CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 60
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 60

GameBlack playerWhite playerResult
113817  
Abdessamad El Kasimi
Lukas Gelbmann
79 - 71 (WIN: BLACK)
113818  
Lukas Gelbmann
Abdessamad El Kasimi
68 - 82 (WIN: WHITE)
113819  
Raul Kooter
Tom Smeding
75 - 75
113820  
Tom Smeding
Raul Kooter
76 - 74 (WIN: BLACK)
113821  
Pepijn Overbeeke
Marien Raat
94 - 56 (WIN: BLACK)
113822  
Marien Raat
Pepijn Overbeeke
65 - 85 (WIN: WHITE)
113823  
Marcel Vlastuin
Tom Daman
74 - 76 (WIN: WHITE)
113824  
Tom Daman
Marcel Vlastuin
70 - 80 (WIN: WHITE)
113825  
Gijs Pennings
Ludo Pulles
75 - 75
113826  
Ludo Pulles
Gijs Pennings
78 - 72 (WIN: BLACK)
113827  
Noud Bongers
Szabi Buzogany
78 - 72 (WIN: BLACK)
113828  
Szabi Buzogany
Noud Bongers
77 - 73 (WIN: BLACK)
113829  
Jens Heuseveldt
Maks Verver
73 - 77 (WIN: WHITE)
113830  
Maks Verver
Jens Heuseveldt
76 - 74 (WIN: BLACK)
113831  
Nikita Kurgin
Matthias Gelbmann
73 - 77 (WIN: WHITE)
113832  
Matthias Gelbmann
Nikita Kurgin
78 - 72 (WIN: BLACK)
113833  
C.A. Nouta
Jonathan Heek
75 - 75
113834  
Jonathan Heek
C.A. Nouta
73 - 77 (WIN: WHITE)
113835  
Corné Verhoef
Rune Valle
70 - 80 (WIN: WHITE)
113836  
Rune Valle
Corné Verhoef
80 - 70 (WIN: BLACK)
113837  
Tej Kanwar
Andor Michels
75 - 75
113838  
Andor Michels
Tej Kanwar
75 - 75
113839  
Shoaziz Shorakhimov
Andreas Unterluggauer
79 - 71 (WIN: BLACK)
113840  
Andreas Unterluggauer
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: WHITE)
113841  
Jovan Gerbscheid
Luisa Lamprea
73 - 77 (WIN: WHITE)
113842  
Luisa Lamprea
Jovan Gerbscheid
72 - 78 (WIN: WHITE)
113843  
Marc Craenen
Leopold Tschanter
70 - 80 (WIN: WHITE)
113844  
Leopold Tschanter
Marc Craenen
82 - 68 (WIN: BLACK)
113845  
Aleksandrina Streltsova
Sandor Pandur
76 - 74 (WIN: BLACK)
113846  
Sandor Pandur
Aleksandrina Streltsova
75 - 75
113847  
Jaap Taal
Tijs Lenssen
80 - 70 (WIN: BLACK)
113848  
Tijs Lenssen
Jaap Taal
72 - 78 (WIN: WHITE)
113849  
Joaquin van Loon
Sander Verdonschot
72 - 78 (WIN: WHITE)
113850  
Sander Verdonschot
Joaquin van Loon
77 - 73 (WIN: BLACK)
113851  
Robert Koprinkov
Tjeerd van Cappelle
73 - 77 (WIN: WHITE)
113852  
Tjeerd van Cappelle
Robert Koprinkov
82 - 68 (WIN: BLACK)
113853  
Reinier Schmiermann
Reijer van Harten
72 - 78 (WIN: WHITE)
113854  
Reijer van Harten
Reinier Schmiermann
78 - 72 (WIN: BLACK)
113855  
Lukas Pestalozzi
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: WHITE)
113856  
Adil ZARHANE
Lukas Pestalozzi
76 - 74 (WIN: BLACK)
113857  
Nick Stijger
Anatolijs Gorbunovs
74 - 76 (WIN: WHITE)
113858  
Anatolijs Gorbunovs
Nick Stijger
76 - 74 (WIN: BLACK)
113859  
Dennis Heeffer
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
113860  
Henk Koops
Dennis Heeffer
75 - 75
113861  
Antonio Morillas
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
113862  
Alexandr Mushtagov
Antonio Morillas
77 - 73 (WIN: BLACK)
113863  
Arnoud Schmiermann
Dorin Damaschin
75 - 75
113864  
Dorin Damaschin
Arnoud Schmiermann
78 - 72 (WIN: BLACK)
113865  
Sven Holtrop
Matthijs Tijink
75 - 75
113866  
Matthijs Tijink
Sven Holtrop
74 - 76 (WIN: WHITE)
113867  
Danny Thai
Wouter Kool
80 - 70 (WIN: BLACK)
113868  
Wouter Kool
Danny Thai
76 - 74 (WIN: BLACK)
113869  
Peter Smit
Jelle van Cappelle
68 - 82 (WIN: WHITE)
113870  
Jelle van Cappelle
Peter Smit
83 - 67 (WIN: BLACK)
113871  
Maarten Kok
Maarten Schadd
69 - 81 (WIN: WHITE)
113872  
Maarten Schadd
Maarten Kok
81 - 69 (WIN: BLACK)
113873  
Tudor Serban
Alan Ansell
71 - 79 (WIN: WHITE)
113874  
Alan Ansell
Tudor Serban
79 - 71 (WIN: BLACK)
113875  
Maurits van Altvorst
Marc Oldenhof
66 - 84 (WIN: WHITE)
113876  
Marc Oldenhof
Maurits van Altvorst
78 - 72 (WIN: BLACK)
113877  
Gijs van Swaaij
Hugo Arkesteijn
82 - 68 (WIN: BLACK)
113878  
Hugo Arkesteijn
Gijs van Swaaij
70 - 80 (WIN: WHITE)
113879  
Rafael Mostert
Marc Shair Ali
110 - 40 (WIN: BLACK)
113880  
Marc Shair Ali
Rafael Mostert
35 - 115 (WIN: WHITE)
113881  
Robbert van Kessel
Mkrtich Adamyan
80 - 70 (WIN: BLACK)
113882  
Mkrtich Adamyan
Robbert van Kessel
74 - 76 (WIN: WHITE)
