Maarten Schadd
Michael Janssen
82 - 68 (WIN: BLACK)
110718  
Michael Janssen
Maarten Schadd
66 - 84 (WIN: WHITE)
110719  
Jelle van Cappelle
Kirk Joubert
83 - 67 (WIN: BLACK)
110720  
Kirk Joubert
Jelle van Cappelle
67 - 83 (WIN: WHITE)
110721  
Wouter Kool
Pieter Voors
79 - 71 (WIN: BLACK)
110722  
Pieter Voors
Wouter Kool
68 - 82 (WIN: WHITE)
110723  
Matthijs Tijink
Renze Vroom
81 - 69 (WIN: BLACK)
110724  
Renze Vroom
Matthijs Tijink
73 - 77 (WIN: WHITE)
110725  
Dorin Damaschin
Leander van Wijlick
81 - 69 (WIN: BLACK)
110726  
Leander van Wijlick
Dorin Damaschin
73 - 77 (WIN: WHITE)
110727  
Alexandr Mushtagov
Ebe-Jan Buitenhuis
78 - 72 (WIN: BLACK)
110728  
Ebe-Jan Buitenhuis
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
110729  
Henk Koops
Robbert van Kessel
78 - 72 (WIN: BLACK)
110730  
Robbert van Kessel
Henk Koops
73 - 77 (WIN: WHITE)
110731  
Anatolijs Gorbunovs
Rafael Mostert
79 - 71 (WIN: BLACK)
110732  
Rafael Mostert
Anatolijs Gorbunovs
71 - 79 (WIN: WHITE)
110733  
Adil ZARHANE
Gijs van Swaaij
77 - 73 (WIN: BLACK)
110734  
Gijs van Swaaij
Adil ZARHANE
72 - 78 (WIN: WHITE)
110735  
Reijer van Harten
Maurits van Altvorst
84 - 66 (WIN: BLACK)
110736  
Maurits van Altvorst
Reijer van Harten
60 - 90 (WIN: WHITE)
110737  
Tjeerd van Cappelle
Tudor Serban
75 - 75
110738  
Tudor Serban
Tjeerd van Cappelle
73 - 77 (WIN: WHITE)
110739  
Sander Verdonschot
Maarten Kok
81 - 69 (WIN: BLACK)
110740  
Maarten Kok
Sander Verdonschot
70 - 80 (WIN: WHITE)
110741  
Tijs Lenssen
Peter Smit
76 - 74 (WIN: BLACK)
110742  
Peter Smit
Tijs Lenssen
73 - 77 (WIN: WHITE)
110743  
Sandor Pandur
Danny Thai
79 - 71 (WIN: BLACK)
110744  
Danny Thai
Sandor Pandur
72 - 78 (WIN: WHITE)
110745  
Leopold Tschanter
Sven Holtrop
74 - 76 (WIN: WHITE)
110746  
Sven Holtrop
Leopold Tschanter
71 - 79 (WIN: WHITE)
110747  
Luisa Lamprea
Arnoud Schmiermann
77 - 73 (WIN: BLACK)
110748  
Arnoud Schmiermann
Luisa Lamprea
72 - 78 (WIN: WHITE)
110749  
Andreas Unterluggauer
Antonio Morillas
82 - 68 (WIN: BLACK)
110750  
Antonio Morillas
Andreas Unterluggauer
67 - 83 (WIN: WHITE)
110751  
Andor Michels
Dennis Heeffer
74 - 76 (WIN: WHITE)
110752  
Dennis Heeffer
Andor Michels
70 - 80 (WIN: WHITE)
110753  
Rune Valle
Nick Stijger
79 - 71 (WIN: BLACK)
110754  
Nick Stijger
Rune Valle
74 - 76 (WIN: WHITE)
110755  
Jonathan Heek
Lukas Pestalozzi
75 - 75
110756  
Lukas Pestalozzi
Jonathan Heek
77 - 73 (WIN: BLACK)
110757  
Matthias Gelbmann
Reinier Schmiermann
82 - 68 (WIN: BLACK)
110758  
Reinier Schmiermann
Matthias Gelbmann
71 - 79 (WIN: WHITE)
110759  
Maks Verver
Robert Koprinkov
78 - 72 (WIN: BLACK)
110760  
Robert Koprinkov
Maks Verver
73 - 77 (WIN: WHITE)
110761  
Szabi Buzogany
Joaquin van Loon
75 - 75
110762  
Joaquin van Loon
Szabi Buzogany
77 - 73 (WIN: BLACK)
110763  
Ludo Pulles
Jaap Taal
72 - 78 (WIN: WHITE)
110764  
Jaap Taal
Ludo Pulles
78 - 72 (WIN: BLACK)
110765  
Tom Daman
Aleksandrina Streltsova
76 - 74 (WIN: BLACK)
110766  
Aleksandrina Streltsova
Tom Daman
74 - 76 (WIN: WHITE)
110767  
Marien Raat
Marc Craenen
58 - 92 (WIN: WHITE)
110768  
Marc Craenen
Marien Raat
82 - 68 (WIN: BLACK)
110769  
Tom Smeding
Jovan Gerbscheid
73 - 77 (WIN: WHITE)
110770  
Jovan Gerbscheid
Tom Smeding
75 - 75
110771  
Lukas Gelbmann
Shoaziz Shorakhimov
73 - 77 (WIN: WHITE)
110772  
Shoaziz Shorakhimov
Lukas Gelbmann
76 - 74 (WIN: BLACK)
110773  
Raul Kooter
Tej Kanwar
76 - 74 (WIN: BLACK)
110774  
Tej Kanwar
Raul Kooter
75 - 75
110775  
Pepijn Overbeeke
Corné Verhoef
70 - 80 (WIN: WHITE)
110776  
Corné Verhoef
Pepijn Overbeeke
75 - 75
110777  
Marcel Vlastuin
C.A. Nouta
72 - 78 (WIN: WHITE)
110778  
C.A. Nouta
Marcel Vlastuin
74 - 76 (WIN: WHITE)
110779  
