CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 82
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 82

GameBlack playerWhite playerResult
115445  
Abdessamad El Kasimi
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: WHITE)
115446  
Alexandr Mushtagov
Abdessamad El Kasimi
70 - 80 (WIN: WHITE)
115447  
Henk Koops
Dorin Damaschin
75 - 75
115448  
Dorin Damaschin
Henk Koops
78 - 72 (WIN: BLACK)
115449  
Anatolijs Gorbunovs
Matthijs Tijink
0 - 90 (WIN: WHITE)
115450  
Matthijs Tijink
Anatolijs Gorbunovs
74 - 76 (WIN: WHITE)
115451  
Adil ZARHANE
Wouter Kool
78 - 72 (WIN: BLACK)
115452  
Wouter Kool
Adil ZARHANE
71 - 79 (WIN: WHITE)
115453  
Reijer van Harten
Jelle van Cappelle
67 - 83 (WIN: WHITE)
115454  
Jelle van Cappelle
Reijer van Harten
75 - 75
115455  
Tjeerd van Cappelle
Maarten Schadd
74 - 76 (WIN: WHITE)
115456  
Maarten Schadd
Tjeerd van Cappelle
83 - 67 (WIN: BLACK)
115457  
Sander Verdonschot
Alan Ansell
68 - 82 (WIN: WHITE)
115458  
Alan Ansell
Sander Verdonschot
80 - 70 (WIN: BLACK)
115459  
Tijs Lenssen
Marc Oldenhof
73 - 77 (WIN: WHITE)
115460  
Marc Oldenhof
Tijs Lenssen
75 - 75
115461  
Sandor Pandur
Hugo Arkesteijn
83 - 67 (WIN: BLACK)
115462  
Hugo Arkesteijn
Sandor Pandur
70 - 80 (WIN: WHITE)
115463  
Leopold Tschanter
Marc Shair Ali
91 - 59 (WIN: BLACK)
115464  
Marc Shair Ali
Leopold Tschanter
57 - 93 (WIN: WHITE)
115465  
Luisa Lamprea
Mkrtich Adamyan
76 - 74 (WIN: BLACK)
115466  
Mkrtich Adamyan
Luisa Lamprea
72 - 78 (WIN: WHITE)
115467  
Andreas Unterluggauer
Tiago Scholten
79 - 71 (WIN: BLACK)
115468  
Tiago Scholten
Andreas Unterluggauer
78 - 72 (WIN: BLACK)
115469  
Andor Michels
Nathan van den Berg
82 - 68 (WIN: BLACK)
115470  
Nathan van den Berg
Andor Michels
74 - 76 (WIN: WHITE)
115471  
Rune Valle
Michael Janssen
73 - 77 (WIN: WHITE)
115472  
Michael Janssen
Rune Valle
71 - 79 (WIN: WHITE)
115473  
Jonathan Heek
Kirk Joubert
77 - 73 (WIN: BLACK)
115474  
Kirk Joubert
Jonathan Heek
74 - 76 (WIN: WHITE)
115475  
Matthias Gelbmann
Pieter Voors
76 - 74 (WIN: BLACK)
115476  
Pieter Voors
Matthias Gelbmann
74 - 76 (WIN: WHITE)
115477  
Maks Verver
Renze Vroom
81 - 69 (WIN: BLACK)
115478  
Renze Vroom
Maks Verver
66 - 84 (WIN: WHITE)
115479  
Szabi Buzogany
Leander van Wijlick
79 - 71 (WIN: BLACK)
115480  
Leander van Wijlick
Szabi Buzogany
67 - 83 (WIN: WHITE)
115481  
Ludo Pulles
Ebe-Jan Buitenhuis
79 - 71 (WIN: BLACK)
115482  
Ebe-Jan Buitenhuis
Ludo Pulles
74 - 76 (WIN: WHITE)
115483  
Tom Daman
Robbert van Kessel
81 - 69 (WIN: BLACK)
115484  
Robbert van Kessel
Tom Daman
73 - 77 (WIN: WHITE)
115485  
Marien Raat
Rafael Mostert
57 - 93 (WIN: WHITE)
115486  
Rafael Mostert
Marien Raat
87 - 63 (WIN: BLACK)
115487  
Tom Smeding
Gijs van Swaaij
76 - 74 (WIN: BLACK)
115488  
Gijs van Swaaij
Tom Smeding
79 - 71 (WIN: BLACK)
115489  
Lukas Gelbmann
Maurits van Altvorst
83 - 67 (WIN: BLACK)
115490  
Maurits van Altvorst
Lukas Gelbmann
73 - 77 (WIN: WHITE)
115491  
Raul Kooter
Tudor Serban
74 - 76 (WIN: WHITE)
115492  
Tudor Serban
Raul Kooter
74 - 76 (WIN: WHITE)
115493  
Pepijn Overbeeke
Maarten Kok
71 - 79 (WIN: WHITE)
115494  
Maarten Kok
Pepijn Overbeeke
76 - 74 (WIN: BLACK)
115495  
Marcel Vlastuin
Peter Smit
78 - 72 (WIN: BLACK)
115496  
Peter Smit
Marcel Vlastuin
68 - 82 (WIN: WHITE)
115497  
Gijs Pennings
Danny Thai
76 - 74 (WIN: BLACK)
115498  
Danny Thai
Gijs Pennings
73 - 77 (WIN: WHITE)
115499  
Noud Bongers
Sven Holtrop
76 - 74 (WIN: BLACK)
115500  
Sven Holtrop
Noud Bongers
76 - 74 (WIN: BLACK)
115501  
Jens Heuseveldt
Arnoud Schmiermann
77 - 73 (WIN: BLACK)
115502  
Arnoud Schmiermann
Jens Heuseveldt
75 - 75
115503  
Nikita Kurgin
Antonio Morillas
76 - 74 (WIN: BLACK)
115504  
Antonio Morillas
Nikita Kurgin
73 - 77 (WIN: WHITE)
115505  
C.A. Nouta
Dennis Heeffer
80 - 70 (WIN: BLACK)
115506  
Dennis Heeffer
C.A. Nouta
72 - 78 (WIN: WHITE)
115507  
Corné Verhoef
Nick Stijger
75 - 75
115508  
Nick Stijger
Corné Verhoef
75 - 75
115509  
Tej Kanwar
Lukas Pestalozzi
75 - 75
115510  
Lukas Pestalozzi
Tej Kanwar
75 - 75
115511  
Shoaziz Shorakhimov
Reinier Schmiermann
