CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 24
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 24

GameBlack playerWhite playerResult
111153  
Abdessamad El Kasimi
Pieter Voors
79 - 71 (WIN: BLACK)
111154  
Pieter Voors
Abdessamad El Kasimi
70 - 80 (WIN: WHITE)
111155  
Kirk Joubert
Renze Vroom
78 - 72 (WIN: BLACK)
111156  
Renze Vroom
Kirk Joubert
78 - 72 (WIN: BLACK)
111157  
Michael Janssen
Leander van Wijlick
84 - 66 (WIN: BLACK)
111158  
Leander van Wijlick
Michael Janssen
71 - 79 (WIN: WHITE)
111159  
Nathan van den Berg
Ebe-Jan Buitenhuis
83 - 67 (WIN: BLACK)
111160  
Ebe-Jan Buitenhuis
Nathan van den Berg
57 - 93 (WIN: WHITE)
111161  
Tiago Scholten
Robbert van Kessel
74 - 76 (WIN: WHITE)
111162  
Robbert van Kessel
Tiago Scholten
74 - 76 (WIN: WHITE)
111163  
Mkrtich Adamyan
Rafael Mostert
75 - 75
111164  
Rafael Mostert
Mkrtich Adamyan
75 - 75
111165  
Marc Shair Ali
Gijs van Swaaij
57 - 93 (WIN: WHITE)
111166  
Gijs van Swaaij
Marc Shair Ali
88 - 62 (WIN: BLACK)
111167  
Hugo Arkesteijn
Maurits van Altvorst
75 - 75
111168  
Maurits van Altvorst
Hugo Arkesteijn
67 - 83 (WIN: WHITE)
111169  
Marc Oldenhof
Tudor Serban
77 - 73 (WIN: BLACK)
111170  
Tudor Serban
Marc Oldenhof
73 - 77 (WIN: WHITE)
111171  
Alan Ansell
Maarten Kok
83 - 67 (WIN: BLACK)
111172  
Maarten Kok
Alan Ansell
71 - 79 (WIN: WHITE)
111173  
Maarten Schadd
Peter Smit
81 - 69 (WIN: BLACK)
111174  
Peter Smit
Maarten Schadd
67 - 83 (WIN: WHITE)
111175  
Jelle van Cappelle
Danny Thai
81 - 69 (WIN: BLACK)
111176  
Danny Thai
Jelle van Cappelle
69 - 81 (WIN: WHITE)
111177  
Wouter Kool
Sven Holtrop
75 - 75
111178  
Sven Holtrop
Wouter Kool
75 - 75
111179  
Matthijs Tijink
Arnoud Schmiermann
77 - 73 (WIN: BLACK)
111180  
Arnoud Schmiermann
Matthijs Tijink
73 - 77 (WIN: WHITE)
111181  
Dorin Damaschin
Antonio Morillas
76 - 74 (WIN: BLACK)
111182  
Antonio Morillas
Dorin Damaschin
67 - 83 (WIN: WHITE)
111183  
Alexandr Mushtagov
Dennis Heeffer
79 - 71 (WIN: BLACK)
111184  
Dennis Heeffer
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
111185  
Henk Koops
Nick Stijger
76 - 74 (WIN: BLACK)
111186  
Nick Stijger
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
111187  
Anatolijs Gorbunovs
Lukas Pestalozzi
76 - 74 (WIN: BLACK)
111188  
Lukas Pestalozzi
Anatolijs Gorbunovs
75 - 75
111189  
Adil ZARHANE
Reinier Schmiermann
76 - 74 (WIN: BLACK)
111190  
Reinier Schmiermann
Adil ZARHANE
70 - 80 (WIN: WHITE)
111191  
Reijer van Harten
Robert Koprinkov
77 - 73 (WIN: BLACK)
111192  
Robert Koprinkov
Reijer van Harten
71 - 79 (WIN: WHITE)
111193  
Tjeerd van Cappelle
Joaquin van Loon
72 - 78 (WIN: WHITE)
111194  
Joaquin van Loon
Tjeerd van Cappelle
69 - 81 (WIN: WHITE)
111195  
Sander Verdonschot
Jaap Taal
76 - 74 (WIN: BLACK)
111196  
Jaap Taal
Sander Verdonschot
73 - 77 (WIN: WHITE)
111197  
Tijs Lenssen
Aleksandrina Streltsova
72 - 78 (WIN: WHITE)
111198  
Aleksandrina Streltsova
Tijs Lenssen
75 - 75
111199  
Sandor Pandur
Marc Craenen
77 - 73 (WIN: BLACK)
111200  
Marc Craenen
Sandor Pandur
72 - 78 (WIN: WHITE)
111201  
Leopold Tschanter
Jovan Gerbscheid
76 - 74 (WIN: BLACK)
111202  
Jovan Gerbscheid
Leopold Tschanter
75 - 75
111203  
Luisa Lamprea
Shoaziz Shorakhimov
79 - 71 (WIN: BLACK)
111204  
Shoaziz Shorakhimov
Luisa Lamprea
67 - 83 (WIN: WHITE)
111205  
Andreas Unterluggauer
Tej Kanwar
76 - 74 (WIN: BLACK)
111206  
Tej Kanwar
Andreas Unterluggauer
76 - 74 (WIN: BLACK)
111207  
Andor Michels
Corné Verhoef
72 - 78 (WIN: WHITE)
111208  
Corné Verhoef
Andor Michels
76 - 74 (WIN: BLACK)
111209  
Rune Valle
C.A. Nouta
78 - 72 (WIN: BLACK)
111210  
C.A. Nouta
Rune Valle
73 - 77 (WIN: WHITE)
111211  
Jonathan Heek
Nikita Kurgin
74 - 76 (WIN: WHITE)
111212  
Nikita Kurgin
Jonathan Heek
76 - 74 (WIN: BLACK)
111213  
Matthias Gelbmann
Jens Heuseveldt
78 - 72 (WIN: BLACK)
111214  
Jens Heuseveldt
Matthias Gelbmann
72 - 78 (WIN: WHITE)
111215  
Maks Verver
Noud Bongers
77 - 73 (WIN: BLACK)
111216  
Noud Bongers
Maks Verver
77 - 73 (WIN: BLACK)
111217  
Szabi Buzogany
Gijs Pennings
73 - 77 (WIN: WHITE)
