CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 43
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 43

GameBlack playerWhite playerResult
112559  
Abdessamad El Kasimi
Robert Koprinkov
79 - 71 (WIN: BLACK)
112560  
Robert Koprinkov
Abdessamad El Kasimi
59 - 91 (WIN: WHITE)
112561  
Reinier Schmiermann
Joaquin van Loon
65 - 85 (WIN: WHITE)
112562  
Joaquin van Loon
Reinier Schmiermann
83 - 67 (WIN: BLACK)
112563  
Lukas Pestalozzi
Jaap Taal
72 - 78 (WIN: WHITE)
112564  
Jaap Taal
Lukas Pestalozzi
78 - 72 (WIN: BLACK)
112565  
Nick Stijger
Aleksandrina Streltsova
72 - 78 (WIN: WHITE)
112566  
Aleksandrina Streltsova
Nick Stijger
77 - 73 (WIN: BLACK)
112567  
Dennis Heeffer
Marc Craenen
72 - 78 (WIN: WHITE)
112568  
Marc Craenen
Dennis Heeffer
71 - 79 (WIN: WHITE)
112569  
Antonio Morillas
Jovan Gerbscheid
77 - 73 (WIN: BLACK)
112570  
Jovan Gerbscheid
Antonio Morillas
70 - 80 (WIN: WHITE)
112571  
Arnoud Schmiermann
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: WHITE)
112572  
Shoaziz Shorakhimov
Arnoud Schmiermann
80 - 70 (WIN: BLACK)
112573  
Sven Holtrop
Tej Kanwar
76 - 74 (WIN: BLACK)
112574  
Tej Kanwar
Sven Holtrop
72 - 78 (WIN: WHITE)
112575  
Danny Thai
Corné Verhoef
75 - 75
112576  
Corné Verhoef
Danny Thai
76 - 74 (WIN: BLACK)
112577  
Peter Smit
C.A. Nouta
70 - 80 (WIN: WHITE)
112578  
C.A. Nouta
Peter Smit
76 - 74 (WIN: BLACK)
112579  
Maarten Kok
Nikita Kurgin
73 - 77 (WIN: WHITE)
112580  
Nikita Kurgin
Maarten Kok
80 - 70 (WIN: BLACK)
112581  
Tudor Serban
Jens Heuseveldt
76 - 74 (WIN: BLACK)
112582  
Jens Heuseveldt
Tudor Serban
77 - 73 (WIN: BLACK)
112583  
Maurits van Altvorst
Noud Bongers
73 - 77 (WIN: WHITE)
112584  
Noud Bongers
Maurits van Altvorst
87 - 63 (WIN: BLACK)
112585  
Gijs van Swaaij
Gijs Pennings
76 - 74 (WIN: BLACK)
112586  
Gijs Pennings
Gijs van Swaaij
76 - 74 (WIN: BLACK)
112587  
Rafael Mostert
Marcel Vlastuin
73 - 77 (WIN: WHITE)
112588  
Marcel Vlastuin
Rafael Mostert
80 - 70 (WIN: BLACK)
112589  
Robbert van Kessel
Pepijn Overbeeke
69 - 81 (WIN: WHITE)
112590  
Pepijn Overbeeke
Robbert van Kessel
78 - 72 (WIN: BLACK)
112591  
Ebe-Jan Buitenhuis
Raul Kooter
73 - 77 (WIN: WHITE)
112592  
Raul Kooter
Ebe-Jan Buitenhuis
77 - 73 (WIN: BLACK)
112593  
Leander van Wijlick
Lukas Gelbmann
68 - 82 (WIN: WHITE)
112594  
Lukas Gelbmann
Leander van Wijlick
81 - 69 (WIN: BLACK)
112595  
Renze Vroom
Tom Smeding
73 - 77 (WIN: WHITE)
112596  
Tom Smeding
Renze Vroom
78 - 72 (WIN: BLACK)
112597  
Pieter Voors
Marien Raat
87 - 63 (WIN: BLACK)
112598  
Marien Raat
Pieter Voors
69 - 81 (WIN: WHITE)
112599  
Kirk Joubert
Tom Daman
75 - 75
112600  
Tom Daman
Kirk Joubert
80 - 70 (WIN: BLACK)
112601  
Michael Janssen
Ludo Pulles
68 - 82 (WIN: WHITE)
112602  
Ludo Pulles
Michael Janssen
79 - 71 (WIN: BLACK)
112603  
Nathan van den Berg
Szabi Buzogany
62 - 88 (WIN: WHITE)
112604  
Szabi Buzogany
Nathan van den Berg
74 - 76 (WIN: WHITE)
112605  
Tiago Scholten
Maks Verver
71 - 79 (WIN: WHITE)
112606  
Maks Verver
Tiago Scholten
82 - 68 (WIN: BLACK)
112607  
Mkrtich Adamyan
Matthias Gelbmann
74 - 76 (WIN: WHITE)
112608  
Matthias Gelbmann
Mkrtich Adamyan
80 - 70 (WIN: BLACK)
112609  
Marc Shair Ali
Jonathan Heek
69 - 81 (WIN: WHITE)
112610  
Jonathan Heek
Marc Shair Ali
85 - 65 (WIN: BLACK)
112611  
Hugo Arkesteijn
Rune Valle
73 - 77 (WIN: WHITE)
112612  
Rune Valle
Hugo Arkesteijn
78 - 72 (WIN: BLACK)
112613  
Marc Oldenhof
Andor Michels
80 - 70 (WIN: BLACK)
112614  
Andor Michels
Marc Oldenhof
71 - 79 (WIN: WHITE)
112615  
Alan Ansell
Andreas Unterluggauer
78 - 72 (WIN: BLACK)
112616  
Andreas Unterluggauer
Alan Ansell
70 - 80 (WIN: WHITE)
112617  
Maarten Schadd
Luisa Lamprea
74 - 76 (WIN: WHITE)
112618  
Luisa Lamprea
Maarten Schadd
76 - 74 (WIN: BLACK)
112619  
Jelle van Cappelle
Leopold Tschanter
76 - 74 (WIN: BLACK)
112620  
Leopold Tschanter
Jelle van Cappelle
71 - 79 (WIN: WHITE)
112621  
Wouter Kool
Sandor Pandur
74 - 76 (WIN: WHITE)
112622  
Sandor Pandur
Wouter Kool
80 - 70 (WIN: BLACK)
112623  
Matthijs Tijink
Tijs Lenssen
78 - 72 (WIN: BLACK)
112624  
