CodeCup 2019 - An online programming competition  

CodeCup 2019 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 17
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 17

GameWhite playerBlack playerResult
110635  
Abdessamad El Kasimi
Hugo Arkesteijn
84 - 66 (WIN: WHITE)
110636  
Hugo Arkesteijn
Abdessamad El Kasimi
70 - 80 (WIN: BLACK)
110637  
Marc Oldenhof
Marc Shair Ali
99 - 51 (WIN: WHITE)
110638  
Marc Shair Ali
Marc Oldenhof
64 - 86 (WIN: BLACK)
110639  
Alan Ansell
Mkrtich Adamyan
83 - 67 (WIN: WHITE)
110640  
Mkrtich Adamyan
Alan Ansell
68 - 82 (WIN: BLACK)
110641  
Maarten Schadd
Tiago Scholten
80 - 70 (WIN: WHITE)
110642  
Tiago Scholten
Maarten Schadd
68 - 82 (WIN: BLACK)
110643  
Jelle van Cappelle
Nathan van den Berg
81 - 69 (WIN: WHITE)
110644  
Nathan van den Berg
Jelle van Cappelle
70 - 80 (WIN: BLACK)
110645  
Wouter Kool
Michael Janssen
75 - 75
110646  
Michael Janssen
Wouter Kool
75 - 75
110647  
Matthijs Tijink
Kirk Joubert
81 - 69 (WIN: WHITE)
110648  
Kirk Joubert
Matthijs Tijink
72 - 78 (WIN: BLACK)
110649  
Dorin Damaschin
Pieter Voors
78 - 72 (WIN: WHITE)
110650  
Pieter Voors
Dorin Damaschin
74 - 76 (WIN: BLACK)
110651  
Alexandr Mushtagov
Renze Vroom
81 - 69 (WIN: WHITE)
110652  
Renze Vroom
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: BLACK)
110653  
Henk Koops
Leander van Wijlick
89 - 61 (WIN: WHITE)
110654  
Leander van Wijlick
Henk Koops
64 - 86 (WIN: BLACK)
110655  
Anatolijs Gorbunovs
Ebe-Jan Buitenhuis
76 - 74 (WIN: WHITE)
110656  
Ebe-Jan Buitenhuis
Anatolijs Gorbunovs
68 - 82 (WIN: BLACK)
110657  
Adil ZARHANE
Robbert van Kessel
78 - 72 (WIN: WHITE)
110658  
Robbert van Kessel
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: BLACK)
110659  
Reijer van Harten
Rafael Mostert
80 - 70 (WIN: WHITE)
110660  
Rafael Mostert
Reijer van Harten
69 - 81 (WIN: BLACK)
110661  
Tjeerd van Cappelle
Gijs van Swaaij
77 - 73 (WIN: WHITE)
110662  
Gijs van Swaaij
Tjeerd van Cappelle
71 - 79 (WIN: BLACK)
110663  
Sander Verdonschot
Maurits van Altvorst
84 - 66 (WIN: WHITE)
110664  
Maurits van Altvorst
Sander Verdonschot
72 - 78 (WIN: BLACK)
110665  
Tijs Lenssen
Tudor Serban
77 - 73 (WIN: WHITE)
110666  
Tudor Serban
Tijs Lenssen
76 - 74 (WIN: WHITE)
110667  
Sandor Pandur
Maarten Kok
81 - 69 (WIN: WHITE)
110668  
Maarten Kok
Sandor Pandur
72 - 78 (WIN: BLACK)
110669  
Leopold Tschanter
Peter Smit
78 - 72 (WIN: WHITE)
110670  
Peter Smit
Leopold Tschanter
72 - 78 (WIN: BLACK)
110671  
Luisa Lamprea
Danny Thai
77 - 73 (WIN: WHITE)
110672  
Danny Thai
Luisa Lamprea
73 - 77 (WIN: BLACK)
110673  
Andreas Unterluggauer
Sven Holtrop
74 - 76 (WIN: BLACK)
110674  
Sven Holtrop
Andreas Unterluggauer
74 - 76 (WIN: BLACK)
110675  
Andor Michels
Arnoud Schmiermann
77 - 73 (WIN: WHITE)
110676  
Arnoud Schmiermann
Andor Michels
74 - 76 (WIN: BLACK)
110677  
Rune Valle
Antonio Morillas
78 - 72 (WIN: WHITE)
110678  
Antonio Morillas
Rune Valle
72 - 78 (WIN: BLACK)
110679  
Jonathan Heek
Dennis Heeffer
76 - 74 (WIN: WHITE)
110680  
Dennis Heeffer
Jonathan Heek
71 - 79 (WIN: BLACK)
110681  
Matthias Gelbmann
Nick Stijger
77 - 73 (WIN: WHITE)
110682  
Nick Stijger
Matthias Gelbmann
77 - 73 (WIN: WHITE)
110683  
Maks Verver
Lukas Pestalozzi
77 - 73 (WIN: WHITE)
110684  
Lukas Pestalozzi
Maks Verver
73 - 77 (WIN: BLACK)
110685  
Szabi Buzogany
Reinier Schmiermann
77 - 73 (WIN: WHITE)
110686  
Reinier Schmiermann
Szabi Buzogany
78 - 72 (WIN: WHITE)
110687  
Ludo Pulles
Robert Koprinkov
79 - 71 (WIN: WHITE)
110688  
Robert Koprinkov
Ludo Pulles
74 - 76 (WIN: BLACK)
110689  
Tom Daman
Joaquin van Loon
73 - 77 (WIN: BLACK)
110690  
Joaquin van Loon
Tom Daman
76 - 74 (WIN: WHITE)
110691  
Marien Raat
Jaap Taal
57 - 93 (WIN: BLACK)
110692  
Jaap Taal
Marien Raat
83 - 67 (WIN: WHITE)
110693  
Tom Smeding
Aleksandrina Streltsova
75 - 75
110694  
Aleksandrina Streltsova
Tom Smeding
73 - 77 (WIN: BLACK)
110695  
Lukas Gelbmann
Marc Craenen
81 - 69 (WIN: WHITE)
110696  
Marc Craenen
Lukas Gelbmann
72 - 78 (WIN: BLACK)
110697  
Raul Kooter
Jovan Gerbscheid
73 - 77 (WIN: BLACK)
110698  
Jovan Gerbscheid
Raul Kooter
72 - 78 (WIN: BLACK)
110699  
Pepijn Overbeeke
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: BLACK)
110700  
Shoaziz Shorakhimov
Pepijn Overbeeke
79 - 71 (WIN: WHITE)
110701  
Marcel Vlastuin
Tej Kanwar
82 - 68 (WIN: WHITE)
110702  
Tej Kanwar
Marcel Vlastuin
68 - 82 (WIN: BLACK)
110703  
Gijs Pennings
Corné Verhoef
77 - 73 (WIN: WHITE)
110704  
Corné Verhoef
Gijs Pennings
76 - 74 (WIN: WHITE)
110705  
Noud Bongers
C.A. Nouta
71 - 79 (WIN: BLACK)
110706  
C.A. Nouta
Noud Bongers
76 - 74 (WIN: WHITE)
110707  
Jens Heuseveldt
Nikita Kurgin
76 - 74 (WIN: WHITE)
110708  
Nikita Kurgin
Jens Heuseveldt
73 - 77 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 17

