CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 06 2018  (test competition)
Round: 4
Games: 36
Players: 36
1 2 3 5 6 7 8 
9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 
41 

Games in round 4

GameBlack playerWhite playerResult
119833  
Vytautas Gruslys
Marc Oldenhof
33 - 27 (WIN: BLACK)
119834  
Marc Oldenhof
Vytautas Gruslys
26 - 34 (WIN: WHITE)
119835  
Abdessamad El Kasimi
Marcel Vlastuin
35 - 25 (WIN: BLACK)
119836  
Marcel Vlastuin
Abdessamad El Kasimi
29 - 31 (WIN: WHITE)
119837  
Andriy Makukha
Charlie van Diepen
40 - 20 (WIN: BLACK)
119838  
Charlie van Diepen
Andriy Makukha
28 - 32 (WIN: WHITE)
119839  
Tomek Czajka
Robbert van Kessel
35 - 25 (WIN: BLACK)
119840  
Robbert van Kessel
Tomek Czajka
25 - 35 (WIN: WHITE)
119841  
Machiel van Hooren
Henk Koops
29 - 31 (WIN: WHITE)
119842  
Henk Koops
Machiel van Hooren
34 - 26 (WIN: BLACK)
119843  
Maarten Schadd
Willem Melching
0 - 31 (WIN: WHITE)
119844  
Willem Melching
Maarten Schadd
21 - 39 (WIN: WHITE)
119845  
Tom Smeding
Koen Wolters
29 - 31 (WIN: WHITE)
119846  
Koen Wolters
Tom Smeding
36 - 24 (WIN: BLACK)
119847  
Jaap Taal
Corné Verhoef
34 - 26 (WIN: BLACK)
119848  
Corné Verhoef
Jaap Taal
29 - 31 (WIN: WHITE)
119849  
Anatolijs Gorbunovs
C.A. Nouta
26 - 34 (WIN: WHITE)
119850  
C.A. Nouta
Anatolijs Gorbunovs
33 - 27 (WIN: BLACK)
119851  
Jard van Roest
Jelmer Firet
33 - 27 (WIN: BLACK)
119852  
Jelmer Firet
Jard van Roest
40 - 20 (WIN: BLACK)
119853  
Tjeerd van Cappelle
Luisa Lamprea
41 - 19 (WIN: BLACK)
119854  
Luisa Lamprea
Tjeerd van Cappelle
25 - 35 (WIN: WHITE)
119855  
Splinter Suidman
Nikita Kurgin
31 - 29 (WIN: BLACK)
119856  
Nikita Kurgin
Splinter Suidman
33 - 27 (WIN: BLACK)
119857  
Jelle van Cappelle
Ludo Pulles
37 - 23 (WIN: BLACK)
119858  
Ludo Pulles
Jelle van Cappelle
23 - 37 (WIN: WHITE)
119859  
Thijs Vernooij
Robin Peters
30 - 30
119860  
Robin Peters
Thijs Vernooij
27 - 33 (WIN: WHITE)
119861  
Niels Zandberg
Sybrand Aarnoutse
27 - 33 (WIN: WHITE)
119862  
Sybrand Aarnoutse
Niels Zandberg
26 - 34 (WIN: WHITE)
119863  
Leander van Wijlick
Pieter Voors
31 - 29 (WIN: BLACK)
119864  
Mostafa Heidary
Tiberiu Savin
28 - 32 (WIN: WHITE)
119865  
Pieter Voors
Leander van Wijlick
25 - 35 (WIN: WHITE)
119866  
Tiberiu Savin
Mostafa Heidary
31 - 29 (WIN: BLACK)
119867  
John Stephenson
Renze Vroom
35 - 25 (WIN: BLACK)
119868  
Renze Vroom
John Stephenson
27 - 0

Intermediate score after round 4

Rank Name Group Program Points Fail
1Vytautas GruslysCodeCupPenguin 277
2Abdessamad El KasimiCodeCupyamamay 269
3Andriy MakukhaCodeCupYolop3 268
4Tomek CzajkaCodeCupveoveo 265
5Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 257
6Henk KoopsCodeCupXORRO_V30 257
7Koen WoltersCodeCupKFMS 256
8Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 256
9Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 251
10Jaap TaalCodeCupfloppi 250
11Machiel van HoorenCodeCupDaarHebJeFlipper 248
12C.A. NoutaCodeCupv0020 248
13Charlie van DiepenNIOJellyfish 244
14Robbert van KesselCodeCupBetterThanRandom 244
15Jelmer FiretCodeCupBulldozer 243
16Tom SmedingCodeCupaapje 242
17Willem MelchingCodeCupv1_1 242
18Jelle van CappelleCodeCupTester 238 1
19Corné VerhoefNIOwhiew 237
20Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 234
21Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 232
22Maarten SchaddCodeCupTroi4 231 1
23Splinter SuidmanNIORoadRunner 228
24Nikita KurginCodeCupCeres 226
25Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij3 224
26Niels ZandbergNIOSuperFlippo 220
27Leander van WijlickNIOLeopard 219
28Robin PetersCodeCupJustTheFirstMove 216
29Sybrand AarnoutseNIODarwin2 216
30Luisa LampreaCodeCupFirstBot 214
31Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 212
32Ludo PullesunofficialSubject002 208
33Mostafa HeidaryCodeCupTeenageFlippo 208
34Pieter VoorsCodeCupPhilippo 204
35John StephensonCodeCupoppilf 172 3
36Renze VroomNIOBiggestFailureOfAllT 132 3