CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 22 2018  (test competition)
Round: 16
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 

Games in round 16

GameBlack playerWhite playerResult
117801  
John Stephenson
Luisa Lamprea
45 - 15 (WIN: BLACK)
117802  
Luisa Lamprea
John Stephenson
19 - 41 (WIN: WHITE)
117803  
Vytautas Gruslys
Jelle van Cappelle
35 - 25 (WIN: BLACK)
117804  
Jelle van Cappelle
Vytautas Gruslys
25 - 35 (WIN: WHITE)
117805  
Tomek Czajka
Corné Verhoef
39 - 21 (WIN: BLACK)
117806  
Corné Verhoef
Tomek Czajka
19 - 41 (WIN: WHITE)
117807  
C.A. Nouta
Sybrand Aarnoutse
35 - 25 (WIN: BLACK)
117808  
Sybrand Aarnoutse
C.A. Nouta
20 - 40 (WIN: WHITE)
117809  
Maarten Schadd
Thijs Vernooij
42 - 18 (WIN: BLACK)
117810  
Thijs Vernooij
Maarten Schadd
12 - 48 (WIN: WHITE)
117811  
Tom Smeding
Mostafa Heidary
41 - 19 (WIN: BLACK)
117812  
Mostafa Heidary
Tom Smeding
18 - 42 (WIN: WHITE)
117813  
Marcel Vlastuin
Charlie van Diepen
34 - 26 (WIN: BLACK)
117814  
Charlie van Diepen
Marcel Vlastuin
21 - 39 (WIN: WHITE)
117815  
Tjeerd van Cappelle
Ludo Pulles
36 - 24 (WIN: BLACK)
117816  
Ludo Pulles
Tjeerd van Cappelle
23 - 37 (WIN: WHITE)
117817  
Henk Koops
Jard van Roest
39 - 21 (WIN: BLACK)
117818  
Jard van Roest
Henk Koops
23 - 37 (WIN: WHITE)
117819  
Marc Oldenhof
Renze Vroom
42 - 18 (WIN: BLACK)
117820  
Renze Vroom
Marc Oldenhof
24 - 36 (WIN: WHITE)
117821  
Robbert van Kessel
Andriy Makukha
37 - 23 (WIN: BLACK)
117822  
Andriy Makukha
Robbert van Kessel
25 - 35 (WIN: WHITE)
117823  
Anatolijs Gorbunovs
Leander van Wijlick
40 - 20 (WIN: BLACK)
117824  
Leander van Wijlick
Anatolijs Gorbunovs
22 - 38 (WIN: WHITE)
117825  
Willem Melching
Tiberiu Savin
42 - 18 (WIN: BLACK)
117826  
Tiberiu Savin
Willem Melching
23 - 37 (WIN: WHITE)
117827  
Jelmer Firet
Pieter Voors
39 - 21 (WIN: BLACK)
117828  
Pieter Voors
Jelmer Firet
27 - 33 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 16

Rank Name Group Program Points Fail
1Maarten SchaddCodeCupTroi3 722
2Tom SmedingCodeCupaapje 721
3Tomek CzajkaCodeCupveoveo 721
4John StephensonCodeCupoppilf 715
5Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 707
6Vytautas GruslysCodeCupPenguin 702
7Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 700
8Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 699
9Henk KoopsCodeCupXORRO_V23 672
10C.A. NoutaCodeCupv0012 664
11Willem MelchingCodeCupv1_1 652
12Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 650
13Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 634
14Jelmer FiretCodeCupBulldozer 590
15Jelle van CappelleCodeCupTester 456 1
16Ludo PullesunofficialSubject001 443
17Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 433
18Andriy MakukhaCodeCupYolop 425
19Mostafa HeidaryCodeCupKidFlippo 402
20Renze VroomNIOprobeerseltje 401
21Charlie van DiepenNIOJellyfish 400
22Leander van WijlickNIOmk1 397
23Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij2 394
24Pieter VoorsCodeCupPhilippo 378
25Sybrand AarnoutseNIOWillekeur 375
26Luisa LampreaCodeCupDummyBot 368
27Corné VerhoefNIOwhiew 343
28Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 337