CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 57
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 57

GameBlack playerWhite playerResult
113595  
Abdessamad El Kasimi
Marcel Vlastuin
77 - 73 (WIN: BLACK)
113596  
Marcel Vlastuin
Abdessamad El Kasimi
73 - 77 (WIN: WHITE)
113597  
Gijs Pennings
Pepijn Overbeeke
76 - 74 (WIN: BLACK)
113598  
Pepijn Overbeeke
Gijs Pennings
73 - 77 (WIN: WHITE)
113599  
Noud Bongers
Raul Kooter
76 - 74 (WIN: BLACK)
113600  
Raul Kooter
Noud Bongers
75 - 75
113601  
Jens Heuseveldt
Lukas Gelbmann
73 - 77 (WIN: WHITE)
113602  
Lukas Gelbmann
Jens Heuseveldt
71 - 79 (WIN: WHITE)
113603  
Nikita Kurgin
Tom Smeding
77 - 73 (WIN: BLACK)
113604  
Tom Smeding
Nikita Kurgin
76 - 74 (WIN: BLACK)
113605  
C.A. Nouta
Marien Raat
103 - 47 (WIN: BLACK)
113606  
Marien Raat
C.A. Nouta
63 - 87 (WIN: WHITE)
113607  
Corné Verhoef
Tom Daman
75 - 75
113608  
Tom Daman
Corné Verhoef
74 - 76 (WIN: WHITE)
113609  
Tej Kanwar
Ludo Pulles
74 - 76 (WIN: WHITE)
113610  
Ludo Pulles
Tej Kanwar
76 - 74 (WIN: BLACK)
113611  
Shoaziz Shorakhimov
Szabi Buzogany
75 - 75
113612  
Szabi Buzogany
Shoaziz Shorakhimov
72 - 78 (WIN: WHITE)
113613  
Jovan Gerbscheid
Maks Verver
73 - 77 (WIN: WHITE)
113614  
Maks Verver
Jovan Gerbscheid
77 - 73 (WIN: BLACK)
113615  
Marc Craenen
Matthias Gelbmann
73 - 77 (WIN: WHITE)
113616  
Matthias Gelbmann
Marc Craenen
77 - 73 (WIN: BLACK)
113617  
Aleksandrina Streltsova
Jonathan Heek
76 - 74 (WIN: BLACK)
113618  
Jonathan Heek
Aleksandrina Streltsova
74 - 76 (WIN: WHITE)
113619  
Jaap Taal
Rune Valle
73 - 77 (WIN: WHITE)
113620  
Rune Valle
Jaap Taal
76 - 74 (WIN: BLACK)
113621  
Joaquin van Loon
Andor Michels
80 - 70 (WIN: BLACK)
113622  
Andor Michels
Joaquin van Loon
76 - 74 (WIN: BLACK)
113623  
Robert Koprinkov
Andreas Unterluggauer
74 - 76 (WIN: WHITE)
113624  
Andreas Unterluggauer
Robert Koprinkov
77 - 73 (WIN: BLACK)
113625  
Reinier Schmiermann
Luisa Lamprea
73 - 77 (WIN: WHITE)
113626  
Luisa Lamprea
Reinier Schmiermann
79 - 71 (WIN: BLACK)
113627  
Lukas Pestalozzi
Leopold Tschanter
79 - 71 (WIN: BLACK)
113628  
Leopold Tschanter
Lukas Pestalozzi
76 - 74 (WIN: BLACK)
113629  
Nick Stijger
Sandor Pandur
76 - 74 (WIN: BLACK)
113630  
Sandor Pandur
Nick Stijger
77 - 73 (WIN: BLACK)
113631  
Dennis Heeffer
Tijs Lenssen
67 - 83 (WIN: WHITE)
113632  
Tijs Lenssen
Dennis Heeffer
80 - 70 (WIN: BLACK)
113633  
Antonio Morillas
Sander Verdonschot
74 - 76 (WIN: WHITE)
113634  
Sander Verdonschot
Antonio Morillas
80 - 70 (WIN: BLACK)
113635  
Arnoud Schmiermann
Tjeerd van Cappelle
69 - 81 (WIN: WHITE)
113636  
Tjeerd van Cappelle
Arnoud Schmiermann
81 - 69 (WIN: BLACK)
113637  
Sven Holtrop
Reijer van Harten
74 - 76 (WIN: WHITE)
113638  
Reijer van Harten
Sven Holtrop
76 - 74 (WIN: BLACK)
113639  
Danny Thai
Adil ZARHANE
71 - 79 (WIN: WHITE)
113640  
Adil ZARHANE
Danny Thai
77 - 73 (WIN: BLACK)
113641  
Peter Smit
Anatolijs Gorbunovs
70 - 80 (WIN: WHITE)
113642  
Anatolijs Gorbunovs
Peter Smit
79 - 71 (WIN: BLACK)
113643  
Maarten Kok
Henk Koops
72 - 78 (WIN: WHITE)
113644  
Henk Koops
Maarten Kok
75 - 75
113645  
Tudor Serban
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
113646  
Alexandr Mushtagov
Tudor Serban
77 - 73 (WIN: BLACK)
113647  
Maurits van Altvorst
Dorin Damaschin
63 - 87 (WIN: WHITE)
113648  
Dorin Damaschin
Maurits van Altvorst
78 - 72 (WIN: BLACK)
113649  
Gijs van Swaaij
Matthijs Tijink
76 - 74 (WIN: BLACK)
113650  
Matthijs Tijink
Gijs van Swaaij
77 - 73 (WIN: BLACK)
113651  
Rafael Mostert
Wouter Kool
76 - 74 (WIN: BLACK)
113652  
Wouter Kool
Rafael Mostert
70 - 80 (WIN: WHITE)
113653  
Robbert van Kessel
Jelle van Cappelle
68 - 82 (WIN: WHITE)
113654  
Jelle van Cappelle
Robbert van Kessel
78 - 72 (WIN: BLACK)
113655  
Ebe-Jan Buitenhuis
Maarten Schadd
69 - 81 (WIN: WHITE)
113656  
Maarten Schadd
Ebe-Jan Buitenhuis
79 - 71 (WIN: BLACK)
113657  
Leander van Wijlick
Alan Ansell
63 - 87 (WIN: WHITE)
113658  
Alan Ansell
Leander van Wijlick
85 - 65 (WIN: BLACK)
113659  
Renze Vroom
Marc Oldenhof
67 - 83 (WIN: WHITE)
113660  
Marc Oldenhof
Renze Vroom
