CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 44
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 44

GameBlack playerWhite playerResult
112633  
Abdessamad El Kasimi
Joaquin van Loon
80 - 70 (WIN: BLACK)
112634  
Joaquin van Loon
Abdessamad El Kasimi
71 - 79 (WIN: WHITE)
112635  
Robert Koprinkov
Jaap Taal
73 - 77 (WIN: WHITE)
112636  
Jaap Taal
Robert Koprinkov
75 - 75
112637  
Reinier Schmiermann
Aleksandrina Streltsova
78 - 72 (WIN: BLACK)
112638  
Aleksandrina Streltsova
Reinier Schmiermann
77 - 73 (WIN: BLACK)
112639  
Lukas Pestalozzi
Marc Craenen
79 - 71 (WIN: BLACK)
112640  
Marc Craenen
Lukas Pestalozzi
73 - 77 (WIN: WHITE)
112641  
Nick Stijger
Jovan Gerbscheid
76 - 74 (WIN: BLACK)
112642  
Jovan Gerbscheid
Nick Stijger
75 - 75
112643  
Dennis Heeffer
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: WHITE)
112644  
Shoaziz Shorakhimov
Dennis Heeffer
81 - 69 (WIN: BLACK)
112645  
Antonio Morillas
Tej Kanwar
71 - 79 (WIN: WHITE)
112646  
Tej Kanwar
Antonio Morillas
76 - 74 (WIN: BLACK)
112647  
Arnoud Schmiermann
Corné Verhoef
73 - 77 (WIN: WHITE)
112648  
Corné Verhoef
Arnoud Schmiermann
76 - 74 (WIN: BLACK)
112649  
Sven Holtrop
C.A. Nouta
75 - 75
112650  
C.A. Nouta
Sven Holtrop
73 - 77 (WIN: WHITE)
112651  
Danny Thai
Nikita Kurgin
71 - 79 (WIN: WHITE)
112652  
Nikita Kurgin
Danny Thai
76 - 74 (WIN: BLACK)
112653  
Peter Smit
Jens Heuseveldt
70 - 80 (WIN: WHITE)
112654  
Jens Heuseveldt
Peter Smit
76 - 74 (WIN: BLACK)
112655  
Maarten Kok
Noud Bongers
73 - 77 (WIN: WHITE)
112656  
Noud Bongers
Maarten Kok
76 - 74 (WIN: BLACK)
112657  
Tudor Serban
Gijs Pennings
76 - 74 (WIN: BLACK)
112658  
Gijs Pennings
Tudor Serban
75 - 75
112659  
Maurits van Altvorst
Marcel Vlastuin
67 - 83 (WIN: WHITE)
112660  
Marcel Vlastuin
Maurits van Altvorst
84 - 66 (WIN: BLACK)
112661  
Gijs van Swaaij
Pepijn Overbeeke
75 - 75
112662  
Pepijn Overbeeke
Gijs van Swaaij
74 - 76 (WIN: WHITE)
112663  
Rafael Mostert
Raul Kooter
75 - 75
112664  
Raul Kooter
Rafael Mostert
77 - 73 (WIN: BLACK)
112665  
Robbert van Kessel
Lukas Gelbmann
69 - 81 (WIN: WHITE)
112666  
Lukas Gelbmann
Robbert van Kessel
74 - 76 (WIN: WHITE)
112667  
Ebe-Jan Buitenhuis
Tom Smeding
72 - 78 (WIN: WHITE)
112668  
Tom Smeding
Ebe-Jan Buitenhuis
76 - 74 (WIN: BLACK)
112669  
Leander van Wijlick
Marien Raat
78 - 72 (WIN: BLACK)
112670  
Marien Raat
Leander van Wijlick
75 - 75
112671  
Renze Vroom
Tom Daman
75 - 75
112672  
Tom Daman
Renze Vroom
74 - 76 (WIN: WHITE)
112673  
Pieter Voors
Ludo Pulles
74 - 76 (WIN: WHITE)
112674  
Ludo Pulles
Pieter Voors
76 - 74 (WIN: BLACK)
112675  
Kirk Joubert
Szabi Buzogany
73 - 77 (WIN: WHITE)
112676  
Szabi Buzogany
Kirk Joubert
77 - 73 (WIN: BLACK)
112677  
Michael Janssen
Maks Verver
66 - 84 (WIN: WHITE)
112678  
Maks Verver
Michael Janssen
76 - 74 (WIN: BLACK)
112679  
Nathan van den Berg
Matthias Gelbmann
66 - 84 (WIN: WHITE)
112680  
Matthias Gelbmann
Nathan van den Berg
90 - 60 (WIN: BLACK)
112681  
Tiago Scholten
Jonathan Heek
72 - 78 (WIN: WHITE)
112682  
Jonathan Heek
Tiago Scholten
79 - 71 (WIN: BLACK)
112683  
Mkrtich Adamyan
Rune Valle
69 - 81 (WIN: WHITE)
112684  
Rune Valle
Mkrtich Adamyan
77 - 73 (WIN: BLACK)
112685  
Marc Shair Ali
Andor Michels
63 - 87 (WIN: WHITE)
112686  
Andor Michels
Marc Shair Ali
84 - 66 (WIN: BLACK)
112687  
Hugo Arkesteijn
Andreas Unterluggauer
71 - 79 (WIN: WHITE)
112688  
Andreas Unterluggauer
Hugo Arkesteijn
79 - 71 (WIN: BLACK)
112689  
Marc Oldenhof
Luisa Lamprea
81 - 69 (WIN: BLACK)
112690  
Luisa Lamprea
Marc Oldenhof
67 - 83 (WIN: WHITE)
112691  
Alan Ansell
Leopold Tschanter
77 - 73 (WIN: BLACK)
112692  
Leopold Tschanter
Alan Ansell
72 - 78 (WIN: WHITE)
112693  
Maarten Schadd
Sandor Pandur
80 - 70 (WIN: BLACK)
112694  
Sandor Pandur
Maarten Schadd
71 - 79 (WIN: WHITE)
112695  
Jelle van Cappelle
Tijs Lenssen
78 - 72 (WIN: BLACK)
112696  
Tijs Lenssen
Jelle van Cappelle
73 - 77 (WIN: WHITE)
112697  
Wouter Kool
Sander Verdonschot
72 - 78 (WIN: WHITE)
112698  
Sander Verdonschot
Wouter Kool
75 - 75
112699  
