CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 36
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 36

GameBlack playerWhite playerResult
112041  
Abdessamad El Kasimi
Sven Holtrop
81 - 69 (WIN: BLACK)
112042  
Sven Holtrop
Abdessamad El Kasimi
67 - 83 (WIN: WHITE)
112043  
Danny Thai
Arnoud Schmiermann
74 - 76 (WIN: WHITE)
112044  
Arnoud Schmiermann
Danny Thai
73 - 77 (WIN: WHITE)
112045  
Peter Smit
Antonio Morillas
77 - 73 (WIN: BLACK)
112046  
Antonio Morillas
Peter Smit
66 - 84 (WIN: WHITE)
112047  
Maarten Kok
Dennis Heeffer
80 - 70 (WIN: BLACK)
112048  
Dennis Heeffer
Maarten Kok
70 - 80 (WIN: WHITE)
112049  
Tudor Serban
Nick Stijger
75 - 75
112050  
Nick Stijger
Tudor Serban
75 - 75
112051  
Maurits van Altvorst
Lukas Pestalozzi
64 - 86 (WIN: WHITE)
112052  
Lukas Pestalozzi
Maurits van Altvorst
72 - 78 (WIN: WHITE)
112053  
Gijs van Swaaij
Reinier Schmiermann
78 - 72 (WIN: BLACK)
112054  
Reinier Schmiermann
Gijs van Swaaij
73 - 77 (WIN: WHITE)
112055  
Rafael Mostert
Robert Koprinkov
72 - 78 (WIN: WHITE)
112056  
Robert Koprinkov
Rafael Mostert
75 - 75
112057  
Robbert van Kessel
Joaquin van Loon
73 - 77 (WIN: WHITE)
112058  
Joaquin van Loon
Robbert van Kessel
80 - 70 (WIN: BLACK)
112059  
Ebe-Jan Buitenhuis
Jaap Taal
77 - 73 (WIN: BLACK)
112060  
Jaap Taal
Ebe-Jan Buitenhuis
73 - 77 (WIN: WHITE)
112061  
Leander van Wijlick
Aleksandrina Streltsova
71 - 79 (WIN: WHITE)
112062  
Aleksandrina Streltsova
Leander van Wijlick
86 - 64 (WIN: BLACK)
112063  
Renze Vroom
Marc Craenen
72 - 78 (WIN: WHITE)
112064  
Marc Craenen
Renze Vroom
75 - 75
112065  
Pieter Voors
Jovan Gerbscheid
70 - 80 (WIN: WHITE)
112066  
Jovan Gerbscheid
Pieter Voors
80 - 70 (WIN: BLACK)
112067  
Kirk Joubert
Shoaziz Shorakhimov
73 - 77 (WIN: WHITE)
112068  
Shoaziz Shorakhimov
Kirk Joubert
76 - 74 (WIN: BLACK)
112069  
Michael Janssen
Tej Kanwar
69 - 81 (WIN: WHITE)
112070  
Tej Kanwar
Michael Janssen
81 - 69 (WIN: BLACK)
112071  
Nathan van den Berg
Corné Verhoef
52 - 98 (WIN: WHITE)
112072  
Corné Verhoef
Nathan van den Berg
78 - 72 (WIN: BLACK)
112073  
Tiago Scholten
C.A. Nouta
73 - 77 (WIN: WHITE)
112074  
C.A. Nouta
Tiago Scholten
78 - 72 (WIN: BLACK)
112075  
Mkrtich Adamyan
Nikita Kurgin
73 - 77 (WIN: WHITE)
112076  
Nikita Kurgin
Mkrtich Adamyan
78 - 72 (WIN: BLACK)
112077  
Marc Shair Ali
Jens Heuseveldt
67 - 83 (WIN: WHITE)
112078  
Jens Heuseveldt
Marc Shair Ali
83 - 67 (WIN: BLACK)
112079  
Hugo Arkesteijn
Noud Bongers
71 - 79 (WIN: WHITE)
112080  
Noud Bongers
Hugo Arkesteijn
80 - 70 (WIN: BLACK)
112081  
Marc Oldenhof
Gijs Pennings
77 - 73 (WIN: BLACK)
112082  
Gijs Pennings
Marc Oldenhof
74 - 76 (WIN: WHITE)
112083  
Alan Ansell
Marcel Vlastuin
80 - 70 (WIN: BLACK)
112084  
Marcel Vlastuin
Alan Ansell
71 - 79 (WIN: WHITE)
112085  
Maarten Schadd
Pepijn Overbeeke
80 - 70 (WIN: BLACK)
112086  
Pepijn Overbeeke
Maarten Schadd
71 - 79 (WIN: WHITE)
112087  
Jelle van Cappelle
Raul Kooter
82 - 68 (WIN: BLACK)
112088  
Raul Kooter
Jelle van Cappelle
71 - 79 (WIN: WHITE)
112089  
Wouter Kool
Lukas Gelbmann
77 - 73 (WIN: BLACK)
112090  
Lukas Gelbmann
Wouter Kool
78 - 72 (WIN: BLACK)
112091  
Matthijs Tijink
Tom Smeding
78 - 72 (WIN: BLACK)
112092  
Tom Smeding
Matthijs Tijink
74 - 76 (WIN: WHITE)
112093  
Dorin Damaschin
Marien Raat
85 - 65 (WIN: BLACK)
112094  
Marien Raat
Dorin Damaschin
59 - 91 (WIN: WHITE)
112095  
Alexandr Mushtagov
Tom Daman
79 - 71 (WIN: BLACK)
112096  
Tom Daman
Alexandr Mushtagov
74 - 76 (WIN: WHITE)
112097  
Henk Koops
Ludo Pulles
78 - 72 (WIN: BLACK)
112098  
Ludo Pulles
Henk Koops
72 - 78 (WIN: WHITE)
112099  
Anatolijs Gorbunovs
Szabi Buzogany
78 - 72 (WIN: BLACK)
112100  
Szabi Buzogany
Anatolijs Gorbunovs
74 - 76 (WIN: WHITE)
112101  
Adil ZARHANE
Maks Verver
75 - 75
112102  
Maks Verver
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: WHITE)
112103  
Reijer van Harten
Matthias Gelbmann
75 - 75
112104  
Matthias Gelbmann
Reijer van Harten
72 - 78 (WIN: WHITE)
112105  
Tjeerd van Cappelle
Jonathan Heek
79 - 71 (WIN: BLACK)
112106  
Jonathan Heek
Tjeerd van Cappelle
