CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 52
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 52

GameBlack playerWhite playerResult
113225  
Abdessamad El Kasimi
C.A. Nouta
77 - 73 (WIN: BLACK)
113226  
C.A. Nouta
Abdessamad El Kasimi
75 - 75
113227  
Corné Verhoef
Nikita Kurgin
74 - 76 (WIN: WHITE)
113228  
Nikita Kurgin
Corné Verhoef
74 - 76 (WIN: WHITE)
113229  
Tej Kanwar
Jens Heuseveldt
77 - 73 (WIN: BLACK)
113230  
Jens Heuseveldt
Tej Kanwar
75 - 75
113231  
Shoaziz Shorakhimov
Noud Bongers
76 - 74 (WIN: BLACK)
113232  
Noud Bongers
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: WHITE)
113233  
Jovan Gerbscheid
Gijs Pennings
74 - 76 (WIN: WHITE)
113234  
Gijs Pennings
Jovan Gerbscheid
75 - 75
113235  
Marc Craenen
Marcel Vlastuin
69 - 81 (WIN: WHITE)
113236  
Marcel Vlastuin
Marc Craenen
78 - 72 (WIN: BLACK)
113237  
Aleksandrina Streltsova
Pepijn Overbeeke
72 - 78 (WIN: WHITE)
113238  
Pepijn Overbeeke
Aleksandrina Streltsova
0 - 80 (WIN: WHITE)
113239  
Jaap Taal
Raul Kooter
77 - 73 (WIN: BLACK)
113240  
Raul Kooter
Jaap Taal
77 - 73 (WIN: BLACK)
113241  
Joaquin van Loon
Lukas Gelbmann
76 - 74 (WIN: BLACK)
113242  
Lukas Gelbmann
Joaquin van Loon
73 - 77 (WIN: WHITE)
113243  
Robert Koprinkov
Tom Smeding
74 - 76 (WIN: WHITE)
113244  
Tom Smeding
Robert Koprinkov
75 - 75
113245  
Reinier Schmiermann
Marien Raat
87 - 63 (WIN: BLACK)
113246  
Marien Raat
Reinier Schmiermann
55 - 95 (WIN: WHITE)
113247  
Lukas Pestalozzi
Tom Daman
75 - 75
113248  
Tom Daman
Lukas Pestalozzi
75 - 75
113249  
Nick Stijger
Ludo Pulles
74 - 76 (WIN: WHITE)
113250  
Ludo Pulles
Nick Stijger
76 - 74 (WIN: BLACK)
113251  
Dennis Heeffer
Szabi Buzogany
72 - 78 (WIN: WHITE)
113252  
Szabi Buzogany
Dennis Heeffer
74 - 76 (WIN: WHITE)
113253  
Antonio Morillas
Maks Verver
73 - 77 (WIN: WHITE)
113254  
Maks Verver
Antonio Morillas
79 - 71 (WIN: BLACK)
113255  
Arnoud Schmiermann
Matthias Gelbmann
73 - 77 (WIN: WHITE)
113256  
Matthias Gelbmann
Arnoud Schmiermann
80 - 70 (WIN: BLACK)
113257  
Sven Holtrop
Jonathan Heek
73 - 77 (WIN: WHITE)
113258  
Jonathan Heek
Sven Holtrop
71 - 79 (WIN: WHITE)
113259  
Danny Thai
Rune Valle
78 - 72 (WIN: BLACK)
113260  
Rune Valle
Danny Thai
74 - 76 (WIN: WHITE)
113261  
Peter Smit
Andor Michels
72 - 78 (WIN: WHITE)
113262  
Andor Michels
Peter Smit
76 - 74 (WIN: BLACK)
113263  
Maarten Kok
Andreas Unterluggauer
75 - 75
113264  
Andreas Unterluggauer
Maarten Kok
77 - 73 (WIN: BLACK)
113265  
Tudor Serban
Luisa Lamprea
73 - 77 (WIN: WHITE)
113266  
Luisa Lamprea
Tudor Serban
70 - 80 (WIN: WHITE)
113267  
Maurits van Altvorst
Leopold Tschanter
68 - 82 (WIN: WHITE)
113268  
Leopold Tschanter
Maurits van Altvorst
84 - 66 (WIN: BLACK)
113269  
Gijs van Swaaij
Sandor Pandur
74 - 76 (WIN: WHITE)
113270  
Sandor Pandur
Gijs van Swaaij
76 - 74 (WIN: BLACK)
113271  
Rafael Mostert
Tijs Lenssen
76 - 74 (WIN: BLACK)
113272  
Tijs Lenssen
Rafael Mostert
79 - 71 (WIN: BLACK)
113273  
Robbert van Kessel
Sander Verdonschot
76 - 74 (WIN: BLACK)
113274  
Sander Verdonschot
Robbert van Kessel
74 - 76 (WIN: WHITE)
113275  
Ebe-Jan Buitenhuis
Tjeerd van Cappelle
68 - 82 (WIN: WHITE)
113276  
Tjeerd van Cappelle
Ebe-Jan Buitenhuis
82 - 68 (WIN: BLACK)
113277  
Leander van Wijlick
Reijer van Harten
69 - 81 (WIN: WHITE)
113278  
Reijer van Harten
Leander van Wijlick
84 - 66 (WIN: BLACK)
113279  
Renze Vroom
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: WHITE)
113280  
Adil ZARHANE
Renze Vroom
74 - 76 (WIN: WHITE)
113281  
Pieter Voors
Anatolijs Gorbunovs
67 - 83 (WIN: WHITE)
113282  
Anatolijs Gorbunovs
Pieter Voors
77 - 73 (WIN: BLACK)
113283  
Kirk Joubert
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
113284  
Henk Koops
Kirk Joubert
80 - 70 (WIN: BLACK)
113285  
Michael Janssen
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
113286  
Alexandr Mushtagov
Michael Janssen
78 - 72 (WIN: BLACK)
113287  
Nathan van den Berg
Dorin Damaschin
52 - 98 (WIN: WHITE)
113288  
Dorin Damaschin
Nathan van den Berg
80 - 70 (WIN: BLACK)
113289  
Tiago Scholten
Matthijs Tijink
70 - 80 (WIN: WHITE)
113290  
