CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 58
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 58

GameBlack playerWhite playerResult
113669  
Abdessamad El Kasimi
Pepijn Overbeeke
81 - 69 (WIN: BLACK)
113670  
Pepijn Overbeeke
Abdessamad El Kasimi
70 - 80 (WIN: WHITE)
113671  
Marcel Vlastuin
Raul Kooter
76 - 74 (WIN: BLACK)
113672  
Raul Kooter
Marcel Vlastuin
74 - 76 (WIN: WHITE)
113673  
Gijs Pennings
Lukas Gelbmann
72 - 78 (WIN: WHITE)
113674  
Lukas Gelbmann
Gijs Pennings
74 - 76 (WIN: WHITE)
113675  
Noud Bongers
Tom Smeding
77 - 73 (WIN: BLACK)
113676  
Tom Smeding
Noud Bongers
75 - 75
113677  
Jens Heuseveldt
Marien Raat
89 - 61 (WIN: BLACK)
113678  
Marien Raat
Jens Heuseveldt
65 - 85 (WIN: WHITE)
113679  
Nikita Kurgin
Tom Daman
76 - 74 (WIN: BLACK)
113680  
Tom Daman
Nikita Kurgin
70 - 80 (WIN: WHITE)
113681  
C.A. Nouta
Ludo Pulles
76 - 74 (WIN: BLACK)
113682  
Ludo Pulles
C.A. Nouta
74 - 76 (WIN: WHITE)
113683  
Corné Verhoef
Szabi Buzogany
77 - 73 (WIN: BLACK)
113684  
Szabi Buzogany
Corné Verhoef
75 - 75
113685  
Tej Kanwar
Maks Verver
73 - 77 (WIN: WHITE)
113686  
Maks Verver
Tej Kanwar
76 - 74 (WIN: BLACK)
113687  
Shoaziz Shorakhimov
Matthias Gelbmann
78 - 72 (WIN: BLACK)
113688  
Matthias Gelbmann
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: WHITE)
113689  
Jovan Gerbscheid
Jonathan Heek
76 - 74 (WIN: BLACK)
113690  
Jonathan Heek
Jovan Gerbscheid
73 - 77 (WIN: WHITE)
113691  
Marc Craenen
Rune Valle
71 - 79 (WIN: WHITE)
113692  
Rune Valle
Marc Craenen
78 - 72 (WIN: BLACK)
113693  
Aleksandrina Streltsova
Andor Michels
77 - 73 (WIN: BLACK)
113694  
Andor Michels
Aleksandrina Streltsova
72 - 78 (WIN: WHITE)
113695  
Jaap Taal
Andreas Unterluggauer
74 - 76 (WIN: WHITE)
113696  
Andreas Unterluggauer
Jaap Taal
75 - 75
113697  
Joaquin van Loon
Luisa Lamprea
78 - 72 (WIN: BLACK)
113698  
Luisa Lamprea
Joaquin van Loon
79 - 71 (WIN: BLACK)
113699  
Robert Koprinkov
Leopold Tschanter
74 - 76 (WIN: WHITE)
113700  
Leopold Tschanter
Robert Koprinkov
76 - 74 (WIN: BLACK)
113701  
Reinier Schmiermann
Sandor Pandur
72 - 78 (WIN: WHITE)
113702  
Sandor Pandur
Reinier Schmiermann
78 - 72 (WIN: BLACK)
113703  
Lukas Pestalozzi
Tijs Lenssen
73 - 77 (WIN: WHITE)
113704  
Tijs Lenssen
Lukas Pestalozzi
75 - 75
113705  
Nick Stijger
Sander Verdonschot
75 - 75
113706  
Sander Verdonschot
Nick Stijger
76 - 74 (WIN: BLACK)
113707  
Dennis Heeffer
Tjeerd van Cappelle
71 - 79 (WIN: WHITE)
113708  
Tjeerd van Cappelle
Dennis Heeffer
83 - 67 (WIN: BLACK)
113709  
Antonio Morillas
Reijer van Harten
71 - 79 (WIN: WHITE)
113710  
Reijer van Harten
Antonio Morillas
74 - 76 (WIN: WHITE)
113711  
Arnoud Schmiermann
Adil ZARHANE
72 - 78 (WIN: WHITE)
113712  
Adil ZARHANE
Arnoud Schmiermann
76 - 74 (WIN: BLACK)
113713  
Sven Holtrop
Anatolijs Gorbunovs
74 - 76 (WIN: WHITE)
113714  
Anatolijs Gorbunovs
Sven Holtrop
76 - 74 (WIN: BLACK)
113715  
Danny Thai
Henk Koops
72 - 78 (WIN: WHITE)
113716  
Henk Koops
Danny Thai
76 - 74 (WIN: BLACK)
113717  
Peter Smit
Alexandr Mushtagov
65 - 85 (WIN: WHITE)
113718  
Alexandr Mushtagov
Peter Smit
78 - 72 (WIN: BLACK)
113719  
Maarten Kok
Dorin Damaschin
74 - 76 (WIN: WHITE)
113720  
Dorin Damaschin
Maarten Kok
77 - 73 (WIN: BLACK)
113721  
Tudor Serban
Matthijs Tijink
74 - 76 (WIN: WHITE)
113722  
Matthijs Tijink
Tudor Serban
75 - 75
113723  
Maurits van Altvorst
Wouter Kool
69 - 81 (WIN: WHITE)
113724  
Wouter Kool
Maurits van Altvorst
83 - 67 (WIN: BLACK)
113725  
Gijs van Swaaij
Jelle van Cappelle
69 - 81 (WIN: WHITE)
113726  
Jelle van Cappelle
Gijs van Swaaij
78 - 72 (WIN: BLACK)
113727  
Rafael Mostert
Maarten Schadd
70 - 80 (WIN: WHITE)
113728  
Maarten Schadd
Rafael Mostert
80 - 70 (WIN: BLACK)
113729  
Robbert van Kessel
Alan Ansell
69 - 81 (WIN: WHITE)
113730  
Alan Ansell
Robbert van Kessel
78 - 72 (WIN: BLACK)
113731  
Ebe-Jan Buitenhuis
Marc Oldenhof
70 - 80 (WIN: WHITE)
113732  
Marc Oldenhof
Ebe-Jan Buitenhuis
75 - 75
113733  
Leander van Wijlick
Hugo Arkesteijn
62 - 88 (WIN: WHITE)
113734  
Hugo Arkesteijn
Leander van Wijlick
