CodeCup 2019 - An online programming competition  

CodeCup 2019 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 61
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 61

GameWhite playerBlack playerResult
113891  
Abdessamad El Kasimi
Tom Smeding
79 - 71 (WIN: WHITE)
113892  
Tom Smeding
Abdessamad El Kasimi
66 - 84 (WIN: BLACK)
113893  
Lukas Gelbmann
Marien Raat
93 - 57 (WIN: WHITE)
113894  
Marien Raat
Lukas Gelbmann
64 - 86 (WIN: BLACK)
113895  
Raul Kooter
Tom Daman
74 - 76 (WIN: BLACK)
113896  
Tom Daman
Raul Kooter
76 - 74 (WIN: WHITE)
113897  
Pepijn Overbeeke
Ludo Pulles
75 - 75
113898  
Ludo Pulles
Pepijn Overbeeke
77 - 73 (WIN: WHITE)
113899  
Marcel Vlastuin
Szabi Buzogany
75 - 75
113900  
Szabi Buzogany
Marcel Vlastuin
77 - 73 (WIN: WHITE)
113901  
Gijs Pennings
Maks Verver
72 - 78 (WIN: BLACK)
113902  
Maks Verver
Gijs Pennings
78 - 72 (WIN: WHITE)
113903  
Noud Bongers
Matthias Gelbmann
75 - 75
113904  
Matthias Gelbmann
Noud Bongers
77 - 73 (WIN: WHITE)
113905  
Jens Heuseveldt
Jonathan Heek
75 - 75
113906  
Jonathan Heek
Jens Heuseveldt
75 - 75
113907  
Nikita Kurgin
Rune Valle
70 - 80 (WIN: BLACK)
113908  
Rune Valle
Nikita Kurgin
75 - 75
113909  
C.A. Nouta
Andor Michels
76 - 74 (WIN: WHITE)
113910  
Andor Michels
C.A. Nouta
71 - 79 (WIN: BLACK)
113911  
Corné Verhoef
Andreas Unterluggauer
78 - 72 (WIN: WHITE)
113912  
Andreas Unterluggauer
Corné Verhoef
76 - 74 (WIN: WHITE)
113913  
Tej Kanwar
Luisa Lamprea
71 - 79 (WIN: BLACK)
113914  
Luisa Lamprea
Tej Kanwar
78 - 72 (WIN: WHITE)
113915  
Shoaziz Shorakhimov
Leopold Tschanter
65 - 85 (WIN: BLACK)
113916  
Leopold Tschanter
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: BLACK)
113917  
Jovan Gerbscheid
Sandor Pandur
73 - 77 (WIN: BLACK)
113918  
Sandor Pandur
Jovan Gerbscheid
75 - 75
113919  
Marc Craenen
Tijs Lenssen
69 - 81 (WIN: BLACK)
113920  
Tijs Lenssen
Marc Craenen
75 - 75
113921  
Aleksandrina Streltsova
Sander Verdonschot
75 - 75
113922  
Sander Verdonschot
Aleksandrina Streltsova
77 - 73 (WIN: WHITE)
113923  
Jaap Taal
Tjeerd van Cappelle
70 - 80 (WIN: BLACK)
113924  
Tjeerd van Cappelle
Jaap Taal
81 - 69 (WIN: WHITE)
113925  
Joaquin van Loon
Reijer van Harten
64 - 86 (WIN: BLACK)
113926  
Reijer van Harten
Joaquin van Loon
81 - 69 (WIN: WHITE)
113927  
Robert Koprinkov
Adil ZARHANE
74 - 76 (WIN: BLACK)
113928  
Adil ZARHANE
Robert Koprinkov
77 - 73 (WIN: WHITE)
113929  
Reinier Schmiermann
Anatolijs Gorbunovs
77 - 73 (WIN: WHITE)
113930  
Anatolijs Gorbunovs
Reinier Schmiermann
76 - 74 (WIN: WHITE)
113931  
Lukas Pestalozzi
Henk Koops
77 - 73 (WIN: WHITE)
113932  
Henk Koops
Lukas Pestalozzi
76 - 74 (WIN: WHITE)
113933  
Nick Stijger
Alexandr Mushtagov
74 - 76 (WIN: BLACK)
113934  
Alexandr Mushtagov
Nick Stijger
76 - 74 (WIN: WHITE)
113935  
Dennis Heeffer
Dorin Damaschin
75 - 75
113936  
Dorin Damaschin
Dennis Heeffer
77 - 73 (WIN: WHITE)
113937  
Antonio Morillas
Matthijs Tijink
72 - 78 (WIN: BLACK)
113938  
Matthijs Tijink
Antonio Morillas
80 - 70 (WIN: WHITE)
113939  
Arnoud Schmiermann
Wouter Kool
78 - 72 (WIN: WHITE)
113940  
Wouter Kool
Arnoud Schmiermann
73 - 77 (WIN: BLACK)
113941  
Sven Holtrop
Jelle van Cappelle
69 - 81 (WIN: BLACK)
113942  
Jelle van Cappelle
Sven Holtrop
81 - 69 (WIN: WHITE)
113943  
Danny Thai
Maarten Schadd
67 - 83 (WIN: BLACK)
113944  
Maarten Schadd
Danny Thai
84 - 66 (WIN: WHITE)
113945  
Peter Smit
Alan Ansell
69 - 81 (WIN: BLACK)
113946  
Alan Ansell
Peter Smit
82 - 68 (WIN: WHITE)
113947  
Maarten Kok
Marc Oldenhof
67 - 83 (WIN: BLACK)
113948  
Marc Oldenhof
Maarten Kok
80 - 70 (WIN: WHITE)
113949  
Tudor Serban
Hugo Arkesteijn
80 - 70 (WIN: WHITE)
113950  
Hugo Arkesteijn
Tudor Serban
74 - 76 (WIN: BLACK)
113951  
Maurits van Altvorst
Marc Shair Ali
79 - 71 (WIN: WHITE)
113952  
Marc Shair Ali
Maurits van Altvorst
77 - 73 (WIN: WHITE)
113953  
Gijs van Swaaij
Mkrtich Adamyan
77 - 73 (WIN: WHITE)
113954  
Mkrtich Adamyan
Gijs van Swaaij
73 - 77 (WIN: BLACK)
113955  
Rafael Mostert
Tiago Scholten
76 - 74 (WIN: WHITE)
113956  
Tiago Scholten
Rafael Mostert
77 - 73 (WIN: WHITE)
113957  
Robbert van Kessel
Nathan van den Berg
79 - 71 (WIN: WHITE)
113958  
Nathan van den Berg
Robbert van Kessel
80 - 70 (WIN: WHITE)
113959  
Ebe-Jan Buitenhuis
Michael Janssen
79 - 71 (WIN: WHITE)
113960  
Michael Janssen
Ebe-Jan Buitenhuis
70 - 80 (WIN: BLACK)
113961  
Leander van Wijlick
Kirk Joubert
66 - 84 (WIN: BLACK)
113962  
Kirk Joubert
Leander van Wijlick
83 - 67 (WIN: WHITE)
113963  
Renze Vroom
Pieter Voors
78 - 72 (WIN: WHITE)
113964  
Pieter Voors
Renze Vroom
73 - 0