70 - 80 (WIN: WHITE)
112107  
Sander Verdonschot
Rune Valle
79 - 71 (WIN: BLACK)
112108  
Rune Valle
Sander Verdonschot
67 - 83 (WIN: WHITE)
112109  
Tijs Lenssen
Andor Michels
77 - 73 (WIN: BLACK)
112110  
Andor Michels
Tijs Lenssen
75 - 75
112111  
Sandor Pandur
Andreas Unterluggauer
76 - 74 (WIN: BLACK)
112112  
Andreas Unterluggauer
Sandor Pandur
73 - 77 (WIN: WHITE)
112113  
Leopold Tschanter
Luisa Lamprea
71 - 79 (WIN: WHITE)
112114  
Luisa Lamprea
Leopold Tschanter
76 - 74 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 36

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 3317
2Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 3223
3Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 3222
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 3187
5Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 3166
6Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 3153
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 3123
8Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 3120
9Matthijs TijinkCodeCupperplexity 3119
10Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 3097
11Adil ZARHANECodeCupA_0_2 3095
12Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 3090
13Sander VerdonschotCodeCupMessier31 3090
14Dorin DamaschinCodeCupdorin 3088
15Joaquin van LoonNIOPatser 3083
16Matthias GelbmannCodeCupGP 3082
17Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 3080
18Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 3074
19Luisa LampreaCodeCupJeremy 3069
20Rune ValleCodeCupEnrahim 3053
21Maks VerverCodeCupSagittarius 3050
22C.A. NoutaCodeCupHannibal 3048
23Sven HoltropNIOtok 3048
24Nick StijgerNIOPhoenix 3043
25Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 3042
26Nikita KurginCodeCupPhoebe 3039
27Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 3034
28Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 3033
29Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 3032
30Leopold TschanterCodeCupltblack 3025
31Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 3023
32Corné VerhoefNIOBlackSmith 3023
33Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 3018
34Tom DamanNIObegin 3011
35Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 3011
36Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 3010
37Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 3009
38Raul KooterCodeCupAi 3008
39Tijs LenssenNIOBlackBot06 3005
40Tom SmedingCodeCupbo 3005
41Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 3003
42Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 3001
43Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 2992
44Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 2991
45Noud BongersNIOFincent 2989
46Dennis HeefferNIO_ 2988
47Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 2978
48Andor MichelsCodeCup7Jacob 2977
49Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 2975
50Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 2974
51Peter SmitCodeCupde9888 2972
52Gijs PenningsNIOQuasar 2968
53Rafael MostertCodeCupfirewall 2964
54Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 2959
55Antonio MorillasCodeCupColador 2958
56Kirk JoubertCodeCupWasp 2956
57Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 2955
58Mkrtich AdamyanCodeCupCore 2947
59Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 2947
60Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 2944
61Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 2928
62Pieter VoorsCodeCupSuperNova 2925
63Marc CraenenNIOBlackHole 2924
64Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 2919
65Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 2909 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 2887
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 2873
68Maarten KokCodeCupMain 2854 1
69Maurits van AltvorstNIOv4 2708
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 2678
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 2565
72Renze VroomNIOBlackhole 2525 5
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 2475
74Pepijn OverbeekeCodeCupV1 2462 6