113883  
Ebe-Jan Buitenhuis
Tiago Scholten
76 - 74 (WIN: BLACK)
113884  
Tiago Scholten
Ebe-Jan Buitenhuis
74 - 76 (WIN: WHITE)
113885  
Leander van Wijlick
Nathan van den Berg
69 - 81 (WIN: WHITE)
113886  
Nathan van den Berg
Leander van Wijlick
84 - 66 (WIN: BLACK)
113887  
Renze Vroom
Michael Janssen
76 - 74 (WIN: BLACK)
113888  
Michael Janssen
Renze Vroom
74 - 76 (WIN: WHITE)
113889  
Pieter Voors
Kirk Joubert
68 - 82 (WIN: WHITE)
113890  
Kirk Joubert
Pieter Voors
74 - 76 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 60

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 7146
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 7073
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 7054
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 6986
5Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 6985
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 6942
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 6857
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 6834
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 6820
10Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 6808
11Sander VerdonschotCodeCupMessier31 6794
12Maks VerverCodeCupSagittarius 6790
13Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 6789
14Adil ZARHANECodeCupA_0_2 6789
15Matthias GelbmannCodeCupGP 6773
16Dorin DamaschinCodeCupdorin 6764
17Nikita KurginCodeCupPhoebe 6762
18Joaquin van LoonNIOPatser 6759
19Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 6755
20Rune ValleCodeCupEnrahim 6742
21C.A. NoutaCodeCupHannibal 6733
22Leopold TschanterCodeCupltblack 6731
23Luisa LampreaCodeCupJeremy 6718
24Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 6702
25Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 6686
26Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 6686
27Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 6682
28Sven HoltropNIOtok 6680
29Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 6671
30Nick StijgerNIOPhoenix 6658
31Tom SmedingCodeCupbo 6658
32Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 6654 1
33Tijs LenssenNIOBlackBot06 6653
34Noud BongersNIOFincent 6652
35Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 6651
36Raul KooterCodeCupAi 6649
37Corné VerhoefNIOBlackSmith 6648
38Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 6647
39Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 6644
40Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 6639
41Gijs PenningsNIOQuasar 6630
42Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 6628
43Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 6625
44Tom DamanNIObegin 6625
45Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 6620
46Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 6619
47Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 6614
48Andor MichelsCodeCup7Jacob 6599
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 6570
50Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 6529
51Rafael MostertCodeCupfirewall 6514
52Kirk JoubertCodeCupWasp 6508
53Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 6503
54Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 6493
55Antonio MorillasCodeCupColador 6491
56Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 6474
57Marc CraenenNIOBlackHole 6462
58Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 6452
59Dennis HeefferNIO_ 6446
60Mkrtich AdamyanCodeCupCore 6444
61Peter SmitCodeCupde9888 6443
62Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 6440 1
63Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 6412
64Pieter VoorsCodeCupSuperNova 6400
65Maarten KokCodeCupMain 6335 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 6319
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 6307
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 6235
69Maurits van AltvorstNIOv4 5964
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 5914
71Pepijn OverbeekeCodeCupV1 5804 10
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 5741
73Renze VroomNIOBlackhole 5524 12
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 5355