CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 28
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 28

GameBlack playerWhite playerResult
111449  
Abdessamad El Kasimi
Robbert van Kessel
81 - 69 (WIN: BLACK)
111450  
Robbert van Kessel
Abdessamad El Kasimi
68 - 82 (WIN: WHITE)
111451  
Ebe-Jan Buitenhuis
Rafael Mostert
78 - 72 (WIN: BLACK)
111452  
Rafael Mostert
Ebe-Jan Buitenhuis
76 - 74 (WIN: BLACK)
111453  
Leander van Wijlick
Gijs van Swaaij
63 - 87 (WIN: WHITE)
111454  
Gijs van Swaaij
Leander van Wijlick
84 - 66 (WIN: BLACK)
111455  
Renze Vroom
Maurits van Altvorst
79 - 71 (WIN: BLACK)
111456  
Maurits van Altvorst
Renze Vroom
82 - 68 (WIN: BLACK)
111457  
Pieter Voors
Tudor Serban
70 - 80 (WIN: WHITE)
111458  
Tudor Serban
Pieter Voors
80 - 70 (WIN: BLACK)
111459  
Kirk Joubert
Maarten Kok
78 - 72 (WIN: BLACK)
111460  
Maarten Kok
Kirk Joubert
73 - 77 (WIN: WHITE)
111461  
Michael Janssen
Peter Smit
62 - 88 (WIN: WHITE)
111462  
Peter Smit
Michael Janssen
67 - 83 (WIN: WHITE)
111463  
Nathan van den Berg
Danny Thai
86 - 64 (WIN: BLACK)
111464  
Danny Thai
Nathan van den Berg
64 - 86 (WIN: WHITE)
111465  
Tiago Scholten
Sven Holtrop
71 - 79 (WIN: WHITE)
111466  
Sven Holtrop
Tiago Scholten
79 - 71 (WIN: BLACK)
111467  
Mkrtich Adamyan
Arnoud Schmiermann
74 - 76 (WIN: WHITE)
111468  
Arnoud Schmiermann
Mkrtich Adamyan
70 - 80 (WIN: WHITE)
111469  
Marc Shair Ali
Antonio Morillas
64 - 86 (WIN: WHITE)
111470  
Antonio Morillas
Marc Shair Ali
86 - 64 (WIN: BLACK)
111471  
Hugo Arkesteijn
Dennis Heeffer
73 - 77 (WIN: WHITE)
111472  
Dennis Heeffer
Hugo Arkesteijn
80 - 70 (WIN: BLACK)
111473  
Marc Oldenhof
Nick Stijger
76 - 74 (WIN: BLACK)
111474  
Nick Stijger
Marc Oldenhof
73 - 77 (WIN: WHITE)
111475  
Alan Ansell
Lukas Pestalozzi
79 - 71 (WIN: BLACK)
111476  
Lukas Pestalozzi
Alan Ansell
74 - 76 (WIN: WHITE)
111477  
Maarten Schadd
Reinier Schmiermann
82 - 68 (WIN: BLACK)
111478  
Reinier Schmiermann
Maarten Schadd
69 - 81 (WIN: WHITE)
111479  
Jelle van Cappelle
Robert Koprinkov
80 - 70 (WIN: BLACK)
111480  
Robert Koprinkov
Jelle van Cappelle
71 - 79 (WIN: WHITE)
111481  
Wouter Kool
Joaquin van Loon
73 - 77 (WIN: WHITE)
111482  
Joaquin van Loon
Wouter Kool
72 - 78 (WIN: WHITE)
111483  
Matthijs Tijink
Jaap Taal
75 - 75
111484  
Jaap Taal
Matthijs Tijink
74 - 76 (WIN: WHITE)
111485  
Dorin Damaschin
Aleksandrina Streltsova
77 - 73 (WIN: BLACK)
111486  
Aleksandrina Streltsova
Dorin Damaschin
75 - 75
111487  
Alexandr Mushtagov
Marc Craenen
79 - 71 (WIN: BLACK)
111488  
Marc Craenen
Alexandr Mushtagov
64 - 86 (WIN: WHITE)
111489  
Henk Koops
Jovan Gerbscheid
74 - 76 (WIN: WHITE)
111490  
Jovan Gerbscheid
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
111491  
Anatolijs Gorbunovs
Shoaziz Shorakhimov
87 - 63 (WIN: BLACK)
111492  
Shoaziz Shorakhimov
Anatolijs Gorbunovs
77 - 73 (WIN: BLACK)
111493  
Adil ZARHANE
Tej Kanwar
77 - 73 (WIN: BLACK)
111494  
Tej Kanwar
Adil ZARHANE
71 - 79 (WIN: WHITE)
111495  
Reijer van Harten
Corné Verhoef
79 - 71 (WIN: BLACK)
111496  
Corné Verhoef
Reijer van Harten
75 - 75
111497  
Tjeerd van Cappelle
C.A. Nouta
78 - 72 (WIN: BLACK)
111498  
C.A. Nouta
Tjeerd van Cappelle
71 - 79 (WIN: WHITE)
111499  
Sander Verdonschot
Nikita Kurgin
68 - 82 (WIN: WHITE)
111500  
Nikita Kurgin
Sander Verdonschot
77 - 73 (WIN: BLACK)
111501  
Tijs Lenssen
Jens Heuseveldt
74 - 76 (WIN: WHITE)
111502  
Jens Heuseveldt
Tijs Lenssen
75 - 75
111503  
Sandor Pandur
Noud Bongers
78 - 72 (WIN: BLACK)
111504  
Noud Bongers
Sandor Pandur
71 - 79 (WIN: WHITE)
111505  
Leopold Tschanter
Gijs Pennings
77 - 73 (WIN: BLACK)
111506  
Gijs Pennings
Leopold Tschanter
73 - 77 (WIN: WHITE)
111507  
Luisa Lamprea
Marcel Vlastuin
68 - 82 (WIN: WHITE)
111508  
Marcel Vlastuin
Luisa Lamprea
75 - 75
111509  
Andreas Unterluggauer
Pepijn Overbeeke
86 - 64 (WIN: BLACK)
111510  
Pepijn Overbeeke
Andreas Unterluggauer
0 - 78 (WIN: WHITE)
111511  
Andor Michels
Raul Kooter
72 - 78 (WIN: WHITE)
111512  
Raul Kooter
Andor Michels
75 - 75
111513  
Rune Valle
Lukas Gelbmann
79 - 71 (WIN: BLACK)
