CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 27
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 27

GameBlack playerWhite playerResult
111375  
Abdessamad El Kasimi
Ebe-Jan Buitenhuis
80 - 70 (WIN: BLACK)
111376  
Ebe-Jan Buitenhuis
Abdessamad El Kasimi
68 - 82 (WIN: WHITE)
111377  
Leander van Wijlick
Robbert van Kessel
69 - 81 (WIN: WHITE)
111378  
Robbert van Kessel
Leander van Wijlick
71 - 79 (WIN: WHITE)
111379  
Renze Vroom
Rafael Mostert
69 - 81 (WIN: WHITE)
111380  
Rafael Mostert
Renze Vroom
75 - 75
111381  
Pieter Voors
Gijs van Swaaij
74 - 76 (WIN: WHITE)
111382  
Gijs van Swaaij
Pieter Voors
75 - 75
111383  
Kirk Joubert
Maurits van Altvorst
83 - 67 (WIN: BLACK)
111384  
Maurits van Altvorst
Kirk Joubert
75 - 75
111385  
Michael Janssen
Tudor Serban
74 - 76 (WIN: WHITE)
111386  
Tudor Serban
Michael Janssen
75 - 75
111387  
Nathan van den Berg
Maarten Kok
65 - 85 (WIN: WHITE)
111388  
Maarten Kok
Nathan van den Berg
82 - 68 (WIN: BLACK)
111389  
Tiago Scholten
Peter Smit
69 - 81 (WIN: WHITE)
111390  
Peter Smit
Tiago Scholten
77 - 73 (WIN: BLACK)
111391  
Mkrtich Adamyan
Danny Thai
74 - 76 (WIN: WHITE)
111392  
Danny Thai
Mkrtich Adamyan
76 - 74 (WIN: BLACK)
111393  
Marc Shair Ali
Sven Holtrop
65 - 85 (WIN: WHITE)
111394  
Sven Holtrop
Marc Shair Ali
85 - 65 (WIN: BLACK)
111395  
Hugo Arkesteijn
Arnoud Schmiermann
67 - 83 (WIN: WHITE)
111396  
Arnoud Schmiermann
Hugo Arkesteijn
79 - 71 (WIN: BLACK)
111397  
Marc Oldenhof
Antonio Morillas
80 - 70 (WIN: BLACK)
111398  
Antonio Morillas
Marc Oldenhof
71 - 79 (WIN: WHITE)
111399  
Alan Ansell
Dennis Heeffer
79 - 71 (WIN: BLACK)
111400  
Dennis Heeffer
Alan Ansell
69 - 81 (WIN: WHITE)
111401  
Maarten Schadd
Nick Stijger
80 - 70 (WIN: BLACK)
111402  
Nick Stijger
Maarten Schadd
66 - 84 (WIN: WHITE)
111403  
Jelle van Cappelle
Lukas Pestalozzi
79 - 71 (WIN: BLACK)
111404  
Lukas Pestalozzi
Jelle van Cappelle
72 - 78 (WIN: WHITE)
111405  
Wouter Kool
Reinier Schmiermann
83 - 67 (WIN: BLACK)
111406  
Reinier Schmiermann
Wouter Kool
73 - 77 (WIN: WHITE)
111407  
Matthijs Tijink
Robert Koprinkov
75 - 75
111408  
Robert Koprinkov
Matthijs Tijink
71 - 79 (WIN: WHITE)
111409  
Dorin Damaschin
Joaquin van Loon
75 - 75
111410  
Joaquin van Loon
Dorin Damaschin
73 - 77 (WIN: WHITE)
111411  
Alexandr Mushtagov
Jaap Taal
76 - 74 (WIN: BLACK)
111412  
Jaap Taal
Alexandr Mushtagov
74 - 76 (WIN: WHITE)
111413  
Henk Koops
Aleksandrina Streltsova
74 - 76 (WIN: WHITE)
111414  
Aleksandrina Streltsova
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
111415  
Anatolijs Gorbunovs
Marc Craenen
81 - 69 (WIN: BLACK)
111416  
Marc Craenen
Anatolijs Gorbunovs
72 - 78 (WIN: WHITE)
111417  
Adil ZARHANE
Jovan Gerbscheid
79 - 71 (WIN: BLACK)
111418  
Jovan Gerbscheid
Adil ZARHANE
73 - 77 (WIN: WHITE)
111419  
Reijer van Harten
Shoaziz Shorakhimov
70 - 80 (WIN: WHITE)
111420  
Shoaziz Shorakhimov
Reijer van Harten
70 - 80 (WIN: WHITE)
111421  
Tjeerd van Cappelle
Tej Kanwar
79 - 71 (WIN: BLACK)
111422  
Tej Kanwar
Tjeerd van Cappelle
79 - 71 (WIN: BLACK)
111423  
Sander Verdonschot
Corné Verhoef
74 - 76 (WIN: WHITE)
111424  
Corné Verhoef
Sander Verdonschot
76 - 74 (WIN: BLACK)
111425  
Tijs Lenssen
C.A. Nouta
74 - 76 (WIN: WHITE)
111426  
C.A. Nouta
Tijs Lenssen
76 - 74 (WIN: BLACK)
111427  
Sandor Pandur
Nikita Kurgin
73 - 77 (WIN: WHITE)
111428  
Nikita Kurgin
Sandor Pandur
75 - 75
111429  
Leopold Tschanter
Jens Heuseveldt
73 - 77 (WIN: WHITE)
111430  
Jens Heuseveldt
Leopold Tschanter
73 - 77 (WIN: WHITE)
111431  
Luisa Lamprea
Noud Bongers
76 - 74 (WIN: BLACK)
111432  
Noud Bongers
Luisa Lamprea
74 - 76 (WIN: WHITE)
111433  
Andreas Unterluggauer
Gijs Pennings
72 - 78 (WIN: WHITE)
111434  
Gijs Pennings
Andreas Unterluggauer
79 - 71 (WIN: BLACK)
111435  
Andor Michels
Marcel Vlastuin
71 - 79 (WIN: WHITE)
111436  
Marcel Vlastuin
Andor Michels
74 - 76 (WIN: WHITE)
111437  
Rune Valle
Pepijn Overbeeke
76 - 74 (WIN: BLACK)
111438  
Pepijn Overbeeke
Rune Valle
72 - 78 (WIN: WHITE)
111439  
Jonathan Heek
Raul Kooter
76 - 74 (WIN: BLACK)
111440  
Raul Kooter
Jonathan Heek
74 - 76 (WIN: WHITE)
111441  
Matthias Gelbmann
Lukas Gelbmann
75 - 75
111442  
Lukas Gelbmann
Matthias Gelbmann
75 - 75
111443  
Maks Verver
Tom Smeding
78 - 72 (WIN: BLACK)
111444  
Tom Smeding
Maks Verver
74 - 76 (WIN: WHITE)
111445  
Szabi Buzogany
Marien Raat
80 - 70 (WIN: BLACK)
111446  
Marien Raat
Szabi Buzogany
60 - 90 (WIN: WHITE)
111447  
Ludo Pulles
Tom Daman
75 - 75
111448  
Tom Daman
Ludo Pulles
75 - 75

