CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 69
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 69

GameBlack playerWhite playerResult
114483  
Abdessamad El Kasimi
Rune Valle
80 - 70 (WIN: BLACK)
114484  
Rune Valle
Abdessamad El Kasimi
69 - 81 (WIN: WHITE)
114485  
Jonathan Heek
Andor Michels
77 - 73 (WIN: BLACK)
114486  
Andor Michels
Jonathan Heek
72 - 78 (WIN: WHITE)
114487  
Matthias Gelbmann
Andreas Unterluggauer
77 - 73 (WIN: BLACK)
114488  
Andreas Unterluggauer
Matthias Gelbmann
75 - 75
114489  
Maks Verver
Luisa Lamprea
75 - 75
114490  
Luisa Lamprea
Maks Verver
78 - 72 (WIN: BLACK)
114491  
Szabi Buzogany
Leopold Tschanter
73 - 77 (WIN: WHITE)
114492  
Leopold Tschanter
Szabi Buzogany
75 - 75
114493  
Ludo Pulles
Sandor Pandur
75 - 75
114494  
Sandor Pandur
Ludo Pulles
75 - 75
114495  
Tom Daman
Tijs Lenssen
75 - 75
114496  
Tijs Lenssen
Tom Daman
73 - 77 (WIN: WHITE)
114497  
Marien Raat
Sander Verdonschot
64 - 86 (WIN: WHITE)
114498  
Sander Verdonschot
Marien Raat
85 - 65 (WIN: BLACK)
114499  
Tom Smeding
Tjeerd van Cappelle
77 - 73 (WIN: BLACK)
114500  
Tjeerd van Cappelle
Tom Smeding
78 - 72 (WIN: BLACK)
114501  
Lukas Gelbmann
Reijer van Harten
73 - 77 (WIN: WHITE)
114502  
Reijer van Harten
Lukas Gelbmann
81 - 69 (WIN: BLACK)
114503  
Raul Kooter
Adil ZARHANE
75 - 75
114504  
Adil ZARHANE
Raul Kooter
77 - 73 (WIN: BLACK)
114505  
Pepijn Overbeeke
Anatolijs Gorbunovs
75 - 75
114506  
Anatolijs Gorbunovs
Pepijn Overbeeke
78 - 72 (WIN: BLACK)
114507  
Marcel Vlastuin
Henk Koops
73 - 77 (WIN: WHITE)
114508  
Henk Koops
Marcel Vlastuin
76 - 74 (WIN: BLACK)
114509  
Gijs Pennings
Alexandr Mushtagov
77 - 73 (WIN: BLACK)
114510  
Alexandr Mushtagov
Gijs Pennings
77 - 73 (WIN: BLACK)
114511  
Noud Bongers
Dorin Damaschin
84 - 66 (WIN: BLACK)
114512  
Dorin Damaschin
Noud Bongers
75 - 75
114513  
Jens Heuseveldt
Matthijs Tijink
75 - 75
114514  
Matthijs Tijink
Jens Heuseveldt
76 - 74 (WIN: BLACK)
114515  
Nikita Kurgin
Wouter Kool
74 - 76 (WIN: WHITE)
114516  
Wouter Kool
Nikita Kurgin
71 - 79 (WIN: WHITE)
114517  
C.A. Nouta
Jelle van Cappelle
74 - 76 (WIN: WHITE)
114518  
Jelle van Cappelle
C.A. Nouta
74 - 76 (WIN: WHITE)
114519  
Corné Verhoef
Maarten Schadd
72 - 78 (WIN: WHITE)
114520  
Maarten Schadd
Corné Verhoef
78 - 72 (WIN: BLACK)
114521  
Tej Kanwar
Alan Ansell
71 - 79 (WIN: WHITE)
114522  
Alan Ansell
Tej Kanwar
78 - 72 (WIN: BLACK)
114523  
Shoaziz Shorakhimov
Marc Oldenhof
69 - 81 (WIN: WHITE)
114524  
Marc Oldenhof
Shoaziz Shorakhimov
84 - 66 (WIN: BLACK)
114525  
Jovan Gerbscheid
Hugo Arkesteijn
83 - 67 (WIN: BLACK)
114526  
Hugo Arkesteijn
Jovan Gerbscheid
69 - 81 (WIN: WHITE)
114527  
Marc Craenen
Marc Shair Ali
79 - 71 (WIN: BLACK)
114528  
Marc Shair Ali
Marc Craenen
56 - 94 (WIN: WHITE)
114529  
Aleksandrina Streltsova
Mkrtich Adamyan
76 - 74 (WIN: BLACK)
114530  
Mkrtich Adamyan
Aleksandrina Streltsova
69 - 81 (WIN: WHITE)
114531  
Jaap Taal
Tiago Scholten
82 - 68 (WIN: BLACK)
114532  
Tiago Scholten
Jaap Taal
68 - 82 (WIN: WHITE)
114533  
Joaquin van Loon
Nathan van den Berg
85 - 65 (WIN: BLACK)
114534  
Nathan van den Berg
Joaquin van Loon
57 - 93 (WIN: WHITE)
114535  
Robert Koprinkov
Michael Janssen
80 - 70 (WIN: BLACK)
114536  
Michael Janssen
Robert Koprinkov
75 - 75
114537  
Reinier Schmiermann
Kirk Joubert
77 - 73 (WIN: BLACK)
114538  
Kirk Joubert
Reinier Schmiermann
71 - 79 (WIN: WHITE)
114539  
Lukas Pestalozzi
Pieter Voors
80 - 70 (WIN: BLACK)
114540  
Pieter Voors
Lukas Pestalozzi
73 - 77 (WIN: WHITE)
114541  
Nick Stijger
Renze Vroom
73 - 77 (WIN: WHITE)
114542  
Renze Vroom
Nick Stijger
70 - 80 (WIN: WHITE)
114543  
Dennis Heeffer
Leander van Wijlick
86 - 64 (WIN: BLACK)
114544  
Leander van Wijlick
Dennis Heeffer
69 - 81 (WIN: WHITE)
114545  
Antonio Morillas
Ebe-Jan Buitenhuis
75 - 75
114546  
Ebe-Jan Buitenhuis
Antonio Morillas
72 - 78 (WIN: WHITE)
114547  
Arnoud Schmiermann
Robbert van Kessel
73 - 77 (WIN: WHITE)
114548  
Robbert van Kessel
Arnoud Schmiermann
71 - 79 (WIN: WHITE)
114549  
