CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 22 2018  (test competition)
Round: 17
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 

Games in round 17

GameBlack playerWhite playerResult
117829  
John Stephenson
Jelle van Cappelle
35 - 25 (WIN: BLACK)
117830  
Jelle van Cappelle
John Stephenson
25 - 35 (WIN: WHITE)
117831  
Vytautas Gruslys
Corné Verhoef
44 - 16 (WIN: BLACK)
117832  
Corné Verhoef
Vytautas Gruslys
20 - 40 (WIN: WHITE)
117833  
Tomek Czajka
Sybrand Aarnoutse
42 - 18 (WIN: BLACK)
117834  
Sybrand Aarnoutse
Tomek Czajka
24 - 36 (WIN: WHITE)
117835  
C.A. Nouta
Thijs Vernooij
36 - 24 (WIN: BLACK)
117836  
Thijs Vernooij
C.A. Nouta
21 - 39 (WIN: WHITE)
117837  
Maarten Schadd
Mostafa Heidary
44 - 16 (WIN: BLACK)
117838  
Mostafa Heidary
Maarten Schadd
19 - 41 (WIN: WHITE)
117839  
Tom Smeding
Charlie van Diepen
44 - 16 (WIN: BLACK)
117840  
Charlie van Diepen
Tom Smeding
20 - 40 (WIN: WHITE)
117841  
Marcel Vlastuin
Ludo Pulles
41 - 19 (WIN: BLACK)
117842  
Ludo Pulles
Marcel Vlastuin
22 - 38 (WIN: WHITE)
117843  
Tjeerd van Cappelle
Jard van Roest
33 - 27 (WIN: BLACK)
117844  
Jard van Roest
Tjeerd van Cappelle
16 - 44 (WIN: WHITE)
117845  
Henk Koops
Renze Vroom
42 - 18 (WIN: BLACK)
117846  
Renze Vroom
Henk Koops
23 - 37 (WIN: WHITE)
117847  
Marc Oldenhof
Andriy Makukha
37 - 23 (WIN: BLACK)
117848  
Andriy Makukha
Marc Oldenhof
22 - 38 (WIN: WHITE)
117849  
Robbert van Kessel
Leander van Wijlick
32 - 28 (WIN: BLACK)
117850  
Leander van Wijlick
Robbert van Kessel
26 - 34 (WIN: WHITE)
117851  
Anatolijs Gorbunovs
Tiberiu Savin
34 - 26 (WIN: BLACK)
117852  
Tiberiu Savin
Anatolijs Gorbunovs
20 - 40 (WIN: WHITE)
117853  
Willem Melching
Pieter Voors
38 - 22 (WIN: BLACK)
117854  
Pieter Voors
Willem Melching
24 - 36 (WIN: WHITE)
117855  
Jelmer Firet
Luisa Lamprea
38 - 22 (WIN: BLACK)
117856  
Luisa Lamprea
Jelmer Firet
19 - 41 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 17

Rank Name Group Program Points Fail
1Maarten SchaddCodeCupTroi3 807
2Tom SmedingCodeCupaapje 805
3Tomek CzajkaCodeCupveoveo 799
4Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 786
5Vytautas GruslysCodeCupPenguin 786
6John StephensonCodeCupoppilf 785
7Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 777
8Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 774
9Henk KoopsCodeCupXORRO_V23 751
10C.A. NoutaCodeCupv0012 739
11Willem MelchingCodeCupv1_1 726
12Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 724
13Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 700
14Jelmer FiretCodeCupBulldozer 669
15Jelle van CappelleCodeCupTester 506 1
16Ludo PullesunofficialSubject001 484
17Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 476
18Andriy MakukhaCodeCupYolop 470
19Leander van WijlickNIOmk1 451
20Renze VroomNIOprobeerseltje 442
21Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij2 439
22Mostafa HeidaryCodeCupKidFlippo 437
23Charlie van DiepenNIOJellyfish 436
24Pieter VoorsCodeCupPhilippo 424
25Sybrand AarnoutseNIOWillekeur 417
26Luisa LampreaCodeCupDummyBot 409
27Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 383
28Corné VerhoefNIOwhiew 379