CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 38
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 38

GameBlack playerWhite playerResult
112189  
Abdessamad El Kasimi
Antonio Morillas
83 - 67 (WIN: BLACK)
112190  
Antonio Morillas
Abdessamad El Kasimi
67 - 83 (WIN: WHITE)
112191  
Arnoud Schmiermann
Dennis Heeffer
73 - 77 (WIN: WHITE)
112192  
Dennis Heeffer
Arnoud Schmiermann
70 - 80 (WIN: WHITE)
112193  
Sven Holtrop
Nick Stijger
73 - 77 (WIN: WHITE)
112194  
Nick Stijger
Sven Holtrop
77 - 73 (WIN: BLACK)
112195  
Danny Thai
Lukas Pestalozzi
77 - 73 (WIN: BLACK)
112196  
Lukas Pestalozzi
Danny Thai
74 - 76 (WIN: WHITE)
112197  
Peter Smit
Reinier Schmiermann
70 - 80 (WIN: WHITE)
112198  
Reinier Schmiermann
Peter Smit
75 - 75
112199  
Maarten Kok
Robert Koprinkov
70 - 80 (WIN: WHITE)
112200  
Robert Koprinkov
Maarten Kok
75 - 75
112201  
Tudor Serban
Joaquin van Loon
77 - 73 (WIN: BLACK)
112202  
Joaquin van Loon
Tudor Serban
77 - 73 (WIN: BLACK)
112203  
Maurits van Altvorst
Jaap Taal
65 - 85 (WIN: WHITE)
112204  
Jaap Taal
Maurits van Altvorst
80 - 70 (WIN: BLACK)
112205  
Gijs van Swaaij
Aleksandrina Streltsova
74 - 76 (WIN: WHITE)
112206  
Aleksandrina Streltsova
Gijs van Swaaij
76 - 74 (WIN: BLACK)
112207  
Rafael Mostert
Marc Craenen
73 - 77 (WIN: WHITE)
112208  
Marc Craenen
Rafael Mostert
77 - 73 (WIN: BLACK)
112209  
Robbert van Kessel
Jovan Gerbscheid
71 - 79 (WIN: WHITE)
112210  
Jovan Gerbscheid
Robbert van Kessel
77 - 73 (WIN: BLACK)
112211  
Ebe-Jan Buitenhuis
Shoaziz Shorakhimov
71 - 79 (WIN: WHITE)
112212  
Shoaziz Shorakhimov
Ebe-Jan Buitenhuis
76 - 74 (WIN: BLACK)
112213  
Leander van Wijlick
Tej Kanwar
65 - 85 (WIN: WHITE)
112214  
Tej Kanwar
Leander van Wijlick
84 - 66 (WIN: BLACK)
112215  
Renze Vroom
Corné Verhoef
76 - 74 (WIN: BLACK)
112216  
Corné Verhoef
Renze Vroom
83 - 0 (WIN: BLACK)
112217  
Pieter Voors
C.A. Nouta
71 - 79 (WIN: WHITE)
112218  
C.A. Nouta
Pieter Voors
79 - 71 (WIN: BLACK)
112219  
Kirk Joubert
Nikita Kurgin
73 - 77 (WIN: WHITE)
112220  
Nikita Kurgin
Kirk Joubert
84 - 66 (WIN: BLACK)
112221  
Michael Janssen
Jens Heuseveldt
68 - 82 (WIN: WHITE)
112222  
Jens Heuseveldt
Michael Janssen
78 - 72 (WIN: BLACK)
112223  
Nathan van den Berg
Noud Bongers
60 - 90 (WIN: WHITE)
112224  
Noud Bongers
Nathan van den Berg
79 - 71 (WIN: BLACK)
112225  
Tiago Scholten
Gijs Pennings
72 - 78 (WIN: WHITE)
112226  
Gijs Pennings
Tiago Scholten
77 - 73 (WIN: BLACK)
112227  
Mkrtich Adamyan
Marcel Vlastuin
70 - 80 (WIN: WHITE)
112228  
Marcel Vlastuin
Mkrtich Adamyan
82 - 68 (WIN: BLACK)
112229  
Marc Shair Ali
Pepijn Overbeeke
65 - 85 (WIN: WHITE)
112230  
Pepijn Overbeeke
Marc Shair Ali
89 - 61 (WIN: BLACK)
112231  
Hugo Arkesteijn
Raul Kooter
69 - 81 (WIN: WHITE)
112232  
Raul Kooter
Hugo Arkesteijn
79 - 71 (WIN: BLACK)
112233  
Marc Oldenhof
Lukas Gelbmann
79 - 71 (WIN: BLACK)
112234  
Lukas Gelbmann
Marc Oldenhof
72 - 78 (WIN: WHITE)
112235  
Alan Ansell
Tom Smeding
79 - 71 (WIN: BLACK)
112236  
Tom Smeding
Alan Ansell
71 - 79 (WIN: WHITE)
112237  
Maarten Schadd
Marien Raat
90 - 60 (WIN: BLACK)
112238  
Marien Raat
Maarten Schadd
67 - 83 (WIN: WHITE)
112239  
Jelle van Cappelle
Tom Daman
82 - 68 (WIN: BLACK)
112240  
Tom Daman
Jelle van Cappelle
68 - 82 (WIN: WHITE)
112241  
Wouter Kool
Ludo Pulles
78 - 72 (WIN: BLACK)
112242  
Ludo Pulles
Wouter Kool
72 - 78 (WIN: WHITE)
112243  
Matthijs Tijink
Szabi Buzogany
74 - 76 (WIN: WHITE)
112244  
Szabi Buzogany
Matthijs Tijink
72 - 78 (WIN: WHITE)
112245  
Dorin Damaschin
Maks Verver
78 - 72 (WIN: BLACK)
112246  
Maks Verver
Dorin Damaschin
76 - 74 (WIN: BLACK)
112247  
Alexandr Mushtagov
Matthias Gelbmann
75 - 75
112248  
Matthias Gelbmann
Alexandr Mushtagov
74 - 76 (WIN: WHITE)
112249  
Henk Koops
Jonathan Heek
79 - 71 (WIN: BLACK)
112250  
Jonathan Heek
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
112251  
Anatolijs Gorbunovs
Rune Valle
78 - 72 (WIN: BLACK)
112252  
Rune Valle
Anatolijs Gorbunovs
72 - 78 (WIN: WHITE)
112253  
Adil ZARHANE
Andor Michels
75 - 75
112254  
Andor Michels
Adil ZARHANE
70 - 80 (WIN: WHITE)
