CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 47
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 47

GameBlack playerWhite playerResult
112855  
Abdessamad El Kasimi
Marc Craenen
78 - 72 (WIN: BLACK)
112856  
Marc Craenen
Abdessamad El Kasimi
67 - 83 (WIN: WHITE)
112857  
Aleksandrina Streltsova
Jovan Gerbscheid
74 - 76 (WIN: WHITE)
112858  
Jovan Gerbscheid
Aleksandrina Streltsova
72 - 78 (WIN: WHITE)
112859  
Jaap Taal
Shoaziz Shorakhimov
84 - 66 (WIN: BLACK)
112860  
Shoaziz Shorakhimov
Jaap Taal
77 - 73 (WIN: BLACK)
112861  
Joaquin van Loon
Tej Kanwar
81 - 69 (WIN: BLACK)
112862  
Tej Kanwar
Joaquin van Loon
80 - 70 (WIN: BLACK)
112863  
Robert Koprinkov
Corné Verhoef
74 - 76 (WIN: WHITE)
112864  
Corné Verhoef
Robert Koprinkov
76 - 74 (WIN: BLACK)
112865  
Reinier Schmiermann
C.A. Nouta
74 - 76 (WIN: WHITE)
112866  
C.A. Nouta
Reinier Schmiermann
81 - 69 (WIN: BLACK)
112867  
Lukas Pestalozzi
Nikita Kurgin
75 - 75
112868  
Nikita Kurgin
Lukas Pestalozzi
78 - 72 (WIN: BLACK)
112869  
Nick Stijger
Jens Heuseveldt
76 - 74 (WIN: BLACK)
112870  
Jens Heuseveldt
Nick Stijger
76 - 74 (WIN: BLACK)
112871  
Dennis Heeffer
Noud Bongers
73 - 77 (WIN: WHITE)
112872  
Noud Bongers
Dennis Heeffer
79 - 71 (WIN: BLACK)
112873  
Antonio Morillas
Gijs Pennings
74 - 76 (WIN: WHITE)
112874  
Gijs Pennings
Antonio Morillas
71 - 79 (WIN: WHITE)
112875  
Arnoud Schmiermann
Marcel Vlastuin
75 - 75
112876  
Marcel Vlastuin
Arnoud Schmiermann
76 - 74 (WIN: BLACK)
112877  
Sven Holtrop
Pepijn Overbeeke
80 - 70 (WIN: BLACK)
112878  
Pepijn Overbeeke
Sven Holtrop
77 - 73 (WIN: BLACK)
112879  
Danny Thai
Raul Kooter
71 - 79 (WIN: WHITE)
112880  
Raul Kooter
Danny Thai
74 - 76 (WIN: WHITE)
112881  
Peter Smit
Lukas Gelbmann
69 - 81 (WIN: WHITE)
112882  
Lukas Gelbmann
Peter Smit
74 - 76 (WIN: WHITE)
112883  
Maarten Kok
Tom Smeding
73 - 77 (WIN: WHITE)
112884  
Tom Smeding
Maarten Kok
77 - 73 (WIN: BLACK)
112885  
Tudor Serban
Marien Raat
90 - 60 (WIN: BLACK)
112886  
Marien Raat
Tudor Serban
68 - 82 (WIN: WHITE)
112887  
Maurits van Altvorst
Tom Daman
71 - 79 (WIN: WHITE)
112888  
Tom Daman
Maurits van Altvorst
74 - 76 (WIN: WHITE)
112889  
Gijs van Swaaij
Ludo Pulles
75 - 75
112890  
Ludo Pulles
Gijs van Swaaij
75 - 75
112891  
Rafael Mostert
Szabi Buzogany
72 - 78 (WIN: WHITE)
112892  
Szabi Buzogany
Rafael Mostert
77 - 73 (WIN: BLACK)
112893  
Robbert van Kessel
Maks Verver
70 - 80 (WIN: WHITE)
112894  
Maks Verver
Robbert van Kessel
75 - 75
112895  
Ebe-Jan Buitenhuis
Matthias Gelbmann
71 - 79 (WIN: WHITE)
112896  
Matthias Gelbmann
Ebe-Jan Buitenhuis
78 - 72 (WIN: BLACK)
112897  
Leander van Wijlick
Jonathan Heek
64 - 86 (WIN: WHITE)
112898  
Jonathan Heek
Leander van Wijlick
86 - 64 (WIN: BLACK)
112899  
Renze Vroom
Rune Valle
72 - 78 (WIN: WHITE)
112900  
Rune Valle
Renze Vroom
79 - 71 (WIN: BLACK)
112901  
Pieter Voors
Andor Michels
77 - 73 (WIN: BLACK)
112902  
Andor Michels
Pieter Voors
79 - 71 (WIN: BLACK)
112903  
Kirk Joubert
Andreas Unterluggauer
74 - 76 (WIN: WHITE)
112904  
Andreas Unterluggauer
Kirk Joubert
76 - 74 (WIN: BLACK)
112905  
Michael Janssen
Luisa Lamprea
72 - 78 (WIN: WHITE)
112906  
Luisa Lamprea
Michael Janssen
77 - 73 (WIN: BLACK)
112907  
Nathan van den Berg
Leopold Tschanter
69 - 81 (WIN: WHITE)
112908  
Leopold Tschanter
Nathan van den Berg
84 - 66 (WIN: BLACK)
112909  
Tiago Scholten
Sandor Pandur
74 - 76 (WIN: WHITE)
112910  
Sandor Pandur
Tiago Scholten
79 - 71 (WIN: BLACK)
112911  
Mkrtich Adamyan
Tijs Lenssen
75 - 75
112912  
Tijs Lenssen
Mkrtich Adamyan
80 - 70 (WIN: BLACK)
112913  
Marc Shair Ali
Sander Verdonschot
55 - 95 (WIN: WHITE)
112914  
Sander Verdonschot
Marc Shair Ali
97 - 53 (WIN: BLACK)
112915  
Hugo Arkesteijn
Tjeerd van Cappelle
70 - 80 (WIN: WHITE)
112916  
Tjeerd van Cappelle
Hugo Arkesteijn
82 - 68 (WIN: BLACK)
112917  
Marc Oldenhof
Reijer van Harten
77 - 73 (WIN: BLACK)
112918  
Reijer van Harten
Marc Oldenhof
73 - 77 (WIN: WHITE)
112919  
Alan Ansell
Adil ZARHANE
77 - 73 (WIN: BLACK)
112920  
Adil ZARHANE
Alan Ansell
72 - 78 (WIN: WHITE)
