CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 63
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 63

GameBlack playerWhite playerResult
114039  
Abdessamad El Kasimi
Tom Daman
76 - 74 (WIN: BLACK)
114040  
Tom Daman
Abdessamad El Kasimi
69 - 81 (WIN: WHITE)
114041  
Marien Raat
Ludo Pulles
65 - 85 (WIN: WHITE)
114042  
Ludo Pulles
Marien Raat
85 - 65 (WIN: BLACK)
114043  
Tom Smeding
Szabi Buzogany
78 - 72 (WIN: BLACK)
114044  
Szabi Buzogany
Tom Smeding
72 - 78 (WIN: WHITE)
114045  
Lukas Gelbmann
Maks Verver
71 - 79 (WIN: WHITE)
114046  
Maks Verver
Lukas Gelbmann
75 - 75
114047  
Raul Kooter
Matthias Gelbmann
71 - 79 (WIN: WHITE)
114048  
Matthias Gelbmann
Raul Kooter
70 - 80 (WIN: WHITE)
114049  
Pepijn Overbeeke
Jonathan Heek
78 - 72 (WIN: BLACK)
114050  
Jonathan Heek
Pepijn Overbeeke
78 - 72 (WIN: BLACK)
114051  
Marcel Vlastuin
Rune Valle
69 - 81 (WIN: WHITE)
114052  
Rune Valle
Marcel Vlastuin
78 - 72 (WIN: BLACK)
114053  
Gijs Pennings
Andor Michels
77 - 73 (WIN: BLACK)
114054  
Andor Michels
Gijs Pennings
75 - 75
114055  
Noud Bongers
Andreas Unterluggauer
73 - 77 (WIN: WHITE)
114056  
Andreas Unterluggauer
Noud Bongers
73 - 77 (WIN: WHITE)
114057  
Jens Heuseveldt
Luisa Lamprea
72 - 78 (WIN: WHITE)
114058  
Luisa Lamprea
Jens Heuseveldt
72 - 78 (WIN: WHITE)
114059  
Nikita Kurgin
Leopold Tschanter
76 - 74 (WIN: BLACK)
114060  
Leopold Tschanter
Nikita Kurgin
77 - 73 (WIN: BLACK)
114061  
C.A. Nouta
Sandor Pandur
74 - 76 (WIN: WHITE)
114062  
Sandor Pandur
C.A. Nouta
75 - 75
114063  
Corné Verhoef
Tijs Lenssen
78 - 72 (WIN: BLACK)
114064  
Tijs Lenssen
Corné Verhoef
75 - 75
114065  
Tej Kanwar
Sander Verdonschot
77 - 73 (WIN: BLACK)
114066  
Sander Verdonschot
Tej Kanwar
70 - 80 (WIN: WHITE)
114067  
Shoaziz Shorakhimov
Tjeerd van Cappelle
69 - 81 (WIN: WHITE)
114068  
Tjeerd van Cappelle
Shoaziz Shorakhimov
80 - 70 (WIN: BLACK)
114069  
Jovan Gerbscheid
Reijer van Harten
71 - 79 (WIN: WHITE)
114070  
Reijer van Harten
Jovan Gerbscheid
75 - 75
114071  
Marc Craenen
Adil ZARHANE
66 - 84 (WIN: WHITE)
114072  
Adil ZARHANE
Marc Craenen
84 - 66 (WIN: BLACK)
114073  
Aleksandrina Streltsova
Anatolijs Gorbunovs
68 - 82 (WIN: WHITE)
114074  
Anatolijs Gorbunovs
Aleksandrina Streltsova
78 - 72 (WIN: BLACK)
114075  
Jaap Taal
Henk Koops
74 - 76 (WIN: WHITE)
114076  
Henk Koops
Jaap Taal
76 - 74 (WIN: BLACK)
114077  
Joaquin van Loon
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
114078  
Alexandr Mushtagov
Joaquin van Loon
76 - 74 (WIN: BLACK)
114079  
Robert Koprinkov
Dorin Damaschin
74 - 76 (WIN: WHITE)
114080  
Dorin Damaschin
Robert Koprinkov
79 - 71 (WIN: BLACK)
114081  
Reinier Schmiermann
Matthijs Tijink
69 - 81 (WIN: WHITE)
114082  
Matthijs Tijink
Reinier Schmiermann
80 - 70 (WIN: BLACK)
114083  
Lukas Pestalozzi
Wouter Kool
76 - 74 (WIN: BLACK)
114084  
Wouter Kool
Lukas Pestalozzi
74 - 76 (WIN: WHITE)
114085  
Nick Stijger
Jelle van Cappelle
71 - 79 (WIN: WHITE)
114086  
Jelle van Cappelle
Nick Stijger
77 - 73 (WIN: BLACK)
114087  
Dennis Heeffer
Maarten Schadd
69 - 81 (WIN: WHITE)
114088  
Maarten Schadd
Dennis Heeffer
80 - 70 (WIN: BLACK)
114089  
Antonio Morillas
Alan Ansell
72 - 78 (WIN: WHITE)
114090  
Alan Ansell
Antonio Morillas
80 - 70 (WIN: BLACK)
114091  
Arnoud Schmiermann
Marc Oldenhof
72 - 78 (WIN: WHITE)
114092  
Marc Oldenhof
Arnoud Schmiermann
78 - 72 (WIN: BLACK)
114093  
Sven Holtrop
Hugo Arkesteijn
77 - 73 (WIN: BLACK)
114094  
Hugo Arkesteijn
Sven Holtrop
68 - 82 (WIN: WHITE)
114095  
Danny Thai
Marc Shair Ali
85 - 65 (WIN: BLACK)
114096  
Marc Shair Ali
Danny Thai
60 - 90 (WIN: WHITE)
114097  
Peter Smit
Mkrtich Adamyan
76 - 74 (WIN: BLACK)
114098  
Mkrtich Adamyan
Peter Smit
73 - 77 (WIN: WHITE)
114099  
Maarten Kok
Tiago Scholten
76 - 74 (WIN: BLACK)
114100  
Tiago Scholten
Maarten Kok
70 - 80 (WIN: WHITE)
114101  
Tudor Serban
Nathan van den Berg
96 - 54 (WIN: BLACK)
114102  
Nathan van den Berg
Tudor Serban
71 - 79 (WIN: WHITE)
114103  
Maurits van Altvorst
Michael Janssen
72 - 78 (WIN: WHITE)
114104  
Michael Janssen
Maurits van Altvorst
