CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 29
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 29

GameBlack playerWhite playerResult
111523  
Abdessamad El Kasimi
Rafael Mostert
82 - 68 (WIN: BLACK)
111524  
Rafael Mostert
Abdessamad El Kasimi
67 - 83 (WIN: WHITE)
111525  
Robbert van Kessel
Gijs van Swaaij
71 - 79 (WIN: WHITE)
111526  
Gijs van Swaaij
Robbert van Kessel
80 - 70 (WIN: BLACK)
111527  
Ebe-Jan Buitenhuis
Maurits van Altvorst
84 - 66 (WIN: BLACK)
111528  
Maurits van Altvorst
Ebe-Jan Buitenhuis
66 - 84 (WIN: WHITE)
111529  
Leander van Wijlick
Tudor Serban
65 - 85 (WIN: WHITE)
111530  
Tudor Serban
Leander van Wijlick
87 - 63 (WIN: BLACK)
111531  
Renze Vroom
Maarten Kok
78 - 72 (WIN: BLACK)
111532  
Maarten Kok
Renze Vroom
73 - 77 (WIN: WHITE)
111533  
Pieter Voors
Peter Smit
74 - 76 (WIN: WHITE)
111534  
Peter Smit
Pieter Voors
83 - 67 (WIN: BLACK)
111535  
Kirk Joubert
Danny Thai
82 - 68 (WIN: BLACK)
111536  
Danny Thai
Kirk Joubert
77 - 73 (WIN: BLACK)
111537  
Michael Janssen
Sven Holtrop
77 - 73 (WIN: BLACK)
111538  
Sven Holtrop
Michael Janssen
77 - 73 (WIN: BLACK)
111539  
Nathan van den Berg
Arnoud Schmiermann
72 - 78 (WIN: WHITE)
111540  
Arnoud Schmiermann
Nathan van den Berg
72 - 78 (WIN: WHITE)
111541  
Tiago Scholten
Antonio Morillas
73 - 77 (WIN: WHITE)
111542  
Antonio Morillas
Tiago Scholten
72 - 78 (WIN: WHITE)
111543  
Mkrtich Adamyan
Dennis Heeffer
74 - 76 (WIN: WHITE)
111544  
Dennis Heeffer
Mkrtich Adamyan
83 - 67 (WIN: BLACK)
111545  
Marc Shair Ali
Nick Stijger
68 - 82 (WIN: WHITE)
111546  
Nick Stijger
Marc Shair Ali
87 - 63 (WIN: BLACK)
111547  
Hugo Arkesteijn
Lukas Pestalozzi
70 - 80 (WIN: WHITE)
111548  
Lukas Pestalozzi
Hugo Arkesteijn
82 - 68 (WIN: BLACK)
111549  
Marc Oldenhof
Reinier Schmiermann
80 - 70 (WIN: BLACK)
111550  
Reinier Schmiermann
Marc Oldenhof
68 - 82 (WIN: WHITE)
111551  
Alan Ansell
Robert Koprinkov
77 - 73 (WIN: BLACK)
111552  
Robert Koprinkov
Alan Ansell
72 - 78 (WIN: WHITE)
111553  
Maarten Schadd
Joaquin van Loon
73 - 77 (WIN: WHITE)
111554  
Joaquin van Loon
Maarten Schadd
66 - 84 (WIN: WHITE)
111555  
Jelle van Cappelle
Jaap Taal
80 - 70 (WIN: BLACK)
111556  
Jaap Taal
Jelle van Cappelle
84 - 66 (WIN: BLACK)
111557  
Wouter Kool
Aleksandrina Streltsova
79 - 71 (WIN: BLACK)
111558  
Aleksandrina Streltsova
Wouter Kool
78 - 72 (WIN: BLACK)
111559  
Matthijs Tijink
Marc Craenen
80 - 70 (WIN: BLACK)
111560  
Marc Craenen
Matthijs Tijink
62 - 88 (WIN: WHITE)
111561  
Dorin Damaschin
Jovan Gerbscheid
76 - 74 (WIN: BLACK)
111562  
Jovan Gerbscheid
Dorin Damaschin
74 - 76 (WIN: WHITE)
111563  
Alexandr Mushtagov
Shoaziz Shorakhimov
73 - 77 (WIN: WHITE)
111564  
Shoaziz Shorakhimov
Alexandr Mushtagov
76 - 74 (WIN: BLACK)
111565  
Henk Koops
Tej Kanwar
71 - 79 (WIN: WHITE)
111566  
Tej Kanwar
Henk Koops
73 - 77 (WIN: WHITE)
111567  
Anatolijs Gorbunovs
Corné Verhoef
76 - 74 (WIN: BLACK)
111568  
Corné Verhoef
Anatolijs Gorbunovs
69 - 81 (WIN: WHITE)
111569  
Adil ZARHANE
C.A. Nouta
73 - 77 (WIN: WHITE)
111570  
C.A. Nouta
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: WHITE)
111571  
Reijer van Harten
Nikita Kurgin
79 - 71 (WIN: BLACK)
111572  
Nikita Kurgin
Reijer van Harten
73 - 77 (WIN: WHITE)
111573  
Tjeerd van Cappelle
Jens Heuseveldt
78 - 72 (WIN: BLACK)
111574  
Jens Heuseveldt
Tjeerd van Cappelle
70 - 80 (WIN: WHITE)
111575  
Sander Verdonschot
Noud Bongers
77 - 73 (WIN: BLACK)
111576  
Noud Bongers
Sander Verdonschot
75 - 75
111577  
Tijs Lenssen
Gijs Pennings
76 - 74 (WIN: BLACK)
111578  
Gijs Pennings
Tijs Lenssen
73 - 77 (WIN: WHITE)
111579  
Sandor Pandur
Marcel Vlastuin
81 - 69 (WIN: BLACK)
111580  
Marcel Vlastuin
Sandor Pandur
74 - 76 (WIN: WHITE)
111581  
Leopold Tschanter
Pepijn Overbeeke
74 - 76 (WIN: WHITE)
111582  
Pepijn Overbeeke
Leopold Tschanter
72 - 78 (WIN: WHITE)
111583  
Luisa Lamprea
Raul Kooter
76 - 74 (WIN: BLACK)
111584  
Raul Kooter
Luisa Lamprea
74 - 76 (WIN: WHITE)
111585  
Andreas Unterluggauer
Lukas Gelbmann
76 - 74 (WIN: BLACK)
111586  
Lukas Gelbmann
Andreas Unterluggauer
81 - 69 (WIN: BLACK)
111587  