Sven Holtrop
Rafael Mostert
75 - 75
114550  
Rafael Mostert
Sven Holtrop
73 - 77 (WIN: WHITE)
114551  
Danny Thai
Gijs van Swaaij
77 - 73 (WIN: BLACK)
114552  
Gijs van Swaaij
Danny Thai
78 - 72 (WIN: BLACK)
114553  
Peter Smit
Maurits van Altvorst
76 - 74 (WIN: BLACK)
114554  
Maurits van Altvorst
Peter Smit
70 - 80 (WIN: WHITE)
114555  
Maarten Kok
Tudor Serban
73 - 77 (WIN: WHITE)
114556  
Tudor Serban
Maarten Kok
77 - 73 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 69

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 8608
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 8530
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 8494
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 8430
5Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 8405
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 8380
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 8250
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 8240
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 8215
10Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 8208
11Adil ZARHANECodeCupA_0_2 8188
12Maks VerverCodeCupSagittarius 8186
13Sander VerdonschotCodeCupMessier31 8180
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 8162
15Dorin DamaschinCodeCupdorin 8144
16Matthias GelbmannCodeCupGP 8123
17Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 8121
18Rune ValleCodeCupEnrahim 8113
19Nikita KurginCodeCupPhoebe 8102
20Leopold TschanterCodeCupltblack 8096
21Luisa LampreaCodeCupJeremy 8088
22Joaquin van LoonNIOPatser 8081
23C.A. NoutaCodeCupHannibal 8078
24Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 8052
25Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 8049
26Sven HoltropNIOtok 8042
27Nick StijgerNIOPhoenix 8036
28Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 8033
29Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 8029
30Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 8023
31Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 8015
32Tijs LenssenNIOBlackBot06 8009
33Tom SmedingCodeCupbo 8004
34Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 8002
35Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 8001 1
36Noud BongersNIOFincent 7995
37Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 7995
38Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 7993
39Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 7990
40Corné VerhoefNIOBlackSmith 7983
41Gijs PenningsNIOQuasar 7983
42Raul KooterCodeCupAi 7982
43Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 7977
44Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 7973
45Tom DamanNIObegin 7964
46Andor MichelsCodeCup7Jacob 7961
47Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 7959
48Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 7947
49Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 7898
50Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 7887
51Rafael MostertCodeCupfirewall 7886
52Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 7877
53Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 7858
54Kirk JoubertCodeCupWasp 7845
55Antonio MorillasCodeCupColador 7826
56Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 7823
57Dennis HeefferNIO_ 7813
58Peter SmitCodeCupde9888 7807
59Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 7794
60Mkrtich AdamyanCodeCupCore 7754
61Marc CraenenNIOBlackHole 7750
62Pieter VoorsCodeCupSuperNova 7750
63Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 7745 1
64Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 7725
65Maarten KokCodeCupMain 7697 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 7612
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 7588
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 7492
69Maurits van AltvorstNIOv4 7260
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 7167
71Pepijn OverbeekeCodeCupV1 7042 11
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 6840
73Renze VroomNIOBlackhole 6704 14
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 6520