CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 22 2018  (test competition)
Round: 23
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 

Games in round 23

GameBlack playerWhite playerResult
117997  
John Stephenson
Willem Melching
34 - 26 (WIN: BLACK)
117998  
Willem Melching
John Stephenson
22 - 38 (WIN: WHITE)
117999  
Jelmer Firet
Anatolijs Gorbunovs
28 - 32 (WIN: WHITE)
118000  
Anatolijs Gorbunovs
Jelmer Firet
33 - 27 (WIN: BLACK)
118001  
Vytautas Gruslys
Robbert van Kessel
34 - 26 (WIN: BLACK)
118002  
Robbert van Kessel
Vytautas Gruslys
25 - 35 (WIN: WHITE)
118003  
Tomek Czajka
Marc Oldenhof
30 - 30
118004  
Marc Oldenhof
Tomek Czajka
29 - 31 (WIN: WHITE)
118005  
C.A. Nouta
Henk Koops
31 - 29 (WIN: BLACK)
118006  
Henk Koops
C.A. Nouta
31 - 29 (WIN: BLACK)
118007  
Maarten Schadd
Tjeerd van Cappelle
33 - 27 (WIN: BLACK)
118008  
Tjeerd van Cappelle
Maarten Schadd
30 - 30
118009  
Tom Smeding
Marcel Vlastuin
29 - 31 (WIN: WHITE)
118010  
Marcel Vlastuin
Tom Smeding
31 - 29 (WIN: BLACK)
118011  
Charlie van Diepen
Thijs Vernooij
36 - 24 (WIN: BLACK)
118012  
Thijs Vernooij
Charlie van Diepen
22 - 38 (WIN: WHITE)
118013  
Mostafa Heidary
Sybrand Aarnoutse
29 - 31 (WIN: WHITE)
118014  
Sybrand Aarnoutse
Mostafa Heidary
35 - 25 (WIN: BLACK)
118015  
Ludo Pulles
Corné Verhoef
33 - 27 (WIN: BLACK)
118016  
Corné Verhoef
Ludo Pulles
29 - 31 (WIN: WHITE)
118017  
Jard van Roest
Jelle van Cappelle
20 - 40 (WIN: WHITE)
118018  
Jelle van Cappelle
Jard van Roest
33 - 27 (WIN: BLACK)
118019  
Renze Vroom
Luisa Lamprea
35 - 25 (WIN: BLACK)
118020  
Luisa Lamprea
Renze Vroom
32 - 28 (WIN: BLACK)
118021  
Andriy Makukha
Pieter Voors
32 - 28 (WIN: BLACK)
118022  
Pieter Voors
Andriy Makukha
21 - 39 (WIN: WHITE)
118023  
Leander van Wijlick
Tiberiu Savin
26 - 34 (WIN: WHITE)
118024  
Tiberiu Savin
Leander van Wijlick
38 - 22 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 23

Rank Name Group Program Points Fail
1Tomek CzajkaCodeCupveoveo 1261
2John StephensonCodeCupoppilf 1254
3Maarten SchaddCodeCupTroi3 1253
4Vytautas GruslysCodeCupPenguin 1242
5Tom SmedingCodeCupaapje 1228
6Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 1211
7Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 1205
8Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 1202
9Henk KoopsCodeCupXORRO_V23 1186
10C.A. NoutaCodeCupv0012 1179
11Willem MelchingCodeCupv1_1 1111
12Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 1105
13Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 1066
14Jelmer FiretCodeCupBulldozer 1028
15Jelle van CappelleCodeCupTester 907 1
16Ludo PullesunofficialSubject001 783
17Andriy MakukhaCodeCupYolop 776
18Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 758
19Charlie van DiepenNIOJellyfish 729
20Renze VroomNIOprobeerseltje 721
21Leander van WijlickNIOmk1 719
22Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij2 714
23Luisa LampreaCodeCupDummyBot 713
24Sybrand AarnoutseNIOWillekeur 711
25Pieter VoorsCodeCupPhilippo 707
26Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 702
27Mostafa HeidaryCodeCupKidFlippo 684 1
28Corné VerhoefNIOwhiew 675