111218  
Gijs Pennings
Szabi Buzogany
72 - 78 (WIN: WHITE)
111219  
Ludo Pulles
Marcel Vlastuin
79 - 71 (WIN: BLACK)
111220  
Marcel Vlastuin
Ludo Pulles
76 - 74 (WIN: BLACK)
111221  
Tom Daman
Pepijn Overbeeke
77 - 73 (WIN: BLACK)
111222  
Pepijn Overbeeke
Tom Daman
0 - 82 (WIN: WHITE)
111223  
Marien Raat
Raul Kooter
71 - 79 (WIN: WHITE)
111224  
Raul Kooter
Marien Raat
94 - 56 (WIN: BLACK)
111225  
Tom Smeding
Lukas Gelbmann
73 - 77 (WIN: WHITE)
111226  
Lukas Gelbmann
Tom Smeding
73 - 77 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 24

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 1332
2Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 1320
3Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 1314
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 1297
5Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 1291
6Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 1279
7Matthijs TijinkCodeCupperplexity 1267
8Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 1265
9Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 1265
10Sander VerdonschotCodeCupMessier31 1259
11Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 1250
12Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 1249
13Luisa LampreaCodeCupJeremy 1248
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 1246
15Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 1245
16Dorin DamaschinCodeCupdorin 1244
17Adil ZARHANECodeCupA_0_2 1243
18Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 1242
19Raul KooterCodeCupAi 1241
20Maks VerverCodeCupSagittarius 1233
21Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 1231
22Nikita KurginCodeCupPhoebe 1230
23Rune ValleCodeCupEnrahim 1228
24Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 1225
25Matthias GelbmannCodeCupGP 1221
26Leopold TschanterCodeCupltblack 1221
27Corné VerhoefNIOBlackSmith 1221
28C.A. NoutaCodeCupHannibal 1218
29Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 1215
30Noud BongersNIOFincent 1213
31Tom SmedingCodeCupbo 1213
32Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 1209
33Joaquin van LoonNIOPatser 1204
34Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 1204
35Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 1203
36Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 1202
37Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 1201
38Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 1201
39Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 1201
40Andor MichelsCodeCup7Jacob 1201
41Sven HoltropNIOtok 1197
42Pieter VoorsCodeCupSuperNova 1196
43Tom DamanNIObegin 1196
44Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 1195
45Gijs PenningsNIOQuasar 1194
46Tiago ScholtenNIOGitGut2 1190
47Tijs LenssenNIOBlackBot06 1187
48Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 1186
49Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 1186
50Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 1185
51Marc CraenenNIOBlackHole 1184
52Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 1183
53Nick StijgerNIOPhoenix 1177
54Mkrtich AdamyanCodeCupCore 1175
55Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 1170
56Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 1168
57Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 1168
58Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 1166
59Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 1164
60Kirk JoubertCodeCupWasp 1162
61Rafael MostertCodeCupfirewall 1157
62Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 1150
63Antonio MorillasCodeCupColador 1149
64Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 1148
65Dennis HeefferNIO_ 1147
66Peter SmitCodeCupde9888 1136
67Maarten KokCodeCupMain 1121
68Leander van WijlickNIODefensive_mk1 1088
69Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 1080 1
70Renze VroomNIOBlackhole 1066 1
71Maurits van AltvorstNIOv4 1062
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 1025
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 991
74Pepijn OverbeekeCodeCupV1 930 3