Matthijs Tijink
Tiago Scholten
83 - 67 (WIN: BLACK)
113291  
Mkrtich Adamyan
Wouter Kool
73 - 77 (WIN: WHITE)
113292  
Wouter Kool
Mkrtich Adamyan
74 - 76 (WIN: WHITE)
113293  
Marc Shair Ali
Jelle van Cappelle
66 - 84 (WIN: WHITE)
113294  
Jelle van Cappelle
Marc Shair Ali
86 - 64 (WIN: BLACK)
113295  
Hugo Arkesteijn
Maarten Schadd
67 - 83 (WIN: WHITE)
113296  
Maarten Schadd
Hugo Arkesteijn
81 - 69 (WIN: BLACK)
113297  
Marc Oldenhof
Alan Ansell
79 - 71 (WIN: BLACK)
113298  
Alan Ansell
Marc Oldenhof
78 - 72 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 52

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 5872
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 5748
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 5721
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 5676
5Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 5675
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 5658
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 5601
8Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 5586
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 5584
10Matthijs TijinkCodeCupperplexity 5567
11Nikita KurginCodeCupPhoebe 5563
12Matthias GelbmannCodeCupGP 5562
13Maks VerverCodeCupSagittarius 5554
14Sander VerdonschotCodeCupMessier31 5549
15Adil ZARHANECodeCupA_0_2 5535
16Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 5534
17Joaquin van LoonNIOPatser 5533
18Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 5525
19Dorin DamaschinCodeCupdorin 5504
20Luisa LampreaCodeCupJeremy 5504
21Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 5496
22Leopold TschanterCodeCupltblack 5492
23Rune ValleCodeCupEnrahim 5491
24Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 5485
25Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 5481
26C.A. NoutaCodeCupHannibal 5481
27Sven HoltropNIOtok 5479
28Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 5478
29Nick StijgerNIOPhoenix 5470
30Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 5467
31Tom SmedingCodeCupbo 5467
32Raul KooterCodeCupAi 5466
33Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 5463
34Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 5458
35Noud BongersNIOFincent 5456
36Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 5452
37Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 5449
38Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 5445
39Tom DamanNIObegin 5441
40Corné VerhoefNIOBlackSmith 5439
41Gijs PenningsNIOQuasar 5435
42Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 5424
43Tijs LenssenNIOBlackBot06 5420
44Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 5420
45Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 5409
46Andor MichelsCodeCup7Jacob 5407
47Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 5405
48Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 5399
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 5387
50Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 5356
51Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 5340
52Peter SmitCodeCupde9888 5335
53Antonio MorillasCodeCupColador 5318
54Dennis HeefferNIO_ 5316
55Marc CraenenNIOBlackHole 5311
56Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 5305
57Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 5304
58Rafael MostertCodeCupfirewall 5297
59Kirk JoubertCodeCupWasp 5297
60Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 5295 1
61Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 5287
62Mkrtich AdamyanCodeCupCore 5267
63Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 5259
64Pieter VoorsCodeCupSuperNova 5252
65Maarten KokCodeCupMain 5187 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 5174
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 5116
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 5034
69Maurits van AltvorstNIOv4 4890
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 4840
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 4730
72Pepijn OverbeekeCodeCupV1 4605 10
73Renze VroomNIOBlackhole 4415 11
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 4395