CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 31
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 31

GameBlack playerWhite playerResult
111671  
Abdessamad El Kasimi
Maurits van Altvorst
87 - 63 (WIN: BLACK)
111672  
Maurits van Altvorst
Abdessamad El Kasimi
59 - 91 (WIN: WHITE)
111673  
Gijs van Swaaij
Tudor Serban
75 - 75
111674  
Tudor Serban
Gijs van Swaaij
75 - 75
111675  
Rafael Mostert
Maarten Kok
68 - 82 (WIN: WHITE)
111676  
Maarten Kok
Rafael Mostert
73 - 77 (WIN: WHITE)
111677  
Robbert van Kessel
Peter Smit
74 - 76 (WIN: WHITE)
111678  
Peter Smit
Robbert van Kessel
76 - 74 (WIN: BLACK)
111679  
Ebe-Jan Buitenhuis
Danny Thai
72 - 78 (WIN: WHITE)
111680  
Danny Thai
Ebe-Jan Buitenhuis
75 - 75
111681  
Leander van Wijlick
Sven Holtrop
64 - 86 (WIN: WHITE)
111682  
Sven Holtrop
Leander van Wijlick
86 - 64 (WIN: BLACK)
111683  
Renze Vroom
Arnoud Schmiermann
69 - 81 (WIN: WHITE)
111684  
Arnoud Schmiermann
Renze Vroom
74 - 76 (WIN: WHITE)
111685  
Pieter Voors
Antonio Morillas
76 - 74 (WIN: BLACK)
111686  
Antonio Morillas
Pieter Voors
75 - 75
111687  
Kirk Joubert
Dennis Heeffer
76 - 74 (WIN: BLACK)
111688  
Dennis Heeffer
Kirk Joubert
78 - 72 (WIN: BLACK)
111689  
Michael Janssen
Nick Stijger
71 - 79 (WIN: WHITE)
111690  
Nick Stijger
Michael Janssen
79 - 71 (WIN: BLACK)
111691  
Nathan van den Berg
Lukas Pestalozzi
78 - 72 (WIN: BLACK)
111692  
Lukas Pestalozzi
Nathan van den Berg
80 - 70 (WIN: BLACK)
111693  
Tiago Scholten
Reinier Schmiermann
71 - 79 (WIN: WHITE)
111694  
Reinier Schmiermann
Tiago Scholten
78 - 72 (WIN: BLACK)
111695  
Mkrtich Adamyan
Robert Koprinkov
74 - 76 (WIN: WHITE)
111696  
Robert Koprinkov
Mkrtich Adamyan
79 - 71 (WIN: BLACK)
111697  
Marc Shair Ali
Joaquin van Loon
58 - 92 (WIN: WHITE)
111698  
Joaquin van Loon
Marc Shair Ali
95 - 55 (WIN: BLACK)
111699  
Hugo Arkesteijn
Jaap Taal
67 - 83 (WIN: WHITE)
111700  
Jaap Taal
Hugo Arkesteijn
84 - 66 (WIN: BLACK)
111701  
Marc Oldenhof
Aleksandrina Streltsova
79 - 71 (WIN: BLACK)
111702  
Aleksandrina Streltsova
Marc Oldenhof
71 - 79 (WIN: WHITE)
111703  
Alan Ansell
Marc Craenen
79 - 71 (WIN: BLACK)
111704  
Marc Craenen
Alan Ansell
64 - 86 (WIN: WHITE)
111705  
Maarten Schadd
Jovan Gerbscheid
79 - 71 (WIN: BLACK)
111706  
Jovan Gerbscheid
Maarten Schadd
70 - 80 (WIN: WHITE)
111707  
Jelle van Cappelle
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: WHITE)
111708  
Shoaziz Shorakhimov
Jelle van Cappelle
64 - 86 (WIN: WHITE)
111709  
Wouter Kool
Tej Kanwar
72 - 78 (WIN: WHITE)
111710  
Tej Kanwar
Wouter Kool
83 - 67 (WIN: BLACK)
111711  
Matthijs Tijink
Corné Verhoef
78 - 72 (WIN: BLACK)
111712  
Corné Verhoef
Matthijs Tijink
70 - 80 (WIN: WHITE)
111713  
Dorin Damaschin
C.A. Nouta
76 - 74 (WIN: BLACK)
111714  
C.A. Nouta
Dorin Damaschin
74 - 76 (WIN: WHITE)
111715  
Alexandr Mushtagov
Nikita Kurgin
76 - 74 (WIN: BLACK)
111716  
Nikita Kurgin
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
111717  
Henk Koops
Jens Heuseveldt
73 - 77 (WIN: WHITE)
111718  
Jens Heuseveldt
Henk Koops
75 - 75
111719  
Anatolijs Gorbunovs
Noud Bongers
73 - 77 (WIN: WHITE)
111720  
Noud Bongers
Anatolijs Gorbunovs
73 - 77 (WIN: WHITE)
111721  
Adil ZARHANE
Gijs Pennings
78 - 72 (WIN: BLACK)
111722  
Gijs Pennings
Adil ZARHANE
72 - 78 (WIN: WHITE)
111723  
Reijer van Harten
Marcel Vlastuin
79 - 71 (WIN: BLACK)
111724  
Marcel Vlastuin
Reijer van Harten
72 - 78 (WIN: WHITE)
111725  
Tjeerd van Cappelle
Pepijn Overbeeke
81 - 69 (WIN: BLACK)
111726  
Pepijn Overbeeke
Tjeerd van Cappelle
74 - 76 (WIN: WHITE)
111727  
Sander Verdonschot
Raul Kooter
78 - 72 (WIN: BLACK)
111728  
Raul Kooter
Sander Verdonschot
74 - 76 (WIN: WHITE)
111729  
Tijs Lenssen
Lukas Gelbmann
74 - 76 (WIN: WHITE)
111730  
Lukas Gelbmann
Tijs Lenssen
73 - 77 (WIN: WHITE)
111731  
Sandor Pandur
Tom Smeding
78 - 72 (WIN: BLACK)
111732  
Tom Smeding
Sandor Pandur
73 - 77 (WIN: WHITE)
111733  
Leopold Tschanter
Marien Raat
79 - 71 (WIN: BLACK)
111734  
Marien Raat
Leopold Tschanter
62 - 88 (WIN: WHITE)
111735  
Luisa Lamprea
Tom Daman
78 - 72 (WIN: BLACK)
