CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 56
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 56

GameBlack playerWhite playerResult
113521  
Abdessamad El Kasimi
Gijs Pennings
80 - 70 (WIN: BLACK)
113522  
Gijs Pennings
Abdessamad El Kasimi
68 - 82 (WIN: WHITE)
113523  
Noud Bongers
Marcel Vlastuin
76 - 74 (WIN: BLACK)
113524  
Marcel Vlastuin
Noud Bongers
73 - 77 (WIN: WHITE)
113525  
Jens Heuseveldt
Pepijn Overbeeke
78 - 72 (WIN: BLACK)
113526  
Pepijn Overbeeke
Jens Heuseveldt
70 - 80 (WIN: WHITE)
113527  
Nikita Kurgin
Raul Kooter
77 - 73 (WIN: BLACK)
113528  
Raul Kooter
Nikita Kurgin
76 - 74 (WIN: BLACK)
113529  
C.A. Nouta
Lukas Gelbmann
80 - 70 (WIN: BLACK)
113530  
Lukas Gelbmann
C.A. Nouta
72 - 78 (WIN: WHITE)
113531  
Corné Verhoef
Tom Smeding
79 - 71 (WIN: BLACK)
113532  
Tom Smeding
Corné Verhoef
72 - 78 (WIN: WHITE)
113533  
Tej Kanwar
Marien Raat
82 - 68 (WIN: BLACK)
113534  
Marien Raat
Tej Kanwar
59 - 91 (WIN: WHITE)
113535  
Shoaziz Shorakhimov
Tom Daman
77 - 73 (WIN: BLACK)
113536  
Tom Daman
Shoaziz Shorakhimov
73 - 77 (WIN: WHITE)
113537  
Jovan Gerbscheid
Ludo Pulles
75 - 75
113538  
Ludo Pulles
Jovan Gerbscheid
75 - 75
113539  
Marc Craenen
Szabi Buzogany
72 - 78 (WIN: WHITE)
113540  
Szabi Buzogany
Marc Craenen
75 - 75
113541  
Aleksandrina Streltsova
Maks Verver
69 - 81 (WIN: WHITE)
113542  
Maks Verver
Aleksandrina Streltsova
77 - 73 (WIN: BLACK)
113543  
Jaap Taal
Matthias Gelbmann
73 - 77 (WIN: WHITE)
113544  
Matthias Gelbmann
Jaap Taal
75 - 75
113545  
Joaquin van Loon
Jonathan Heek
74 - 76 (WIN: WHITE)
113546  
Jonathan Heek
Joaquin van Loon
72 - 78 (WIN: WHITE)
113547  
Robert Koprinkov
Rune Valle
71 - 79 (WIN: WHITE)
113548  
Rune Valle
Robert Koprinkov
78 - 72 (WIN: BLACK)
113549  
Reinier Schmiermann
Andor Michels
72 - 78 (WIN: WHITE)
113550  
Andor Michels
Reinier Schmiermann
80 - 70 (WIN: BLACK)
113551  
Lukas Pestalozzi
Andreas Unterluggauer
73 - 77 (WIN: WHITE)
113552  
Andreas Unterluggauer
Lukas Pestalozzi
77 - 73 (WIN: BLACK)
113553  
Nick Stijger
Luisa Lamprea
73 - 77 (WIN: WHITE)
113554  
Luisa Lamprea
Nick Stijger
77 - 73 (WIN: BLACK)
113555  
Dennis Heeffer
Leopold Tschanter
72 - 78 (WIN: WHITE)
113556  
Leopold Tschanter
Dennis Heeffer
82 - 68 (WIN: BLACK)
113557  
Antonio Morillas
Sandor Pandur
76 - 74 (WIN: BLACK)
113558  
Sandor Pandur
Antonio Morillas
78 - 72 (WIN: BLACK)
113559  
Arnoud Schmiermann
Tijs Lenssen
76 - 74 (WIN: BLACK)
113560  
Tijs Lenssen
Arnoud Schmiermann
75 - 75
113561  
Sven Holtrop
Sander Verdonschot
76 - 74 (WIN: BLACK)
113562  
Sander Verdonschot
Sven Holtrop
75 - 75
113563  
Danny Thai
Tjeerd van Cappelle
69 - 81 (WIN: WHITE)
113564  
Tjeerd van Cappelle
Danny Thai
82 - 68 (WIN: BLACK)
113565  
Peter Smit
Reijer van Harten
72 - 78 (WIN: WHITE)
113566  
Reijer van Harten
Peter Smit
78 - 72 (WIN: BLACK)
113567  
Maarten Kok
Adil ZARHANE
72 - 78 (WIN: WHITE)
113568  
Adil ZARHANE
Maarten Kok
78 - 72 (WIN: BLACK)
113569  
Tudor Serban
Anatolijs Gorbunovs
72 - 78 (WIN: WHITE)
113570  
Anatolijs Gorbunovs
Tudor Serban
75 - 75
113571  
Maurits van Altvorst
Henk Koops
65 - 85 (WIN: WHITE)
113572  
Henk Koops
Maurits van Altvorst
78 - 72 (WIN: BLACK)
113573  
Gijs van Swaaij
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
113574  
Alexandr Mushtagov
Gijs van Swaaij
77 - 73 (WIN: BLACK)
113575  
Rafael Mostert
Dorin Damaschin
70 - 80 (WIN: WHITE)
113576  
Dorin Damaschin
Rafael Mostert
80 - 70 (WIN: BLACK)
113577  
Robbert van Kessel
Matthijs Tijink
70 - 80 (WIN: WHITE)
113578  
Matthijs Tijink
Robbert van Kessel
81 - 69 (WIN: BLACK)
113579  
Ebe-Jan Buitenhuis
Wouter Kool
77 - 73 (WIN: BLACK)
113580  
Wouter Kool
Ebe-Jan Buitenhuis
76 - 74 (WIN: BLACK)
113581  
Leander van Wijlick
Jelle van Cappelle
65 - 85 (WIN: WHITE)
113582  
Jelle van Cappelle
Leander van Wijlick
86 - 64 (WIN: BLACK)
113583  
Renze Vroom
Maarten Schadd
69 - 81 (WIN: WHITE)
113584  
Maarten Schadd
Renze Vroom
82 - 68 (WIN: BLACK)
113585  
Pieter Voors
Alan Ansell
62 - 88 (WIN: WHITE)
113586  
Alan Ansell
Pieter Voors
84 - 66 (WIN: BLACK)
