CodeCup 2019 - An online programming competition  

CodeCup 2019 - An online programming competition

Competition round

Competition: Fri Jan 19 2018  (final competition)
Round: 62
Games: 74
Players: 74
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 
81 82 83 84 85 86 87 88 89 

Games in round 62

GameWhite playerBlack playerResult
113965  
Abdessamad El Kasimi
Marien Raat
88 - 62 (WIN: WHITE)
113966  
Marien Raat
Abdessamad El Kasimi
58 - 92 (WIN: BLACK)
113967  
Tom Smeding
Tom Daman
75 - 75
113968  
Tom Daman
Tom Smeding
72 - 78 (WIN: BLACK)
113969  
Lukas Gelbmann
Ludo Pulles
77 - 73 (WIN: WHITE)
113970  
Ludo Pulles
Lukas Gelbmann
74 - 76 (WIN: BLACK)
113971  
Raul Kooter
Szabi Buzogany
75 - 75
113972  
Szabi Buzogany
Raul Kooter
75 - 75
113973  
Pepijn Overbeeke
Maks Verver
71 - 79 (WIN: BLACK)
113974  
Maks Verver
Pepijn Overbeeke
82 - 68 (WIN: WHITE)
113975  
Marcel Vlastuin
Matthias Gelbmann
75 - 75
113976  
Matthias Gelbmann
Marcel Vlastuin
77 - 73 (WIN: WHITE)
113977  
Gijs Pennings
Jonathan Heek
77 - 73 (WIN: WHITE)
113978  
Jonathan Heek
Gijs Pennings
73 - 77 (WIN: BLACK)
113979  
Noud Bongers
Rune Valle
73 - 77 (WIN: BLACK)
113980  
Rune Valle
Noud Bongers
78 - 72 (WIN: WHITE)
113981  
Jens Heuseveldt
Andor Michels
72 - 78 (WIN: BLACK)
113982  
Andor Michels
Jens Heuseveldt
74 - 76 (WIN: BLACK)
113983  
Nikita Kurgin
Andreas Unterluggauer
79 - 71 (WIN: WHITE)
113984  
Andreas Unterluggauer
Nikita Kurgin
73 - 77 (WIN: BLACK)
113985  
C.A. Nouta
Luisa Lamprea
72 - 78 (WIN: BLACK)
113986  
Luisa Lamprea
C.A. Nouta
78 - 72 (WIN: WHITE)
113987  
Corné Verhoef
Leopold Tschanter
71 - 79 (WIN: BLACK)
113988  
Leopold Tschanter
Corné Verhoef
75 - 75
113989  
Tej Kanwar
Sandor Pandur
70 - 80 (WIN: BLACK)
113990  
Sandor Pandur
Tej Kanwar
77 - 73 (WIN: WHITE)
113991  
Shoaziz Shorakhimov
Tijs Lenssen
77 - 73 (WIN: WHITE)
113992  
Tijs Lenssen
Shoaziz Shorakhimov
74 - 76 (WIN: BLACK)
113993  
Jovan Gerbscheid
Sander Verdonschot
70 - 80 (WIN: BLACK)
113994  
Sander Verdonschot
Jovan Gerbscheid
80 - 70 (WIN: WHITE)
113995  
Marc Craenen
Tjeerd van Cappelle
68 - 82 (WIN: BLACK)
113996  
Tjeerd van Cappelle
Marc Craenen
84 - 66 (WIN: WHITE)
113997  
Aleksandrina Streltsova
Reijer van Harten
74 - 76 (WIN: BLACK)
113998  
Reijer van Harten
Aleksandrina Streltsova
76 - 74 (WIN: WHITE)
113999  
Jaap Taal
Adil ZARHANE
