CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 22 2018  (test competition)
Round: 10
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 

Games in round 10

GameBlack playerWhite playerResult
117633  
John Stephenson
Jard van Roest
39 - 21 (WIN: BLACK)
117634  
Jard van Roest
John Stephenson
27 - 33 (WIN: WHITE)
117635  
Vytautas Gruslys
Renze Vroom
39 - 21 (WIN: BLACK)
117636  
Renze Vroom
Vytautas Gruslys
19 - 41 (WIN: WHITE)
117637  
Tomek Czajka
Andriy Makukha
43 - 17 (WIN: BLACK)
117638  
Andriy Makukha
Tomek Czajka
22 - 38 (WIN: WHITE)
117639  
C.A. Nouta
Leander van Wijlick
39 - 21 (WIN: BLACK)
117640  
Leander van Wijlick
C.A. Nouta
28 - 32 (WIN: WHITE)
117641  
Maarten Schadd
Tiberiu Savin
46 - 14 (WIN: BLACK)
117642  
Tiberiu Savin
Maarten Schadd
18 - 42 (WIN: WHITE)
117643  
Tom Smeding
Pieter Voors
41 - 19 (WIN: BLACK)
117644  
Pieter Voors
Tom Smeding
16 - 44 (WIN: WHITE)
117645  
Marcel Vlastuin
Luisa Lamprea
42 - 18 (WIN: BLACK)
117646  
Luisa Lamprea
Marcel Vlastuin
22 - 38 (WIN: WHITE)
117647  
Tjeerd van Cappelle
Jelle van Cappelle
33 - 27 (WIN: BLACK)
117648  
Jelle van Cappelle
Tjeerd van Cappelle
28 - 32 (WIN: WHITE)
117649  
Henk Koops
Corné Verhoef
37 - 23 (WIN: BLACK)
117650  
Corné Verhoef
Henk Koops
14 - 46 (WIN: WHITE)
117651  
Marc Oldenhof
Sybrand Aarnoutse
40 - 20 (WIN: BLACK)
117652  
Sybrand Aarnoutse
Marc Oldenhof
20 - 40 (WIN: WHITE)
117653  
Robbert van Kessel
Thijs Vernooij
33 - 27 (WIN: BLACK)
117654  
Thijs Vernooij
Robbert van Kessel
25 - 35 (WIN: WHITE)
117655  
Anatolijs Gorbunovs
Mostafa Heidary
34 - 26 (WIN: BLACK)
117656  
Mostafa Heidary
Anatolijs Gorbunovs
22 - 38 (WIN: WHITE)
117657  
Willem Melching
Charlie van Diepen
40 - 20 (WIN: BLACK)
117658  
Charlie van Diepen
Willem Melching
23 - 37 (WIN: WHITE)
117659  
Jelmer Firet
Ludo Pulles
29 - 31 (WIN: WHITE)
117660  
Ludo Pulles
Jelmer Firet
29 - 31 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 10

Rank Name Group Program Points Fail
1Maarten SchaddCodeCupTroi3 248
2Tom SmedingCodeCupaapje 243
3Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 238
4Vytautas GruslysCodeCupPenguin 237
5Tomek CzajkaCodeCupveoveo 235
6John StephensonCodeCupoppilf 229
7Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 228
8Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 226
9Willem MelchingCodeCupv1_1 224
10Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 218
11C.A. NoutaCodeCupv0012 216
12Henk KoopsCodeCupXORRO_V23 211
13Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 210
14Jelmer FiretCodeCupBulldozer 186
15Jelle van CappelleCodeCupTester 170
16Mostafa HeidaryCodeCupKidFlippo 154
17Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij2 152
18Ludo PullesunofficialSubject001 146
19Charlie van DiepenNIOJellyfish 139
20Sybrand AarnoutseNIOWillekeur 134
21Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 134
22Andriy MakukhaCodeCupYolop 130
23Renze VroomNIOprobeerseltje 129
24Leander van WijlickNIOmk1 129
25Luisa LampreaCodeCupDummyBot 128
26Pieter VoorsCodeCupPhilippo 120
27Corné VerhoefNIOwhiew 117
28Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 109