CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 32
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 32

GameBlack playerWhite playerResult
111745  
Abdessamad El Kasimi
Tudor Serban
80 - 70 (WIN: BLACK)
111746  
Tudor Serban
Abdessamad El Kasimi
70 - 80 (WIN: WHITE)
111747  
Maurits van Altvorst
Maarten Kok
76 - 74 (WIN: BLACK)
111748  
Maarten Kok
Maurits van Altvorst
0 - 77 (WIN: WHITE)
111749  
Gijs van Swaaij
Peter Smit
76 - 74 (WIN: BLACK)
111750  
Peter Smit
Gijs van Swaaij
70 - 80 (WIN: WHITE)
111751  
Rafael Mostert
Danny Thai
70 - 80 (WIN: WHITE)
111752  
Danny Thai
Rafael Mostert
70 - 80 (WIN: WHITE)
111753  
Robbert van Kessel
Sven Holtrop
71 - 79 (WIN: WHITE)
111754  
Sven Holtrop
Robbert van Kessel
80 - 70 (WIN: BLACK)
111755  
Ebe-Jan Buitenhuis
Arnoud Schmiermann
76 - 74 (WIN: BLACK)
111756  
Arnoud Schmiermann
Ebe-Jan Buitenhuis
75 - 75
111757  
Leander van Wijlick
Antonio Morillas
67 - 83 (WIN: WHITE)
111758  
Antonio Morillas
Leander van Wijlick
84 - 66 (WIN: BLACK)
111759  
Renze Vroom
Dennis Heeffer
64 - 86 (WIN: WHITE)
111760  
Dennis Heeffer
Renze Vroom
83 - 0 (WIN: BLACK)
111761  
Pieter Voors
Nick Stijger
70 - 80 (WIN: WHITE)
111762  
Nick Stijger
Pieter Voors
84 - 66 (WIN: BLACK)
111763  
Kirk Joubert
Lukas Pestalozzi
72 - 78 (WIN: WHITE)
111764  
Lukas Pestalozzi
Kirk Joubert
81 - 69 (WIN: BLACK)
111765  
Michael Janssen
Reinier Schmiermann
69 - 81 (WIN: WHITE)
111766  
Reinier Schmiermann
Michael Janssen
82 - 68 (WIN: BLACK)
111767  
Nathan van den Berg
Robert Koprinkov
77 - 73 (WIN: BLACK)
111768  
Robert Koprinkov
Nathan van den Berg
74 - 76 (WIN: WHITE)
111769  
Tiago Scholten
Joaquin van Loon
70 - 80 (WIN: WHITE)
111770  
Joaquin van Loon
Tiago Scholten
86 - 64 (WIN: BLACK)
111771  
Mkrtich Adamyan
Jaap Taal
73 - 77 (WIN: WHITE)
111772  
Jaap Taal
Mkrtich Adamyan
74 - 76 (WIN: WHITE)
111773  
Marc Shair Ali
Aleksandrina Streltsova
61 - 89 (WIN: WHITE)
111774  
Aleksandrina Streltsova
Marc Shair Ali
91 - 59 (WIN: BLACK)
111775  
Hugo Arkesteijn
Marc Craenen
71 - 79 (WIN: WHITE)
111776  
Marc Craenen
Hugo Arkesteijn
76 - 74 (WIN: BLACK)
111777  
Marc Oldenhof
Jovan Gerbscheid
80 - 70 (WIN: BLACK)
111778  
Jovan Gerbscheid
Marc Oldenhof
71 - 79 (WIN: WHITE)
111779  
Alan Ansell
Shoaziz Shorakhimov
78 - 72 (WIN: BLACK)
111780  
Shoaziz Shorakhimov
Alan Ansell
67 - 83 (WIN: WHITE)
111781  
Maarten Schadd
Tej Kanwar
80 - 70 (WIN: BLACK)
111782  
Tej Kanwar
Maarten Schadd
72 - 78 (WIN: WHITE)
111783  
Jelle van Cappelle
Corné Verhoef
79 - 71 (WIN: BLACK)
111784  
Corné Verhoef
Jelle van Cappelle
69 - 81 (WIN: WHITE)
111785  
Wouter Kool
C.A. Nouta
75 - 75
111786  
C.A. Nouta
Wouter Kool
75 - 75
111787  
Matthijs Tijink
Nikita Kurgin
76 - 74 (WIN: BLACK)
111788  
Nikita Kurgin
Matthijs Tijink
75 - 75
111789  
Dorin Damaschin
Jens Heuseveldt
75 - 75
111790  
Jens Heuseveldt
Dorin Damaschin
73 - 77 (WIN: WHITE)
111791  
Alexandr Mushtagov
Noud Bongers
77 - 73 (WIN: BLACK)
111792  
Noud Bongers
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
111793  
Henk Koops
Gijs Pennings
77 - 73 (WIN: BLACK)
111794  
Gijs Pennings
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
111795  
Anatolijs Gorbunovs
Marcel Vlastuin
76 - 74 (WIN: BLACK)
111796  
Marcel Vlastuin
Anatolijs Gorbunovs
73 - 77 (WIN: WHITE)
111797  
Adil ZARHANE
Pepijn Overbeeke
79 - 71 (WIN: BLACK)
111798  
Pepijn Overbeeke
Adil ZARHANE
69 - 81 (WIN: WHITE)
111799  
Reijer van Harten
Raul Kooter
76 - 74 (WIN: BLACK)
111800  
Raul Kooter
Reijer van Harten
73 - 77 (WIN: WHITE)
111801  
Tjeerd van Cappelle
Lukas Gelbmann
79 - 71 (WIN: BLACK)
111802  
Lukas Gelbmann
Tjeerd van Cappelle
72 - 78 (WIN: WHITE)
111803  
Sander Verdonschot
Tom Smeding
79 - 71 (WIN: BLACK)
111804  
Tom Smeding
Sander Verdonschot
78 - 72 (WIN: BLACK)
111805  
Tijs Lenssen
Marien Raat
87 - 63 (WIN: BLACK)
111806  
Marien Raat
Tijs Lenssen
73 - 77 (WIN: WHITE)
111807  
Sandor Pandur
Tom Daman
76 - 74 (WIN: BLACK)
111808  
Tom Daman
Sandor Pandur
74 - 76 (WIN: WHITE)
111809  
Leopold Tschanter
Ludo Pulles
71 - 79 (WIN: WHITE)
111810  
Ludo Pulles
