CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 71
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 71

GameBlack playerWhite playerResult
114631  
Abdessamad El Kasimi
Andreas Unterluggauer
79 - 71 (WIN: BLACK)
114632  
Andreas Unterluggauer
Abdessamad El Kasimi
72 - 78 (WIN: WHITE)
114633  
Andor Michels
Luisa Lamprea
79 - 71 (WIN: BLACK)
114634  
Luisa Lamprea
Andor Michels
67 - 83 (WIN: WHITE)
114635  
Rune Valle
Leopold Tschanter
79 - 71 (WIN: BLACK)
114636  
Leopold Tschanter
Rune Valle
76 - 74 (WIN: BLACK)
114637  
Jonathan Heek
Sandor Pandur
74 - 76 (WIN: WHITE)
114638  
Sandor Pandur
Jonathan Heek
76 - 74 (WIN: BLACK)
114639  
Matthias Gelbmann
Tijs Lenssen
76 - 74 (WIN: BLACK)
114640  
Tijs Lenssen
Matthias Gelbmann
75 - 75
114641  
Maks Verver
Sander Verdonschot
77 - 73 (WIN: BLACK)
114642  
Sander Verdonschot
Maks Verver
74 - 76 (WIN: WHITE)
114643  
Szabi Buzogany
Tjeerd van Cappelle
72 - 78 (WIN: WHITE)
114644  
Tjeerd van Cappelle
Szabi Buzogany
74 - 76 (WIN: WHITE)
114645  
Ludo Pulles
Reijer van Harten
73 - 77 (WIN: WHITE)
114646  
Reijer van Harten
Ludo Pulles
75 - 75
114647  
Tom Daman
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: WHITE)
114648  
Adil ZARHANE
Tom Daman
77 - 73 (WIN: BLACK)
114649  
Marien Raat
Anatolijs Gorbunovs
64 - 86 (WIN: WHITE)
114650  
Anatolijs Gorbunovs
Marien Raat
89 - 61 (WIN: BLACK)
114651  
Tom Smeding
Henk Koops
76 - 74 (WIN: BLACK)
114652  
Henk Koops
Tom Smeding
74 - 76 (WIN: WHITE)
114653  
Lukas Gelbmann
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
114654  
Alexandr Mushtagov
Lukas Gelbmann
77 - 73 (WIN: BLACK)
114655  
Raul Kooter
Dorin Damaschin
72 - 78 (WIN: WHITE)
114656  
Dorin Damaschin
Raul Kooter
78 - 72 (WIN: BLACK)
114657  
Pepijn Overbeeke
Matthijs Tijink
72 - 78 (WIN: WHITE)
114658  
Matthijs Tijink
Pepijn Overbeeke
74 - 76 (WIN: WHITE)
114659  
Marcel Vlastuin
Wouter Kool
76 - 74 (WIN: BLACK)
114660  
Wouter Kool
Marcel Vlastuin
74 - 76 (WIN: WHITE)
114661  
Gijs Pennings
Jelle van Cappelle
71 - 79 (WIN: WHITE)
114662  
Jelle van Cappelle
Gijs Pennings
81 - 69 (WIN: BLACK)
114663  
Noud Bongers
Maarten Schadd
70 - 80 (WIN: WHITE)
114664  
Maarten Schadd
Noud Bongers
78 - 72 (WIN: BLACK)
114665  
Jens Heuseveldt
Alan Ansell
71 - 79 (WIN: WHITE)
114666  
Alan Ansell
Jens Heuseveldt
78 - 72 (WIN: BLACK)
114667  
Nikita Kurgin
Marc Oldenhof
73 - 77 (WIN: WHITE)
114668  
Marc Oldenhof
Nikita Kurgin
77 - 73 (WIN: BLACK)
114669  
C.A. Nouta
Hugo Arkesteijn
83 - 67 (WIN: BLACK)
114670  
Hugo Arkesteijn
C.A. Nouta
71 - 79 (WIN: WHITE)
114671  
Corné Verhoef
Marc Shair Ali
82 - 68 (WIN: BLACK)
114672  
Marc Shair Ali
Corné Verhoef
58 - 92 (WIN: WHITE)
114673  
Tej Kanwar
Mkrtich Adamyan
76 - 74 (WIN: BLACK)
114674  
Mkrtich Adamyan
Tej Kanwar
66 - 84 (WIN: WHITE)
114675  
Shoaziz Shorakhimov
Tiago Scholten
78 - 72 (WIN: BLACK)
114676  
Tiago Scholten
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: WHITE)
114677  
Jovan Gerbscheid
Nathan van den Berg
85 - 65 (WIN: BLACK)
114678  
Nathan van den Berg
Jovan Gerbscheid
75 - 75
114679  
Marc Craenen
Michael Janssen
80 - 70 (WIN: BLACK)
114680  
Michael Janssen
Marc Craenen
81 - 69 (WIN: BLACK)
114681  
Aleksandrina Streltsova
Kirk Joubert
78 - 72 (WIN: BLACK)
114682  
Kirk Joubert
Aleksandrina Streltsova
76 - 74 (WIN: BLACK)
114683  
Jaap Taal
Pieter Voors
83 - 67 (WIN: BLACK)
114684  
Pieter Voors
Jaap Taal
67 - 83 (WIN: WHITE)
114685  
Joaquin van Loon
Renze Vroom
70 - 80 (WIN: WHITE)
114686  
Renze Vroom
Joaquin van Loon
54 - 96 (WIN: WHITE)
114687  
Robert Koprinkov
Leander van Wijlick
83 - 67 (WIN: BLACK)
114688  
Leander van Wijlick
Robert Koprinkov
71 - 79 (WIN: WHITE)
114689  
Reinier Schmiermann
Ebe-Jan Buitenhuis
77 - 73 (WIN: BLACK)
114690  
Ebe-Jan Buitenhuis
Reinier Schmiermann
75 - 75
114691  
Lukas Pestalozzi
Robbert van Kessel
74 - 76 (WIN: WHITE)
114692  
Robbert van Kessel
Lukas Pestalozzi
72 - 78 (WIN: WHITE)
114693  
Nick Stijger
Rafael Mostert
72 - 78 (WIN: WHITE)
114694  
Rafael Mostert
Nick Stijger
73 - 77 (WIN: WHITE)
114695  
Dennis Heeffer
Gijs van Swaaij
73 - 77 (WIN: WHITE)
114696  