Rank Name Group Program Points Fail
1Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 185
2Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 176
3Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 175
4Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 165
5Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 164
6Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 164
7Sander VerdonschotCodeCupMessier31 162
8Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 162
9Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 161
10Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 161
11Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 159
12Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 159
13Matthijs TijinkCodeCupperplexity 159
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 158
15Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 158
16Leopold TschanterCodeCupltblack 156
17Rune ValleCodeCupEnrahim 156
18Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 156
19Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 155
20C.A. NoutaCodeCupHannibal 155
21Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 155
22Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 155
23Dorin DamaschinCodeCupdorin 154
24Luisa LampreaCodeCupJeremy 154
25Adil ZARHANECodeCupA_0_2 154
26Maks VerverCodeCupSagittarius 154
27Joaquin van LoonNIOPatser 153
28Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 153
29Andor MichelsCodeCup7Jacob 153
30Tom SmedingCodeCupbo 152
31Tijs LenssenNIOBlackBot06 151
32Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 151
33Gijs PenningsNIOQuasar 151
34Raul KooterCodeCupAi 151
35Nick StijgerNIOPhoenix 150
36Matthias GelbmannCodeCupGP 150
37Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 150
38Sven HoltropNIOtok 150
39Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 150
40Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 150
41Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 149
42Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 149
43Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 149
44Corné VerhoefNIOBlackSmith 149
45Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 148
46Tom DamanNIObegin 147
47Nikita KurginCodeCupPhoebe 147
48Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 147
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 146
50Pieter VoorsCodeCupSuperNova 146
51Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 146
52Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 146
53Pepijn OverbeekeCodeCupV1 145
54Noud BongersNIOFincent 145
55Dennis HeefferNIO_ 145
56Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 145
57Peter SmitCodeCupde9888 144
58Antonio MorillasCodeCupColador 144
59Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 144
60Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 142
61Renze VroomNIOBlackhole 142
62Marc CraenenNIOBlackHole 141
63Maarten KokCodeCupMain 141
64Kirk JoubertCodeCupWasp 141
65Rafael MostertCodeCupfirewall 139
66Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 139
67Tiago ScholtenNIOGitGut2 138
68Maurits van AltvorstNIOv4 138
69Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 136
70Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 136
71Mkrtich AdamyanCodeCupCore 135
72Leander van WijlickNIODefensive_mk1 125
73Marien RaatCodeCupSlowPoke 124
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 115