113587  
Kirk Joubert
Marc Oldenhof
73 - 77 (WIN: WHITE)
113588  
Marc Oldenhof
Kirk Joubert
74 - 76 (WIN: WHITE)
113589  
Michael Janssen
Hugo Arkesteijn
77 - 73 (WIN: BLACK)
113590  
Hugo Arkesteijn
Michael Janssen
76 - 74 (WIN: BLACK)
113591  
Nathan van den Berg
Marc Shair Ali
96 - 54 (WIN: BLACK)
113592  
Marc Shair Ali
Nathan van den Berg
54 - 96 (WIN: WHITE)
113593  
Tiago Scholten
Mkrtich Adamyan
75 - 75
113594  
Mkrtich Adamyan
Tiago Scholten
76 - 74 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 56

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 6510
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 6423
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 6408
4Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 6342
5Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 6341
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 6305
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 6238
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 6221
9Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 6206
10Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 6205
11Maks VerverCodeCupSagittarius 6182
12Matthias GelbmannCodeCupGP 6173
13Sander VerdonschotCodeCupMessier31 6172
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 6167
15Adil ZARHANECodeCupA_0_2 6166
16Joaquin van LoonNIOPatser 6157
17Nikita KurginCodeCupPhoebe 6156
18Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 6138
19Dorin DamaschinCodeCupdorin 6136
20Leopold TschanterCodeCupltblack 6116
21Rune ValleCodeCupEnrahim 6114
22Luisa LampreaCodeCupJeremy 6104
23Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 6088
24C.A. NoutaCodeCupHannibal 6087
25Sven HoltropNIOtok 6084
26Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 6081
27Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 6079
28Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 6077
29Nick StijgerNIOPhoenix 6066
30Tom SmedingCodeCupbo 6065
31Raul KooterCodeCupAi 6063
32Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 6061
33Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 6059
34Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 6054
35Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 6054 1
36Noud BongersNIOFincent 6051
37Corné VerhoefNIOBlackSmith 6050
38Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 6044
39Tijs LenssenNIOBlackBot06 6039
40Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 6037
41Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 6035
42Tom DamanNIObegin 6033
43Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 6033
44Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 6029
45Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 6025
46Gijs PenningsNIOQuasar 6020
47Andor MichelsCodeCup7Jacob 6012
48Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 6010
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 5981
50Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 5950
51Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 5931
52Antonio MorillasCodeCupColador 5910
53Marc CraenenNIOBlackHole 5896
54Peter SmitCodeCupde9888 5892
55Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 5887
56Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 5887
57Dennis HeefferNIO_ 5883
58Kirk JoubertCodeCupWasp 5874
59Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 5868 1
60Mkrtich AdamyanCodeCupCore 5857
61Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 5854
62Rafael MostertCodeCupfirewall 5849
63Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 5820
64Pieter VoorsCodeCupSuperNova 5806
65Maarten KokCodeCupMain 5759 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 5736
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 5728
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 5596
69Maurits van AltvorstNIOv4 5423
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 5354
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 5246
72Pepijn OverbeekeCodeCupV1 5192 10
73Renze VroomNIOBlackhole 4987 11
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 4890