77 - 73 (WIN: BLACK)
115512  
Reinier Schmiermann
Shoaziz Shorakhimov
70 - 80 (WIN: WHITE)
115513  
Jovan Gerbscheid
Robert Koprinkov
76 - 74 (WIN: BLACK)
115514  
Robert Koprinkov
Jovan Gerbscheid
73 - 77 (WIN: WHITE)
115515  
Marc Craenen
Joaquin van Loon
58 - 92 (WIN: WHITE)
115516  
Joaquin van Loon
Marc Craenen
79 - 71 (WIN: BLACK)
115517  
Aleksandrina Streltsova
Jaap Taal
79 - 71 (WIN: BLACK)
115518  
Jaap Taal
Aleksandrina Streltsova
74 - 76 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 82

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 10635
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 10583
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 10567
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 10490
5Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 10426
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 10404
7Matthijs TijinkCodeCupperplexity 10237
8Maks VerverCodeCupSagittarius 10181
9Adil ZARHANECodeCupA_0_2 10174
10Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 10170
11Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 10167 1
12Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 10164
13Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 10163
14Nikita KurginCodeCupPhoebe 10135
15Joaquin van LoonNIOPatser 10127
16Sander VerdonschotCodeCupMessier31 10125
17Dorin DamaschinCodeCupdorin 10115
18Rune ValleCodeCupEnrahim 10096
19Matthias GelbmannCodeCupGP 10094
20C.A. NoutaCodeCupHannibal 10093
21Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 10059
22Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 10050
23Leopold TschanterCodeCupltblack 10049
24Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 10048
25Noud BongersNIOFincent 10041
26Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 10032
27Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 10028 1
28Corné VerhoefNIOBlackSmith 10026
29Luisa LampreaCodeCupJeremy 10023
30Sven HoltropNIOtok 10018
31Nick StijgerNIOPhoenix 10011
32Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 10003
33Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 10002
34Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 9997
35Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 9989
36Tom SmedingCodeCupbo 9988
37Raul KooterCodeCupAi 9981
38Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 9978
39Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 9966
40Tom DamanNIObegin 9963
41Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 9955
42Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 9945
43Gijs PenningsNIOQuasar 9942
44Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 9937
45Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 9924
46Tijs LenssenNIOBlackBot06 9904
47Andor MichelsCodeCup7Jacob 9900
48Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 9887
49Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 9881
50Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 9854
51Rafael MostertCodeCupfirewall 9842
52Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 9824
53Kirk JoubertCodeCupWasp 9773
54Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 9771
55Antonio MorillasCodeCupColador 9745
56Peter SmitCodeCupde9888 9740
57Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 9736
58Dennis HeefferNIO_ 9699
59Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 9687
60Mkrtich AdamyanCodeCupCore 9674
61Marc CraenenNIOBlackHole 9671
62Pieter VoorsCodeCupSuperNova 9610
63Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 9608
64Maarten KokCodeCupMain 9608 1
65Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 9567 3
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 9464
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 9410
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 9351
69Maurits van AltvorstNIOv4 9068
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 8916
71Pepijn OverbeekeCodeCupV1 8839 13
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 8525
73Renze VroomNIOBlackhole 8424 16
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 8112