CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 22 2018  (test competition)
Round: 18
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 

Games in round 18

GameBlack playerWhite playerResult
117857  
John Stephenson
Corné Verhoef
45 - 15 (WIN: BLACK)
117858  
Corné Verhoef
John Stephenson
19 - 41 (WIN: WHITE)
117859  
Vytautas Gruslys
Sybrand Aarnoutse
38 - 22 (WIN: BLACK)
117860  
Sybrand Aarnoutse
Vytautas Gruslys
19 - 41 (WIN: WHITE)
117861  
Tomek Czajka
Thijs Vernooij
40 - 20 (WIN: BLACK)
117862  
Thijs Vernooij
Tomek Czajka
14 - 46 (WIN: WHITE)
117863  
C.A. Nouta
Mostafa Heidary
37 - 23 (WIN: BLACK)
117864  
Mostafa Heidary
C.A. Nouta
25 - 35 (WIN: WHITE)
117865  
Maarten Schadd
Charlie van Diepen
39 - 21 (WIN: BLACK)
117866  
Charlie van Diepen
Maarten Schadd
17 - 43 (WIN: WHITE)
117867  
Tom Smeding
Ludo Pulles
37 - 23 (WIN: BLACK)
117868  
Ludo Pulles
Tom Smeding
24 - 36 (WIN: WHITE)
117869  
Marcel Vlastuin
Jard van Roest
34 - 26 (WIN: BLACK)
117870  
Jard van Roest
Marcel Vlastuin
28 - 32 (WIN: WHITE)
117871  
Tjeerd van Cappelle
Renze Vroom
40 - 20 (WIN: BLACK)
117872  
Renze Vroom
Tjeerd van Cappelle
22 - 38 (WIN: WHITE)
117873  
Henk Koops
Andriy Makukha
33 - 27 (WIN: BLACK)
117874  
Andriy Makukha
Henk Koops
22 - 38 (WIN: WHITE)
117875  
Marc Oldenhof
Leander van Wijlick
43 - 17 (WIN: BLACK)
117876  
Leander van Wijlick
Marc Oldenhof
20 - 40 (WIN: WHITE)
117877  
Robbert van Kessel
Tiberiu Savin
37 - 23 (WIN: BLACK)
117878  
Tiberiu Savin
Robbert van Kessel
31 - 29 (WIN: BLACK)
117879  
Anatolijs Gorbunovs
Pieter Voors
37 - 23 (WIN: BLACK)
117880  
Pieter Voors
Anatolijs Gorbunovs
26 - 34 (WIN: WHITE)
117881  
Willem Melching
Luisa Lamprea
37 - 23 (WIN: BLACK)
117882  
Luisa Lamprea
Willem Melching
24 - 36 (WIN: WHITE)
117883  
Jelmer Firet
Jelle van Cappelle
26 - 34 (WIN: WHITE)
117884  
Jelle van Cappelle
Jelmer Firet
37 - 23 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 18

Rank Name Group Program Points Fail
1Maarten SchaddCodeCupTroi3 889
2Tomek CzajkaCodeCupveoveo 885
3Tom SmedingCodeCupaapje 878
4John StephensonCodeCupoppilf 871
5Vytautas GruslysCodeCupPenguin 865
6Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 857
7Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 855
8Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 852
9Henk KoopsCodeCupXORRO_V23 822
10C.A. NoutaCodeCupv0012 811
11Willem MelchingCodeCupv1_1 799
12Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 795
13Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 766
14Jelmer FiretCodeCupBulldozer 718
15Jelle van CappelleCodeCupTester 577 1
16Ludo PullesunofficialSubject001 531
17Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 530
18Andriy MakukhaCodeCupYolop 519
19Leander van WijlickNIOmk1 488
20Mostafa HeidaryCodeCupKidFlippo 485
21Renze VroomNIOprobeerseltje 484
22Charlie van DiepenNIOJellyfish 474
23Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij2 473
24Pieter VoorsCodeCupPhilippo 473
25Sybrand AarnoutseNIOWillekeur 458
26Luisa LampreaCodeCupDummyBot 456
27Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 437
28Corné VerhoefNIOwhiew 413