CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 59
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 59

GameBlack playerWhite playerResult
113743  
Abdessamad El Kasimi
Raul Kooter
80 - 70 (WIN: BLACK)
113744  
Raul Kooter
Abdessamad El Kasimi
70 - 80 (WIN: WHITE)
113745  
Pepijn Overbeeke
Lukas Gelbmann
72 - 78 (WIN: WHITE)
113746  
Lukas Gelbmann
Pepijn Overbeeke
75 - 75
113747  
Marcel Vlastuin
Tom Smeding
76 - 74 (WIN: BLACK)
113748  
Tom Smeding
Marcel Vlastuin
71 - 79 (WIN: WHITE)
113749  
Gijs Pennings
Marien Raat
78 - 72 (WIN: BLACK)
113750  
Marien Raat
Gijs Pennings
66 - 84 (WIN: WHITE)
113751  
Noud Bongers
Tom Daman
78 - 72 (WIN: BLACK)
113752  
Tom Daman
Noud Bongers
81 - 69 (WIN: BLACK)
113753  
Jens Heuseveldt
Ludo Pulles
78 - 72 (WIN: BLACK)
113754  
Ludo Pulles
Jens Heuseveldt
76 - 74 (WIN: BLACK)
113755  
Nikita Kurgin
Szabi Buzogany
79 - 71 (WIN: BLACK)
113756  
Szabi Buzogany
Nikita Kurgin
75 - 75
113757  
C.A. Nouta
Maks Verver
79 - 71 (WIN: BLACK)
113758  
Maks Verver
C.A. Nouta
77 - 73 (WIN: BLACK)
113759  
Corné Verhoef
Matthias Gelbmann
75 - 75
113760  
Matthias Gelbmann
Corné Verhoef
70 - 80 (WIN: WHITE)
113761  
Tej Kanwar
Jonathan Heek
78 - 72 (WIN: BLACK)
113762  
Jonathan Heek
Tej Kanwar
75 - 75
113763  
Shoaziz Shorakhimov
Rune Valle
76 - 74 (WIN: BLACK)
113764  
Rune Valle
Shoaziz Shorakhimov
84 - 66 (WIN: BLACK)
113765  
Jovan Gerbscheid
Andor Michels
78 - 72 (WIN: BLACK)
113766  
Andor Michels
Jovan Gerbscheid
74 - 76 (WIN: WHITE)
113767  
Marc Craenen
Andreas Unterluggauer
66 - 84 (WIN: WHITE)
113768  
Andreas Unterluggauer
Marc Craenen
77 - 73 (WIN: BLACK)
113769  
Aleksandrina Streltsova
Luisa Lamprea
71 - 79 (WIN: WHITE)
113770  
Luisa Lamprea
Aleksandrina Streltsova
79 - 71 (WIN: BLACK)
113771  
Jaap Taal
Leopold Tschanter
76 - 74 (WIN: BLACK)
113772  
Leopold Tschanter
Jaap Taal
80 - 70 (WIN: BLACK)
113773  
Joaquin van Loon
Sandor Pandur
76 - 74 (WIN: BLACK)
113774  
Sandor Pandur
Joaquin van Loon
72 - 78 (WIN: WHITE)
113775  
Robert Koprinkov
Tijs Lenssen
74 - 76 (WIN: WHITE)
113776  
Tijs Lenssen
Robert Koprinkov
81 - 69 (WIN: BLACK)
113777  
Reinier Schmiermann
Sander Verdonschot
68 - 82 (WIN: WHITE)
113778  
Sander Verdonschot
Reinier Schmiermann
78 - 72 (WIN: BLACK)
113779  
Lukas Pestalozzi
Tjeerd van Cappelle
70 - 80 (WIN: WHITE)
113780  
Tjeerd van Cappelle
Lukas Pestalozzi
80 - 70 (WIN: BLACK)
113781  
Nick Stijger
Reijer van Harten
74 - 76 (WIN: WHITE)
113782  
Reijer van Harten
Nick Stijger
78 - 72 (WIN: BLACK)
113783  
Dennis Heeffer
Adil ZARHANE
72 - 78 (WIN: WHITE)
113784  
Adil ZARHANE
Dennis Heeffer
83 - 67 (WIN: BLACK)
113785  
Antonio Morillas
Anatolijs Gorbunovs
70 - 80 (WIN: WHITE)
113786  
Anatolijs Gorbunovs
Antonio Morillas
76 - 74 (WIN: BLACK)
113787  
Arnoud Schmiermann
Henk Koops
72 - 78 (WIN: WHITE)
113788  
Henk Koops
Arnoud Schmiermann
81 - 69 (WIN: BLACK)
113789  
Sven Holtrop
Alexandr Mushtagov
74 - 76 (WIN: WHITE)
113790  
Alexandr Mushtagov
Sven Holtrop
75 - 75
113791  
Danny Thai
Dorin Damaschin
74 - 76 (WIN: WHITE)
113792  
Dorin Damaschin
Danny Thai
81 - 69 (WIN: BLACK)
113793  
Peter Smit
Matthijs Tijink
69 - 81 (WIN: WHITE)
113794  
Matthijs Tijink
Peter Smit
81 - 69 (WIN: BLACK)
113795  
Maarten Kok
Wouter Kool
75 - 75
113796  
Wouter Kool
Maarten Kok
81 - 69 (WIN: BLACK)
113797  
Tudor Serban
Jelle van Cappelle
70 - 80 (WIN: WHITE)
113798  
Jelle van Cappelle
Tudor Serban
81 - 69 (WIN: BLACK)
113799  
Maurits van Altvorst
Maarten Schadd
62 - 88 (WIN: WHITE)
113800  
Maarten Schadd
Maurits van Altvorst
80 - 70 (WIN: BLACK)
113801  
Gijs van Swaaij
Alan Ansell
72 - 78 (WIN: WHITE)
113802  
Alan Ansell
Gijs van Swaaij
79 - 71 (WIN: BLACK)
113803  
Rafael Mostert
Marc Oldenhof
72 - 78 (WIN: WHITE)
113804  
Marc Oldenhof
Rafael Mostert
78 - 72 (WIN: BLACK)
113805  
Robbert van Kessel
Hugo Arkesteijn
80 - 70 (WIN: BLACK)
113806  
Hugo Arkesteijn
Robbert van Kessel
69 - 81 (WIN: WHITE)
113807  
Ebe-Jan Buitenhuis
Marc Shair Ali
84 - 66 (WIN: BLACK)
113808  
Marc Shair Ali
Ebe-Jan Buitenhuis
65 - 85 (WIN: WHITE)
