CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 22 2018  (test competition)
Round: 8
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 
9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 

Games in round 8

GameBlack playerWhite playerResult
117577  
John Stephenson
Charlie van Diepen
41 - 19 (WIN: BLACK)
117578  
Charlie van Diepen
John Stephenson
21 - 39 (WIN: WHITE)
117579  
Vytautas Gruslys
Ludo Pulles
35 - 25 (WIN: BLACK)
117580  
Ludo Pulles
Vytautas Gruslys
18 - 42 (WIN: WHITE)
117581  
Tomek Czajka
Jard van Roest
38 - 22 (WIN: BLACK)
117582  
Jard van Roest
Tomek Czajka
24 - 36 (WIN: WHITE)
117583  
C.A. Nouta
Renze Vroom
36 - 24 (WIN: BLACK)
117584  
Renze Vroom
C.A. Nouta
25 - 35 (WIN: WHITE)
117585  
Maarten Schadd
Andriy Makukha
39 - 21 (WIN: BLACK)
117586  
Andriy Makukha
Maarten Schadd
24 - 36 (WIN: WHITE)
117587  
Tom Smeding
Leander van Wijlick
34 - 26 (WIN: BLACK)
117588  
Leander van Wijlick
Tom Smeding
19 - 41 (WIN: WHITE)
117589  
Marcel Vlastuin
Tiberiu Savin
42 - 18 (WIN: BLACK)
117590  
Tiberiu Savin
Marcel Vlastuin
22 - 38 (WIN: WHITE)
117591  
Tjeerd van Cappelle
Pieter Voors
42 - 18 (WIN: BLACK)
117592  
Pieter Voors
Tjeerd van Cappelle
25 - 35 (WIN: WHITE)
117593  
Henk Koops
Luisa Lamprea
34 - 26 (WIN: BLACK)
117594  
Luisa Lamprea
Henk Koops
26 - 34 (WIN: WHITE)
117595  
Marc Oldenhof
Jelle van Cappelle
34 - 26 (WIN: BLACK)
117596  
Jelle van Cappelle
Marc Oldenhof
29 - 31 (WIN: WHITE)
117597  
Robbert van Kessel
Corné Verhoef
42 - 18 (WIN: BLACK)
117598  
Corné Verhoef
Robbert van Kessel
25 - 35 (WIN: WHITE)
117599  
Anatolijs Gorbunovs
Sybrand Aarnoutse
37 - 23 (WIN: BLACK)
117600  
Sybrand Aarnoutse
Anatolijs Gorbunovs
24 - 36 (WIN: WHITE)
117601  
Willem Melching
Thijs Vernooij
40 - 20 (WIN: BLACK)
117602  
Thijs Vernooij
Willem Melching
25 - 35 (WIN: WHITE)
117603  
Jelmer Firet
Mostafa Heidary
33 - 27 (WIN: BLACK)
117604  
Mostafa Heidary
Jelmer Firet
31 - 29 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 8

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 80
2John StephensonCodeCupoppilf 80
3Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 77
4Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 77
5Vytautas GruslysCodeCupPenguin 77
6Tom SmedingCodeCupaapje 75
7Maarten SchaddCodeCupTroi3 75
8Willem MelchingCodeCupv1_1 75
9Tomek CzajkaCodeCupveoveo 74
10Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 73
11C.A. NoutaCodeCupv0012 71
12Henk KoopsCodeCupXORRO_V23 68
13Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 65
14Jelmer FiretCodeCupBulldozer 62
15Mostafa HeidaryCodeCupKidFlippo 58
16Jelle van CappelleCodeCupTester 55
17Luisa LampreaCodeCupDummyBot 52
18Renze VroomNIOprobeerseltje 49
19Sybrand AarnoutseNIOWillekeur 47
20Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 46
21Andriy MakukhaCodeCupYolop 45
22Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij2 45
23Leander van WijlickNIOmk1 45
24Corné VerhoefNIOwhiew 43
25Ludo PullesunofficialSubject001 43
26Pieter VoorsCodeCupPhilippo 43
27Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 40
28Charlie van DiepenNIOJellyfish 40