CodeCup 2019 - An online programming competition  

CodeCup 2019 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 14
Games: 110
Players: 110
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 14

GameWhite playerBlack playerResult
110305  
Abdessamad El Kasimi
Tjeerd van Cappelle
76 - 74 (WIN: WHITE)
110306  
Marc Oldenhof
Matthias Gelbmann
76 - 74 (WIN: WHITE)
110307  
Alan Ansell
Tijs Lenssen
79 - 71 (WIN: WHITE)
110308  
Maarten Schadd
Jelle van Cappelle
76 - 74 (WIN: WHITE)
110309  
Jelle van Cappelle
Maarten Schadd
71 - 79 (WIN: BLACK)
110310  
Tjeerd van Cappelle
Abdessamad El Kasimi
71 - 79 (WIN: BLACK)
110311  
Tijs Lenssen
Alan Ansell
70 - 80 (WIN: BLACK)
110312  
Dorin Damaschin
Alexandr Mushtagov
70 - 80 (WIN: BLACK)
110313  
Matthias Gelbmann
Marc Oldenhof
75 - 75
110314  
Matthijs Tijink
Sandor Pandur
71 - 79 (WIN: BLACK)
110315  
Alexandr Mushtagov
Dorin Damaschin
75 - 75
110316  
Sandor Pandur
Matthijs Tijink
75 - 75
110317  
Luisa Lamprea
Anatolijs Gorbunovs
77 - 73 (WIN: WHITE)
110318  
Anatolijs Gorbunovs
Luisa Lamprea
74 - 76 (WIN: BLACK)
110319  
Jonathan Heek
Andor Michels
74 - 76 (WIN: BLACK)
110320  
Annejan van den Dool
Pepijn Overbeeke
72 - 78 (WIN: BLACK)
110321  
Andor Michels
Jonathan Heek
75 - 75
110322  
Pepijn Overbeeke
Annejan van den Dool
77 - 73 (WIN: WHITE)
110323  
Adil ZARHANE
Tom Daman
76 - 74 (WIN: WHITE)
110324  
Tom Daman
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: BLACK)
110325  
Leopold Tschanter
Henk Koops
73 - 77 (WIN: BLACK)
110326  
Henk Koops
Leopold Tschanter
73 - 77 (WIN: BLACK)
110327  
Ludo Pulles
Jens Heuseveldt
75 - 75
110328  
Jens Heuseveldt
Ludo Pulles
78 - 72 (WIN: WHITE)
110329  
Rune Valle
Sander Verdonschot
70 - 80 (WIN: BLACK)
110330  
Lukas Gelbmann
Nikita Kurgin
77 - 73 (WIN: WHITE)
110331  
Sander Verdonschot
Rune Valle
75 - 75
110332  
Nikita Kurgin
Lukas Gelbmann
77 - 73 (WIN: WHITE)
110333  
Jovan Gerbscheid
Reinier Schmiermann
80 - 70 (WIN: WHITE)
110334  
Noud Bongers
Marcel Vlastuin
76 - 74 (WIN: WHITE)
110335  
Reinier Schmiermann
Jovan Gerbscheid
75 - 75
110336  
Maks Verver
Maarten Kok
76 - 74 (WIN: WHITE)
110337  
Marcel Vlastuin
Noud Bongers
71 - 79 (WIN: BLACK)
110338  
Maarten Kok
Maks Verver
72 - 78 (WIN: BLACK)
110339  
Raul Kooter
Tom Smeding
75 - 75
110340  
Tom Smeding
Raul Kooter
75 - 75
110341  
Shoaziz Shorakhimov
Reijer van Harten
65 - 85 (WIN: BLACK)
110342  
Reijer van Harten
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: BLACK)
110343  
Nick Stijger
Tej Kanwar
75 - 75
110344  
Tej Kanwar
Nick Stijger
76 - 74 (WIN: WHITE)
110345  
Lukas Pestalozzi
Peter Smit
76 - 74 (WIN: WHITE)
110346  
Peter Smit
Lukas Pestalozzi
78 - 72 (WIN: WHITE)
110347  
Corné Verhoef
Andreas Unterluggauer
76 - 74 (WIN: WHITE)
110348  
Andreas Unterluggauer
Corné Verhoef
75 - 75
110349  
Jaap Taal
C.A. Nouta
75 - 75
110350  
C.A. Nouta
Jaap Taal
74 - 76 (WIN: BLACK)
110351  
Joaquin van Loon
Szabi Buzogany
79 - 71 (WIN: WHITE)
110352  
Szabi Buzogany
Joaquin van Loon
73 - 77 (WIN: BLACK)
110353  
Gijs Pennings
Rafael Mostert
78 - 72 (WIN: WHITE)
110354  
Rafael Mostert
Gijs Pennings
73 - 77 (WIN: BLACK)
110355  
Nathan van den Berg
Robert Koprinkov
75 - 75
110356  
Marien Raat
Marc Craenen
62 - 88 (WIN: BLACK)
110357  
Robert Koprinkov
Nathan van den Berg
74 - 76 (WIN: BLACK)
110358  
Tiago Scholten
Aleksandrina Streltsova
66 - 84 (WIN: BLACK)
110359  
Marc Craenen
Marien Raat
88 - 62 (WIN: WHITE)
110360  
Aleksandrina Streltsova
Tiago Scholten
79 - 71 (WIN: WHITE)
110361  
Sven Holtrop
Danny Thai
76 - 74 (WIN: WHITE)
110362  
Danny Thai
Sven Holtrop
73 - 77 (WIN: BLACK)
110363  
Dennis Heeffer
Antonio Morillas
71 - 79 (WIN: BLACK)
110364  
Ebe-Jan Buitenhuis
Arnoud Schmiermann
74 - 76 (WIN: BLACK)
110365  
Antonio Morillas
Dennis Heeffer
77 - 73 (WIN: WHITE)
110366  
Arnoud Schmiermann
Ebe-Jan Buitenhuis
76 - 74 (WIN: WHITE)