72 - 78 (WIN: BLACK)
114000  
Adil ZARHANE
Jaap Taal
78 - 72 (WIN: WHITE)
114001  
Joaquin van Loon
Anatolijs Gorbunovs
66 - 84 (WIN: BLACK)
114002  
Anatolijs Gorbunovs
Joaquin van Loon
79 - 71 (WIN: WHITE)
114003  
Robert Koprinkov
Henk Koops
74 - 76 (WIN: BLACK)
114004  
Henk Koops
Robert Koprinkov
81 - 69 (WIN: WHITE)
114005  
Reinier Schmiermann
Alexandr Mushtagov
72 - 78 (WIN: BLACK)
114006  
Alexandr Mushtagov
Reinier Schmiermann
77 - 73 (WIN: WHITE)
114007  
Lukas Pestalozzi
Dorin Damaschin
75 - 75
114008  
Dorin Damaschin
Lukas Pestalozzi
76 - 74 (WIN: WHITE)
114009  
Nick Stijger
Matthijs Tijink
73 - 77 (WIN: BLACK)
114010  
Matthijs Tijink
Nick Stijger
77 - 73 (WIN: WHITE)
114011  
Dennis Heeffer
Wouter Kool
65 - 85 (WIN: BLACK)
114012  
Wouter Kool
Dennis Heeffer
74 - 76 (WIN: BLACK)
114013  
Antonio Morillas
Jelle van Cappelle
67 - 83 (WIN: BLACK)
114014  
Jelle van Cappelle
Antonio Morillas
86 - 64 (WIN: WHITE)
114015  
Arnoud Schmiermann
Maarten Schadd
69 - 81 (WIN: BLACK)
114016  
Maarten Schadd
Arnoud Schmiermann
81 - 69 (WIN: WHITE)
114017  
Sven Holtrop
Alan Ansell
71 - 79 (WIN: BLACK)
114018  
Alan Ansell
Sven Holtrop
80 - 70 (WIN: WHITE)
114019  
Danny Thai
Marc Oldenhof
67 - 83 (WIN: BLACK)
114020  
Marc Oldenhof
Danny Thai
80 - 70 (WIN: WHITE)
114021  
Peter Smit
Hugo Arkesteijn
78 - 72 (WIN: WHITE)
114022  
Hugo Arkesteijn
Peter Smit
69 - 81 (WIN: BLACK)
114023  
Maarten Kok
Marc Shair Ali
80 - 70 (WIN: WHITE)
114024  
Marc Shair Ali
Maarten Kok
57 - 93 (WIN: BLACK)
114025  
Tudor Serban
Mkrtich Adamyan
76 - 74 (WIN: WHITE)
114026  
Mkrtich Adamyan
Tudor Serban
70 - 80 (WIN: BLACK)
114027  
Maurits van Altvorst
Tiago Scholten
72 - 78 (WIN: BLACK)
114028  
Tiago Scholten
Maurits van Altvorst
75 - 75
114029  
Gijs van Swaaij
Nathan van den Berg
74 - 76 (WIN: BLACK)
114030  
Nathan van den Berg
Gijs van Swaaij
75 - 75
114031  
Rafael Mostert
Michael Janssen
78 - 72 (WIN: WHITE)
114032  
Michael Janssen
Rafael Mostert
68 - 82 (WIN: BLACK)
114033  
Robbert van Kessel
Kirk Joubert
81 - 69 (WIN: WHITE)
114034  
Kirk Joubert
Robbert van Kessel
74 - 76 (WIN: BLACK)
114035  
Ebe-Jan Buitenhuis
Pieter Voors
65 - 85 (WIN: BLACK)
114036  
Pieter Voors
Ebe-Jan Buitenhuis
83 - 67 (WIN: WHITE)
114037  
Leander van Wijlick
Renze Vroom
69 - 81 (WIN: BLACK)
114038  
Renze Vroom
Leander van Wijlick
75 - 75