Matthijs Tijink
Tjeerd van Cappelle
70 - 80 (WIN: WHITE)
112700  
Tjeerd van Cappelle
Matthijs Tijink
78 - 72 (WIN: BLACK)
112701  
Dorin Damaschin
Reijer van Harten
71 - 79 (WIN: WHITE)
112702  
Reijer van Harten
Dorin Damaschin
75 - 75
112703  
Alexandr Mushtagov
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: WHITE)
112704  
Adil ZARHANE
Alexandr Mushtagov
75 - 75
112705  
Henk Koops
Anatolijs Gorbunovs
75 - 75
112706  
Anatolijs Gorbunovs
Henk Koops
76 - 74 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 44

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 4610
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 4485
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 4483
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 4447
5Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 4438
6Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 4417
7Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 4330
8Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 4330
9Matthijs TijinkCodeCupperplexity 4328
10Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 4318
11Joaquin van LoonNIOPatser 4316
12Nikita KurginCodeCupPhoebe 4316
13Matthias GelbmannCodeCupGP 4308
14Adil ZARHANECodeCupA_0_2 4303
15Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 4296
16Maks VerverCodeCupSagittarius 4296
17Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 4286
18Sander VerdonschotCodeCupMessier31 4285
19Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 4283
20Dorin DamaschinCodeCupdorin 4281
21Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 4275
22Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 4273
23C.A. NoutaCodeCupHannibal 4272
24Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 4267
25Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 4262
26Sven HoltropNIOtok 4255
27Tom SmedingCodeCupbo 4254
28Luisa LampreaCodeCupJeremy 4251
29Corné VerhoefNIOBlackSmith 4247
30Noud BongersNIOFincent 4246
31Nick StijgerNIOPhoenix 4245
32Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 4241
33Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 4239
34Rune ValleCodeCupEnrahim 4237
35Gijs PenningsNIOQuasar 4235
36Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 4233
37Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 4232
38Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 4231
39Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 4228
40Tom DamanNIObegin 4224
41Raul KooterCodeCupAi 4222
42Leopold TschanterCodeCupltblack 4212
43Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 4199
44Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 4199
45Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 4198
46Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 4193
47Tijs LenssenNIOBlackBot06 4192
48Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 4175
49Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 4171
50Andor MichelsCodeCup7Jacob 4165
51Dennis HeefferNIO_ 4153
52Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 4150
53Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 4133
54Marc CraenenNIOBlackHole 4132
55Kirk JoubertCodeCupWasp 4129
56Peter SmitCodeCupde9888 4128
57Rafael MostertCodeCupfirewall 4127
58Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 4127
59Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 4120
60Antonio MorillasCodeCupColador 4119
61Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 4114
62Mkrtich AdamyanCodeCupCore 4108
63Pieter VoorsCodeCupSuperNova 4094
64Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 4084 1
65Tiago ScholtenNIOGitGut2 4047
66Maarten KokCodeCupMain 4035 1
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 3996
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 3980
69Maurits van AltvorstNIOv4 3798
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 3779
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 3728
72Pepijn OverbeekeCodeCupV1 3562 8
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 3429
74Renze VroomNIOBlackhole 3412 9