CodeCup 2019 - An online programming competition  

CodeCup 2019 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 20
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 20

GameWhite playerBlack playerResult
110857  
Abdessamad El Kasimi
Tiago Scholten
82 - 68 (WIN: WHITE)
110858  
Tiago Scholten
Abdessamad El Kasimi
69 - 81 (WIN: BLACK)
110859  
Mkrtich Adamyan
Nathan van den Berg
73 - 77 (WIN: BLACK)
110860  
Nathan van den Berg
Mkrtich Adamyan
78 - 72 (WIN: WHITE)
110861  
Marc Shair Ali
Michael Janssen
58 - 92 (WIN: BLACK)
110862  
Michael Janssen
Marc Shair Ali
104 - 46 (WIN: WHITE)
110863  
Hugo Arkesteijn
Kirk Joubert
68 - 82 (WIN: BLACK)
110864  
Kirk Joubert
Hugo Arkesteijn
82 - 68 (WIN: WHITE)
110865  
Marc Oldenhof
Pieter Voors
81 - 69 (WIN: WHITE)
110866  
Pieter Voors
Marc Oldenhof
72 - 78 (WIN: BLACK)
110867  
Alan Ansell
Renze Vroom
82 - 68 (WIN: WHITE)
110868  
Renze Vroom
Alan Ansell
63 - 87 (WIN: BLACK)
110869  
Maarten Schadd
Leander van Wijlick
84 - 66 (WIN: WHITE)
110870  
Leander van Wijlick
Maarten Schadd
60 - 90 (WIN: BLACK)
110871  
Jelle van Cappelle
Ebe-Jan Buitenhuis
79 - 71 (WIN: WHITE)
110872  
Ebe-Jan Buitenhuis
Jelle van Cappelle
69 - 81 (WIN: BLACK)
110873  
Wouter Kool
Robbert van Kessel
73 - 77 (WIN: BLACK)
110874  
Robbert van Kessel
Wouter Kool
70 - 80 (WIN: BLACK)
110875  
Matthijs Tijink
Rafael Mostert
80 - 70 (WIN: WHITE)
110876  
Rafael Mostert
Matthijs Tijink
71 - 79 (WIN: BLACK)
110877  
Dorin Damaschin
Gijs van Swaaij
77 - 73 (WIN: WHITE)
110878  
Gijs van Swaaij
Dorin Damaschin
73 - 77 (WIN: BLACK)
110879  
Alexandr Mushtagov
Maurits van Altvorst
78 - 72 (WIN: WHITE)
110880  
Maurits van Altvorst
Alexandr Mushtagov
66 - 84 (WIN: BLACK)
110881  
Henk Koops
Tudor Serban
77 - 73 (WIN: WHITE)
110882  
Tudor Serban
Henk Koops
72 - 78 (WIN: BLACK)
110883  
Anatolijs Gorbunovs
Maarten Kok
83 - 67 (WIN: WHITE)
110884  
Maarten Kok
Anatolijs Gorbunovs
65 - 85 (WIN: BLACK)
110885  
Adil ZARHANE
Peter Smit
80 - 70 (WIN: WHITE)
110886  
Peter Smit
Adil ZARHANE
68 - 82 (WIN: BLACK)
110887  
Reijer van Harten
Danny Thai
75 - 75
110888  
Danny Thai
Reijer van Harten
72 - 78 (WIN: BLACK)
110889  
Tjeerd van Cappelle
Sven Holtrop
76 - 74 (WIN: WHITE)
110890  
Sven Holtrop
Tjeerd van Cappelle
74 - 76 (WIN: BLACK)
110891  
Sander Verdonschot
Arnoud Schmiermann
74 - 76 (WIN: BLACK)
110892  
Arnoud Schmiermann
Sander Verdonschot
73 - 77 (WIN: BLACK)
110893  
Tijs Lenssen
Antonio Morillas
68 - 82 (WIN: BLACK)
110894  
Antonio Morillas
Tijs Lenssen
75 - 75
110895  
Sandor Pandur
Dennis Heeffer
82 - 68 (WIN: WHITE)
110896  
Dennis Heeffer
Sandor Pandur
68 - 82 (WIN: BLACK)
110897  
Leopold Tschanter
Nick Stijger
75 - 75
110898  
Nick Stijger
Leopold Tschanter
72 - 78 (WIN: BLACK)
110899  
Luisa Lamprea
Lukas Pestalozzi
76 - 74 (WIN: WHITE)
110900  
Lukas Pestalozzi
Luisa Lamprea
74 - 76 (WIN: BLACK)
110901  
Andreas Unterluggauer
Reinier Schmiermann
75 - 75
110902  
Reinier Schmiermann
Andreas Unterluggauer
75 - 75
110903  
Andor Michels
Robert Koprinkov
72 - 78 (WIN: BLACK)
110904  
Robert Koprinkov
Andor Michels
75 - 75
110905  
Rune Valle
Joaquin van Loon
73 - 77 (WIN: BLACK)
110906  
Joaquin van Loon
Rune Valle
83 - 67 (WIN: WHITE)
110907  
Jonathan Heek
Jaap Taal
72 - 78 (WIN: BLACK)
110908  
Jaap Taal
Jonathan Heek
76 - 74 (WIN: WHITE)
110909  
Matthias Gelbmann
Aleksandrina Streltsova
73 - 77 (WIN: BLACK)
110910  
Aleksandrina Streltsova
Matthias Gelbmann
73 - 77 (WIN: BLACK)
110911  
Maks Verver
Marc Craenen
76 - 74 (WIN: WHITE)
110912  
Marc Craenen
Maks Verver
67 - 83 (WIN: BLACK)
110913  
Szabi Buzogany
Jovan Gerbscheid
76 - 74 (WIN: WHITE)
110914  
Jovan Gerbscheid
Szabi Buzogany
73 - 77 (WIN: BLACK)
110915  
Ludo Pulles
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: BLACK)
110916  
Shoaziz Shorakhimov
Ludo Pulles
77 - 73 (WIN: WHITE)
110917  
Tom Daman
Tej Kanwar
76 - 74 (WIN: WHITE)
110918  
Tej Kanwar
Tom Daman
77 - 73 (WIN: WHITE)
110919  
Marien Raat
Corné Verhoef
64 - 86 (WIN: BLACK)
110920  
Corné Verhoef
Marien Raat
81 - 69 (WIN: WHITE)
110921  
Tom Smeding
C.A. Nouta
73 - 77 (WIN: BLACK)
110922  
C.A. Nouta
Tom Smeding
76 - 74 (WIN: WHITE)
110923  
Lukas Gelbmann
Nikita Kurgin
77 - 73 (WIN: WHITE)
110924  
Nikita Kurgin
Lukas Gelbmann
73 - 77 (WIN: BLACK)
110925  
Raul Kooter
Jens Heuseveldt
75 - 75
110926  
Jens Heuseveldt
Raul Kooter
75 - 75
110927  
Pepijn Overbeeke
Noud Bongers
73 - 77 (WIN: BLACK)
110928  
Noud Bongers
Pepijn Overbeeke
77 - 73 (WIN: WHITE)
110929  
Marcel Vlastuin
Gijs Pennings
76 - 74 (WIN: WHITE)
110930  
Gijs Pennings
Marcel Vlastuin
76 - 74 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 20