Leopold Tschanter
77 - 73 (WIN: BLACK)
111811  
Luisa Lamprea
Szabi Buzogany
75 - 75
111812  
Szabi Buzogany
Luisa Lamprea
73 - 77 (WIN: WHITE)
111813  
Andreas Unterluggauer
Maks Verver
74 - 76 (WIN: WHITE)
111814  
Maks Verver
Andreas Unterluggauer
76 - 74 (WIN: BLACK)
111815  
Andor Michels
Matthias Gelbmann
71 - 79 (WIN: WHITE)
111816  
Matthias Gelbmann
Andor Michels
83 - 67 (WIN: BLACK)
111817  
Rune Valle
Jonathan Heek
81 - 69 (WIN: BLACK)
111818  
Jonathan Heek
Rune Valle
74 - 76 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 32

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 2658
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 2591
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 2590
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 2559
5Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 2559
6Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 2516
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 2509
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 2506
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 2505
10Adil ZARHANECodeCupA_0_2 2485
11Matthias GelbmannCodeCupGP 2483
12Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 2479
13Sander VerdonschotCodeCupMessier31 2476
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 2475
15Rune ValleCodeCupEnrahim 2468
16Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 2461
17Dorin DamaschinCodeCupdorin 2459
18Maks VerverCodeCupSagittarius 2455
19Sven HoltropNIOtok 2452
20Luisa LampreaCodeCupJeremy 2451
21Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 2442
22Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 2441
23Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 2438
24Nikita KurginCodeCupPhoebe 2437
25Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 2436
26Leopold TschanterCodeCupltblack 2435
27Raul KooterCodeCupAi 2432
28Joaquin van LoonNIOPatser 2428
29Tom DamanNIObegin 2426
30Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 2425
31Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 2423
32Tom SmedingCodeCupbo 2421
33Nick StijgerNIOPhoenix 2415
34Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 2415
35C.A. NoutaCodeCupHannibal 2408
36Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 2405
37Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 2404
38Tijs LenssenNIOBlackBot06 2401
39Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 2401
40Noud BongersNIOFincent 2398
41Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 2395
42Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 2395
43Corné VerhoefNIOBlackSmith 2392
44Peter SmitCodeCupde9888 2390
45Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 2387
46Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 2377
47Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 2375
48Andor MichelsCodeCup7Jacob 2375
49Kirk JoubertCodeCupWasp 2372
50Gijs PenningsNIOQuasar 2371
51Dennis HeefferNIO_ 2368
52Mkrtich AdamyanCodeCupCore 2368
53Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 2367
54Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 2366
55Rafael MostertCodeCupfirewall 2364
56Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 2363
57Antonio MorillasCodeCupColador 2363
58Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 2362
59Pieter VoorsCodeCupSuperNova 2358
60Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 2355
61Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 2353
62Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 2349
63Tiago ScholtenNIOGitGut2 2326
64Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 2325
65Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 2301
66Marc CraenenNIOBlackHole 2297
67Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 2287 1
68Maarten KokCodeCupMain 2259 1
69Maurits van AltvorstNIOv4 2171
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 2150
71Renze VroomNIOBlackhole 2087 3
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 2056
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 1982
74Pepijn OverbeekeCodeCupV1 1873 6