CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 46
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 46

GameBlack playerWhite playerResult
112781  
Abdessamad El Kasimi
Aleksandrina Streltsova
80 - 70 (WIN: BLACK)
112782  
Aleksandrina Streltsova
Abdessamad El Kasimi
70 - 80 (WIN: WHITE)
112783  
Jaap Taal
Marc Craenen
77 - 73 (WIN: BLACK)
112784  
Marc Craenen
Jaap Taal
74 - 76 (WIN: WHITE)
112785  
Joaquin van Loon
Jovan Gerbscheid
75 - 75
112786  
Jovan Gerbscheid
Joaquin van Loon
73 - 77 (WIN: WHITE)
112787  
Robert Koprinkov
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: WHITE)
112788  
Shoaziz Shorakhimov
Robert Koprinkov
76 - 74 (WIN: BLACK)
112789  
Reinier Schmiermann
Tej Kanwar
74 - 76 (WIN: WHITE)
112790  
Tej Kanwar
Reinier Schmiermann
79 - 71 (WIN: BLACK)
112791  
Lukas Pestalozzi
Corné Verhoef
78 - 72 (WIN: BLACK)
112792  
Corné Verhoef
Lukas Pestalozzi
78 - 72 (WIN: BLACK)
112793  
Nick Stijger
C.A. Nouta
74 - 76 (WIN: WHITE)
112794  
C.A. Nouta
Nick Stijger
79 - 71 (WIN: BLACK)
112795  
Dennis Heeffer
Nikita Kurgin
66 - 84 (WIN: WHITE)
112796  
Nikita Kurgin
Dennis Heeffer
78 - 72 (WIN: BLACK)
112797  
Antonio Morillas
Jens Heuseveldt
69 - 81 (WIN: WHITE)
112798  
Jens Heuseveldt
Antonio Morillas
80 - 70 (WIN: BLACK)
112799  
Arnoud Schmiermann
Noud Bongers
76 - 74 (WIN: BLACK)
112800  
Noud Bongers
Arnoud Schmiermann
74 - 76 (WIN: WHITE)
112801  
Sven Holtrop
Gijs Pennings
79 - 71 (WIN: BLACK)
112802  
Gijs Pennings
Sven Holtrop
70 - 80 (WIN: WHITE)
112803  
Danny Thai
Marcel Vlastuin
75 - 75
112804  
Marcel Vlastuin
Danny Thai
73 - 77 (WIN: WHITE)
112805  
Peter Smit
Pepijn Overbeeke
72 - 78 (WIN: WHITE)
112806  
Pepijn Overbeeke
Peter Smit
78 - 72 (WIN: BLACK)
112807  
Maarten Kok
Raul Kooter
71 - 79 (WIN: WHITE)
112808  
Raul Kooter
Maarten Kok
78 - 72 (WIN: BLACK)
112809  
Tudor Serban
Lukas Gelbmann
72 - 78 (WIN: WHITE)
112810  
Lukas Gelbmann
Tudor Serban
80 - 70 (WIN: BLACK)
112811  
Maurits van Altvorst
Tom Smeding
68 - 82 (WIN: WHITE)
112812  
Tom Smeding
Maurits van Altvorst
66 - 84 (WIN: WHITE)
112813  
Gijs van Swaaij
Marien Raat
89 - 61 (WIN: BLACK)
112814  
Marien Raat
Gijs van Swaaij
67 - 83 (WIN: WHITE)
112815  
Rafael Mostert
Tom Daman
72 - 78 (WIN: WHITE)
112816  
Tom Daman
Rafael Mostert
77 - 73 (WIN: BLACK)
112817  
Robbert van Kessel
Ludo Pulles
75 - 75
112818  
Ludo Pulles
Robbert van Kessel
82 - 68 (WIN: BLACK)
112819  
Ebe-Jan Buitenhuis
Szabi Buzogany
75 - 75
112820  
Szabi Buzogany
Ebe-Jan Buitenhuis
73 - 77 (WIN: WHITE)
112821  
Leander van Wijlick
Maks Verver
66 - 84 (WIN: WHITE)
112822  
Maks Verver
Leander van Wijlick
83 - 67 (WIN: BLACK)
112823  
Renze Vroom
Matthias Gelbmann
72 - 78 (WIN: WHITE)
112824  
Matthias Gelbmann
Renze Vroom
74 - 76 (WIN: WHITE)
112825  
Pieter Voors
Jonathan Heek
73 - 77 (WIN: WHITE)
112826  
Jonathan Heek
Pieter Voors
72 - 78 (WIN: WHITE)
112827  
Kirk Joubert
Rune Valle
72 - 78 (WIN: WHITE)
112828  
Rune Valle
Kirk Joubert
77 - 73 (WIN: BLACK)
112829  
Michael Janssen
Andor Michels
68 - 82 (WIN: WHITE)
112830  
Andor Michels
Michael Janssen
77 - 73 (WIN: BLACK)
112831  
Nathan van den Berg
Andreas Unterluggauer
69 - 81 (WIN: WHITE)
112832  
Andreas Unterluggauer
Nathan van den Berg
81 - 69 (WIN: BLACK)
112833  
Tiago Scholten
Luisa Lamprea
71 - 79 (WIN: WHITE)
112834  
Luisa Lamprea
Tiago Scholten
80 - 70 (WIN: BLACK)
112835  
Mkrtich Adamyan
Leopold Tschanter
74 - 76 (WIN: WHITE)
112836  
Leopold Tschanter
Mkrtich Adamyan
77 - 73 (WIN: BLACK)
112837  
Marc Shair Ali
Sandor Pandur
53 - 97 (WIN: WHITE)
112838  
Sandor Pandur
Marc Shair Ali
88 - 62 (WIN: BLACK)
112839  
Hugo Arkesteijn
Tijs Lenssen
74 - 76 (WIN: WHITE)
112840  
Tijs Lenssen
Hugo Arkesteijn
80 - 70 (WIN: BLACK)
112841  
Marc Oldenhof
Sander Verdonschot
76 - 74 (WIN: BLACK)
112842  
Sander Verdonschot
Marc Oldenhof
74 - 76 (WIN: WHITE)
112843  
Alan Ansell
Tjeerd van Cappelle
76 - 74 (WIN: BLACK)
112844  
Tjeerd van Cappelle
Alan Ansell
73 - 77 (WIN: WHITE)
112845  
Maarten Schadd
Reijer van Harten
79 - 71 (WIN: BLACK)
112846  
Reijer van Harten
Maarten Schadd
72 - 78 (WIN: WHITE)
112847  
Jelle van Cappelle
Adil ZARHANE
75 - 75
112848  
Adil ZARHANE
Jelle van Cappelle
69 - 81 (WIN: WHITE)
112849  
Wouter Kool
Anatolijs Gorbunovs
74 - 76 (WIN: WHITE)
112850  
Anatolijs Gorbunovs
Wouter Kool
78 - 72 (WIN: BLACK)
112851  
Matthijs Tijink
Henk Koops
79 - 71 (WIN: BLACK)
112852  
Henk Koops
Matthijs Tijink
72 - 78 (WIN: WHITE)
112853  
Dorin Damaschin
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
112854  
Alexandr Mushtagov
Dorin Damaschin
75 - 75

