CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 53
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 53

GameBlack playerWhite playerResult
113299  
Abdessamad El Kasimi
Nikita Kurgin
80 - 70 (WIN: BLACK)
113300  
Nikita Kurgin
Abdessamad El Kasimi
71 - 79 (WIN: WHITE)
113301  
C.A. Nouta
Jens Heuseveldt
73 - 77 (WIN: WHITE)
113302  
Jens Heuseveldt
C.A. Nouta
75 - 75
113303  
Corné Verhoef
Noud Bongers
74 - 76 (WIN: WHITE)
113304  
Noud Bongers
Corné Verhoef
76 - 74 (WIN: BLACK)
113305  
Tej Kanwar
Gijs Pennings
79 - 71 (WIN: BLACK)
113306  
Gijs Pennings
Tej Kanwar
75 - 75
113307  
Shoaziz Shorakhimov
Marcel Vlastuin
76 - 74 (WIN: BLACK)
113308  
Marcel Vlastuin
Shoaziz Shorakhimov
73 - 77 (WIN: WHITE)
113309  
Jovan Gerbscheid
Pepijn Overbeeke
76 - 74 (WIN: BLACK)
113310  
Pepijn Overbeeke
Jovan Gerbscheid
70 - 80 (WIN: WHITE)
113311  
Marc Craenen
Raul Kooter
76 - 74 (WIN: BLACK)
113312  
Raul Kooter
Marc Craenen
80 - 70 (WIN: BLACK)
113313  
Aleksandrina Streltsova
Lukas Gelbmann
73 - 77 (WIN: WHITE)
113314  
Lukas Gelbmann
Aleksandrina Streltsova
76 - 74 (WIN: BLACK)
113315  
Jaap Taal
Tom Smeding
75 - 75
113316  
Tom Smeding
Jaap Taal
72 - 78 (WIN: WHITE)
113317  
Joaquin van Loon
Marien Raat
86 - 64 (WIN: BLACK)
113318  
Marien Raat
Joaquin van Loon
56 - 94 (WIN: WHITE)
113319  
Robert Koprinkov
Tom Daman
78 - 72 (WIN: BLACK)
113320  
Tom Daman
Robert Koprinkov
76 - 74 (WIN: BLACK)
113321  
Reinier Schmiermann
Ludo Pulles
76 - 74 (WIN: BLACK)
113322  
Ludo Pulles
Reinier Schmiermann
77 - 73 (WIN: BLACK)
113323  
Lukas Pestalozzi
Szabi Buzogany
74 - 76 (WIN: WHITE)
113324  
Szabi Buzogany
Lukas Pestalozzi
75 - 75
113325  
Nick Stijger
Maks Verver
73 - 77 (WIN: WHITE)
113326  
Maks Verver
Nick Stijger
77 - 73 (WIN: BLACK)
113327  
Dennis Heeffer
Matthias Gelbmann
67 - 83 (WIN: WHITE)
113328  
Matthias Gelbmann
Dennis Heeffer
82 - 68 (WIN: BLACK)
113329  
Antonio Morillas
Jonathan Heek
67 - 83 (WIN: WHITE)
113330  
Jonathan Heek
Antonio Morillas
78 - 72 (WIN: BLACK)
113331  
Arnoud Schmiermann
Rune Valle
73 - 77 (WIN: WHITE)
113332  
Rune Valle
Arnoud Schmiermann
77 - 73 (WIN: BLACK)
113333  
Sven Holtrop
Andor Michels
76 - 74 (WIN: BLACK)
113334  
Andor Michels
Sven Holtrop
75 - 75
113335  
Danny Thai
Andreas Unterluggauer
75 - 75
113336  
Andreas Unterluggauer
Danny Thai
77 - 73 (WIN: BLACK)
113337  
Peter Smit
Luisa Lamprea
69 - 81 (WIN: WHITE)
113338  
Luisa Lamprea
Peter Smit
79 - 71 (WIN: BLACK)
113339  
Maarten Kok
Leopold Tschanter
77 - 73 (WIN: BLACK)
113340  
Leopold Tschanter
Maarten Kok
80 - 70 (WIN: BLACK)
113341  
Tudor Serban
Sandor Pandur
71 - 79 (WIN: WHITE)
113342  
Sandor Pandur
Tudor Serban
79 - 71 (WIN: BLACK)
113343  
Maurits van Altvorst
Tijs Lenssen
66 - 84 (WIN: WHITE)
113344  
Tijs Lenssen
Maurits van Altvorst
84 - 66 (WIN: BLACK)
113345  
Gijs van Swaaij
Sander Verdonschot
76 - 74 (WIN: BLACK)
113346  
Sander Verdonschot
Gijs van Swaaij
77 - 73 (WIN: BLACK)
113347  
Rafael Mostert
Tjeerd van Cappelle
66 - 84 (WIN: WHITE)
113348  
Tjeerd van Cappelle
Rafael Mostert
82 - 68 (WIN: BLACK)
113349  
Robbert van Kessel
Reijer van Harten
69 - 81 (WIN: WHITE)
113350  
Reijer van Harten
Robbert van Kessel
79 - 71 (WIN: BLACK)
113351  
Ebe-Jan Buitenhuis
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: WHITE)
113352  
Adil ZARHANE
Ebe-Jan Buitenhuis
76 - 74 (WIN: BLACK)
113353  
Leander van Wijlick
Anatolijs Gorbunovs
63 - 87 (WIN: WHITE)
113354  
Anatolijs Gorbunovs
Leander van Wijlick
87 - 63 (WIN: BLACK)
113355  
Renze Vroom
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
113356  
Henk Koops
Renze Vroom
79 - 71 (WIN: BLACK)
113357  
Pieter Voors
Alexandr Mushtagov
72 - 78 (WIN: WHITE)
113358  
Alexandr Mushtagov
Pieter Voors
80 - 70 (WIN: BLACK)
113359  
Kirk Joubert
Dorin Damaschin
68 - 82 (WIN: WHITE)
113360  
Dorin Damaschin
Kirk Joubert
76 - 74 (WIN: BLACK)
113361  
Michael Janssen
Matthijs Tijink
72 - 78 (WIN: WHITE)
113362  
Matthijs Tijink
Michael Janssen
80 - 70 (WIN: BLACK)
113363  
Nathan van den Berg
Wouter Kool
60 - 90 (WIN: WHITE)
113364  
Wouter Kool