65 - 85 (WIN: WHITE)
113735  
Renze Vroom
Marc Shair Ali
80 - 70 (WIN: BLACK)
113736  
Marc Shair Ali
Renze Vroom
70 - 80 (WIN: WHITE)
113737  
Pieter Voors
Mkrtich Adamyan
79 - 71 (WIN: BLACK)
113738  
Mkrtich Adamyan
Pieter Voors
72 - 78 (WIN: WHITE)
113739  
Kirk Joubert
Tiago Scholten
73 - 77 (WIN: WHITE)
113740  
Tiago Scholten
Kirk Joubert
71 - 79 (WIN: WHITE)
113741  
Michael Janssen
Nathan van den Berg
77 - 73 (WIN: BLACK)
113742  
Nathan van den Berg
Michael Janssen
88 - 62 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 58

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 6825
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 6743
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 6739
4Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 6666
5Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 6660
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 6624
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 6549
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 6523
9Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 6513
10Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 6510
11Maks VerverCodeCupSagittarius 6489
12Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 6484
13Sander VerdonschotCodeCupMessier31 6479
14Adil ZARHANECodeCupA_0_2 6476
15Matthias GelbmannCodeCupGP 6473
16Nikita KurginCodeCupPhoebe 6463
17Joaquin van LoonNIOPatser 6460
18Dorin DamaschinCodeCupdorin 6454
19Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 6445
20C.A. NoutaCodeCupHannibal 6429
21Rune ValleCodeCupEnrahim 6424
22Leopold TschanterCodeCupltblack 6415
23Luisa LampreaCodeCupJeremy 6411
24Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 6403
25Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 6383
26Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 6381
27Sven HoltropNIOtok 6380
28Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 6377
29Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 6365
30Nick StijgerNIOPhoenix 6364
31Tom SmedingCodeCupbo 6362
32Raul KooterCodeCupAi 6360
33Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 6359
34Noud BongersNIOFincent 6354
35Tijs LenssenNIOBlackBot06 6354
36Corné VerhoefNIOBlackSmith 6353
37Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 6350 1
38Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 6349
39Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 6345
40Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 6339
41Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 6334
42Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 6332
43Tom DamanNIObegin 6326
44Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 6324
45Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 6323
46Gijs PenningsNIOQuasar 6321
47Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 6317
48Andor MichelsCodeCup7Jacob 6303
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 6282
50Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 6245
51Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 6215
52Kirk JoubertCodeCupWasp 6207
53Antonio MorillasCodeCupColador 6201
54Marc CraenenNIOBlackHole 6185
55Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 6177
56Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 6172
57Peter SmitCodeCupde9888 6170
58Dennis HeefferNIO_ 6158
59Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 6156 1
60Mkrtich AdamyanCodeCupCore 6150
61Rafael MostertCodeCupfirewall 6145
62Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 6135
63Pieter VoorsCodeCupSuperNova 6114
64Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 6109
65Maarten KokCodeCupMain 6053 1
66Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 6030
67Tiago ScholtenNIOGitGut2 6029
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 5912
69Maurits van AltvorstNIOv4 5694
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 5629
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 5482
72Pepijn OverbeekeCodeCupV1 5478 10
73Renze VroomNIOBlackhole 5214 12
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 5149