Intermediate score after round 46

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 4927
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 4803
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 4793
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 4758
5Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 4739
6Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 4709
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 4640
8Nikita KurginCodeCupPhoebe 4634
9Matthijs TijinkCodeCupperplexity 4633
10Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 4630
11Joaquin van LoonNIOPatser 4626
12Maks VerverCodeCupSagittarius 4622
13Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 4619
14Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 4614
15Matthias GelbmannCodeCupGP 4613
16Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 4602
17Adil ZARHANECodeCupA_0_2 4599
18Luisa LampreaCodeCupJeremy 4587
19C.A. NoutaCodeCupHannibal 4585
20Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 4583
21Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 4582
22Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 4575
23Dorin DamaschinCodeCupdorin 4573
24Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 4573
25Sander VerdonschotCodeCupMessier31 4572
26Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 4572
27Rune ValleCodeCupEnrahim 4569
28Sven HoltropNIOtok 4565
29Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 4558
30Raul KooterCodeCupAi 4552
31Tom SmedingCodeCupbo 4551
32Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 4551
33Corné VerhoefNIOBlackSmith 4548
34Noud BongersNIOFincent 4542
35Nick StijgerNIOPhoenix 4539
36Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 4531
37Tom DamanNIObegin 4530
38Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 4530
39Gijs PenningsNIOQuasar 4530
40Leopold TschanterCodeCupltblack 4524
41Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 4521
42Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 4521
43Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 4510
44Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 4509
45Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 4509
46Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 4498
47Tijs LenssenNIOBlackBot06 4491
48Andor MichelsCodeCup7Jacob 4484
49Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 4478
50Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 4465
51Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 4446
52Dennis HeefferNIO_ 4440
53Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 4434
54Marc CraenenNIOBlackHole 4433
55Rafael MostertCodeCupfirewall 4423
56Kirk JoubertCodeCupWasp 4421
57Peter SmitCodeCupde9888 4418
58Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 4418
59Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 4415
60Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 4414
61Mkrtich AdamyanCodeCupCore 4400
62Antonio MorillasCodeCupColador 4400
63Pieter VoorsCodeCupSuperNova 4386
64Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 4367 1
65Tiago ScholtenNIOGitGut2 4328
66Maarten KokCodeCupMain 4319 1
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 4281
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 4241
69Maurits van AltvorstNIOv4 4077
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 4052
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 4004
72Pepijn OverbeekeCodeCupV1 3863 8
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 3667
74Renze VroomNIOBlackhole 3631 10