113809  
Leander van Wijlick
Mkrtich Adamyan
75 - 75
113810  
Mkrtich Adamyan
Leander van Wijlick
75 - 75
113811  
Renze Vroom
Tiago Scholten
77 - 73 (WIN: BLACK)
113812  
Tiago Scholten
Renze Vroom
69 - 81 (WIN: WHITE)
113813  
Pieter Voors
Nathan van den Berg
71 - 79 (WIN: WHITE)
113814  
Nathan van den Berg
Pieter Voors
79 - 71 (WIN: BLACK)
113815  
Kirk Joubert
Michael Janssen
72 - 78 (WIN: WHITE)
113816  
Michael Janssen
Kirk Joubert
77 - 73 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 59

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 6985
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 6911
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 6896
4Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 6826
5Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 6821
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 6780
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 6705
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 6685
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 6664
10Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 6659
11Sander VerdonschotCodeCupMessier31 6639
12Adil ZARHANECodeCupA_0_2 6637
13Maks VerverCodeCupSagittarius 6637
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 6635
15Matthias GelbmannCodeCupGP 6618
16Nikita KurginCodeCupPhoebe 6617
17Joaquin van LoonNIOPatser 6614
18Dorin DamaschinCodeCupdorin 6611
19Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 6604
20Rune ValleCodeCupEnrahim 6582
21C.A. NoutaCodeCupHannibal 6581
22Luisa LampreaCodeCupJeremy 6569
23Leopold TschanterCodeCupltblack 6569
24Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 6555
25Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 6536
26Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 6532
27Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 6529
28Sven HoltropNIOtok 6529
29Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 6526
30Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 6512
31Tijs LenssenNIOBlackBot06 6511
32Nick StijgerNIOPhoenix 6510
33Corné VerhoefNIOBlackSmith 6508
34Tom SmedingCodeCupbo 6507
35Noud BongersNIOFincent 6501
36Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 6501
37Raul KooterCodeCupAi 6500
38Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 6496 1
39Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 6495
40Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 6488
41Gijs PenningsNIOQuasar 6483
42Tom DamanNIObegin 6479
43Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 6478
44Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 6474
45Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 6471
46Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 6466
47Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 6459
48Andor MichelsCodeCup7Jacob 6449
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 6422
50Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 6388
51Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 6356
52Kirk JoubertCodeCupWasp 6352
53Antonio MorillasCodeCupColador 6345
54Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 6341
55Marc CraenenNIOBlackHole 6324
56Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 6320
57Peter SmitCodeCupde9888 6308
58Mkrtich AdamyanCodeCupCore 6300
59Dennis HeefferNIO_ 6297
60Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 6296
61Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 6296 1
62Rafael MostertCodeCupfirewall 6289
63Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 6264
64Pieter VoorsCodeCupSuperNova 6256
65Maarten KokCodeCupMain 6197 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 6171
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 6169
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 6070
69Maurits van AltvorstNIOv4 5826
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 5779
71Pepijn OverbeekeCodeCupV1 5625 10
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 5620
73Renze VroomNIOBlackhole 5372 12
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 5280