CodeCup 2019 - An online programming competition  

CodeCup 2019 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 45
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 45

GameWhite playerBlack playerResult
112707  
Abdessamad El Kasimi
Jaap Taal
79 - 71 (WIN: WHITE)
112708  
Jaap Taal
Abdessamad El Kasimi
72 - 78 (WIN: BLACK)
112709  
Joaquin van Loon
Aleksandrina Streltsova
81 - 69 (WIN: WHITE)
112710  
Aleksandrina Streltsova
Joaquin van Loon
73 - 77 (WIN: BLACK)
112711  
Robert Koprinkov
Marc Craenen
71 - 79 (WIN: BLACK)
112712  
Marc Craenen
Robert Koprinkov
75 - 75
112713  
Reinier Schmiermann
Jovan Gerbscheid
67 - 83 (WIN: BLACK)
112714  
Jovan Gerbscheid
Reinier Schmiermann
79 - 71 (WIN: WHITE)
112715  
Lukas Pestalozzi
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: BLACK)
112716  
Shoaziz Shorakhimov
Lukas Pestalozzi
75 - 75
112717  
Nick Stijger
Tej Kanwar
75 - 75
112718  
Tej Kanwar
Nick Stijger
76 - 74 (WIN: WHITE)
112719  
Dennis Heeffer
Corné Verhoef
76 - 74 (WIN: WHITE)
112720  
Corné Verhoef
Dennis Heeffer
77 - 73 (WIN: WHITE)
112721  
Antonio Morillas
C.A. Nouta
71 - 79 (WIN: BLACK)
112722  
C.A. Nouta
Antonio Morillas
79 - 71 (WIN: WHITE)
112723  
Arnoud Schmiermann
Nikita Kurgin
69 - 81 (WIN: BLACK)
112724  
Nikita Kurgin
Arnoud Schmiermann
75 - 75
112725  
Sven Holtrop
Jens Heuseveldt
77 - 73 (WIN: WHITE)
112726  
Jens Heuseveldt
Sven Holtrop
76 - 74 (WIN: WHITE)
112727  
Danny Thai
Noud Bongers
76 - 74 (WIN: WHITE)
112728  
Noud Bongers
Danny Thai
74 - 76 (WIN: BLACK)
112729  
Peter Smit
Gijs Pennings
71 - 79 (WIN: BLACK)
112730  
Gijs Pennings
Peter Smit
75 - 75
112731  
Maarten Kok
Marcel Vlastuin
70 - 80 (WIN: BLACK)
112732  
Marcel Vlastuin
Maarten Kok
79 - 71 (WIN: WHITE)
112733  
Tudor Serban
Pepijn Overbeeke
75 - 75
112734  
Pepijn Overbeeke
Tudor Serban
70 - 80 (WIN: BLACK)
112735  
Maurits van Altvorst
Raul Kooter
66 - 84 (WIN: BLACK)
112736  
Raul Kooter
Maurits van Altvorst
89 - 61 (WIN: WHITE)
112737  
Gijs van Swaaij
Lukas Gelbmann
75 - 75
112738  
Lukas Gelbmann
Gijs van Swaaij
77 - 73 (WIN: WHITE)
112739  
Rafael Mostert
Tom Smeding
75 - 75
112740  
Tom Smeding
Rafael Mostert
74 - 76 (WIN: BLACK)
112741  
Robbert van Kessel
Marien Raat
75 - 75
112742  
Marien Raat
Robbert van Kessel
73 - 77 (WIN: BLACK)
112743  
Ebe-Jan Buitenhuis
Tom Daman
75 - 75
112744  
Tom Daman
Ebe-Jan Buitenhuis
76 - 74 (WIN: WHITE)
112745  
Leander van Wijlick
Ludo Pulles
72 - 78 (WIN: BLACK)
112746  
Ludo Pulles
Leander van Wijlick
82 - 68 (WIN: WHITE)
112747  
Renze Vroom
Szabi Buzogany
71 - 79 (WIN: BLACK)
112748  
Szabi Buzogany
Renze Vroom
84 - 0 (WIN: WHITE)
112749  
Pieter Voors
Maks Verver
71 - 79 (WIN: BLACK)
112750  
Maks Verver
Pieter Voors
80 - 70 (WIN: WHITE)
112751  
Kirk Joubert
Matthias Gelbmann
71 - 79 (WIN: BLACK)
112752  
Matthias Gelbmann
Kirk Joubert
74 - 76 (WIN: BLACK)
112753  
Michael Janssen
Jonathan Heek
70 - 80 (WIN: BLACK)
112754  
Jonathan Heek
Michael Janssen
74 - 76 (WIN: BLACK)
112755  
Nathan van den Berg
Rune Valle
50 - 100 (WIN: BLACK)
112756  
Rune Valle
Nathan van den Berg
77 - 73 (WIN: WHITE)
112757  
Tiago Scholten
Andor Michels
72 - 78 (WIN: BLACK)
112758  
Andor Michels
Tiago Scholten
82 - 68 (WIN: WHITE)
112759  
Mkrtich Adamyan
Andreas Unterluggauer
74 - 76 (WIN: BLACK)
112760  
Andreas Unterluggauer
Mkrtich Adamyan
79 - 71 (WIN: WHITE)
112761  
Marc Shair Ali
Luisa Lamprea
63 - 87 (WIN: BLACK)
112762  
Luisa Lamprea
Marc Shair Ali
90 - 60 (WIN: WHITE)
112763  
Hugo Arkesteijn
Leopold Tschanter
71 - 79 (WIN: BLACK)
112764  
Leopold Tschanter
Hugo Arkesteijn
80 - 70 (WIN: WHITE)
112765  
Marc Oldenhof
Sandor Pandur
76 - 74 (WIN: WHITE)
112766  
Sandor Pandur
Marc Oldenhof
77 - 73 (WIN: WHITE)
112767  
Alan Ansell
Tijs Lenssen
79 - 71 (WIN: WHITE)
112768  
Tijs Lenssen
Alan Ansell
72 - 78 (WIN: BLACK)
112769  
Maarten Schadd
Sander Verdonschot
80 - 70 (WIN: WHITE)
112770  
Sander Verdonschot
Maarten Schadd
69 - 81 (WIN: BLACK)
112771  
Jelle van Cappelle
Tjeerd van Cappelle
76 - 74 (WIN: WHITE)
112772  
Tjeerd van Cappelle
Jelle van Cappelle
71 - 79 (WIN: BLACK)
112773  
Wouter Kool
Reijer van Harten
74 - 76 (WIN: BLACK)
112774  
Reijer van Harten
Wouter Kool
81 - 69 (WIN: WHITE)
112775  
Matthijs Tijink
Adil ZARHANE
70 - 80 (WIN: BLACK)
112776  
Adil ZARHANE
Matthijs Tijink
72 - 78 (WIN: BLACK)
112777  
Dorin Damaschin
Anatolijs Gorbunovs
75 - 75
112778  
Anatolijs Gorbunovs
Dorin Damaschin
81 - 69 (WIN: WHITE)
112779  
Alexandr Mushtagov
Henk Koops
77 - 73 (WIN: WHITE)
112780  
Henk Koops
Alexandr Mushtagov
73 - 77 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 45