Intermediate score after round 27

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 1834
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 1796
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 1795
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 1774
5Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 1768
6Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 1739
7Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 1732
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 1731
9Sander VerdonschotCodeCupMessier31 1726
10Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 1723
11Adil ZARHANECodeCupA_0_2 1710
12Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 1709
13Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 1706
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 1704
15Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 1699
16Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 1698
17Dorin DamaschinCodeCupdorin 1697
18Luisa LampreaCodeCupJeremy 1697
19Maks VerverCodeCupSagittarius 1689
20Nikita KurginCodeCupPhoebe 1688
21Raul KooterCodeCupAi 1687
22Tom DamanNIObegin 1679
23Rune ValleCodeCupEnrahim 1679
24Matthias GelbmannCodeCupGP 1676
25Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 1676
26Tom SmedingCodeCupbo 1675
27Corné VerhoefNIOBlackSmith 1673
28C.A. NoutaCodeCupHannibal 1672
29Leopold TschanterCodeCupltblack 1671
30Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 1668
31Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 1666
32Noud BongersNIOFincent 1664
33Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 1664
34Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 1663
35Sven HoltropNIOtok 1657
36Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 1656
37Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 1653
38Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 1652
39Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 1651
40Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 1651
41Gijs PenningsNIOQuasar 1651
42Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 1650
43Pieter VoorsCodeCupSuperNova 1646
44Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 1644
45Andor MichelsCodeCup7Jacob 1644
46Joaquin van LoonNIOPatser 1642
47Tijs LenssenNIOBlackBot06 1635
48Mkrtich AdamyanCodeCupCore 1635
49Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 1632
50Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 1630
51Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 1625
52Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 1621
53Kirk JoubertCodeCupWasp 1621
54Tiago ScholtenNIOGitGut2 1618
55Nick StijgerNIOPhoenix 1615
56Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 1614
57Rafael MostertCodeCupfirewall 1613
58Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 1613
59Peter SmitCodeCupde9888 1612
60Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 1605
61Marc CraenenNIOBlackHole 1600
62Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 1600
63Maarten KokCodeCupMain 1593
64Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 1592
65Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 1590
66Antonio MorillasCodeCupColador 1575
67Dennis HeefferNIO_ 1569
68Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 1516 1
69Leander van WijlickNIODefensive_mk1 1500
70Maurits van AltvorstNIOv4 1484
71Renze VroomNIOBlackhole 1425 2
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 1408
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 1366
74Pepijn OverbeekeCodeCupV1 1227 5