112255  
Reijer van Harten
Andreas Unterluggauer
77 - 73 (WIN: BLACK)
112256  
Andreas Unterluggauer
Reijer van Harten
74 - 76 (WIN: WHITE)
112257  
Tjeerd van Cappelle
Luisa Lamprea
75 - 75
112258  
Luisa Lamprea
Tjeerd van Cappelle
55 - 95 (WIN: WHITE)
112259  
Sander Verdonschot
Leopold Tschanter
75 - 75
112260  
Leopold Tschanter
Sander Verdonschot
76 - 74 (WIN: BLACK)
112261  
Tijs Lenssen
Sandor Pandur
73 - 77 (WIN: WHITE)
112262  
Sandor Pandur
Tijs Lenssen
74 - 76 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 38

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 3644
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 3555
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 3541
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 3505
5Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 3481
6Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 3479
7Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 3428
8Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 3426
9Matthijs TijinkCodeCupperplexity 3423
10Adil ZARHANECodeCupA_0_2 3401
11Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 3396
12Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 3395
13Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 3394
14Dorin DamaschinCodeCupdorin 3392
15Sander VerdonschotCodeCupMessier31 3392
16Joaquin van LoonNIOPatser 3386
17Matthias GelbmannCodeCupGP 3384
18Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 3382
19Nikita KurginCodeCupPhoebe 3369
20C.A. NoutaCodeCupHannibal 3358
21Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 3358
22Maks VerverCodeCupSagittarius 3354
23Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 3350
24Nick StijgerNIOPhoenix 3346
25Sven HoltropNIOtok 3343
26Luisa LampreaCodeCupJeremy 3342
27Rune ValleCodeCupEnrahim 3342
28Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 3339
29Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 3337
30Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 3334
31Corné VerhoefNIOBlackSmith 3332
32Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 3326
33Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 3325
34Leopold TschanterCodeCupltblack 3325
35Tijs LenssenNIOBlackBot06 3311
36Noud BongersNIOFincent 3309
37Gijs PenningsNIOQuasar 3309
38Raul KooterCodeCupAi 3308
39Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 3305
40Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 3302
41Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 3301
42Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 3301
43Tom DamanNIObegin 3295
44Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 3293
45Tom SmedingCodeCupbo 3293
46Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 3292
47Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 3285
48Dennis HeefferNIO_ 3284
49Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 3272
50Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 3271
51Peter SmitCodeCupde9888 3268
52Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 3266
53Andor MichelsCodeCup7Jacob 3266
54Rafael MostertCodeCupfirewall 3255
55Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 3245
56Antonio MorillasCodeCupColador 3243
57Kirk JoubertCodeCupWasp 3243
58Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 3241
59Mkrtich AdamyanCodeCupCore 3234
60Marc CraenenNIOBlackHole 3233
61Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 3232
62Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 3232
63Pieter VoorsCodeCupSuperNova 3212
64Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 3212 1
65Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 3181
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 3169
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 3154
68Maarten KokCodeCupMain 3146 1
69Maurits van AltvorstNIOv4 2981
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 2955
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 2831
72Pepijn OverbeekeCodeCupV1 2778 6
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 2715
74Renze VroomNIOBlackhole 2674 7