CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 22 2018  (test competition)
Round: 3
Games: 30
Players: 30
1 2 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 

Games in round 3

GameBlack playerWhite playerResult
117427  
John Stephenson
Marcel Vlastuin
35 - 25 (WIN: BLACK)
117428  
Marcel Vlastuin
John Stephenson
26 - 34 (WIN: WHITE)
117429  
Henk Koops
Vytautas Gruslys
30 - 30
117430  
Vytautas Gruslys
Henk Koops
32 - 28 (WIN: BLACK)
117431  
Tom Smeding
Maarten Schadd
28 - 32 (WIN: WHITE)
117432  
Maarten Schadd
Tom Smeding
35 - 25 (WIN: BLACK)
117433  
Tomek Czajka
Tjeerd van Cappelle
35 - 25 (WIN: BLACK)
117434  
Tjeerd van Cappelle
Tomek Czajka
28 - 32 (WIN: WHITE)
117435  
Marc Oldenhof
C.A. Nouta
31 - 29 (WIN: BLACK)
117436  
C.A. Nouta
Marc Oldenhof
34 - 26 (WIN: BLACK)
117437  
Robbert van Kessel
Jelle van Cappelle
27 - 33 (WIN: WHITE)
117438  
Jelle van Cappelle
Robbert van Kessel
29 - 31 (WIN: WHITE)
117439  
Test Player A
Anatolijs Gorbunovs
28 - 32 (WIN: WHITE)
117440  
Anatolijs Gorbunovs
Test Player A
29 - 31 (WIN: WHITE)
117441  
Renze Vroom
Leander van Wijlick
25 - 35 (WIN: WHITE)
117442  
Leander van Wijlick
Renze Vroom
28 - 32 (WIN: WHITE)
117443  
Tiberiu Savin
Jard van Roest
22 - 38 (WIN: WHITE)
117444  
Jard van Roest
Tiberiu Savin
30 - 30
117445  
Willem Melching
Corné Verhoef
33 - 27 (WIN: BLACK)
117446  
Corné Verhoef
Willem Melching
24 - 36 (WIN: WHITE)
117447  
Ludo Pulles
Luisa Lamprea
33 - 27 (WIN: BLACK)
117448  
Andriy Makukha
Jelmer Firet
35 - 25 (WIN: BLACK)
117449  
Luisa Lamprea
Ludo Pulles
31 - 29 (WIN: BLACK)
117450  
Jelmer Firet
Andriy Makukha
34 - 26 (WIN: BLACK)
117451  
Pieter Voors
Charlie van Diepen
31 - 29 (WIN: BLACK)
117452  
Charlie van Diepen
Pieter Voors
34 - 26 (WIN: BLACK)
117453  
Mostafa Heidary
Thijs Vernooij
31 - 29 (WIN: BLACK)
117454  
Thijs Vernooij
Mostafa Heidary
32 - 28 (WIN: BLACK)
117455  
Sybrand Aarnoutse
Nikita Kurgin
33 - 27 (WIN: BLACK)
117456  
Nikita Kurgin
Sybrand Aarnoutse
27 - 33 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 3

Rank Name Group Program Points Fail
1John StephensonCodeCupoppilf 220
2Maarten SchaddCodeCupTroi3 206
3Tomek CzajkaCodeCupveoveo 206
4Vytautas GruslysCodeCupPenguin 205
5Henk KoopsCodeCupXORRO_V23 202
6Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 200
7C.A. NoutaCodeCupv0012 197
8Tom SmedingCodeCupaapje 192
9Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 192
10Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 191
11Jelle van CappelleCodeCupTester 187
12Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 185
13Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 183 1
14Leander van WijlickNIOmk1 182
15Willem MelchingCodeCupv1_1 182
16Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 182
17Renze VroomNIOprobeerseltje 178
18Ludo PullesunofficialSubject001 171
19Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 170
20Andriy MakukhaCodeCupYolop 168
21Luisa LampreaCodeCupDummyBot 164
22Corné VerhoefNIOwhiew 160
23Jelmer FiretCodeCupBulldozer 159
24Pieter VoorsCodeCupPhilippo 157
25Charlie van DiepenNIOJellyfish 156
26Sybrand AarnoutseNIOWillekeur 154
27Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij2 150
28Mostafa HeidaryCodeCupKidFlippo 149
29Nikita KurginCodeCupCeres 130