Nathan van den Berg
74 - 76 (WIN: WHITE)
113365  
Tiago Scholten
Jelle van Cappelle
66 - 84 (WIN: WHITE)
113366  
Jelle van Cappelle
Tiago Scholten
84 - 66 (WIN: BLACK)
113367  
Mkrtich Adamyan
Maarten Schadd
67 - 83 (WIN: WHITE)
113368  
Maarten Schadd
Mkrtich Adamyan
83 - 67 (WIN: BLACK)
113369  
Marc Shair Ali
Alan Ansell
63 - 87 (WIN: WHITE)
113370  
Alan Ansell
Marc Shair Ali
95 - 55 (WIN: BLACK)
113371  
Hugo Arkesteijn
Marc Oldenhof
71 - 79 (WIN: WHITE)
113372  
Marc Oldenhof
Hugo Arkesteijn
79 - 71 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 53

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 6031
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 5914
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 5903
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 5844
5Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 5841
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 5816
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 5775
8Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 5744
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 5744
10Matthias GelbmannCodeCupGP 5727
11Matthijs TijinkCodeCupperplexity 5725
12Joaquin van LoonNIOPatser 5713
13Maks VerverCodeCupSagittarius 5708
14Nikita KurginCodeCupPhoebe 5704
15Sander VerdonschotCodeCupMessier31 5700
16Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 5692
17Adil ZARHANECodeCupA_0_2 5687
18Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 5678
19Luisa LampreaCodeCupJeremy 5664
20Dorin DamaschinCodeCupdorin 5662
21Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 5651
22Leopold TschanterCodeCupltblack 5645
23Rune ValleCodeCupEnrahim 5645
24Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 5632
25Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 5632
26Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 5630
27Sven HoltropNIOtok 5630
28C.A. NoutaCodeCupHannibal 5629
29Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 5620
30Raul KooterCodeCupAi 5620
31Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 5617
32Nick StijgerNIOPhoenix 5616
33Tom SmedingCodeCupbo 5614
34Noud BongersNIOFincent 5608
35Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 5604
36Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 5600
37Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 5598
38Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 5596
39Tom DamanNIObegin 5589
40Tijs LenssenNIOBlackBot06 5588
41Corné VerhoefNIOBlackSmith 5587
42Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 5584
43Gijs PenningsNIOQuasar 5581
44Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 5571
45Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 5566
46Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 5565
47Andor MichelsCodeCup7Jacob 5556
48Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 5552
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 5536
50Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 5508
51Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 5486
52Peter SmitCodeCupde9888 5475
53Marc CraenenNIOBlackHole 5457
54Antonio MorillasCodeCupColador 5457
55Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 5453
56Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 5452
57Dennis HeefferNIO_ 5451
58Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 5444 1
59Kirk JoubertCodeCupWasp 5439
60Rafael MostertCodeCupfirewall 5431
61Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 5427
62Mkrtich AdamyanCodeCupCore 5401
63Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 5401
64Pieter VoorsCodeCupSuperNova 5394
65Maarten KokCodeCupMain 5334 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 5306
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 5258
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 5170
69Maurits van AltvorstNIOv4 5022
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 4966
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 4850
72Pepijn OverbeekeCodeCupV1 4749 10
73Renze VroomNIOBlackhole 4560 11
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 4513