CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 22 2018  (test competition)
Round: 15
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 

Games in round 15

GameBlack playerWhite playerResult
117773  
John Stephenson
Pieter Voors
39 - 21 (WIN: BLACK)
117774  
Pieter Voors
John Stephenson
21 - 39 (WIN: WHITE)
117775  
Vytautas Gruslys
Luisa Lamprea
34 - 26 (WIN: BLACK)
117776  
Luisa Lamprea
Vytautas Gruslys
20 - 40 (WIN: WHITE)
117777  
Tomek Czajka
Jelle van Cappelle
41 - 19 (WIN: BLACK)
117778  
Jelle van Cappelle
Tomek Czajka
24 - 36 (WIN: WHITE)
117779  
C.A. Nouta
Corné Verhoef
37 - 23 (WIN: BLACK)
117780  
Corné Verhoef
C.A. Nouta
20 - 40 (WIN: WHITE)
117781  
Maarten Schadd
Sybrand Aarnoutse
39 - 21 (WIN: BLACK)
117782  
Sybrand Aarnoutse
Maarten Schadd
22 - 38 (WIN: WHITE)
117783  
Tom Smeding
Thijs Vernooij
38 - 22 (WIN: BLACK)
117784  
Thijs Vernooij
Tom Smeding
22 - 38 (WIN: WHITE)
117785  
Marcel Vlastuin
Mostafa Heidary
39 - 21 (WIN: BLACK)
117786  
Mostafa Heidary
Marcel Vlastuin
20 - 40 (WIN: WHITE)
117787  
Tjeerd van Cappelle
Charlie van Diepen
43 - 17 (WIN: BLACK)
117788  
Charlie van Diepen
Tjeerd van Cappelle
22 - 38 (WIN: WHITE)
117789  
Henk Koops
Ludo Pulles
40 - 20 (WIN: BLACK)
117790  
Ludo Pulles
Henk Koops
24 - 36 (WIN: WHITE)
117791  
Marc Oldenhof
Jard van Roest
35 - 25 (WIN: BLACK)
117792  
Jard van Roest
Marc Oldenhof
22 - 38 (WIN: WHITE)
117793  
Robbert van Kessel
Renze Vroom
33 - 27 (WIN: BLACK)
117794  
Renze Vroom
Robbert van Kessel
22 - 38 (WIN: WHITE)
117795  
Anatolijs Gorbunovs
Andriy Makukha
35 - 25 (WIN: BLACK)
117796  
Andriy Makukha
Anatolijs Gorbunovs
22 - 38 (WIN: WHITE)
117797  
Willem Melching
Leander van Wijlick
37 - 23 (WIN: BLACK)
117798  
Leander van Wijlick
Willem Melching
23 - 37 (WIN: WHITE)
117799  
Jelmer Firet
Tiberiu Savin
38 - 22 (WIN: BLACK)
117800  
Tiberiu Savin
Jelmer Firet
22 - 38 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 15

Rank Name Group Program Points Fail
1Tomek CzajkaCodeCupveoveo 641
2Tom SmedingCodeCupaapje 638
3Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 634
4Maarten SchaddCodeCupTroi3 632
5Vytautas GruslysCodeCupPenguin 632
6John StephensonCodeCupoppilf 629
7Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 627
8Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 621
9Henk KoopsCodeCupXORRO_V23 596
10C.A. NoutaCodeCupv0012 589
11Willem MelchingCodeCupv1_1 573
12Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 572
13Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 562
14Jelmer FiretCodeCupBulldozer 518
15Jelle van CappelleCodeCupTester 406 1
16Ludo PullesunofficialSubject001 396
17Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 389
18Andriy MakukhaCodeCupYolop 377
19Mostafa HeidaryCodeCupKidFlippo 365
20Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij2 364
21Renze VroomNIOprobeerseltje 359
22Leander van WijlickNIOmk1 355
23Charlie van DiepenNIOJellyfish 353
24Luisa LampreaCodeCupDummyBot 334
25Sybrand AarnoutseNIOWillekeur 330
26Pieter VoorsCodeCupPhilippo 330
27Corné VerhoefNIOwhiew 303
28Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 296