111514  
Lukas Gelbmann
Rune Valle
76 - 74 (WIN: BLACK)
111515  
Jonathan Heek
Tom Smeding
75 - 75
111516  
Tom Smeding
Jonathan Heek
75 - 75
111517  
Matthias Gelbmann
Marien Raat
80 - 70 (WIN: BLACK)
111518  
Marien Raat
Matthias Gelbmann
42 - 108 (WIN: WHITE)
111519  
Maks Verver
Tom Daman
74 - 76 (WIN: WHITE)
111520  
Tom Daman
Maks Verver
73 - 77 (WIN: WHITE)
111521  
Szabi Buzogany
Ludo Pulles
76 - 74 (WIN: BLACK)
111522  
Ludo Pulles
Szabi Buzogany
77 - 73 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 28

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 1997
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 1959
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 1950
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 1933
5Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 1921
6Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 1899
7Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 1886
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 1882
9Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 1880
10Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 1869
11Sander VerdonschotCodeCupMessier31 1867
12Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 1866
13Adil ZARHANECodeCupA_0_2 1866
14Matthias GelbmannCodeCupGP 1864
15Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 1856
16Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 1855
17Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 1850
18Dorin DamaschinCodeCupdorin 1849
19Nikita KurginCodeCupPhoebe 1847
20Luisa LampreaCodeCupJeremy 1840
21Maks VerverCodeCupSagittarius 1840
22Raul KooterCodeCupAi 1840
23Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 1834
24Rune ValleCodeCupEnrahim 1832
25Tom DamanNIObegin 1828
26Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 1828
27Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 1825
28Leopold TschanterCodeCupltblack 1825
29Tom SmedingCodeCupbo 1825
30Corné VerhoefNIOBlackSmith 1819
31Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 1815
32Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 1815
33C.A. NoutaCodeCupHannibal 1815
34Sven HoltropNIOtok 1815
35Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 1811
36Noud BongersNIOFincent 1807
37Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 1807
38Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 1803
39Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 1802
40Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 1797
41Gijs PenningsNIOQuasar 1797
42Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 1792
43Joaquin van LoonNIOPatser 1791
44Andor MichelsCodeCup7Jacob 1791
45Mkrtich AdamyanCodeCupCore 1789
46Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 1787
47Pieter VoorsCodeCupSuperNova 1786
48Tijs LenssenNIOBlackBot06 1784
49Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 1777
50Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 1776
51Kirk JoubertCodeCupWasp 1776
52Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 1775
53Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 1770
54Peter SmitCodeCupde9888 1767
55Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 1766
56Nick StijgerNIOPhoenix 1762
57Rafael MostertCodeCupfirewall 1761
58Tiago ScholtenNIOGitGut2 1760
59Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 1760
60Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 1754
61Antonio MorillasCodeCupColador 1747
62Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 1744
63Maarten KokCodeCupMain 1738
64Marc CraenenNIOBlackHole 1735
65Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 1733
66Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 1728
67Dennis HeefferNIO_ 1726
68Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 1653 1
69Maurits van AltvorstNIOv4 1637
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 1629
71Renze VroomNIOBlackhole 1572 2
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 1520
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 1494
74Pepijn OverbeekeCodeCupV1 1291 6