111736  
Tom Daman
Luisa Lamprea
74 - 76 (WIN: WHITE)
111737  
Andreas Unterluggauer
Ludo Pulles
69 - 81 (WIN: WHITE)
111738  
Ludo Pulles
Andreas Unterluggauer
77 - 73 (WIN: BLACK)
111739  
Andor Michels
Szabi Buzogany
79 - 71 (WIN: BLACK)
111740  
Szabi Buzogany
Andor Michels
76 - 74 (WIN: BLACK)
111741  
Rune Valle
Maks Verver
75 - 75
111742  
Maks Verver
Rune Valle
75 - 75
111743  
Jonathan Heek
Matthias Gelbmann
72 - 78 (WIN: WHITE)
111744  
Matthias Gelbmann
Jonathan Heek
77 - 73 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 31

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 2498
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 2433
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 2429
4Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 2400
5Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 2399
6Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 2359
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 2356
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 2355
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 2352
10Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 2327
11Sander VerdonschotCodeCupMessier31 2325
12Adil ZARHANECodeCupA_0_2 2325
13Matthias GelbmannCodeCupGP 2321
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 2321
15Rune ValleCodeCupEnrahim 2311
16Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 2308
17Dorin DamaschinCodeCupdorin 2307
18Maks VerverCodeCupSagittarius 2303
19Luisa LampreaCodeCupJeremy 2299
20Sven HoltropNIOtok 2293
21Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 2292
22Leopold TschanterCodeCupltblack 2291
23Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 2289
24Nikita KurginCodeCupPhoebe 2288
25Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 2287
26Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 2285
27Raul KooterCodeCupAi 2285
28Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 2283
29Tom DamanNIObegin 2278
30Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 2277
31Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 2272
32Tom SmedingCodeCupbo 2272
33Joaquin van LoonNIOPatser 2262
34C.A. NoutaCodeCupHannibal 2258
35Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 2253
36Noud BongersNIOFincent 2252
37Corné VerhoefNIOBlackSmith 2252
38Nick StijgerNIOPhoenix 2251
39Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 2248
40Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 2247
41Peter SmitCodeCupde9888 2246
42Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 2244
43Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 2238
44Tijs LenssenNIOBlackBot06 2237
45Andor MichelsCodeCup7Jacob 2237
46Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 2236
47Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 2235
48Kirk JoubertCodeCupWasp 2231
49Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 2226
50Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 2225
51Gijs PenningsNIOQuasar 2224
52Pieter VoorsCodeCupSuperNova 2222
53Mkrtich AdamyanCodeCupCore 2219
54Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 2216
55Rafael MostertCodeCupfirewall 2214
56Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 2213
57Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 2213
58Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 2212
59Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 2212
60Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 2202
61Dennis HeefferNIO_ 2199
62Antonio MorillasCodeCupColador 2196
63Tiago ScholtenNIOGitGut2 2192
64Maarten KokCodeCupMain 2185
65Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 2175
66Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 2156
67Marc CraenenNIOBlackHole 2142
68Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 2124 1
69Renze VroomNIOBlackhole 2023 2
70Maurits van AltvorstNIOv4 2018
71Leander van WijlickNIODefensive_mk1 2017
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 1920
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 1862
74Pepijn OverbeekeCodeCupV1 1733 6