CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 22 2018  (test competition)
Round: 13
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 

Games in round 13

GameBlack playerWhite playerResult
117717  
John Stephenson
Leander van Wijlick
42 - 18 (WIN: BLACK)
117718  
Leander van Wijlick
John Stephenson
20 - 40 (WIN: WHITE)
117719  
Vytautas Gruslys
Tiberiu Savin
40 - 20 (WIN: BLACK)
117720  
Tiberiu Savin
Vytautas Gruslys
18 - 42 (WIN: WHITE)
117721  
Tomek Czajka
Pieter Voors
44 - 16 (WIN: BLACK)
117722  
Pieter Voors
Tomek Czajka
19 - 41 (WIN: WHITE)
117723  
C.A. Nouta
Luisa Lamprea
40 - 20 (WIN: BLACK)
117724  
Luisa Lamprea
C.A. Nouta
20 - 40 (WIN: WHITE)
117725  
Maarten Schadd
Jelle van Cappelle
35 - 25 (WIN: BLACK)
117726  
Jelle van Cappelle
Maarten Schadd
27 - 33 (WIN: WHITE)
117727  
Tom Smeding
Corné Verhoef
37 - 23 (WIN: BLACK)
117728  
Corné Verhoef
Tom Smeding
19 - 41 (WIN: WHITE)
117729  
Marcel Vlastuin
Sybrand Aarnoutse
47 - 13 (WIN: BLACK)
117730  
Sybrand Aarnoutse
Marcel Vlastuin
18 - 42 (WIN: WHITE)
117731  
Tjeerd van Cappelle
Thijs Vernooij
40 - 20 (WIN: BLACK)
117732  
Thijs Vernooij
Tjeerd van Cappelle
24 - 36 (WIN: WHITE)
117733  
Henk Koops
Mostafa Heidary
46 - 14 (WIN: BLACK)
117734  
Mostafa Heidary
Henk Koops
24 - 36 (WIN: WHITE)
117735  
Marc Oldenhof
Charlie van Diepen
41 - 19 (WIN: BLACK)
117736  
Charlie van Diepen
Marc Oldenhof
19 - 41 (WIN: WHITE)
117737  
Robbert van Kessel
Ludo Pulles
33 - 27 (WIN: BLACK)
117738  
Ludo Pulles
Robbert van Kessel
29 - 31 (WIN: WHITE)
117739  
Anatolijs Gorbunovs
Jard van Roest
33 - 27 (WIN: BLACK)
117740  
Jard van Roest
Anatolijs Gorbunovs
23 - 37 (WIN: WHITE)
117741  
Willem Melching
Renze Vroom
34 - 26 (WIN: BLACK)
117742  
Renze Vroom
Willem Melching
22 - 38 (WIN: WHITE)
117743  
Jelmer Firet
Andriy Makukha
34 - 26 (WIN: BLACK)
117744  
Andriy Makukha
Jelmer Firet
35 - 25 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 13

Rank Name Group Program Points Fail
1Tomek CzajkaCodeCupveoveo 483
2Tom SmedingCodeCupaapje 479
3Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 477
4Vytautas GruslysCodeCupPenguin 475
5Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 474
6John StephensonCodeCupoppilf 472
7Maarten SchaddCodeCupTroi3 469
8Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 468
9C.A. NoutaCodeCupv0012 452
10Henk KoopsCodeCupXORRO_V23 444
11Willem MelchingCodeCupv1_1 432
12Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 425
13Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 423
14Jelmer FiretCodeCupBulldozer 382
15Ludo PullesunofficialSubject001 306
16Jelle van CappelleCodeCupTester 303 1
17Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 288
18Mostafa HeidaryCodeCupKidFlippo 282
19Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij2 278
20Andriy MakukhaCodeCupYolop 277
21Charlie van DiepenNIOJellyfish 270
22Renze VroomNIOprobeerseltje 266
23Pieter VoorsCodeCupPhilippo 251
24Sybrand AarnoutseNIOWillekeur 250
25Luisa LampreaCodeCupDummyBot 249
26Leander van WijlickNIOmk1 249
27Corné VerhoefNIOwhiew 226
28Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 211