Gijs Pennings
Nikita Kurgin
77 - 73 (WIN: BLACK)
110780  
Nikita Kurgin
Gijs Pennings
76 - 74 (WIN: BLACK)
110781  
Noud Bongers
Jens Heuseveldt
77 - 73 (WIN: BLACK)
110782  
Jens Heuseveldt
Noud Bongers
75 - 75

Intermediate score after round 18

Rank Name Group Program Points Fail
1Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 345
2Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 338
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 338
4Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 335
5Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 332
6Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 330
7Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 328
8Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 327
9Sander VerdonschotCodeCupMessier31 323
10Matthijs TijinkCodeCupperplexity 317
11Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 316
12Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 316
13Marc CraenenNIOBlackHole 315
14Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 315
15Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 313
16Dorin DamaschinCodeCupdorin 312
17Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 312
18Matthias GelbmannCodeCupGP 311
19Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 311
20Rune ValleCodeCupEnrahim 311
21Luisa LampreaCodeCupJeremy 309
22Leopold TschanterCodeCupltblack 309
23Adil ZARHANECodeCupA_0_2 309
24Maks VerverCodeCupSagittarius 309
25Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 308
26Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 308
27C.A. NoutaCodeCupHannibal 307
28Andor MichelsCodeCup7Jacob 307
29Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 306
30Joaquin van LoonNIOPatser 305
31Tijs LenssenNIOBlackBot06 304
32Corné VerhoefNIOBlackSmith 304
33Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 303
34Gijs PenningsNIOQuasar 302
35Raul KooterCodeCupAi 302
36Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 301
37Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 301
38Tom SmedingCodeCupbo 300
39Tom DamanNIObegin 299
40Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 299
41Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 298
42Noud BongersNIOFincent 297
43Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 297
44Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 297
45Sven HoltropNIOtok 297
46Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 296
47Nikita KurginCodeCupPhoebe 296
48Nick StijgerNIOPhoenix 295
49Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 292
50Peter SmitCodeCupde9888 291
51Dennis HeefferNIO_ 291
52Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 291
53Pepijn OverbeekeCodeCupV1 290
54Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 290
55Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 290
56Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 289
57Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 289
58Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 288
59Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 287
60Pieter VoorsCodeCupSuperNova 285
61Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 285
62Renze VroomNIOBlackhole 284
63Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 284
64Mkrtich AdamyanCodeCupCore 283
65Rafael MostertCodeCupfirewall 281
66Maarten KokCodeCupMain 280
67Antonio MorillasCodeCupColador 279
68Tiago ScholtenNIOGitGut2 278
69Kirk JoubertCodeCupWasp 275
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 267
71Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 266
72Maurits van AltvorstNIOv4 264
73Marien RaatCodeCupSlowPoke 250
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 241