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 4767
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 4646
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 4640
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 4602
5Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 4587
6Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 4562
7Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 4487
8Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 4486
9Matthijs TijinkCodeCupperplexity 4476
10Joaquin van LoonNIOPatser 4474
11Nikita KurginCodeCupPhoebe 4472
12Matthias GelbmannCodeCupGP 4461
13Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 4461
14Adil ZARHANECodeCupA_0_2 4455
15Maks VerverCodeCupSagittarius 4455
16Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 4450
17Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 4434
18Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 4434
19Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 4432
20C.A. NoutaCodeCupHannibal 4430
21Luisa LampreaCodeCupJeremy 4428
22Dorin DamaschinCodeCupdorin 4425
23Sander VerdonschotCodeCupMessier31 4424
24Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 4422
25Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 4418
26Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 4414
27Rune ValleCodeCupEnrahim 4414
28Sven HoltropNIOtok 4406
29Tom SmedingCodeCupbo 4403
30Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 4401
31Corné VerhoefNIOBlackSmith 4398
32Raul KooterCodeCupAi 4395
33Nick StijgerNIOPhoenix 4394
34Noud BongersNIOFincent 4394
35Gijs PenningsNIOQuasar 4389
36Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 4388
37Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 4381
38Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 4379
39Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 4379
40Tom DamanNIObegin 4375
41Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 4375
42Leopold TschanterCodeCupltblack 4371
43Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 4361
44Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 4361
45Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 4348
46Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 4348
47Tijs LenssenNIOBlackBot06 4335
48Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 4329
49Andor MichelsCodeCup7Jacob 4325
50Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 4317
51Dennis HeefferNIO_ 4302
52Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 4294
53Marc CraenenNIOBlackHole 4286
54Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 4282
55Rafael MostertCodeCupfirewall 4278
56Kirk JoubertCodeCupWasp 4276
57Peter SmitCodeCupde9888 4274
58Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 4273
59Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 4272
60Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 4266
61Antonio MorillasCodeCupColador 4261
62Mkrtich AdamyanCodeCupCore 4253
63Pieter VoorsCodeCupSuperNova 4235
64Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 4222 1
65Tiago ScholtenNIOGitGut2 4187
66Maarten KokCodeCupMain 4176 1
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 4137
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 4103
69Maurits van AltvorstNIOv4 3925
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 3919
71Marien RaatCodeCupSlowPoke 3876
72Pepijn OverbeekeCodeCupV1 3707 8
73Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 3552
74Renze VroomNIOBlackhole 3483 10