CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 22 2018  (test competition)
Round: 6
Games: 30
Players: 30
1 2 3 4 5 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 

Games in round 6

GameBlack playerWhite playerResult
117517  
C.A. Nouta
John Stephenson
29 - 31 (WIN: WHITE)
117518  
John Stephenson
C.A. Nouta
32 - 28 (WIN: BLACK)
117519  
Vytautas Gruslys
Tjeerd van Cappelle
36 - 24 (WIN: BLACK)
117520  
Tomek Czajka
Maarten Schadd
33 - 27 (WIN: BLACK)
117521  
Maarten Schadd
Tomek Czajka
30 - 30
117522  
Tjeerd van Cappelle
Vytautas Gruslys
25 - 35 (WIN: WHITE)
117523  
Marcel Vlastuin
Marc Oldenhof
34 - 26 (WIN: BLACK)
117524  
Marc Oldenhof
Marcel Vlastuin
32 - 28 (WIN: BLACK)
117525  
Henk Koops
Tom Smeding
32 - 28 (WIN: BLACK)
117526  
Tom Smeding
Henk Koops
31 - 29 (WIN: BLACK)
117527  
Jelle van Cappelle
Test Player A
24 - 36 (WIN: WHITE)
117528  
Test Player A
Jelle van Cappelle
26 - 34 (WIN: WHITE)
117529  
Anatolijs Gorbunovs
Andriy Makukha
39 - 21 (WIN: BLACK)
117530  
Robbert van Kessel
Renze Vroom
36 - 24 (WIN: BLACK)
117531  
Andriy Makukha
Anatolijs Gorbunovs
26 - 34 (WIN: WHITE)
117532  
Renze Vroom
Robbert van Kessel
23 - 37 (WIN: WHITE)
117533  
Willem Melching
Charlie van Diepen
34 - 26 (WIN: BLACK)
117534  
Charlie van Diepen
Willem Melching
28 - 32 (WIN: WHITE)
117535  
Ludo Pulles
Jelmer Firet
28 - 32 (WIN: WHITE)
117536  
Jelmer Firet
Ludo Pulles
34 - 26 (WIN: BLACK)
117537  
Pieter Voors
Leander van Wijlick
33 - 27 (WIN: BLACK)
117538  
Leander van Wijlick
Pieter Voors
37 - 23 (WIN: BLACK)
117539  
Jard van Roest
Luisa Lamprea
32 - 28 (WIN: BLACK)
117540  
Luisa Lamprea
Jard van Roest
29 - 31 (WIN: WHITE)
117541  
Corné Verhoef
Thijs Vernooij
27 - 33 (WIN: WHITE)
117542  
Tiberiu Savin
Nikita Kurgin
40 - 20 (WIN: BLACK)
117543  
Sybrand Aarnoutse
Mostafa Heidary
32 - 28 (WIN: BLACK)
117544  
Thijs Vernooij
Corné Verhoef
36 - 24 (WIN: BLACK)
117545  
Mostafa Heidary
Sybrand Aarnoutse
29 - 31 (WIN: WHITE)
117546  
Nikita Kurgin
Tiberiu Savin
26 - 34 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 6

Rank Name Group Program Points Fail
1John StephensonCodeCupoppilf 402
2Vytautas GruslysCodeCupPenguin 401
3C.A. NoutaCodeCupv0012 398
4Tomek CzajkaCodeCupveoveo 392
5Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 384
6Maarten SchaddCodeCupTroi3 383
7Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 377
8Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 376 1
9Henk KoopsCodeCupXORRO_V23 374
10Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 374
11Tom SmedingCodeCupaapje 370
12Jelle van CappelleCodeCupTester 369
13Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 369
14Willem MelchingCodeCupv1_1 359
15Jelmer FiretCodeCupBulldozer 357
16Leander van WijlickNIOmk1 349
17Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 348
18Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 348
19Pieter VoorsCodeCupPhilippo 347
20Charlie van DiepenNIOJellyfish 347
21Ludo PullesunofficialSubject001 346
22Andriy MakukhaCodeCupYolop 341
23Renze VroomNIOprobeerseltje 340
24Luisa LampreaCodeCupDummyBot 339
25Sybrand AarnoutseNIOWillekeur 329
26Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij2 327
27Corné VerhoefNIOwhiew 325
28Mostafa HeidaryCodeCupKidFlippo 299 1
29Nikita KurginCodeCupCeres 287