CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 64
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 64

GameBlack playerWhite playerResult
114113  
Abdessamad El Kasimi
Ludo Pulles
78 - 72 (WIN: BLACK)
114114  
Ludo Pulles
Abdessamad El Kasimi
71 - 79 (WIN: WHITE)
114115  
Tom Daman
Szabi Buzogany
76 - 74 (WIN: BLACK)
114116  
Szabi Buzogany
Tom Daman
75 - 75
114117  
Marien Raat
Maks Verver
45 - 105 (WIN: WHITE)
114118  
Maks Verver
Marien Raat
81 - 69 (WIN: BLACK)
114119  
Tom Smeding
Matthias Gelbmann
74 - 76 (WIN: WHITE)
114120  
Matthias Gelbmann
Tom Smeding
75 - 75
114121  
Lukas Gelbmann
Jonathan Heek
75 - 75
114122  
Jonathan Heek
Lukas Gelbmann
74 - 76 (WIN: WHITE)
114123  
Raul Kooter
Rune Valle
71 - 79 (WIN: WHITE)
114124  
Rune Valle
Raul Kooter
76 - 74 (WIN: BLACK)
114125  
Pepijn Overbeeke
Andor Michels
73 - 77 (WIN: WHITE)
114126  
Andor Michels
Pepijn Overbeeke
79 - 71 (WIN: BLACK)
114127  
Marcel Vlastuin
Andreas Unterluggauer
75 - 75
114128  
Andreas Unterluggauer
Marcel Vlastuin
74 - 76 (WIN: WHITE)
114129  
Gijs Pennings
Luisa Lamprea
74 - 76 (WIN: WHITE)
114130  
Luisa Lamprea
Gijs Pennings
60 - 90 (WIN: WHITE)
114131  
Noud Bongers
Leopold Tschanter
76 - 74 (WIN: BLACK)
114132  
Leopold Tschanter
Noud Bongers
75 - 75
114133  
Jens Heuseveldt
Sandor Pandur
77 - 73 (WIN: BLACK)
114134  
Sandor Pandur
Jens Heuseveldt
74 - 76 (WIN: WHITE)
114135  
Nikita Kurgin
Tijs Lenssen
73 - 77 (WIN: WHITE)
114136  
Tijs Lenssen
Nikita Kurgin
76 - 74 (WIN: BLACK)
114137  
C.A. Nouta
Sander Verdonschot
78 - 72 (WIN: BLACK)
114138  
Sander Verdonschot
C.A. Nouta
73 - 77 (WIN: WHITE)
114139  
Corné Verhoef
Tjeerd van Cappelle
73 - 77 (WIN: WHITE)
114140  
Tjeerd van Cappelle
Corné Verhoef
75 - 75
114141  
Tej Kanwar
Reijer van Harten
72 - 78 (WIN: WHITE)
114142  
Reijer van Harten
Tej Kanwar
73 - 77 (WIN: WHITE)
114143  
Shoaziz Shorakhimov
Adil ZARHANE
66 - 84 (WIN: WHITE)
114144  
Adil ZARHANE
Shoaziz Shorakhimov
71 - 79 (WIN: WHITE)
114145  
Jovan Gerbscheid
Anatolijs Gorbunovs
74 - 76 (WIN: WHITE)
114146  
Anatolijs Gorbunovs
Jovan Gerbscheid
76 - 74 (WIN: BLACK)
114147  
Marc Craenen
Henk Koops
71 - 79 (WIN: WHITE)
114148  
Henk Koops
Marc Craenen
74 - 76 (WIN: WHITE)
114149  
Aleksandrina Streltsova
Alexandr Mushtagov
72 - 78 (WIN: WHITE)
114150  
Alexandr Mushtagov
Aleksandrina Streltsova
76 - 74 (WIN: BLACK)
114151  
Jaap Taal
Dorin Damaschin
74 - 76 (WIN: WHITE)
114152  
Dorin Damaschin
Jaap Taal
75 - 75
114153  
Joaquin van Loon
Matthijs Tijink
70 - 80 (WIN: WHITE)
114154  
Matthijs Tijink
Joaquin van Loon
83 - 67 (WIN: BLACK)
114155  
Robert Koprinkov
Wouter Kool
76 - 74 (WIN: BLACK)
114156  
Wouter Kool
Robert Koprinkov
75 - 75
114157  
Reinier Schmiermann
Jelle van Cappelle
66 - 84 (WIN: WHITE)
114158  
Jelle van Cappelle
Reinier Schmiermann
80 - 70 (WIN: BLACK)
114159  
Lukas Pestalozzi
Maarten Schadd
70 - 80 (WIN: WHITE)
114160  
Maarten Schadd
Lukas Pestalozzi
80 - 70 (WIN: BLACK)
114161  
Nick Stijger
Alan Ansell
71 - 79 (WIN: WHITE)
114162  
Alan Ansell
Nick Stijger
80 - 70 (WIN: BLACK)
114163  
Dennis Heeffer
Marc Oldenhof
68 - 82 (WIN: WHITE)
114164  
Marc Oldenhof
Dennis Heeffer
77 - 73 (WIN: BLACK)
114165  
Antonio Morillas
Hugo Arkesteijn
77 - 73 (WIN: BLACK)
114166  
Hugo Arkesteijn
Antonio Morillas
72 - 78 (WIN: WHITE)
114167  
Arnoud Schmiermann
Marc Shair Ali
79 - 71 (WIN: BLACK)
114168  
Marc Shair Ali
Arnoud Schmiermann
68 - 82 (WIN: WHITE)
114169  
Sven Holtrop
Mkrtich Adamyan
76 - 74 (WIN: BLACK)
114170  
Mkrtich Adamyan
Sven Holtrop
70 - 80 (WIN: WHITE)
114171  
Danny Thai
Tiago Scholten
81 - 69 (WIN: BLACK)
114172  
Tiago Scholten
Danny Thai
72 - 78 (WIN: WHITE)
114173  
Peter Smit
Nathan van den Berg
74 - 76 (WIN: WHITE)
114174  
Nathan van den Berg
Peter Smit
66 - 84 (WIN: WHITE)
114175  
Maarten Kok
Michael Janssen
82 - 68 (WIN: BLACK)
114176  
Michael Janssen
Maarten Kok
81 - 69 (WIN: BLACK)
114177  
Tudor Serban
Kirk Joubert
79 - 71 (WIN: BLACK)
114178  
Kirk Joubert
Tudor Serban
75 - 75
114179  
Maurits van Altvorst
Pieter Voors
