CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 22 2018  (test competition)
Round: 14
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 

Games in round 14

GameBlack playerWhite playerResult
117745  
John Stephenson
Tiberiu Savin
40 - 20 (WIN: BLACK)
117746  
Tiberiu Savin
John Stephenson
21 - 39 (WIN: WHITE)
117747  
Vytautas Gruslys
Pieter Voors
41 - 19 (WIN: BLACK)
117748  
Pieter Voors
Vytautas Gruslys
18 - 42 (WIN: WHITE)
117749  
Tomek Czajka
Luisa Lamprea
40 - 20 (WIN: BLACK)
117750  
Luisa Lamprea
Tomek Czajka
19 - 41 (WIN: WHITE)
117751  
C.A. Nouta
Jelle van Cappelle
31 - 29 (WIN: BLACK)
117752  
Jelle van Cappelle
C.A. Nouta
31 - 29 (WIN: BLACK)
117753  
Maarten Schadd
Corné Verhoef
43 - 17 (WIN: BLACK)
117754  
Corné Verhoef
Maarten Schadd
17 - 43 (WIN: WHITE)
117755  
Tom Smeding
Sybrand Aarnoutse
41 - 19 (WIN: BLACK)
117756  
Sybrand Aarnoutse
Tom Smeding
18 - 42 (WIN: WHITE)
117757  
Marcel Vlastuin
Thijs Vernooij
40 - 20 (WIN: BLACK)
117758  
Thijs Vernooij
Marcel Vlastuin
22 - 38 (WIN: WHITE)
117759  
Tjeerd van Cappelle
Mostafa Heidary
40 - 20 (WIN: BLACK)
117760  
Mostafa Heidary
Tjeerd van Cappelle
22 - 38 (WIN: WHITE)
117761  
Henk Koops
Charlie van Diepen
38 - 22 (WIN: BLACK)
117762  
Charlie van Diepen
Henk Koops
22 - 38 (WIN: WHITE)
117763  
Marc Oldenhof
Ludo Pulles
39 - 21 (WIN: BLACK)
117764  
Ludo Pulles
Marc Oldenhof
25 - 35 (WIN: WHITE)
117765  
Robbert van Kessel
Jard van Roest
31 - 29 (WIN: BLACK)
117766  
Jard van Roest
Robbert van Kessel
25 - 35 (WIN: WHITE)
117767  
Anatolijs Gorbunovs
Renze Vroom
37 - 23 (WIN: BLACK)
117768  
Renze Vroom
Anatolijs Gorbunovs
21 - 39 (WIN: WHITE)
117769  
Willem Melching
Andriy Makukha
33 - 27 (WIN: BLACK)
117770  
Andriy Makukha
Willem Melching
26 - 34 (WIN: WHITE)
117771  
Jelmer Firet
Leander van Wijlick
30 - 30
117772  
Leander van Wijlick
Jelmer Firet
30 - 30

Intermediate score after round 14

Rank Name Group Program Points Fail
1Tomek CzajkaCodeCupveoveo 564
2Tom SmedingCodeCupaapje 562
3Vytautas GruslysCodeCupPenguin 558
4Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 555
5Maarten SchaddCodeCupTroi3 555
6John StephensonCodeCupoppilf 551
7Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 548
8Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 546
9Henk KoopsCodeCupXORRO_V23 520
10C.A. NoutaCodeCupv0012 512
11Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 499
12Willem MelchingCodeCupv1_1 499
13Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 491
14Jelmer FiretCodeCupBulldozer 442
15Jelle van CappelleCodeCupTester 363 1
16Ludo PullesunofficialSubject001 352
17Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 342
18Andriy MakukhaCodeCupYolop 330
19Mostafa HeidaryCodeCupKidFlippo 324
20Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij2 320
21Charlie van DiepenNIOJellyfish 314
22Renze VroomNIOprobeerseltje 310
23Leander van WijlickNIOmk1 309
24Luisa LampreaCodeCupDummyBot 288
25Pieter VoorsCodeCupPhilippo 288
26Sybrand AarnoutseNIOWillekeur 287
27Corné VerhoefNIOwhiew 260
28Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 252