CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 22 2018  (test competition)
Round: 20
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 

Games in round 20

GameBlack playerWhite playerResult
117913  
John Stephenson
Thijs Vernooij
39 - 21 (WIN: BLACK)
117914  
Thijs Vernooij
John Stephenson
19 - 41 (WIN: WHITE)
117915  
Vytautas Gruslys
Mostafa Heidary
36 - 24 (WIN: BLACK)
117916  
Mostafa Heidary
Vytautas Gruslys
17 - 43 (WIN: WHITE)
117917  
Tomek Czajka
Charlie van Diepen
43 - 17 (WIN: BLACK)
117918  
Charlie van Diepen
Tomek Czajka
22 - 38 (WIN: WHITE)
117919  
C.A. Nouta
Ludo Pulles
40 - 20 (WIN: BLACK)
117920  
Ludo Pulles
C.A. Nouta
24 - 36 (WIN: WHITE)
117921  
Maarten Schadd
Jard van Roest
41 - 19 (WIN: BLACK)
117922  
Jard van Roest
Maarten Schadd
19 - 41 (WIN: WHITE)
117923  
Tom Smeding
Renze Vroom
41 - 19 (WIN: BLACK)
117924  
Renze Vroom
Tom Smeding
20 - 40 (WIN: WHITE)
117925  
Marcel Vlastuin
Andriy Makukha
39 - 21 (WIN: BLACK)
117926  
Andriy Makukha
Marcel Vlastuin
23 - 37 (WIN: WHITE)
117927  
Tjeerd van Cappelle
Leander van Wijlick
40 - 20 (WIN: BLACK)
117928  
Leander van Wijlick
Tjeerd van Cappelle
20 - 40 (WIN: WHITE)
117929  
Henk Koops
Tiberiu Savin
38 - 22 (WIN: BLACK)
117930  
Tiberiu Savin
Henk Koops
19 - 41 (WIN: WHITE)
117931  
Marc Oldenhof
Pieter Voors
38 - 22 (WIN: BLACK)
117932  
Pieter Voors
Marc Oldenhof
17 - 43 (WIN: WHITE)
117933  
Robbert van Kessel
Luisa Lamprea
34 - 26 (WIN: BLACK)
117934  
Luisa Lamprea
Robbert van Kessel
25 - 35 (WIN: WHITE)
117935  
Anatolijs Gorbunovs
Jelle van Cappelle
27 - 33 (WIN: WHITE)
117936  
Jelle van Cappelle
Anatolijs Gorbunovs
33 - 27 (WIN: BLACK)
117937  
Willem Melching
Corné Verhoef
43 - 17 (WIN: BLACK)
117938  
Corné Verhoef
Willem Melching
27 - 33 (WIN: WHITE)
117939  
Jelmer Firet
Sybrand Aarnoutse
34 - 26 (WIN: BLACK)
117940  
Sybrand Aarnoutse
Jelmer Firet
23 - 37 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 20

Rank Name Group Program Points Fail
1Maarten SchaddCodeCupTroi3 1047
2Tomek CzajkaCodeCupveoveo 1047
3Tom SmedingCodeCupaapje 1038
4John StephensonCodeCupoppilf 1030
5Vytautas GruslysCodeCupPenguin 1021
6Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 1013
7Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 1013
8Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 1010
9Henk KoopsCodeCupXORRO_V23 987
10C.A. NoutaCodeCupv0012 969
11Willem MelchingCodeCupv1_1 937
12Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 919
13Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 905
14Jelmer FiretCodeCupBulldozer 858
15Jelle van CappelleCodeCupTester 701 1
16Ludo PullesunofficialSubject001 619
17Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 609
18Andriy MakukhaCodeCupYolop 605
19Mostafa HeidaryCodeCupKidFlippo 565
20Leander van WijlickNIOmk1 562
21Pieter VoorsCodeCupPhilippo 562
22Renze VroomNIOprobeerseltje 561
23Luisa LampreaCodeCupDummyBot 557
24Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij2 556
25Charlie van DiepenNIOJellyfish 551
26Sybrand AarnoutseNIOWillekeur 548
27Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 523
28Corné VerhoefNIOwhiew 508