112921  
Maarten Schadd
Anatolijs Gorbunovs
78 - 72 (WIN: BLACK)
112922  
Anatolijs Gorbunovs
Maarten Schadd
72 - 78 (WIN: WHITE)
112923  
Jelle van Cappelle
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
112924  
Henk Koops
Jelle van Cappelle
71 - 79 (WIN: WHITE)
112925  
Wouter Kool
Alexandr Mushtagov
74 - 76 (WIN: WHITE)
112926  
Alexandr Mushtagov
Wouter Kool
77 - 73 (WIN: BLACK)
112927  
Matthijs Tijink
Dorin Damaschin
75 - 75
112928  
Dorin Damaschin
Matthijs Tijink
76 - 74 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 47

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 5088
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 4959
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 4948
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 4911
5Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 4893
6Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 4871
7Nikita KurginCodeCupPhoebe 4787
8Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 4784
9Matthijs TijinkCodeCupperplexity 4782
10Joaquin van LoonNIOPatser 4777
11Maks VerverCodeCupSagittarius 4777
12Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 4776
13Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 4774
14Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 4771
15Matthias GelbmannCodeCupGP 4770
16Sander VerdonschotCodeCupMessier31 4764
17Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 4755
18Adil ZARHANECodeCupA_0_2 4744
19Luisa LampreaCodeCupJeremy 4742
20C.A. NoutaCodeCupHannibal 4742
21Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 4733
22Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 4733
23Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 4727
24Rune ValleCodeCupEnrahim 4726
25Dorin DamaschinCodeCupdorin 4724
26Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 4722
27Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 4722
28Sven HoltropNIOtok 4718
29Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 4708
30Tom SmedingCodeCupbo 4705
31Raul KooterCodeCupAi 4705
32Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 4702
33Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 4701
34Corné VerhoefNIOBlackSmith 4700
35Noud BongersNIOFincent 4698
36Nick StijgerNIOPhoenix 4689
37Leopold TschanterCodeCupltblack 4689
38Tom DamanNIObegin 4683
39Gijs PenningsNIOQuasar 4677
40Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 4674
41Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 4673
42Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 4668
43Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 4664
44Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 4662
45Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 4657
46Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 4650
47Tijs LenssenNIOBlackBot06 4646
48Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 4645
49Andor MichelsCodeCup7Jacob 4636
50Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 4613
51Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 4595
52Dennis HeefferNIO_ 4584
53Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 4577
54Marc CraenenNIOBlackHole 4572
55Kirk JoubertCodeCupWasp 4569
56Rafael MostertCodeCupfirewall 4568
57Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 4565
58Peter SmitCodeCupde9888 4563
59Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 4560
60Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 4559
61Antonio MorillasCodeCupColador 4553
62Mkrtich AdamyanCodeCupCore 4545
63Pieter VoorsCodeCupSuperNova 4534
64Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 4510 1
65Tiago ScholtenNIOGitGut2 4473
66Maarten KokCodeCupMain 4465 1
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 4419
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 4376
69Maurits van AltvorstNIOv4 4224
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 4180
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 4132
72Pepijn OverbeekeCodeCupV1 4010 8
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 3775
74Renze VroomNIOBlackhole 3774 10