CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 25
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 25

GameBlack playerWhite playerResult
111227  
Abdessamad El Kasimi
Renze Vroom
79 - 0 (WIN: BLACK)
111228  
Renze Vroom
Abdessamad El Kasimi
68 - 82 (WIN: WHITE)
111229  
Pieter Voors
Leander van Wijlick
77 - 73 (WIN: BLACK)
111230  
Leander van Wijlick
Pieter Voors
70 - 80 (WIN: WHITE)
111231  
Kirk Joubert
Ebe-Jan Buitenhuis
74 - 76 (WIN: WHITE)
111232  
Ebe-Jan Buitenhuis
Kirk Joubert
75 - 75
111233  
Michael Janssen
Robbert van Kessel
73 - 77 (WIN: WHITE)
111234  
Robbert van Kessel
Michael Janssen
80 - 70 (WIN: BLACK)
111235  
Nathan van den Berg
Rafael Mostert
77 - 73 (WIN: BLACK)
111236  
Rafael Mostert
Nathan van den Berg
79 - 71 (WIN: BLACK)
111237  
Tiago Scholten
Gijs van Swaaij
68 - 82 (WIN: WHITE)
111238  
Gijs van Swaaij
Tiago Scholten
77 - 73 (WIN: BLACK)
111239  
Mkrtich Adamyan
Maurits van Altvorst
76 - 74 (WIN: BLACK)
111240  
Maurits van Altvorst
Mkrtich Adamyan
66 - 84 (WIN: WHITE)
111241  
Marc Shair Ali
Tudor Serban
62 - 88 (WIN: WHITE)
111242  
Tudor Serban
Marc Shair Ali
89 - 61 (WIN: BLACK)
111243  
Hugo Arkesteijn
Maarten Kok
69 - 81 (WIN: WHITE)
111244  
Maarten Kok
Hugo Arkesteijn
76 - 74 (WIN: BLACK)
111245  
Marc Oldenhof
Peter Smit
79 - 71 (WIN: BLACK)
111246  
Peter Smit
Marc Oldenhof
69 - 81 (WIN: WHITE)
111247  
Alan Ansell
Danny Thai
82 - 68 (WIN: BLACK)
111248  
Danny Thai
Alan Ansell
73 - 77 (WIN: WHITE)
111249  
Maarten Schadd
Sven Holtrop
74 - 76 (WIN: WHITE)
111250  
Sven Holtrop
Maarten Schadd
72 - 78 (WIN: WHITE)
111251  
Jelle van Cappelle
Arnoud Schmiermann
80 - 70 (WIN: BLACK)
111252  
Arnoud Schmiermann
Jelle van Cappelle
72 - 78 (WIN: WHITE)
111253  
Wouter Kool
Antonio Morillas
75 - 75
111254  
Antonio Morillas
Wouter Kool
76 - 74 (WIN: BLACK)
111255  
Matthijs Tijink
Dennis Heeffer
76 - 74 (WIN: BLACK)
111256  
Dennis Heeffer
Matthijs Tijink
70 - 80 (WIN: WHITE)
111257  
Dorin Damaschin
Nick Stijger
75 - 75
111258  
Nick Stijger
Dorin Damaschin
75 - 75
111259  
Alexandr Mushtagov
Lukas Pestalozzi
77 - 73 (WIN: BLACK)
111260  
Lukas Pestalozzi
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
111261  
Henk Koops
Reinier Schmiermann
77 - 73 (WIN: BLACK)
111262  
Reinier Schmiermann
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
111263  
Anatolijs Gorbunovs
Robert Koprinkov
75 - 75
111264  
Robert Koprinkov
Anatolijs Gorbunovs
74 - 76 (WIN: WHITE)
111265  
Adil ZARHANE
Joaquin van Loon
73 - 77 (WIN: WHITE)
111266  
Joaquin van Loon
Adil ZARHANE
66 - 84 (WIN: WHITE)
111267  
Reijer van Harten
Jaap Taal
77 - 73 (WIN: BLACK)
111268  
Jaap Taal
Reijer van Harten
74 - 76 (WIN: WHITE)
111269  
Tjeerd van Cappelle
Aleksandrina Streltsova
75 - 75
111270  
Aleksandrina Streltsova
Tjeerd van Cappelle
72 - 78 (WIN: WHITE)
111271  
Sander Verdonschot
Marc Craenen
85 - 65 (WIN: BLACK)
111272  
Marc Craenen
Sander Verdonschot
74 - 76 (WIN: WHITE)
111273  
Tijs Lenssen
Jovan Gerbscheid
73 - 77 (WIN: WHITE)
111274  
Jovan Gerbscheid
Tijs Lenssen
73 - 77 (WIN: WHITE)
111275  
Sandor Pandur
Shoaziz Shorakhimov
80 - 70 (WIN: BLACK)
111276  
Shoaziz Shorakhimov
Sandor Pandur
67 - 83 (WIN: WHITE)
111277  
Leopold Tschanter
Tej Kanwar
76 - 74 (WIN: BLACK)
111278  
Tej Kanwar
Leopold Tschanter
75 - 75
111279  
Luisa Lamprea
Corné Verhoef
76 - 74 (WIN: BLACK)
111280  
Corné Verhoef
Luisa Lamprea
75 - 75
111281  
Andreas Unterluggauer
C.A. Nouta
74 - 76 (WIN: WHITE)
111282  
C.A. Nouta
Andreas Unterluggauer
75 - 75
111283  
Andor Michels
Nikita Kurgin
75 - 75
111284  
Nikita Kurgin
Andor Michels
77 - 73 (WIN: BLACK)
111285  
Rune Valle
Jens Heuseveldt
74 - 76 (WIN: WHITE)
111286  
Jens Heuseveldt
Rune Valle
74 - 76 (WIN: WHITE)
111287  
Jonathan Heek
Noud Bongers
73 - 77 (WIN: WHITE)
111288  
Noud Bongers
Jonathan Heek
74 - 76 (WIN: WHITE)
111289  
Matthias Gelbmann
Gijs Pennings
78 - 72 (WIN: BLACK)
111290  
Gijs Pennings
Matthias Gelbmann
75 - 75
111291  
Maks Verver
Marcel Vlastuin
73 - 77 (WIN: WHITE)