Tijs Lenssen
Matthijs Tijink
76 - 74 (WIN: BLACK)
112625  
Dorin Damaschin
Sander Verdonschot
75 - 75
112626  
Sander Verdonschot
Dorin Damaschin
73 - 77 (WIN: WHITE)
112627  
Alexandr Mushtagov
Tjeerd van Cappelle
69 - 81 (WIN: WHITE)
112628  
Tjeerd van Cappelle
Alexandr Mushtagov
75 - 75
112629  
Henk Koops
Reijer van Harten
72 - 78 (WIN: WHITE)
112630  
Reijer van Harten
Henk Koops
72 - 78 (WIN: WHITE)
112631  
Anatolijs Gorbunovs
Adil ZARHANE
75 - 75
112632  
Adil ZARHANE
Anatolijs Gorbunovs
78 - 72 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 43

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 4451
2Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 4328
3Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 4326
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 4292
5Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 4274
6Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 4259
7Matthijs TijinkCodeCupperplexity 4186
8Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 4179
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 4176
10Joaquin van LoonNIOPatser 4175
11Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 4166
12Nikita KurginCodeCupPhoebe 4161
13Adil ZARHANECodeCupA_0_2 4152
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 4147
15Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 4142
16Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 4137
17Maks VerverCodeCupSagittarius 4136
18Dorin DamaschinCodeCupdorin 4135
19Matthias GelbmannCodeCupGP 4134
20Sander VerdonschotCodeCupMessier31 4132
21C.A. NoutaCodeCupHannibal 4124
22Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 4117
23Luisa LampreaCodeCupJeremy 4115
24Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 4112
25Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 4108
26Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 4107
27Sven HoltropNIOtok 4103
28Tom SmedingCodeCupbo 4100
29Nick StijgerNIOPhoenix 4094
30Corné VerhoefNIOBlackSmith 4094
31Noud BongersNIOFincent 4093
32Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 4090
33Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 4089
34Gijs PenningsNIOQuasar 4086
35Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 4085
36Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 4082
37Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 4080
38Rune ValleCodeCupEnrahim 4079
39Tom DamanNIObegin 4075
40Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 4071
41Raul KooterCodeCupAi 4070
42Leopold TschanterCodeCupltblack 4067
43Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 4050
44Tijs LenssenNIOBlackBot06 4047
45Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 4044
46Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 4043
47Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 4035
48Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 4023
49Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 4018
50Dennis HeefferNIO_ 4010
51Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 4003
52Andor MichelsCodeCup7Jacob 3994
53Marc CraenenNIOBlackHole 3988
54Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 3987
55Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 3987
56Peter SmitCodeCupde9888 3984
57Kirk JoubertCodeCupWasp 3983
58Rafael MostertCodeCupfirewall 3979
59Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 3975
60Antonio MorillasCodeCupColador 3974
61Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 3969
62Mkrtich AdamyanCodeCupCore 3966
63Pieter VoorsCodeCupSuperNova 3946
64Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 3933 1
65Tiago ScholtenNIOGitGut2 3904
66Maarten KokCodeCupMain 3888 1
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 3854
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 3854
69Maurits van AltvorstNIOv4 3665
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 3626
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 3581
72Pepijn OverbeekeCodeCupV1 3413 8
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 3300
74Renze VroomNIOBlackhole 3261 9