CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 30
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 30

GameBlack playerWhite playerResult
111597  
Abdessamad El Kasimi
Gijs van Swaaij
78 - 72 (WIN: BLACK)
111598  
Gijs van Swaaij
Abdessamad El Kasimi
70 - 80 (WIN: WHITE)
111599  
Rafael Mostert
Maurits van Altvorst
83 - 67 (WIN: BLACK)
111600  
Maurits van Altvorst
Rafael Mostert
60 - 90 (WIN: WHITE)
111601  
Robbert van Kessel
Tudor Serban
73 - 77 (WIN: WHITE)
111602  
Tudor Serban
Robbert van Kessel
73 - 77 (WIN: WHITE)
111603  
Ebe-Jan Buitenhuis
Maarten Kok
78 - 72 (WIN: BLACK)
111604  
Maarten Kok
Ebe-Jan Buitenhuis
75 - 75
111605  
Leander van Wijlick
Peter Smit
62 - 88 (WIN: WHITE)
111606  
Peter Smit
Leander van Wijlick
80 - 70 (WIN: BLACK)
111607  
Renze Vroom
Danny Thai
75 - 75
111608  
Danny Thai
Renze Vroom
74 - 76 (WIN: WHITE)
111609  
Pieter Voors
Sven Holtrop
72 - 78 (WIN: WHITE)
111610  
Sven Holtrop
Pieter Voors
78 - 72 (WIN: BLACK)
111611  
Kirk Joubert
Arnoud Schmiermann
76 - 74 (WIN: BLACK)
111612  
Arnoud Schmiermann
Kirk Joubert
74 - 76 (WIN: WHITE)
111613  
Michael Janssen
Antonio Morillas
72 - 78 (WIN: WHITE)
111614  
Antonio Morillas
Michael Janssen
73 - 77 (WIN: WHITE)
111615  
Nathan van den Berg
Dennis Heeffer
76 - 74 (WIN: BLACK)
111616  
Dennis Heeffer
Nathan van den Berg
88 - 62 (WIN: BLACK)
111617  
Tiago Scholten
Nick Stijger
72 - 78 (WIN: WHITE)
111618  
Nick Stijger
Tiago Scholten
84 - 66 (WIN: BLACK)
111619  
Mkrtich Adamyan
Lukas Pestalozzi
75 - 75
111620  
Lukas Pestalozzi
Mkrtich Adamyan
81 - 69 (WIN: BLACK)
111621  
Marc Shair Ali
Reinier Schmiermann
61 - 89 (WIN: WHITE)
111622  
Reinier Schmiermann
Marc Shair Ali
87 - 63 (WIN: BLACK)
111623  
Hugo Arkesteijn
Robert Koprinkov
75 - 75
111624  
Robert Koprinkov
Hugo Arkesteijn
73 - 77 (WIN: WHITE)
111625  
Marc Oldenhof
Joaquin van Loon
77 - 73 (WIN: BLACK)
111626  
Joaquin van Loon
Marc Oldenhof
68 - 82 (WIN: WHITE)
111627  
Alan Ansell
Jaap Taal
79 - 71 (WIN: BLACK)
111628  
Jaap Taal
Alan Ansell
70 - 80 (WIN: WHITE)
111629  
Maarten Schadd
Aleksandrina Streltsova
79 - 71 (WIN: BLACK)
111630  
Aleksandrina Streltsova
Maarten Schadd
71 - 79 (WIN: WHITE)
111631  
Jelle van Cappelle
Marc Craenen
85 - 65 (WIN: BLACK)
111632  
Marc Craenen
Jelle van Cappelle
75 - 75
111633  
Wouter Kool
Jovan Gerbscheid
74 - 76 (WIN: WHITE)
111634  
Jovan Gerbscheid
Wouter Kool
72 - 78 (WIN: WHITE)
111635  
Matthijs Tijink
Shoaziz Shorakhimov
73 - 77 (WIN: WHITE)
111636  
Shoaziz Shorakhimov
Matthijs Tijink
76 - 74 (WIN: BLACK)
111637  
Dorin Damaschin
Tej Kanwar
76 - 74 (WIN: BLACK)
111638  
Tej Kanwar
Dorin Damaschin
72 - 78 (WIN: WHITE)
111639  
Alexandr Mushtagov
Corné Verhoef
76 - 74 (WIN: BLACK)
111640  
Corné Verhoef
Alexandr Mushtagov
74 - 76 (WIN: WHITE)
111641  
Henk Koops
C.A. Nouta
78 - 72 (WIN: BLACK)
111642  
C.A. Nouta
Henk Koops
72 - 78 (WIN: WHITE)
111643  
Anatolijs Gorbunovs
Nikita Kurgin
74 - 76 (WIN: WHITE)
111644  
Nikita Kurgin
Anatolijs Gorbunovs
74 - 76 (WIN: WHITE)
111645  
Adil ZARHANE
Jens Heuseveldt
78 - 72 (WIN: BLACK)
111646  
Jens Heuseveldt
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: WHITE)
111647  
Reijer van Harten
Noud Bongers
76 - 74 (WIN: BLACK)
111648  
Noud Bongers
Reijer van Harten
73 - 77 (WIN: WHITE)
111649  
Tjeerd van Cappelle
Gijs Pennings
80 - 70 (WIN: BLACK)
111650  
Gijs Pennings
Tjeerd van Cappelle
66 - 84 (WIN: WHITE)
111651  
Sander Verdonschot
Marcel Vlastuin
75 - 75
111652  
Marcel Vlastuin
Sander Verdonschot
73 - 77 (WIN: WHITE)
111653  
Tijs Lenssen
Pepijn Overbeeke
72 - 78 (WIN: WHITE)
111654  
Pepijn Overbeeke
Tijs Lenssen
73 - 77 (WIN: WHITE)
111655  
Sandor Pandur
Raul Kooter
77 - 73 (WIN: BLACK)
111656  
Raul Kooter
Sandor Pandur
78 - 72 (WIN: BLACK)
111657  
Leopold Tschanter
Lukas Gelbmann
75 - 75
111658  
Lukas Gelbmann
Leopold Tschanter
78 - 72 (WIN: BLACK)
111659  
Luisa Lamprea
Tom Smeding
76 - 74 (WIN: BLACK)
111660  
Tom Smeding
Luisa Lamprea
73 - 77 (WIN: WHITE)
111661  
Andreas Unterluggauer
Marien Raat
79 - 71 (WIN: BLACK)