111292  
Marcel Vlastuin
Maks Verver
73 - 77 (WIN: WHITE)
111293  
Szabi Buzogany
Pepijn Overbeeke
80 - 0 (WIN: BLACK)
111294  
Pepijn Overbeeke
Szabi Buzogany
74 - 76 (WIN: WHITE)
111295  
Ludo Pulles
Raul Kooter
75 - 75
111296  
Raul Kooter
Ludo Pulles
75 - 75
111297  
Tom Daman
Lukas Gelbmann
76 - 74 (WIN: BLACK)
111298  
Lukas Gelbmann
Tom Daman
74 - 76 (WIN: WHITE)
111299  
Marien Raat
Tom Smeding
67 - 83 (WIN: WHITE)
111300  
Tom Smeding
Marien Raat
83 - 67 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 25

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 1493
2Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 1479
3Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 1466
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 1455
5Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 1451
6Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 1430
7Matthijs TijinkCodeCupperplexity 1423
8Sander VerdonschotCodeCupMessier31 1420
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 1418
10Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 1418
11Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 1412
12Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 1403
13Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 1400
14Adil ZARHANECodeCupA_0_2 1400
15Luisa LampreaCodeCupJeremy 1399
16Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 1395
17Dorin DamaschinCodeCupdorin 1394
18Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 1391
19Raul KooterCodeCupAi 1391
20Maks VerverCodeCupSagittarius 1383
21Nikita KurginCodeCupPhoebe 1382
22Tom SmedingCodeCupbo 1379
23Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 1378
24Rune ValleCodeCupEnrahim 1378
25Matthias GelbmannCodeCupGP 1374
26Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 1374
27Leopold TschanterCodeCupltblack 1372
28Corné VerhoefNIOBlackSmith 1370
29C.A. NoutaCodeCupHannibal 1369
30Noud BongersNIOFincent 1364
31Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 1363
32Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 1363
33Pieter VoorsCodeCupSuperNova 1353
34Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 1353
35Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 1352
36Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 1351
37Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 1351
38Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 1351
39Andor MichelsCodeCup7Jacob 1349
40Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 1348
41Tom DamanNIObegin 1348
42Joaquin van LoonNIOPatser 1347
43Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 1345
44Sven HoltropNIOtok 1345
45Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 1342
46Gijs PenningsNIOQuasar 1341
47Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 1338
48Tijs LenssenNIOBlackBot06 1337
49Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 1336
50Mkrtich AdamyanCodeCupCore 1335
51Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 1332
52Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 1332
53Tiago ScholtenNIOGitGut2 1331
54Nick StijgerNIOPhoenix 1327
55Marc CraenenNIOBlackHole 1323
56Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 1319
57Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 1312
58Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 1311
59Kirk JoubertCodeCupWasp 1311
60Rafael MostertCodeCupfirewall 1309
61Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 1308
62Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 1301
63Antonio MorillasCodeCupColador 1300
64Dennis HeefferNIO_ 1291
65Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 1289
66Maarten KokCodeCupMain 1278
67Peter SmitCodeCupde9888 1276
68Leander van WijlickNIODefensive_mk1 1231
69Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 1227 1
70Maurits van AltvorstNIOv4 1202
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 1159
72Renze VroomNIOBlackhole 1134 2
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 1114
74Pepijn OverbeekeCodeCupV1 1004 4