81 - 69 (WIN: BLACK)
114105  
Gijs van Swaaij
Kirk Joubert
73 - 77 (WIN: WHITE)
114106  
Kirk Joubert
Gijs van Swaaij
75 - 75
114107  
Rafael Mostert
Pieter Voors
73 - 77 (WIN: WHITE)
114108  
Pieter Voors
Rafael Mostert
77 - 73 (WIN: BLACK)
114109  
Robbert van Kessel
Renze Vroom
72 - 78 (WIN: WHITE)
114110  
Renze Vroom
Robbert van Kessel
75 - 75
114111  
Ebe-Jan Buitenhuis
Leander van Wijlick
86 - 64 (WIN: BLACK)
114112  
Leander van Wijlick
Ebe-Jan Buitenhuis
71 - 79 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 63

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 7646
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 7563
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 7534
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 7473
5Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 7473
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 7424
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 7329
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 7307
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 7293
10Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 7268
11Adil ZARHANECodeCupA_0_2 7266
12Maks VerverCodeCupSagittarius 7261
13Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 7249
14Sander VerdonschotCodeCupMessier31 7249
15Matthias GelbmannCodeCupGP 7226
16Dorin DamaschinCodeCupdorin 7222
17Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 7213
18Nikita KurginCodeCupPhoebe 7212
19Rune ValleCodeCupEnrahim 7211
20Leopold TschanterCodeCupltblack 7195
21Luisa LampreaCodeCupJeremy 7181
22C.A. NoutaCodeCupHannibal 7181
23Joaquin van LoonNIOPatser 7176
24Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 7151
25Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 7150
26Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 7129
27Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 7129
28Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 7123
29Sven HoltropNIOtok 7118
30Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 7113
31Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 7107
32Tom SmedingCodeCupbo 7104
33Tijs LenssenNIOBlackBot06 7103
34Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 7099
35Corné VerhoefNIOBlackSmith 7099
36Raul KooterCodeCupAi 7098
37Nick StijgerNIOPhoenix 7096
38Noud BongersNIOFincent 7095
39Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 7090
40Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 7085 1
41Gijs PenningsNIOQuasar 7080
42Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 7079
43Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 7073
44Tom DamanNIObegin 7067
45Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 7065
46Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 7061
47Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 7047
48Andor MichelsCodeCup7Jacob 7044
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 7022
50Kirk JoubertCodeCupWasp 6970
51Rafael MostertCodeCupfirewall 6969
52Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 6964
53Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 6949
54Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 6940
55Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 6919
56Antonio MorillasCodeCupColador 6906
57Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 6905
58Peter SmitCodeCupde9888 6892
59Mkrtich AdamyanCodeCupCore 6881
60Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 6875 1
61Dennis HeefferNIO_ 6874
62Marc CraenenNIOBlackHole 6872
63Pieter VoorsCodeCupSuperNova 6867
64Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 6852
65Maarten KokCodeCupMain 6801 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 6767
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 6733
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 6662
69Maurits van AltvorstNIOv4 6404
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 6326
71Pepijn OverbeekeCodeCupV1 6241 10
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 6112
73Renze VroomNIOBlackhole 5911 13
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 5755