Intermediate score after round 61

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 7309
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 7240
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 7217
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 7148
5Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 7146
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 7105
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 7006
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 6992
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 6987
10Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 6960
11Sander VerdonschotCodeCupMessier31 6946
12Maks VerverCodeCupSagittarius 6946
13Adil ZARHANECodeCupA_0_2 6942
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 6941
15Matthias GelbmannCodeCupGP 6925
16Dorin DamaschinCodeCupdorin 6916
17Nikita KurginCodeCupPhoebe 6907
18Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 6904
19Rune ValleCodeCupEnrahim 6897
20Joaquin van LoonNIOPatser 6892
21Leopold TschanterCodeCupltblack 6890
22C.A. NoutaCodeCupHannibal 6888
23Luisa LampreaCodeCupJeremy 6875
24Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 6852
25Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 6834
26Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 6834
27Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 6830
28Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 6829
29Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 6819
30Sven HoltropNIOtok 6818
31Tijs LenssenNIOBlackBot06 6809
32Nick StijgerNIOPhoenix 6806
33Noud BongersNIOFincent 6800
34Corné VerhoefNIOBlackSmith 6800
35Raul KooterCodeCupAi 6797
36Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 6796
37Tom SmedingCodeCupbo 6795
38Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 6793 1
39Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 6792
40Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 6787
41Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 6782
42Tom DamanNIObegin 6777
43Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 6776
44Gijs PenningsNIOQuasar 6774
45Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 6773
46Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 6769
47Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 6755
48Andor MichelsCodeCup7Jacob 6744
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 6721
50Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 6676
51Kirk JoubertCodeCupWasp 6675
52Rafael MostertCodeCupfirewall 6663
53Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 6658
54Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 6652
55Antonio MorillasCodeCupColador 6633
56Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 6607
57Marc CraenenNIOBlackHole 6606
58Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 6601
59Dennis HeefferNIO_ 6594
60Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 6591 1
61Mkrtich AdamyanCodeCupCore 6590
62Peter SmitCodeCupde9888 6580
63Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 6553
64Pieter VoorsCodeCupSuperNova 6545
65Maarten KokCodeCupMain 6472 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 6470
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 6451
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 6386
69Maurits van AltvorstNIOv4 6116
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 6047
71Pepijn OverbeekeCodeCupV1 5952 10
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 5862
73Renze VroomNIOBlackhole 5602 13
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 5503