79 - 71 (WIN: BLACK)
114180  
Pieter Voors
Maurits van Altvorst
74 - 76 (WIN: WHITE)
114181  
Gijs van Swaaij
Renze Vroom
76 - 74 (WIN: BLACK)
114182  
Renze Vroom
Gijs van Swaaij
75 - 75
114183  
Rafael Mostert
Leander van Wijlick
68 - 82 (WIN: WHITE)
114184  
Leander van Wijlick
Rafael Mostert
67 - 83 (WIN: WHITE)
114185  
Robbert van Kessel
Ebe-Jan Buitenhuis
72 - 78 (WIN: WHITE)
114186  
Ebe-Jan Buitenhuis
Robbert van Kessel
78 - 72 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 64

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 7803
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 7723
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 7693
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 7637
5Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 7625
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 7583
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 7481
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 7470
9Maks VerverCodeCupSagittarius 7447
10Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 7444
11Adil ZARHANECodeCupA_0_2 7421
12Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 7415
13Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 7403
14Sander VerdonschotCodeCupMessier31 7394
15Matthias GelbmannCodeCupGP 7377
16Dorin DamaschinCodeCupdorin 7373
17Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 7366
18Rune ValleCodeCupEnrahim 7366
19Nikita KurginCodeCupPhoebe 7359
20Leopold TschanterCodeCupltblack 7344
21C.A. NoutaCodeCupHannibal 7336
22Luisa LampreaCodeCupJeremy 7317
23Joaquin van LoonNIOPatser 7313
24Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 7303
25Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 7294
26Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 7280
27Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 7278
28Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 7274
29Sven HoltropNIOtok 7274
30Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 7262
31Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 7261
32Tijs LenssenNIOBlackBot06 7256
33Tom SmedingCodeCupbo 7253
34Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 7248
35Corné VerhoefNIOBlackSmith 7247
36Noud BongersNIOFincent 7246
37Gijs PenningsNIOQuasar 7244
38Raul KooterCodeCupAi 7243
39Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 7239
40Nick StijgerNIOPhoenix 7237
41Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 7234 1
42Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 7230
43Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 7221
44Tom DamanNIObegin 7218
45Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 7214
46Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 7207
47Andor MichelsCodeCup7Jacob 7200
48Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 7192
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 7162
50Rafael MostertCodeCupfirewall 7120
51Kirk JoubertCodeCupWasp 7116
52Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 7115
53Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 7105
54Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 7101
55Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 7078
56Antonio MorillasCodeCupColador 7061
57Peter SmitCodeCupde9888 7050
58Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 7049
59Mkrtich AdamyanCodeCupCore 7025
60Marc CraenenNIOBlackHole 7019
61Dennis HeefferNIO_ 7015
62Pieter VoorsCodeCupSuperNova 7012
63Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 7011 1
64Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 7001
65Maarten KokCodeCupMain 6952 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 6908
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 6878
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 6804
69Maurits van AltvorstNIOv4 6559
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 6475
71Pepijn OverbeekeCodeCupV1 6385 10
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 6226
73Renze VroomNIOBlackhole 6060 13
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 5894