Intermediate score after round 62

Rank Name Group Program Points Fail
1Abdessamad El KasimiCodeCupwormhole 7489
2Maarten SchaddCodeCupBlackbird21 7402
3Alan AnsellCodeCupEventHorizon4_2_5 7376
4Jelle van CappelleCodeCupCertifiedCheese 7317
5Tjeerd van CappelleCodeCupHoudini 7312
6Marc OldenhofCodeCupDeepHole_2_5 7268
7Anatolijs GorbunovsCodeCupGreyTest 7169
8Matthijs TijinkCodeCupperplexity 7146
9Reijer van HartenNIONotEvenMyFinalForm4 7139
10Sandor PandurCodeCupDeepDarkBlack 7117
11Maks VerverCodeCupSagittarius 7107
12Sander VerdonschotCodeCupMessier31 7106
13Adil ZARHANECodeCupA_0_2 7098
14Alexandr MushtagovCodeCupBlackholeBotFloder 7096
15Matthias GelbmannCodeCupGP 7077
16Dorin DamaschinCodeCupdorin 7067
17Nikita KurginCodeCupPhoebe 7063
18Henk KoopsCodeCupBlackBitV21 7061
19Rune ValleCodeCupEnrahim 7052
20Leopold TschanterCodeCupltblack 7044
21C.A. NoutaCodeCupHannibal 7032
22Luisa LampreaCodeCupJeremy 7031
23Joaquin van LoonNIOPatser 7029
24Jens HeuseveldtunofficialBlackJ 7000
25Lukas GelbmannCodeCupblackholebot 6983
26Marcel Vlastuinunofficialvlastuina 6982
27Ludo Pullesunofficialtoss_a_coin 6981
28Tej KanwarCodeCupPotentiallyReallyNot 6972
29Andreas UnterluggauerCodeCupBlackhole 6963
30Sven HoltropNIOtok 6959
31Tijs LenssenNIOBlackBot06 6956
32Nick StijgerNIOPhoenix 6952
33Wouter KoolCodeCupgreedyuntiltheend 6951
34Tom SmedingCodeCupbo 6948
35Raul KooterCodeCupAi 6947
36Szabi BuzoganyNIOBlackScorpion 6946
37Corné VerhoefNIOBlackSmith 6946
38Noud BongersNIOFincent 6945
39Jaap TaalCodeCup15first_or_not_2 6937 1
40Tudor SerbanCodeCupintermediate5X4_1_28 6932
41Gijs van SwaaijCodeCupstrat6 6931
42Gijs PenningsNIOQuasar 6928
43Jovan GerbscheidNIOEerste_programma 6927
44Tom DamanNIObegin 6924
45Aleksandrina StreltsovaCodeCupJavaPlayer 6921
46Jonathan HeekCodeCupfix_old_bits 6915
47Shoaziz ShorakhimovCodeCupStormHole 6908
48Andor MichelsCodeCup7Jacob 6896
49Lukas PestalozziCodeCupneutronstar 6870
50Rafael MostertCodeCupfirewall 6823
51Robert KoprinkovNIOEKATERINA_VELIKAYA 6819
52Kirk JoubertCodeCupWasp 6818
53Arnoud SchmiermannCodeCupBlackhole_2 6796
54Ebe-Jan BuitenhuisNIOrekenaar 6784
55Antonio MorillasCodeCupColador 6764
56Robbert van KesselCodeCupMitochondrion 6758
57Danny ThaiNIOGebruikMinimaxAlgori 6744
58Marc CraenenNIOBlackHole 6740
59Peter SmitCodeCupde9888 6739
60Reinier SchmiermannCodeCupBlackhole 6736 1
61Dennis HeefferNIO_ 6735
62Mkrtich AdamyanCodeCupCore 6734
63Pieter VoorsCodeCupSuperNova 6713
64Michael JanssenNIOa_new_player_has_ent 6693
65Maarten KokCodeCupMain 6645 1
66Tiago ScholtenNIOGitGut2 6623
67Hugo ArkesteijnNIOMemoederr 6592
68Nathan van den BergNIOBlackholeAI01 6537
69Maurits van AltvorstNIOv4 6263
70Leander van WijlickNIODefensive_mk1 6191
71Pepijn OverbeekeCodeCupV1 6091 10
72Marien RaatCodeCupSlowPoke 5982
73Renze VroomNIOBlackhole 5758 13
74Marc Shair AliNIOPlsWurkDisTyme 5630