110367  
Kirk Joubert
Mkrtich Adamyan
75 - 75
110368  
Mkrtich Adamyan
Kirk Joubert
75 - 75
110369  
Michael Janssen
Gijs van Swaaij
75 - 75
110370  
Hugo Arkesteijn
Pieter Voors
72 - 78 (WIN: BLACK)
110371  
Gijs van Swaaij
Michael Janssen
77 - 73 (WIN: WHITE)
110372  
Wouter Kool
John Christian David
100 - 50 (WIN: WHITE)
110373  
Pieter Voors
Hugo Arkesteijn
76 - 74 (WIN: WHITE)
110374  
John Christian David
Wouter Kool
17 - 133 (WIN: BLACK)
110375  
Tudor Serban
Willem van der Vegt
80 - 70 (WIN: WHITE)
110376  
Willem van der Vegt
Tudor Serban
64 - 86 (WIN: BLACK)
110377  
Marc Shair Ali
Robbert van Kessel
59 - 91 (WIN: BLACK)
110378  
Robbert van Kessel
Marc Shair Ali
83 - 67 (WIN: WHITE)
110379  
Leander van Wijlick
Narcis Gemene
65 - 85 (WIN: BLACK)
110380  
Narcis Gemene
Leander van Wijlick
72 - 78 (WIN: BLACK)
110381  
Alexandru Flavian Tataru
Dirk Groot
85 - 65 (WIN: WHITE)
110382  
Dirk Groot
Alexandru Flavian Tataru
65 - 85 (WIN: BLACK)
110383  
Sebastiaan Roodenburg
Wout Vissers
86 - 64 (WIN: WHITE)
110384  
Wout Vissers
Sebastiaan Roodenburg
103 - 47 (WIN: WHITE)
110385  
Bryan Westerveld
Maurits van Altvorst
61 - 89 (WIN: BLACK)
110386  
Maurits van Altvorst
Bryan Westerveld
73 - 77 (WIN: BLACK)
110387  
Ben van Hartingsveldt
Jochem Raat
82 - 68 (WIN: WHITE)
110388  
Jochem Raat
Ben van Hartingsveldt
75 - 75
110389  
Giannis Margonis
Stian Valle
79 - 71 (WIN: WHITE)
110390  
Stian Valle
Giannis Margonis
83 - 67 (WIN: WHITE)
110391  
Renze Vroom
Vitalii Melnyk
82 - 68 (WIN: WHITE)
110392  
Koen Wolters
Splinter Suidman
76 - 74 (WIN: WHITE)
110393  
Vitalii Melnyk
Renze Vroom
67 - 83 (WIN: BLACK)
110394  
Splinter Suidman
Koen Wolters
65 - 85 (WIN: BLACK)
110395  
Alexander Rietveldt
Test Player A
40 - 110 (WIN: BLACK)
110396  
Test Player A
Alexander Rietveldt
56 - 94 (WIN: BLACK)
110397  
Jonathan Ho
Vishwas N S
60 - 90 (WIN: BLACK)
110398  
Vishwas N S
Jonathan Ho
49 - 101 (WIN: BLACK)
110399  
Jard van Roest
Wouter Visser
62 - 88 (WIN: BLACK)
110400  
Ernest van Wijland
Sybrand Aarnoutse
101 - 49 (WIN: WHITE)
110401  
Wouter Visser
Jard van Roest
102 - 48 (WIN: WHITE)
110402  
Jelmer Firet
Arend Mellendijk
43 - 107 (WIN: BLACK)
110403  
Sybrand Aarnoutse
Ernest van Wijland
84 - 66 (WIN: WHITE)
110404  
gautham s
Lucas van Osenbruggen
82 - 68 (WIN: WHITE)
110405  
David Venhoek
Mika Zeilstra
96 - 54 (WIN: WHITE)
110406  
Peter Vermeulen
Michiel Visser
104 - 46 (WIN: WHITE)
110407  
Willem Melching
Lorenzo Theunissen
76 - 0 (WIN: WHITE)
110408  
Danny van Dortmont
Peter Jongenburger
61 - 89 (WIN: BLACK)
110409  
Lucas van Osenbruggen
gautham s
71 - 79 (WIN: BLACK)
110410  
Arend Mellendijk
Jelmer Firet
47 - 103 (WIN: BLACK)
110411  
Mika Zeilstra
David Venhoek
78 - 72 (WIN: WHITE)
110412  
Michiel Visser
Peter Vermeulen
46 - 104 (WIN: BLACK)
110413  
Peter Jongenburger
Danny van Dortmont
96 - 54 (WIN: WHITE)
110414  
Lorenzo Theunissen
Willem Melching
58 - 92 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 14

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 2277
2Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 2217
3Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 2189
4Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 2187
5Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 2179
6Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 2168
7Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 2164
8Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 2164
9Matthias GelbmannCodeCupGP 2162
10Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 2162
11Luisa LampreaCodeCupJeremy 2161
12Matthijs TijinkCodeCupperplexity 2159
13Pepijn OverbeekeCodeCupV1 2159 3
14Dorin DamaschinCodeCupdorin 2158
15Tijs LenssenNIOBlackBot06 2158
16Adil ZARHANECodeCupA_0_2 2155
17Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 2155
18Andor MichelsCodeCup7Jacob 2155
19Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 2155
20Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 2151
21Leopold TschanterCodeCupltblack 2151
22Sander VerdonschotCodeCupMessier31 2150
23Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 2150
24Marc CraenenNIOBlackHole 2149
25Tom DamanNIObegin 2149
26Annejan van den DoolNIOMain3 2149
27Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 2147
28Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 2146
29Noud BongersNIOFincent 2146
30Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 2146
31Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 2146
32Maks VerverCodeCupSagittarius 2145
33Nikita KurginCodeCupPhoebe 2142
34Rune ValleCodeCupEnrahim 2142
35Raul KooterCodeCupAi 2139
36Tom SmedingCodeCupbo 2138
37Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 2138
38Nick StijgerNIOPhoenix 2136
39Peter SmitCodeCupde9888 2136
40Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 2136
41Joaquin van LoonNIOPatser 2135
42Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 2135
43Maarten KokCodeCupMain 2135
44Corné VerhoefNIOBlackSmith 2135
45Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 2134
46Gijs PenningsNIOQuasar 2134
47Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 2132
48Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 2132
49Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 2132
50C.A. NoutaCodeCupHannibal 2129
51Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 2129
52Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 2128
53Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 2125
54Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 2124
55Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 2123
56Sven HoltropNIOtok 2123
57Rafael MostertCodeCupfirewall 2122
58Antonio MorillasCodeCupColador 2122
59Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 2118
60Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 2117
61Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 2117
62Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 2115
63Kirk JoubertCodeCupWasp 2113
64Mkrtich AdamyanCodeCupCore 2112
65Tiago ScholtenNIOGitGut2 2112
66Dennis HeefferNIO_ 2111
67Alexandru Flavian TataruCodeCupatataru_v2 2111
68Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 2110
69Pieter VoorsCodeCupSuperNova 2109
70Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 2109
71Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 2106
72Narcis GemeneCodeCup16_12_8_60_30_x_7 2101
73Marien RaatCodeCupSlowPoke 2100
74Wout VissersNIOBlackh0le_1 2099
75Leander van WijlickNIODefensive_mk1 2092
76Willem van der Vegtunofficialbh13 2084
77Maurits van AltvorstNIOv4 2079
78Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 2076
79Peter VermeulenCodeCupbasic 2068
80Ben van HartingsveldtNIOyocBotBlackHole 2067
81Renze VroomNIOBlackhole 2067 2
82Sebastiaan RoodenburgCodeCupSupernova 2066
83Dirk GrootCodeCupBlackHole 2064
84Bryan WesterveldNIOTestversie 2062
85Stian ValleCodeCupR 2058
86Koen WoltersCodeCupKBHT2 2057
87Wouter VisserNIOD 2056
88Giannis MargonisCodeCupfull_12 2052
89Jochem RaatCodeCuprandom01 2051
90Jonathan HoCodeCupBlackHole 2040
91Ernest van WijlandNIOHIHIHI 2035
92David Venhoekunofficialtest 2030
93gautham sCodeCupBlackHoleMain 2025
94John Christian DavidCodeCupB01 2022
95Splinter SuidmanNIOsplintah 2021
96Vitalii MelnykCodeCupRandom 2018
97Vishwas N SCodeCupVersion1 2016
98Alexander RietveldtNIOLeStrijder 2014
99Willem MelchingCodeCupwillem1 2012
100Jelmer FiretNIOMM4 2011
101Sybrand AarnoutseNIOHawking_Radiation 1998
102Jard van RoestNIOHole_in_One 1983
103Lucas van OsenbruggenNIOstrategyRandom2 1977
104Danny van DortmontNIOCompetitor_2 1957
105Arend MellendijkNIOA 1946
106Mika ZeilstraNIOa 1700
107Michiel VisserCodeCupblackhole 1604
108Peter JongenburgerNIOMain 1596
109Lorenzo TheunissenNIOa 316 23