111662  
Marien Raat
Andreas Unterluggauer
67 - 83 (WIN: WHITE)
111663  
Andor Michels
Tom Daman
74 - 76 (WIN: WHITE)
111664  
Tom Daman
Andor Michels
76 - 74 (WIN: BLACK)
111665  
Rune Valle
Ludo Pulles
79 - 71 (WIN: BLACK)
111666  
Ludo Pulles
Rune Valle
71 - 79 (WIN: WHITE)
111667  
Jonathan Heek
Szabi Buzogany
75 - 75
111668  
Szabi Buzogany
Jonathan Heek
77 - 73 (WIN: BLACK)
111669  
Matthias Gelbmann
Maks Verver
75 - 75
111670  
Maks Verver
Matthias Gelbmann
77 - 73 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 30

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 2320
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 2274
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 2264
4Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 2242
5Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 2239
6Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 2206
7Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 2202
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 2197
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 2195
10Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 2172
11Sander VerdonschotCodeCupMessier31 2171
12Adil ZARHANECodeCupA_0_2 2169
13Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 2168
14Matthias GelbmannCodeCupGP 2166
15Rune ValleCodeCupEnrahim 2161
16Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 2160
17Dorin DamaschinCodeCupdorin 2155
18Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 2153
19Maks VerverCodeCupSagittarius 2153
20Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 2146
21Luisa LampreaCodeCupJeremy 2145
22Nikita KurginCodeCupPhoebe 2141
23Raul KooterCodeCupAi 2139
24Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 2135
25Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 2135
26Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 2133
27Tom DamanNIObegin 2132
28Tom SmedingCodeCupbo 2127
29Leopold TschanterCodeCupltblack 2124
30Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 2123
31Sven HoltropNIOtok 2121
32Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 2120
33C.A. NoutaCodeCupHannibal 2110
34Corné VerhoefNIOBlackSmith 2110
35Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 2106
36Noud BongersNIOFincent 2102
37Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 2099
38Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 2096
39Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 2095
40Peter SmitCodeCupde9888 2094
41Nick StijgerNIOPhoenix 2093
42Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 2090
43Tijs LenssenNIOBlackBot06 2086
44Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 2084
45Andor MichelsCodeCup7Jacob 2084
46Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 2083
47Kirk JoubertCodeCupWasp 2083
48Gijs PenningsNIOQuasar 2080
49Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 2078
50Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 2076
51Joaquin van LoonNIOPatser 2075
52Mkrtich AdamyanCodeCupCore 2074
53Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 2074
54Pieter VoorsCodeCupSuperNova 2071
55Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 2071
56Rafael MostertCodeCupfirewall 2069
57Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 2065
58Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 2065
59Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 2058
60Tiago ScholtenNIOGitGut2 2049
61Dennis HeefferNIO_ 2047
62Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 2047
63Antonio MorillasCodeCupColador 2047
64Maarten KokCodeCupMain 2030
65Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 2023
66Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 2022
67Marc CraenenNIOBlackHole 2007
68Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 1967 1
69Maurits van AltvorstNIOv4 1896
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 1889
71Renze VroomNIOBlackhole 1878 2
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 1787
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 1749
74Pepijn OverbeekeCodeCupV1 1590 6