81 - 0 (WIN: BLACK)
113661  
Pieter Voors
Hugo Arkesteijn
77 - 73 (WIN: BLACK)
113662  
Hugo Arkesteijn
Pieter Voors
76 - 74 (WIN: BLACK)
113663  
Kirk Joubert
Marc Shair Ali
97 - 53 (WIN: BLACK)
113664  
Marc Shair Ali
Kirk Joubert
66 - 84 (WIN: WHITE)
113665  
Michael Janssen
Mkrtich Adamyan
75 - 75
113666  
Mkrtich Adamyan
Michael Janssen
75 - 75
113667  
Nathan van den Berg
Tiago Scholten
82 - 68 (WIN: BLACK)
113668  
Tiago Scholten
Nathan van den Berg
77 - 73 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 57

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 6664
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 6583
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 6580
4Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 6504
5Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 6501
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 6469
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 6397
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 6372
9Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 6357
10Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 6357
11Maks VerverCodeCupSagittarius 6336
12Sander VerdonschotCodeCupMessier31 6328
13Matthias GelbmannCodeCupGP 6327
14Adil ZARHANECodeCupA_0_2 6322
15Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 6321
16Joaquin van LoonNIOPatser 6311
17Nikita KurginCodeCupPhoebe 6307
18Dorin DamaschinCodeCupdorin 6301
19Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 6291
20C.A. NoutaCodeCupHannibal 6277
21Rune ValleCodeCupEnrahim 6267
22Leopold TschanterCodeCupltblack 6263
23Luisa LampreaCodeCupJeremy 6260
24Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 6236
25Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 6233
26Sven HoltropNIOtok 6232
27Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 6229
28Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 6225
29Nick StijgerNIOPhoenix 6215
30Tom SmedingCodeCupbo 6214
31Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 6214
32Raul KooterCodeCupAi 6212
33Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 6207
34Noud BongersNIOFincent 6202
35Tijs LenssenNIOBlackBot06 6202
36Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 6201
37Corné VerhoefNIOBlackSmith 6201
38Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 6201 1
39Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 6190
40Tom DamanNIObegin 6182
41Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 6182
42Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 6181
43Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 6181
44Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 6177
45Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 6177
46Gijs PenningsNIOQuasar 6173
47Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 6163
48Andor MichelsCodeCup7Jacob 6158
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 6134
50Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 6097
51Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 6069
52Kirk JoubertCodeCupWasp 6055
53Antonio MorillasCodeCupColador 6054
54Marc CraenenNIOBlackHole 6042
55Peter SmitCodeCupde9888 6033
56Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 6031
57Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 6027
58Dennis HeefferNIO_ 6020
59Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 6012 1
60Mkrtich AdamyanCodeCupCore 6007
61Rafael MostertCodeCupfirewall 6005
62Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 5994
63Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 5970
64Pieter VoorsCodeCupSuperNova 5957
65Maarten KokCodeCupMain 5906 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 5881
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 5877
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 5751
69Maurits van AltvorstNIOv4 5558
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 5482
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 5356
72Pepijn OverbeekeCodeCupV1 5339 10
73Renze VroomNIOBlackhole 5054 12
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 5009