Rank Name Group Program Points Fail
1Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 668
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 666
3Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 663
4Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 662
5Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 657
6Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 653
7Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 646
8Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 639
9Sander VerdonschotCodeCupMessier31 638
10Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 638
11Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 636
12Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 635
13Matthijs TijinkCodeCupperplexity 630
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 628
15Corné VerhoefNIOBlackSmith 626
16Adil ZARHANECodeCupA_0_2 623
17Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 622
18Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 622
19Dorin DamaschinCodeCupdorin 621
20Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 621
21Luisa LampreaCodeCupJeremy 618
22Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 618
23Maks VerverCodeCupSagittarius 618
24Matthias GelbmannCodeCupGP 615
25Leopold TschanterCodeCupltblack 614
26Joaquin van LoonNIOPatser 611
27C.A. NoutaCodeCupHannibal 611
28Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 609
29Rune ValleCodeCupEnrahim 609
30Marc CraenenNIOBlackHole 607
31Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 605
32Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 604
33Noud BongersNIOFincent 602
34Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 601
35Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 601
36Gijs PenningsNIOQuasar 601
37Andor MichelsCodeCup7Jacob 601
38Raul KooterCodeCupAi 601
39Tom SmedingCodeCupbo 600
40Sven HoltropNIOtok 600
41Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 599
42Nikita KurginCodeCupPhoebe 599
43Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 598
44Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 598
45Tom DamanNIObegin 595
46Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 595
47Tijs LenssenNIOBlackBot06 592
48Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 591
49Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 590
50Nick StijgerNIOPhoenix 589
51Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 586
52Antonio MorillasCodeCupColador 584
53Tiago ScholtenNIOGitGut2 583
54Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 583
55Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 583
56Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 582
57Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 582
58Pepijn OverbeekeCodeCupV1 579
59Kirk JoubertCodeCupWasp 578
60Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 575
61Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 573
62Mkrtich AdamyanCodeCupCore 572
63Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 572
64Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 570
65Dennis HeefferNIO_ 570
66Rafael MostertCodeCupfirewall 569
67Peter SmitCodeCupde9888 567
68Pieter VoorsCodeCupSuperNova 562
69Maarten KokCodeCupMain 554
70Renze VroomNIOBlackhole 549
71Maurits van AltvorstNIOv4 524
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 522
73Leander van WijlickNIODefensive_mk1 518
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 477