Andor Michels
Tom Smeding
73 - 77 (WIN: WHITE)
111588  
Tom Smeding
Andor Michels
78 - 72 (WIN: BLACK)
111589  
Rune Valle
Marien Raat
80 - 70 (WIN: BLACK)
111590  
Marien Raat
Rune Valle
59 - 91 (WIN: WHITE)
111591  
Jonathan Heek
Tom Daman
74 - 76 (WIN: WHITE)
111592  
Tom Daman
Jonathan Heek
76 - 74 (WIN: BLACK)
111593  
Matthias Gelbmann
Ludo Pulles
77 - 73 (WIN: BLACK)
111594  
Ludo Pulles
Matthias Gelbmann
73 - 77 (WIN: WHITE)
111595  
Maks Verver
Szabi Buzogany
78 - 72 (WIN: BLACK)
111596  
Szabi Buzogany
Maks Verver
67 - 83 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 29

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 2162
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 2116
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 2105
4Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 2083
5Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 2079
6Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 2056
7Matthijs TijinkCodeCupperplexity 2050
8Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 2042
9Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 2038
10Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 2023
11Sander VerdonschotCodeCupMessier31 2019
12Matthias GelbmannCodeCupGP 2018
13Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 2016
14Adil ZARHANECodeCupA_0_2 2015
15Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 2004
16Rune ValleCodeCupEnrahim 2003
17Dorin DamaschinCodeCupdorin 2001
18Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 2001
19Maks VerverCodeCupSagittarius 2001
20Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 1998
21Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 1993
22Luisa LampreaCodeCupJeremy 1992
23Nikita KurginCodeCupPhoebe 1991
24Raul KooterCodeCupAi 1988
25Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 1983
26Tom DamanNIObegin 1980
27Tom SmedingCodeCupbo 1980
28Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 1979
29Leopold TschanterCodeCupltblack 1977
30Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 1973
31Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 1970
32C.A. NoutaCodeCupHannibal 1966
33Sven HoltropNIOtok 1965
34Corné VerhoefNIOBlackSmith 1962
35Noud BongersNIOFincent 1955
36Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 1954
37Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 1951
38Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 1949
39Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 1948
40Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 1947
41Gijs PenningsNIOQuasar 1944
42Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 1941
43Tijs LenssenNIOBlackBot06 1937
44Andor MichelsCodeCup7Jacob 1936
45Joaquin van LoonNIOPatser 1934
46Nick StijgerNIOPhoenix 1931
47Kirk JoubertCodeCupWasp 1931
48Mkrtich AdamyanCodeCupCore 1930
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 1928
50Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 1928
51Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 1928
52Pieter VoorsCodeCupSuperNova 1927
53Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 1927
54Peter SmitCodeCupde9888 1926
55Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 1923
56Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 1923
57Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 1912
58Tiago ScholtenNIOGitGut2 1911
59Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 1910
60Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 1899
61Rafael MostertCodeCupfirewall 1896
62Antonio MorillasCodeCupColador 1896
63Dennis HeefferNIO_ 1885
64Maarten KokCodeCupMain 1883
65Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 1873
66Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 1871
67Marc CraenenNIOBlackHole 1867
68Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 1791 1
69Maurits van AltvorstNIOv4 1769
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 1757
71Renze VroomNIOBlackhole 1727 2
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 1649
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 1625
74Pepijn OverbeekeCodeCupV1 1439 6