Gijs van Swaaij
Dennis Heeffer
81 - 69 (WIN: BLACK)
114697  
Antonio Morillas
Maurits van Altvorst
76 - 74 (WIN: BLACK)
114698  
Maurits van Altvorst
Antonio Morillas
72 - 78 (WIN: WHITE)
114699  
Arnoud Schmiermann
Tudor Serban
71 - 79 (WIN: WHITE)
114700  
Tudor Serban
Arnoud Schmiermann
74 - 76 (WIN: WHITE)
114701  
Sven Holtrop
Maarten Kok
77 - 73 (WIN: BLACK)
114702  
Maarten Kok
Sven Holtrop
74 - 76 (WIN: WHITE)
114703  
Danny Thai
Peter Smit
56 - 94 (WIN: WHITE)
114704  
Peter Smit
Danny Thai
94 - 56 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 71

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 8923
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 8844
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 8808
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 8748
5Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 8717
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 8692
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 8579
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 8546
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 8537
10Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 8508
11Adil ZARHANECodeCupA_0_2 8494
12Maks VerverCodeCupSagittarius 8491
13Sander VerdonschotCodeCupMessier31 8484
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 8472
15Dorin DamaschinCodeCupdorin 8451
16Matthias GelbmannCodeCupGP 8423
17Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 8422
18Rune ValleCodeCupEnrahim 8418
19Joaquin van LoonNIOPatser 8403
20Leopold TschanterCodeCupltblack 8394
21Nikita KurginCodeCupPhoebe 8392
22C.A. NoutaCodeCupHannibal 8383
23Luisa LampreaCodeCupJeremy 8380
24Sven HoltropNIOtok 8358
25Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 8355
26Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 8340
27Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 8337
28Nick StijgerNIOPhoenix 8332
29Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 8321
30Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 8320 1
31Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 8318
32Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 8316
33Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 8315
34Tijs LenssenNIOBlackBot06 8306
35Tom SmedingCodeCupbo 8303
36Corné VerhoefNIOBlackSmith 8299
37Noud BongersNIOFincent 8289
38Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 8289
39Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 8286
40Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 8284
41Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 8284
42Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 8277
43Raul KooterCodeCupAi 8273
44Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 8272
45Gijs PenningsNIOQuasar 8269
46Andor MichelsCodeCup7Jacob 8265
47Tom DamanNIObegin 8251
48Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 8249
49Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 8218
50Rafael MostertCodeCupfirewall 8188
51Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 8184
52Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 8181
53Peter SmitCodeCupde9888 8148
54Kirk JoubertCodeCupWasp 8137
55Antonio MorillasCodeCupColador 8129
56Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 8124
57Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 8120
58Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 8099
59Dennis HeefferNIO_ 8098
60Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 8050 1
61Marc CraenenNIOBlackHole 8046
62Pieter VoorsCodeCupSuperNova 8042
63Mkrtich AdamyanCodeCupCore 8041
64Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 8023
65Maarten KokCodeCupMain 7991 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 7911
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 7867
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 7782
69Maurits van AltvorstNIOv4 7543
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 7446
71Pepijn OverbeekeCodeCupV1 7334 11
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 7095
73Renze VroomNIOBlackhole 6985 14
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 6780